Рішення від 19.06.2025 по справі 480/10450/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року Справа № 480/10450/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10450/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заробітної плати,

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області пов'язаної з невиплатою заробітної плати у відносинах публічної служби начальнику Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_1 за період з 01.11.2024 року по 30.11.2024 року включно;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумськійобласті на користь начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_1 заробітну плату у відносинах публічної служби за період з 01.11.2024 року по 30.11.2024 року включно в сумі 42 565 грн. 00 коп.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 у справі № 1840/2917/18 наказом Пенсійного фонду України від 22.12.2018 №491-о «Про поновлення на посаді ОСОБА_1 » позивача було поновлено на посаді начальника Охтирського об'єднаного УПФУ Сумської області з 05 липня 2018 року. Після поновлення його на посаді за рішенням суду, відповідач не виплачував йому заробітну плату, при тому, що ним, як керівником Охтирського об'єднаного УПФУ Сумської області, було направлено до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, яке було правонаступником ліквідованого Охтирського об'єднаного УПФУ Сумської області, табелі обліку робочого часу, належним чином складені та оформлені.

Наказом Пенсійного фонду України від 05.04.2019 №125-о «Про звільнення ОСОБА_1 » позивача було звільнено з посади у зв'язку з реорганізацією відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу». Однак, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі №480/1693/19 наказом Пенсійного фонду України від 25.07.2019 №332-о «Про поновлення на посаді ОСОБА_1 » ОСОБА_1 був поновлений на посаді начальника Охтирського об'єднаного УПФУ Сумської області з 18.04.2019. У період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно позивач регулярно приходив на роботу та перебував на робочому місці з 08:00 год. до 17:15 год. Однак, за вказаний період ГУ ПФУ в Сумській області, як правонаступник всіх прав і обов'язків Охтирського об'єднаного УПФУ Сумської області, не здійснило нарахування та виплату йому заробітної плати

Внаслідок незаконних дій зі сторони відповідача, пов'язаних з порушенням норм законодавства, а саме процедури нарахування та виплати заробітної плати позивач був позбавлений конституційного права нарахування та виплати заробітної плати за листопад 2024 року.

При цьому, позивач звертає увагу суду на те, що абзацом першим пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат передбачених законом України.

Крім цього, позивач просив суд врахувати, що питання оплати праці державних службовців регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році». Зазначеною Постановою з метою упорядкування умов оплати праці працівників державних органів затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році.

Так, на переконання позивача, відповідно до даної постанови ОСОБА_1 з 01.01.2024 має посадовий оклад в розмірі - 21 536,00 грн. Розмір надбавки за вислугу років - 6 461,00 грн (21 536 x 30%). Розмір надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця - 600 грн. Разом - 28 597,00 грн.

25.04.2023 була прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану», яка набрала чинності з дня її опублікування в Урядовому кур'єрі, тобто з 28.04.2023.

Відповідно до вищевказаної постанови позивач з 01.01.2024 мав посадовий оклад в розмірі - 32 304,00 грн (21 536 грн х коефіцієнт 1,5), розмір надбавки за вислугу років - 9 691,00 грн (32 304 грн х 30%). Розмір надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця - 600 грн. Разом - 42 565,00 грн.

На переконання позивача, відповідач повинен виплатити позивачу неотриману ним вчасно заробітну плату за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно в сумі 42 565,00 грн.

Ухвалою суду від 09.12.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/10450/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що у зв'язку з припиненням Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області 29.08.2018, відповідно до штатного розпису управління, посада начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відсутня, тому ОСОБА_1 не є працівником Головного управління. Таким чином, виконання постанови КМУ №1109 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» в частині проведення Головним управлінням класифікації посад державної служби здійснюється у відповідності з штатним розписом, затвердженим наказом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на підставі наявності у ньому відповідних структурних підрозділів та посад. Виходячи з вищенаведених обставин, проведення такої класифікації є неможливим.

Також звертає увагу суду, що позивач не перебуває у трудових відносинах з Головним управлінням, трудову діяльність в зазначеному місці не здійснював та не є його працівником, що підтверджується відсутністю позивача в штатному розписі Головного управління, що виключає обов'язок останнього щодо виплати належної заробітної плати через відсутність відповідних підстав.

У відповіді на відзив позивач, не погоджуючись із доводами відзиву відповідача, просить задовольнити позов у повному обсязі. Зокрема, зауважує, що твердження відповідача про те, що він не перебуває в трудових відносинах ні з Пенсійним фондом України, ні з Головним управлінням, а відтак у відповідача не виникає жодних обов'язків, обумовлених чинним законодавством з виплати заробітної плати позивачеві, не відповідає дійсності і спростовується матеріалами справи.

З посиланням на відповідні нормативно-правові акти позивач зазначає про те, що права та обов'язки Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з 30.08.2018 в порядку правонаступництва перейшли до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, а з 19.06.2019 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яке станом на дату прийняття рішення по даній справі є правонаступником Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумської області (довідка Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.06.2022 №1800-0602-8/18524).

Тому, на переконання позивача, Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області було зобов'язане станом на 19.06.2019 при передачі справ та майна управління згідно акту-передачі передати трудову книжку ОСОБА_1 до правонаступника - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Крім цього, позивач просить врахувати, що неперебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з Пенсійним фондом України, як підставу ненарахування та невиплати заробітної плати є безпідставними, оскільки саме Пенсійним фондом України виданий наказ від 25.07.2019 №332-о про поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 згідно наказу № 57 від 01.08.1994 призначений на посаду начальника Охтирського міськвідділу Пенсійного фонду.

Наказом № 31-о від 17.05.2002 ОСОБА_1 призначений на посаду начальника управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка в порядку переведення, а наказом № 1-о від 27.10.2011 призначений на посаду начальника управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі (з 27.01.2016 управління перейменоване на Охтирське об'єднане УПФУ Сумської області).

04.07.2018 позивач був звільнений з посади начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області у зв'язку з реорганізацією відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу».

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 у справі № 1840/2917/18 наказом Пенсійного фонду України від 22.12.2018 № 491-о ОСОБА_1 було поновлено на посаді начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з 05.07.2018.

Наказом Пенсійного фонду України від 05.04.2019 №135-о «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 був звільнений з посади у зв'язку з реорганізацією відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу».

Не погодившись з вказаним наказом, ОСОБА_1 оскаржив його в судовому порядку та рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі № 480/1693/19 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, ГУ ПФУ в Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення середньої заробітної плати, зокрема, визнано протиправним та скасовано наказ Пенсійного фонду України «Про звільнення ОСОБА_1 » від 05.04.2019 № 135-о, поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Охтирського об'єднаного УПФУ Сумської області з 18.04.2019, стягнуто з ГУ ПФУ в Сумській області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу у розмірі 34653,44 грн.

Вищевказані обставини встановлені рішеннями Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 у справі № 1840/2917/18 та від 23.07.2019 у справі № 480/1693/19, що згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень набрали законної сили, та в силу ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають доказуванню.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі № 480/1693/19, наказом Пенсійного фонду України від 25.07.2019 № 332-о ОСОБА_1 був поновлений на посаді начальника Охтирського об'єднаного УПФУ Сумської області з 18.04.2019.

Позивачем, як начальником Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, проводився облік перебування його на роботі в табелі обліку використання робочого часу за листопад 2024 року, який був направлений останнім разом із заявою до ГУ ПФУ в Сумській області та отриманий відповідачем згідно копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Проте нарахування та виплата ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 відповідачем не було проведено, що останнім не заперечувалося.

Суд вважає, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення нарахування та виплати заробітної плати позивачу є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.

Надаючи оцінку правовідносинам, що в даному випадку виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди захищається законом.

У статті 23 Загальної декларації прав людини, прийнятої і проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року, закріплено, що кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття.

Згідно з частинами першою та третьою статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України «Про оплату праці» та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною п'ятою статті 97 Кодексу законів про працю України визначено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

Відповідно до статті 98 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Згідно з частиною першою статті 115 Кодексу законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ч.2 ст.30 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку є первинні документи.

Наказом Державного комітету статистики України від 05.12.2008 №489 затверджені типові форми первинної облікової документації, серед яких є форма табелю обліку використання робочого часу та табелю обліку робочого часу.

Відтак, враховуючи вищевказані нормативні акти, підставою для нарахування заробітної плати є дані табелю обліку використання робочого часу.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем, як начальником Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, проводився облік перебування його на роботі в табелі обліку використання робочого часу за листопад 2024 року, що був направлений позивачем разом із заявою до ГУ ПФУ в Сумській області, та отриманий відповідачем згідно копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 25.11.2024.

Однак, відповідачем нарахування та виплата заробітної плати позивачу за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно не була проведена, що відповідачем не заперечується. Поряд з цим жодних належних та допустимих доказів відсутності позивача на роботі за період з 01.11.2024 по 30.11.2024, відповідачем не було надано суду.

Згідно із ч.2 ст.50, ч.ч.1,2 ст.52 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; премії (у разі встановлення) (ч.1 ст. 50).

Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу. Розмір надбавки за ранг державного службовця визначається Кабінетом Міністрів України під час затвердження схеми посадових окладів на посадах державної служби (ч.ч.1, 2 ст. 52 Закону України "Про державну службу"). При цьому, відповідно до ч.2 ст. 51 Закону України "Про державну службу" схема посадових окладів на посадах державної служби та умови оплати праці державних службовців, з якими укладаються контракти про проходження державної служби, визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

На виконання вимоги постанови КМУ від 25.04.2023 № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" видано наказ "Про введення в дію змін до штатного розпису на 2023 р." (вводиться в дію з 28.04.2023), затверджений 14.06.2023 Головою правління Пенсійного фонду України Капінусом Є., у якому в розділ: II - Управління обслуговування громадян, п.ІІ.9-відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) м. Охтирка застосовується підвищений розмір посадового окладу працівникам, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій з урахуванням коефіцієнта 1,5, передбаченого п.п. 1 п.1 постанови КМУ від 25.04.2023 № 391.

Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, Охтирська міська територіальна громада віднесена до територій можливих бойових дій з 24.02.2022.

Таким чином, позивачу повинна бути нарахована та виплачена заробітна плата за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно, згідно табеля обліку використання робочого часу за жовтень 2024 року в сумі 20 175 грн (13 050 грн (8 700 грн х коефіцієнт 1,5) посадовий оклад (згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №89) + 50% надбавки за вислугу років 6525 грн + надбавка до посадового окладу за 5 ранг - 600 грн (згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15).

При цьому, суд вважає за доцільне зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 988 “Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 5 “Деякі питання реорганізації територіальних органів Пенсійного фонду України Сумської області» Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, управління фонду України в Тростянецькому районі та Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області реорганізовано шляхом злиття в Південне об'єднання управління Пенсійного фонду України Сумської області.

У подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" було здійснено реорганізацію деяких територіальних органів Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком. Згідно додатку до даної постанови Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області приєднано до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області. Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 18.06.2019 проведена державна реєстрація припинення Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Отже Головне управління Пенсійного фонду України Сумської області є правонаступником Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте ГУ ПФУ в Сумській області як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності своєї бездіяльності щодо невиплати заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно в сумі 20 175,00 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Сумській області повинно здійснити нарахування та виплату позивачу заробітної плати із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 “Питання оплати праці працівників державних органів» та постанови Кабінету Міністрів України № 391 “Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно в сумі 20 175,00 грн, а відтак позовні вимоги позивач в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Сума заробітної плати ОСОБА_1 підлягає виплаті з відрахуванням обов'язкових податків, зборів, платежів.

Звертаючись з позовом до суду позивач просив стягнути з відповідача неотриману ним вчасно заробітну плату за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно в сумі 42 565,00 грн, однак суд вважає правомірними позовні вимоги лише в частині стягнення заробітної плати в сумі 20 175,00 грн, у зв'язку з наступним.

Обґрунтовуючи свої розрахунки щодо стягнення з відповідача суми заробітної плати в розмірі 42 565,00 грн, позивач посилається на п. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.

Крім цього, позивач звертав увагу суду на те, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Норми Закону України "Про державну службу" щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року № 1409.

Так, з метою упорядкування умов оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України постановив затвердити, зокрема, схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році.

Саме з посиланням на зазначену постанову, позивач дійшов висновку, що з 01.01.2024 останній мав посадовий оклад у розмірі 21 536,00 грн, розмір надбавки за вислугу років - 6461,00 грн (21536 x 30%), розмір надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця - 600 грн, разом - 28597,00 грн.

З посиланням на постанову Кабінету Міністрів України № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану", позивач стверджував, що з 01.01.2024 він мав посадовий оклад вже у розмірі 32 304,00 грн (21 536 грн x коефіцієнт 1,5), розмір надбавки за вислугу років - 9 691,00 грн (32 304 грн x 30%), розмір надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця - 600 грн, разом - 42 565,00 грн.

Утім, суд не погоджується з твердженнями позивача стосовно наявності правових підстав для застосування при проведенні підрахунку суми заробітної плати за травень 2024 року положень п. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" та постанови КМУ від 29 грудня 2023 року № 1409 "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році", оскільки зазначені нормативно-правові акти стосуються правовідносин щодо виплати у 2024 році заробітної плати державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби.

Суд зазначає, що в провадженні Сумського окружного адміністративного суду перебувала справа № 480/2428/24.

Відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо невиплати заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 включно. Зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області, на виконання вимог постанови КМУ від 23 жовтня 2023 року №1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», провести класифікацію посади державної служби - начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області станом на 01.01.2024, та з урахуванням проведеної класифікації нарахувати і виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за період з 01.01.2024 по 31.01.2024, з урахуванням правової оцінки наданої судом.

У задоволенні інших вимог (щодо стягнення з ГУ ПФУ в Сумській області на користь начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_1 заробітної плати у відносинах публічної служби за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 включно в сумі 42 565 грн 00 коп.) - відмовлено.

Відповідно до постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2025 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 було залишено без змін.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ПФУ в Сумській області допустило протиправну бездіяльність щодо невиплати позивачу заробітної плати за січень 2024 року та непроведення кваліфікації його посади.

Щодо вимоги провести класифікацію посади державної служби, а саме начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, станом на 01.01.2024, колегія суддів зазначила таке.

У січні 2024 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Сумській області з вимогами, щоб відповідач, на виконання вимог постанови КМУ від 23.10.2023 №1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», так як позивач перебуває в трудових відносинах з Пенсійним фондом України, провів класифікацію посади - начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Відповідач, заперечуючи проти вимоги провести класифікацію посади, яку займає позивач, у відзиві вказує на те, що у зв'язку з припиненням Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області 29.08.2018, відповідно до штатного розпису управління, посада начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відсутня, тому ОСОБА_1 не є працівником Головного управління, згідно наведених документів. Таким чином, виконання ПКМУ №1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» в частині проведення Головним управлінням класифікації посад державної служби здійснюється у відповідності з штатним розписом, затвердженим наказом ГУ ПФУ в Сумській області, на підставі наявності у ньому відповідних структурних підрозділів та посад. Виходячи з вищенаведених обставин, проведення такої класифікації є неможливим.

При цьому, суд апеляційної інстанції у справі № 480/2428/24 наголосив на тому, що Постановою КМУ від 23 жовтня 2023 року №1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» установлено, що у 2023 році з метою підготовки до впровадження у 2024 році єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби після набрання чинності законом щодо зміни моделі оплати праці державних службовців к класифікація посад державної служби державними органами проводиться у місячний строк з дня набрання чинності цією постановою згідно з Алгоритмом проведення класифікації посад державної служби в умовах воєнного стану, затвердженим цією постановою.

Відтак, вказаним нормативно-правовими актом на державного орган, у тому числі і на відповідача, покладено обов'язок провести класифікацію посад державної служби.

Проте у матеріалах справи відсутні докази проведення ГУ ПФУ в Сумській області і, як правонаступником всіх прав і обов'язків Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, на виконання вимог постанови КМУ №1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» класифікацію посади державної служби, на якій судовим рішенням був поновлений позивач.

У той же час, абзацом першим пункту 12 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за Додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат передбачених законом України.

Також абзацом четвертим пункту 12 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що норми Закону України “Про Державну службу» щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Питання оплати праці державних службовців регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року № 1409 “Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (далі - Постанова 1409).

Цією Постановою з метою упорядкування умов оплати праці працівників державних органів затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році.

Отже, відповідач, у порушення вимог постанови КМУ №1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», не провив класифікацію посади позивача - начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

З огляду на наведене, колегія суддів у справі № 480/2428/24 погодилась з обраним судом першої інстанції способом захисту порушеного права позивача у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області, на виконання вимог постанови КМУ від 23 жовтня 2023 року №1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», провести класифікацію посади державної служби - начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області станом на 01.01.2024, та з урахуванням проведеної класифікації нарахувати і виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за період з 01.01.2024 по 31.01.2024.

Доказів проведення класифікації посади державної служби на виконання вимог чинного законодавства та на виконання рішення суду у справі № 480/2428/24 ані позивачем, ані відповідачем до суду не надано.

При цьому, згідно інформації, яку відповідачем було надано у подібній справі між тими ж сторонами - № 480/6114/24, рішення суду у справі № 480/2428/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не виконано у зв'язку з тим, що управлінням подано касаційну скаргу на рішення суду у справі № 480/2428/24.

Крім цього, слід зазначити, що позивач у своїх розрахунках посадового окладу посилається на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (далі - Постанова 1409). Даною Постановою з метою упорядкування умов оплати праці працівників державних органів затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році.

Так, на переконання позивача, відповідно до даної постанови з 01.01.2024 він мав посадовий оклад у розмірі - 21 536,00 грн.

Однак ці та інші твердження позивача, щодо розрахунку суми заявленої до стягнення, є безпідставними, оскільки пунктом 3 зазначеної Постанови установлено: "схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 “Питання оплати праці працівників державних органів» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 9, ст. 284; 2022 р., № 12, ст. 667; 2023 р., № 9, ст. 642), не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби...".

Зважаючи, що відповідачем не було проведено класифікацію посад державної служби станом на 01.01.2024, відносно позивача залишилась схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році.

Слід зазначити, що розмір заробітної плати та її складових, яку не було виплачено позивачу за грудень 2023 року було досліджено у справі № 480/261/24.

Відповідно до рішення суду від 12.06.2024 у справі № 480/261/24 (яке було залишено без змін відповідно до постанови суду апеляційної інстанції) на користь позивача було стягнуто суму заробітної плати в розмірі 20 175,00 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що за умови невжиття заходів та непроведення класифікації посад державної служби станом на 01.01.2024, ГУ ПФУ в Сумській області повинно здійснити нарахування та виплату позивачу заробітної плати із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 “Питання оплати праці працівників державних органів» та постанови Кабінету Міністрів України № 391 “Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно лише в сумі 20 175,00 грн, а відтак позовні вимоги позивач в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, в іншій частині суми заявленої до стягнення - є передчасними.

Сума заробітної плати ОСОБА_1 в розмірі 20 175,00 грн підлягає виплаті з відрахуванням обов'язкових податків, зборів, платежів.

Що стосується заяви позивача про звернення рішення до негайного виконання, суд зазначає, що згідно із пунктом другим частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.

Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне рішення суду в частині стягнення з ГУ ПФУ в Сумській області на користь позивача заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 20 175,00 грн допустити до негайного виконання.

Стосовно клопотання позивача про подання звіту, то суд відмовляє в його задоволенні, виходячи із наступного.

Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов'язанні суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.

Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб'єкта владних повноважень обов'язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов'язки виконати без достатніх зволікань.

У цій справі позивачем не обґрунтовано необхідність застосування заходів судового контролю, а у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заробітної плати - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) заробітну плату за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 включно.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) заробітної плати у межах стягнення за один місяць у розмірі 20 175,00 грн.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик