Рішення від 19.06.2025 по справі 520/9325/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 р. № 520/9325/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Комплексу водопідготовки "Дніпро" як відокремленого підрозділу комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення заборгованості

УСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з КП “ДНІПРО» ВП КП “ХАРКІВВОДОКАНАЛ» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з січня по лютий 2025 року в сумі 4344,60 грн на р/р № НОМЕР_1 , код 14099344, МФО 351823, відкритий в Харківському обласному управлінні АТ «Ощадбанк», та видати відповідний виконавчий лист.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача виник борг по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 4344,60 грн за період з січня по лютий 2025, який підлягає стягненню в судовому порядку, оскільки добровільно позивачем не сплачений.

Ухвалою від 21.04.2025 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області докази направлення та отримання відповідачем розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за лютий 2025 року.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана сторонам по справі до електронного кабінету в системі "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Відповідач 25.04.2025 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач намагається незаконно стягнути з відповідача відшкодування, у тому числі за той стаж, який був зароблений на інших підприємствах, правонаступником яких КВ "Дніпро" ВП КП "Харківводоканал" не є та ніколи не був, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Також, відповідачем 25.04.2025 було подано клопотання про витребування доказів.

Позивач 02.05.2025 подав до суду заяву, в якій зазначив, що розрахунок з лютого 2025 по КВ "Дніпро" ВП КП "Харківводоканал" не направлявся, оскільки розмір пенсії по пенсіонеру ОСОБА_1 не змінювався. Надав до суду повідомлення про вручення розрахунку від 15.01.2025.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області: документи, що підтверджують факт роботи пенсіонерів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в Комплексі водопідготовки "Дніпро" як відокремленому підрозділі комунального підприємства "Харківводоканал" або на іншому підприємстві, правонаступником якого є Комплекс водопідготовки "Дніпро", або в головному підприємстві, та наявність у них пільгового стажу (відповідні довідки, копії трудових книжок тощо).

Копія ухвали про витребування доказів надіслана сторонам по справі до електронного кабінету в системі "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Позивач, на виконання вказаної ухвали, 13.05.2025 надав до суду витребувані документи.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, судом установлено наступне.

Станом на 14.03.2025 Комплекс водопідготовки "Дніпро" відокремлений підрозділ комунального підприємства "Харківводоканал" знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивачем рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу відповідача був направлений лист щодо відшкодування пільгових пенсій та розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, з яких убачається, що загальний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій склав 4344,60 грн (4344,60 грн за пенсіонера ОСОБА_1 , 0,0 грн за пенсіонера ОСОБА_2 ).

У межах даної справи позивачем заявлено до стягнення лише заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за одного пенсіонера - ОСОБА_1 , що складає 4344,60 грн.

Оскільки відповідачем в добровільному порядку не відшкодовано витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 4344,60 грн, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальними законами, які визначають принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - "Закон № 1058-IV") та Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон № 1788-XII).

Відповідно до частини 2 Прикінцевих Положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

- підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

- за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Тобто, фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. п. б-з ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають відшкодуванню в повному обсязі.

Згідно з абз. 1 ч. 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій Пенсійному фонду України здійснюється незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Порядок відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах встановлено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України №64/8663 від 16.01.2004 (надалі Інструкція).

Відповідно до п. 6.1 Інструкції, розміри відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.5 Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Згідно з п. 6.8 Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Відповідно до п. 6.7 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Як свідчать матеріали справи, позивачем рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу відповідача був направлений лист щодо відшкодування пільгових пенсій та розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, з яких убачається, що загальний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій склав 4344,60 грн за пенсіонера ОСОБА_1 .

У межах даної справи позивачем заявлено до стягнення лише заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за одного пенсіонера - ОСОБА_1 , що складає 4344,60 грн.

За доводами позивача, заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Перехідних Положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виникла внаслідок несплати відповідачем належних сум, зазначених у розрахунку пенсіонера ОСОБА_1 .

Так, ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області: документи, що підтверджують факт роботи пенсіонерів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в Комплексі водопідготовки "Дніпро" як відокремленому підрозділі комунального підприємства "Харківводоканал" або на іншому підприємстві, правонаступником якого є Комплекс водопідготовки "Дніпро", або в головному підприємстві, та наявність у них пільгового стажу (відповідні довідки, копії трудових книжок тощо).

Позивач, на виконання вказаної ухвали, 13.05.2025 надав до суду витребувані документи, зокрема, але не виключно, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №23 від 20.07.2018, яка видана ОСОБА_2 , трудову книжку НОМЕР_2 ОСОБА_3 , довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №414 від 25.05.2021, яка видана ОСОБА_1 , уточнюючу довідку про особливий характер робіт та умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії, яка видана ОСОБА_1 , довідку №414 від 25.05.2021, трудову книжку НОМЕР_3 , яка видана ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що правовідносини щодо стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за пенсіонерів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вже були предметом розгляду в межах справ №520/52/23 та №520/23933/23.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2023 повернуто апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 по справі № 520/52/23, яким було відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2024 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 по справі № 520/23933/23, яким було відмовлено у задоволенні позовних вимог, залишено без змін.

Так, справами №520/52/23 та №520/23933/23 підтверджено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 працювали у виробничому управлінні водопровідного господарства "Дніпро" та виробничому управлінні водопровідного господарства "Дніпро" КП "ВТП "Вода".

Суд враховує зазначені обставини при розгляді даної справи у відповідності до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом установлено, що на 4 сесії 6 скликання Харківської міської ради Харківської області прийнято рішення від 12.01.2011 №132/11 про реорганізацію "Виробничо-технологічного підприємства "Вода" шляхом приєднання його до комунального підприємства каналізаційного господарства "Харківкомуночиствод" , в подальшому згідно рішення Харківської міської ради 12 сесії 6 скликання від 23.12.2011 №577/11 КП КГ «Харківкомуночиствод» було перейменовано на Комунальне підприємство "Харківводоканал".

У Положенні про KB «Дніпро» правонаступництва між ним та ВУВГ «Дніпро» КП «ВТП «Вода» не встановлено. Також, у Статуті головного підприємства КП «Харківводоканал», правонаступництво між ним та КП «ВТП «Вода» не встановлено.

Відповідно до довідки АА №591968 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Комплекс водопідготовки «Дніпро» відокремлений підрозділ комунального підприємства «Харківводоканал». Правовий статус: без права юридичної особи. Дата створення 08.11.2011. Дата та номер останньої реєстраційної дії 10.04.2012 №14801070021010649. Головне підприємство КП «Харківводоканал», ЄДРПОУ 03361715.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань також не містить даних про правонаступництво між KB «Дніпро» і ВУВГ «Дніпро» та між КП «Харківводоканал» та КП «ВТП «Вода» - у розділі «Дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа» відповідна інформація відсутня. Судового рішення, яким би були встановлені обставини щодо правонаступництва також не існує.

Таким чином, на теперішній час, KB «Дніпро» та КП «Харківводоканал» не є правонаступником ВУВГ «Дніпро» і КП «ВТП «Вода».

На підставі викладеного, суд вважає, що позивачем не доведено правомірність стягнення з відповідача фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальному розмірі 4344,60 грн за пенсіонера ОСОБА_1 .

Відтак, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з січня по лютий 2025 у розмірі 4344,60 грн.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постанові від 24 січня 2019 року у справі № 810/2940/15.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За викладених обставин, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Комплексу водопідготовки "Дніпро" як відокремленого підрозділу комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення заборгованості - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН