19 червня 2025 року м. Рівне №460/9518/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 15.01.2025 №956020137522 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у спосіб виключення із розрахунку загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024;
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.07.2024 із врахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024;
3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, які полягають у скасуванні ОСОБА_1 починаючи із 01.03.2024 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області:
- відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209);
- здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2024 в розмірі 1 проценту проіндексованого з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що на виконання рішення суду та окремої ухвали у справі №460/13298/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу, що підтверджується рішенням від 16.05.2024 №956020137522. Для розрахунку пенсії враховано страховий стаж 40 років 15 днів, який зарахований по 31.12.2021. Пенсійний органом обчислено доплату за понаднормовий стаж 20 років, яка склала 4964,78 грн. Надалі відповідач за заявою позивача провів перерахунок пенсії позивачу із додаванням стажу, підтвердженням чого є рішення від 22.08.2024 №956020137522 (за період з 01.07.2024), однак цим же рішенням відповідач протиправно припинив нарахування надбавки за понаднормовий стаж, право на яке встановлене судовим рішенням та окремою ухвалою у справі №460/13298/23. Загальний страховий стаж зарахований по 31.05.2024 та склав 42 роки 3 місяці 8 днів, а доплата за понаднормовий стаж 7 років - 101,64 грн. На виконання окремої ухвали від 18.12.2024 у справі №460/13298/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та відновив виплату доплати до пенсії за понаднормовий стаж, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 15.01.2025 №956020137522. Цим же рішенням відповідач протиправно скасував попередній перерахунок пенсії по стажу позивача, який був перерахований за рішенням від 22.08.2024 №956020137522. Окрім цього, відповідач надалі, всупереч положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не провів індексацію пенсійної виплати у спосіб збільшення розміру заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209); нараховує доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) із зменшеного та не проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія - 24823,88 замість 26799,86 - з 01.03.2024; 29881,84 (26799,86 *1,115) з 01.03.2025; нараховує доплату до пенсії за понаднормовий стаж виходячи із не актуального перерахованого загального стажу - 20 років, а не 22 років згідно з проведеним у серпні 2024 року перерахунком пенсії. Позивач вважає поведінку відповідача протиправною та такою, що порушує гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 02.06.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав, причини не подання суду не повідомив. Відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має статус потерпілої особи внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23, яке набрало законної сили задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, яка полягає обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 без встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши йому із 11 квітня 2023 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.
Окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №460/13298/23 визнано протиправним дії, вчинені на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 щодо прийняття рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 27.12.2023 №956160151145 про обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням "двоскладової формули" розрахунку. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 у спосіб здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, встановивши йому із 11.04.2023 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017.
На виконання рішення суду та окремої ухвали у справі №460/13298/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу, що підтверджується рішенням від 16.05.2024 №956020137522. Для розрахунку пенсії враховано страховий стаж 40 років 15 днів, який зарахований по 31.12.2021. Пенсійний органом обчислено доплату за понаднормовий стаж 20 років, яка склала 4964,78 грн.
Надалі відповідач за заявою позивача провів перерахунок пенсії позивачу із додаванням стажу, що підтверджується рішенням від 22.08.2024 №956020137522 (за період з 01.07.2024), однак цим же рішенням відповідач припинив нарахування надбавки за понаднормовий стаж, право на яке встановлене судовим рішенням та окремою ухвалою у справі №460/13298/23. Загальний страховий стаж зарахований по 31.05.2024 та склав 42 роки 3 місяці 8 днів, а доплата за понаднормовий стаж 7 років - 101,64 грн.
Окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №460/13298/23 визнано протиправним дії, вчинені на не виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату з липня 2024 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 у спосіб поновлення з 01.07.2024 нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017.
На виконання окремої ухвали від 18.12.2024 у справі №460/13298/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та відновив виплату доплати до пенсії за понаднормовий стаж, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 15.01.2025 №956020137522. Цим же рішенням відповідач скасував попередній перерахунок пенсії по стажу позивача, який був перерахований за рішенням від 22.08.2024 №956020137522.
Зі змісту листа від 07.04.2025 за №1700-0202-8/24703, судом встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії за період з 21.07.2023, вивівши заборгованість та зменшивши раніше проіндексований (у березні 2024 року) відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 26799,86 грн до 24823,88 грн. Обчисливши доплату до пенсії за понаднормовий стаж зі зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсії - 24823,88 грн (актуальної з 01.03.2023 по 28.02.2024), а не проіндексованого її розміру (з 01.03.2024) - 26799,86 грн, (з 01.03.2025) - 29881,84 грн. Окрім цього, відповідач не провів індексацію пенсійної виплати у спосіб збільшення розміру заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) відповідно до положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Нараховує доплату до пенсії за понаднормовий стаж із зменшеного та не проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія - 24823,88 замість 26799,86 - з 01.03.2024; 29881,84 (26799,86 *1,115) з 01.03.2025; нараховує доплату до пенсії за понаднормовий стаж виходячи із не актуального перерахованого загального стажу - 20 років, а не 22 років згідно з проведеним у серпні 2024 року перерахунком пенсії. Крім того, пенсійний орган повідомив, що інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не покладено.
Вважаючи поведінку відповідача протиправною та такою, що порушує гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся за захистом своїх соціальних прав до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
1. Щодо позовних вимог з приводу протиправності скасування нарахування пенсійної виплати виходячи із перерахованого страхового стажу, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 4 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закон №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Матеріалами справи підтверджується, що з 11.04.2023 (період, за яких судом зобов'язано відповідача встановити доплату до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС) нарахування та виплата пенсії позивача здійснювалась виходячи із загального страхового стажу 40 років 14 днів, які зараховані по 31.12.2021.
Згідно з абз.1-2 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Судом встановлено, що рішенням відповідача №956020137522 від 22.08.2024 підтверджується перерахунок пенсії позивача у зв'язку з додаванням стажу. Так, страховий стаж з 01.07.2024 склав 42 роки 3 місяці 8 днів та зарахований по 31.05.2024.
Однак, на виконання окремої ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №460/13298/23 відповідач прийняв рішення від 15.01.2025№956020137522, яким виключив із розрахунку загального страхового стажу раніше врахований період роботи з 01.01.2022 по 31.05.2024. Крім того, нарахування та обчислення відновленої в судовому порядку доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС Пенсійний орган здійснює виходячи із 40 років загального страхового стажу, а не перерахованого - 42 роки.
Відповідач не зазначив та не надав до суду жодних обґрунтованих доводів щодо правомірність скасування такого перерахунку, що свідчить про протиправність його дій.
Враховуючи вищенаведене, з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.07.2024 із врахуванням до загального страхового стажу періоду його роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024.
2. Щодо позовних вимог з приводу протиправності скасування пенсійним органом індексації пенсійної виплати позивача, суд зазначає наступне.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796- XII (далі - Закон №796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII у редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Суд встановив, що в ході розгляду справи №460/13298/23 Рівненським окружним адміністративним судом встановлено право ОСОБА_1 на отримання передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплати до пенсії за понаднормовий стаж як особі, яка потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, як передбачено ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплата до пенсії обчислюється виходячи із заробітку .
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Матеріалами справи підтверджується, що пенсія за віком позивачу обчислюється відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1058-ІV.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Таким чином, суд встановив, що законом чітко встановлено спосіб осучаснення щороку пенсійної виплати з метою поступового підвищення.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).
Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Отже, для перерахунку пенсії з метою індексації не застосований вказаний вище множник Зс. Натомість у формулі перерахунку пенсії із зазначеною метою вказано показники зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні та споживчих цін за попередній рік (у відсотках).
Згідно із п.5. Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 3 жовтня 2017 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2008 р., №25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п.6. Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Зазначене в сукупності свідчить про наявність підстав для перерахунку щороку з 1 березня пенсійних виплат у спосіб підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт його збільшення, визначений рішеннями Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Для реалізації пункту 6 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінет Міністрів України 25 лютого 2025 року прийняв постанову №209, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 №185, “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 №209 проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.
Рішеннями відповідача про перерахунок пенсії підтверджується, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2023 склав 24823,88, а на підставі постанови КМУ від 24.02.2024 №168 він перерахований у спосіб збільшення на 1,0796 та з 01.03.2024 склав 26799,86. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 не з'ясовувалось питань обчислення показника заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії та не зобов'язувалось його зменшувати, позаяк не було предметом спору. Разом з тим, на виконання зазначеного судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії, яким зменшив раніше проіндексований розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 26799,86 (чинний з 01.03.2024) до 24823,88 (чинний в період з 01.03.2023 по 28.02.2024) та обчислив доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) із зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсії - 24823,88 грн, а не проіндексованого її розміру 26799,86 (з 01.03.2024).
Зазначена поведінка відповідача враховуючи проаналізовані положення чинного законодавства, мотивувальну та резолютивну частину рішення суду 21.07.2023 у справі №460/13298/23 є протиправною.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 ““Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Відтак, Пенсійний орган з 01.03.2025 був зобов'язаний провести як індексацію основного розміру пенсії позивача, так і перерахунок доплати до пенсії за стаж потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС.
Разом з тим, відповідачем рішення про перерахунок пенсії із 01.03.2025 у спосіб збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт 1,115 та перерахунок доплати до пенсії не приймалось, що свідчить про протиправність його поведінки.
Таким чином, з метою захисту порушених прав та інтересів ОСОБА_1 в цій частині слід визнати протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні починаючи із 01.03.2024 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що були передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 та постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209.
Окрім зазначеного скасування індексації пенсійної виплати відповідач також обчислює і доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлене судом в ході розгляду справи №460/13298/23) без врахування проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія - 24823,88 (що була чинна та підлягала застосуванню виключно з 01.03.2023 по 28.02.2024).
Разом з тим, судом вже зазначалось, що відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, обчислення доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС здійснюється із заробітку, з якого така пенсія обчислюється.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Суд з'ясував, що відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Зважаючи на це, на переконання суду, відповідач при розрахунку заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) зобов'язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стажу як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відтак, в ході розгляду справи судом встановлено, що як розмір основної пенсії, так і розмір доплати (надбавки) за стаж підлягав щорічній індексації, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд дійшов висновку, що з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 в розмірі 1 проценту проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не довів правомірності оспорюваних дій. Позовні вимоги ґрунтуються на приписах чинного законодавства, відповідають обставинам справи, а тому підлягають задоволенню.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 15.01.2025 №956020137522 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у спосіб виключення із розрахунку загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.07.2024 із врахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, які полягають у скасуванні ОСОБА_1 починаючи із 01.03.2024 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) та здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2024 в розмірі 1 проценту проіндексованого з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 19 червня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя С.М. Дуляницька