Справа № 560/1651/25
іменем України
19 червня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Грицівської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Грицівської селищної ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №8-58/2024 від 12.12.2024 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)" та зобов'язання затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6823684500:01:001:0193. площею 0,2500 га за адресою АДРЕСА_1 та передати їй у власність В обґрунтування позову зазначає, що не погоджується з прийнятим селищною радою рішенням про відмову у затвердженні технічної документації, оскільки непогодження меж земельної ділянки із суміжними землекористувачами не може слугувати підставою для відмови в затвердженні технічної документації.
У відзиві Грицівська селищна рада просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що пунктом «б» ч. 2 ст. 198 ЗК України передбачено, що кадастрова зйомка включає погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. Погодження меж земельної ділянки є складовою частиною кадастрового плану, який, у свою чергу, є складовою частиною технічної документації, на підставі якої орган місцевого самоврядування, реалізуючи власну компетенцію, приймає рішення про передачу громадянам безоплатно земельних ділянок у власність та затверджує документацію. Посилається на те, що у відомостях про встановлення межових знаків зазначено: «При обстеженні земельної ділянки визначено, що усі межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) збігаються з існуючою огорожею». Однак межовий спір виник на частині земельної ділянки, де відсутні будь-які видимі ознаки існуючої споруди огорожі як межового знака у розумінні статті 107 ЗК України. Вказане ставить під сумнів те, чи дійсно документація виготовлена без технічних помилок.
У відповіді на відзив позивачка не погоджується з доводами відповідача.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Як встановлено зі змісту наявних у справі документів, ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.11.2014 №29180590 та рішенням Полонського районного суду Хмельницької області від 01.10.2014 у справі №681/1577/14-ц.
На замовлення позивачки сертифікованим землевпорядником ФОП ОСОБА_2 виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_1 .
З урахуванням вказаної технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у Державному земельному кадастрі зареєстровано сформовану земельну ділянку з кадастровим номером 6823684500:01:001:0193 площею 0,2500 га за адресою АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель - землі житлової та громадської забудови, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру НВ-3200729282024 від 10.06.2024.
13.06.2024 позивачка звернулась до Грицівської селищної ради із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу безоплатно їй у власність вказаної земельної ділянки. До заяви позивач додала оригінал технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), оригінал та копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із кадастровим номером 6823684500:01:001:0193, копію паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
На вказану заяву повідомленням від 05.08.2024 за №10.5-11/40 Грицівська селищна рада зазначила про те, що заяву позивачки №40/10.5-11 від 13.06.2024, отриману 18.06.2024, розглянуто на 49 позачерговій сесії VIII скликання Грицівськоїі селищної ради від 12.07.2024. Відповідно до витягу із протоколу від 12.07.2024 року сорок дев'ятої позачергової сесії Грицівської селищної ради VIII скликання, пунктом 15 порядку денного на розгляд сесії було винесено питання "затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по ОСОБА_1 . За проект рішення проголосували "ЗА" 0 (нуль голосів); "ПРОТИ" 0 (нуль голосів); УТРИМАЛИСЬ: 14 (чотирнадцять голосів), відтак рішення не ухвалено.
Рішенням від 29 листопада 2024 у справі №560/14300/24 Хмельницький окружний адміністративний суд адміністративний позов ОСОБА_1 задоволив, визнав протиправною бездіяльність Грицівської селищної ради, щодо неприйняття рішення за результатами розгляду її заяви від 13.06.2024 (про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) межі земельної ділянки) Суд зобов'язав Грицівську селищну раду на найближчій сесії розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу безоплатно у власність земельної ділянки і за результатами її розгляду по суті прийняти одне з рішень відповідно до статті 118 Земельного кодексу України з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому судовому рішенні.
12.12.2024 на виконання рішення суду Грицівська селищна рада повторно розглянула заяву ОСОБА_1 , за результатами розгляду якої прийняла рішення «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) та зобов'язання затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості)».
Вказаним рішенням ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості у зв'язку із невідповідністю розробленої технічної документації вимогам закону, а саме п. «б» ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України. Селищна рада рекомендувала ОСОБА_1 розроблену технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості привести у відповідність до п. «б» ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України та подати повторно на розгляд сесії селищної ради.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України).
За змістом частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Пунктом "г" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
За приписами частин 1, 2 статті 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До заяви додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення. У випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.
Згідно з абзацом 13 ст. 1 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV "Про землеустрій" (далі - Закон № 858-IV) технічна документація із землеустрою - це сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування. Згідно зі статтею 25 Закону №858-IV технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є одним із видів документації із землеустрою. Згідно з ст. 30 Закону №858-IV погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом. Статтею 55 Закону №858-IV визначено, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) матеріали топографо-геодезичних робіт; г) кадастровий план земельної ділянки; ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; д) відомості про встановлені межові знаки. Статтею 198 Земельного кодексу України передбачено, що кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.
Отже, погодження меж земельної ділянки є складовою частиною кадастрового плану, який, в свою чергу, є складовою частиною технічної документації, на підставі якої орган місцевого самоврядування, реалізуючи власну компетенцію, затверджує документацію і приймає рішення про передачу громадянам безоплатно земельних ділянок у власність.
Встановлення меж земельної ділянки фактично передбачає, що земельна ділянка не належить будь - якому іншому власнику чи правомірному користувачеві, а її межі не накладаються на межі суміжних земельних ділянок. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місце розташування поворотних точок її меж та їх закріплення межовими знаками.
У той же час, відмова власника суміжної земельної ділянки у погодженні меж сама по собі не є підставою для позбавлення землекористувача його прав на земельну ділянку, у тому числі права користування нею. Підписання акта погодження меж самостійного значення не має, адже воно не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку. Непогодження меж земельної ділянки із власником та/або землекористувачем не може слугувати підставою для відмови відповідною місцевою радою у затвердженні технічної документації за умови правомірних дій кожного із землекористувачів чи землевласників. Ненадання особою своєї згоди на погодження меж земельної ділянки суміжного землекористувача та/або власника не може бути перешкодою для розгляду місцевою радою питання про передачу земельної ділянки у власність.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 22 січня 2020 у справі № 455/856/18-а, від 12 лютого 2020 у справі № 545/1149/17, Верховним Судом у постановах від 5 травня 2020 у справі №404/3048/18, від 22 жовтня 2020 у справі № 454/805/13-а.
З огляду на зазначене, непогодження суміжним землекористувачем меж земельної ділянки не може саме по собі бути підставою для прийняття рішення про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації.
За приписами частини 17 статті 186 ЗК України підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Судом встановлено, що оскаржуване рішення містить в якості підстави для відмови в затвердженні технічної документації невідповідність розробленої технічної документації п. "б" ч. 2 статті 198 Земельного кодексу України (кадастрова зйомка включає, зокрема, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами) Водночас, жодного іншого посилання на невідповідність технічної документації вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації рішення в оскаржуваній частині не містить.
Що стосується доводів відповідача щодо наявності сумнівів, чи дійсно технічна документація виготовлена без технічних помилок, судом встановлено, що такі твердження не були відображені у спірному рішенні як підстава для відмови у затвердженні технічної документації.
З огляду на це, оскаржене рішення Грицівської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області №8-58/2024 від 12.12.2024 в частині відмови позивачці у затвердженні технічної документації з землеустрою не містить чітких, визначених законодавчо підстав для відмови, відтак є необґрунтованим, протиправним, отже підлягає скасуванню. Позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Водночас, наслідком скасування рішення є те, що заява позивачки про затвердження технічної документації залишається нерозглянутою належним чином, тому суд вважає необхідним зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу їй безоплатно у власність земельної ділянки, прийняти рішення відповідно до вимог закону з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. При цьому, відповідач не може посилатись на ті ж підстави відмови, яким суд надав оцінку, визнавши їх неправомірними.
Враховуючи викладене, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Грицівської селищної ради №8-58/2024 від 12.12.2024 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)"
Зобов'язати Грицівську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки у власність, прийняти рішення відповідно до вимог закону з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 червня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Грицівська селищна рада (вул. Шевченка, 2,с-ще Гриців,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30455 , код ЄДРПОУ - 04402563)
Головуючий суддя І.С. Козачок