19 червня 2025 рокум. Рівне№460/15700/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Максимчука О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу до Острожецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
1.Стислий виклад позицій учасників справи.
Державна екологічна інспекція Поліського округу (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду (далі - суд) з адміністративним позовом до Острожецької сільської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати відповідача виконати делеговані повноваження, в частині організації і здійснення землеустрою на території сільської ради, а саме: 1) встановити в натурі (на місцевості) межі прибережних захисних смуг водних об'єктів та внести відомості про них до Державного земельного кадастру; 2) встановити в натурі (на місцевості) межі об'єкту природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва “Острожецький парк» та внести відомості про нього до Державного земельного кадастру.
Свій позов позивач обґрунтовує тим, що за результатами вивчення стану додержання вимог земельного законодавства в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування встановлено невиконання делегованих повноважень Острожецькою сільською радою, а саме не забезпечення організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради. Вказане свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що може призвести до нецільового використання таких земельних ділянок. Враховуючи викладене, позивач просить суд позов задовольнити повністю.
14.01.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, де в обґрунтування заперечень проти задоволення позову вказав на те, що на виконання вищенаведених положень чинного законодавства України Острожецькою сільською радою було прийнято рішення №717-18/2022 від 04.11.2022 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» згідно з п. 1 якого надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів - парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва «Острожецький парк», орієнтовною загальною площею 16.00 га, розташованого на території Острожецької сільської ради. Відповідно до п. 2 даного рішення виготовлений та погоджений проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об?єктів - парку-пам?ятки садово-паркового мистецтва «Острожецький парк». В подальшому з метою виконання Рішення Острожецькою сільською радою було укладено договір на розробку проекту землеустрою №255 від 11.10.2023 року. Таким чином відповідачем розпочато процедуру розробки проекту землеустрою, а тому твердження позивача щодо незаконної бездіяльності є безпідставними. Також відповідач звертає увагу на те, що законодавець не встановлює строків або термінів встановлення меж об?єктів природно-заповідного фонду, не встановлює відповідальності за не своєчасне встановлення меж об?єктів природно-заповідного фонду, а також відсутній відповідний склад правопорушення, суб?єктом якого є орган місцевого самоврядування, а об?єктивна сторона полягає у протиправній бездіяльності суб'єкта. Щодо вимоги про встановлення в натурі (на місцевості) меж прибережнихх захисних смуг водних об'єктів та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру відповідач зазначає, що відсутність проєкту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри встановлені законом. А тому відповідач вважає вимоги позивача необґрунтованими та просить суд відмовити в їх задоволенні.
22.01.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що територією Острожецької об'єднаної громади протікають малі річки Тишиця, Путилівка та Осиніще, прибережні захисні смуги водних об'єктів, які знаходяться на підвідомчій території громади в натурі (на місцевості) не встановлені, відповідно відомості до Державного земельного кадастру не внесені, що є невиконанням делегованих повноважень, відповідно до підпункту 9 пункту "б" частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Також на території Острожецької ОТГ знаходиться парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Острожецький парк» площею 16 га. Острожецькою сільською радою проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду не розроблений, а також відомості про них до Державного земельного кадастру не внесені, що є невиконанням делегованих повноважень, відповідно до підпункту 9 пункту "б" частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». А тому позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Заяви, клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.
Позовна заява подана до суду 24.12.2024 у електронній формі із використанням електронного кабінету підсистеми "Електронний суд" ЄСІТС, надійшла до суду і була зареєстрована в автоматизованій системі діловодства суду 24.12.2024.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.12.2025 визначено суддю Максимчука О. О. головуючим суддею (суддею-доповідачем) з розгляду справи за вказаною позовною заявою.
Ухвалою від 30.12.2024 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду і відкрив провадження в адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву та 14.01.2025 подав до суду відзив, у якому відповідач виклав свої заперечення проти позову.
22.01.2025 до суду надійшла відповідь на відзив від позивача.
На момент розгляду справи по суті і ухвалення судом цього рішення інші заяви, клопотання від учасників справи до суду не надійшли, а також суд не здійснював інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).
З урахуванням вимог частини 4 статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
3. Встановлені судом обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши наявні у справі матеріали, з'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх позовні вимоги і заперечення, дослідивши подані сторонами письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, що враховані судом при вирішення спору по суті.
Державною екологічною інспекцією Поліського округу на підставі ст. 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 №339 "Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади", Положення про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №32 від 20 лютого 2023 року, наказу Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 №159 "Про затвердження Переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, які планується перевірити у 2024 році", та наказу Державної екологічної інспекції Поліського округу №34-ОД від 28.02.2024 та №155-ОД від 06.03.2024 в період з 01 березня по 11 квітня 2024 року здійснено державний нагляд (контроль) за дотриманням Острожецькою сільською радою вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади в присутності голови Острожецької сільської ради - Гордійчука Тараса Миколайовича.
Під час перевірки встановлено, що до складу громади входить 14 сіл - Острожець, Залав'я, Підгай, Малин, Заболотинці, Заболоття, Новосілки, Бакорин, Певжа, Зборів, П'яннє, Борбин, Ставище, Уїздці. Територією об'єднаної громади протікають малі річки, а саме: р. Тишиця, р. Путилівка, р. Осиніще. Прибережні захисні смуги водних об'єктів, які знаходяться на підвідомчій території громади в натурі (на місцевості) не встановлені, відповідно відомості до Державного земельного кадастру не внесені, що є невиконанням делегованих повноважень, відповідно до підпункту 9 пункту "б" частини першої статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
На території Острожецької ОТГ знаходиться парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Острожецький парк» площею 16 га. Заповідний об'єкт створений рішенням Рівненського облвиконкому №343 від 22.11.83 р. «Про віднесення території та об'єктів природно-заповідного фонду області» (зі змінами рішення облвиконкому №98 від 18.06.1991 р. «Про впорядкування об'єктів і територій природно-заповідної області»).
Охоронне зобов'язання зареєстровано в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області за №6 ППСПММЗ 01 серпня 2008 року, яким передано під охорону парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Острожецький».
Острожецькою сільською радою проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду не розроблений, а також відомості про них до Державного земельного кадастру не внесені, що є невиконанням делегованих повноважень, відповідно до підпункту 9 пункту "б" частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Отже перевіркою встановлено та в акті №22 від 11.04.2024 зафіксовано, що Острожецькою сільською радою не забезпечується виконання покладених на неї делегованих повноважень, в частині забезпечення організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради, а саме:
1. встановлення на місцевості меж прибережно-захисних смуг водних об'єктів та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру;
2. розроблення документації із землеустрою, встановлення меж в натурі (на місцевості) на об'єкт природно-заповідного фонду: парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Острожецький» та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №32 від 20 лютого 2023 року з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням Острожецькою сільською радою вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади Інспекцією Острожецькій сільській раді видано вимогу №22 від 11.04.2024.
Пунктом 1 та 2 вимоги зобов'язано Острожецьку сільську раду забезпечити виконання делегованих повноважень щодо організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради, в частині:
- встановлення на місцевості меж прибережних захисних смуг водних об'єктів та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру;
- встановлення в натурі ( на місцевості) меж об'єкту природно-заповідного фонду - парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Острожецький парк" та внесення відомостей про нього до Державного земельного кадастру.
З метою з'ясування стану виконання делегованих повноважень Острожецькою сільською радою щодо організації і здійснення землеустрою із вказаних вище питань, Державною екологічною інспекцією Поліського округу на адресу органу місцевого самоврядування було скеровано лист від 09.10.2024 № 5266/4/1-07.
В свою чергу, Острожецькою сільською радою листом від 16.10.2024 №1095 проінформовано Інспекцію про те, що органом місцевого самоврядування землеустрій щодо прибережних захисних смуг водних об'єктів та наявного об'єкту природнозаповідного фонду не проведений, відомості до Державного земельного кадастру України не внесені.
24 жовтня 2024 року Державна екологічна інспекція в межах наданих їй повноважень звернулась з запитом за вих. №5561/5/2-08 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області з проханням надати інформацію щодо об'єктів природно-заповідного фонду, які знаходяться на території Рівненської області.
Відомості до Державного земельного кадастру не внесені, кадастровий номер земельній ділянці на якій розташований об'єкт ПЗФ не присвоєно (лист Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 08.11.2024 за вих. №8-17-0.3-6121/2-24).
Державною екологічною інспекцією Поліського округу попередньо в 2021 році проведено аналогічний захід державного нагляду (контролю) за дотриманням Острожецькою сільською радою вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень, за результатами якого також фіксувався факт невиконання делегованих повноважень Острожецькою ТГ, в частині організації і здійснення землеустрою (акт №3-3/2 від 29.03.2021), та видавалась обов'язкова до виконання вимога.
Державна екологічна інспекція Поліського округу також скеровувала протягом 2022-2024 років листи-вимоги Острожецькій сільській раді щодо усунення вищевказаних порушень природоохоронного законодавства в частині виконання останньою покладених на неї делегованих повноважень.
Враховуючи, що відповідачем протягом тривалого часу не вживались заходи щодо виконання делегованих повноважень щодо організації та здійснення землеустрою на території сільської ради, представник екологічної інспекції звернувся до суду з цим позовом.
4. Нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та висновки суду по суті спору.
Встановивши наведені вище фактичні обставини справи та відповідні їм спірні правовідносини, суд вважає, що до спірних правовідносин за наведених фактичних обставин справи підлягають застосуванню такі норми права і висновки Верховного суду про їх застосування.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Згідно припису ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна екологічна інспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Статтею 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначена компетенція центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, щодо повноважень з організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державна екологічна інспекція Поліського округу діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 року №32 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Житомирської та Рівненської областей.
Державна екологічна інспекція Поліського округу у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міндовкілля, дорученнями Міністра захисту довкілля та природних ресурсів, його заступників, наказами Держекоінспекції України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, актами Житомирської та Рівненської обласних державних адміністрацій, обласних рад, іншими актами законодавства України, а також Положенням про Інспекцію.
Пунктом 2, розділу 2 Положення встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог екологічного законодавства, вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.
Також, згідно даного Положення Інспекція є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції (центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів) до повноважень якого, зокрема віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; за установленням та використанням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержанням режиму використання їх територій, а також за додержанням органами місцевого самоврядування вимог законодавства про охорону земель в частині виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, в тому числі на умовах оренди, земельних ділянок.
Одночасно, ст. 7 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що до повноважень Держекоінспекції та її міжрегіональних територіальних органів віднесено здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у частині додержання встановленого законодавством України режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок.
В свою чергу делеговані повноваження органів місцевого самоврядування в сфері охорони навколишнього природного середовища чітко визначені пунктом б) статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Одним із повноважень у даній сфері, які делеговані органам місцевого самоврядування, є організація та здійснення землеустрою.
Крім того, організація землеустрою віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування статтею 12 Земельного кодексу України та статтями 19, 21 Закону України «Про землеустрій».
При цьому, статтею 26 вказаного Закону України «Про землеустрій» передбачено, що органи місцевого самоврядування можуть виступати замовниками документації із землеустрою Землеустрій це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил (ст. 181 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України "Про землеустрій").
Окрім того, статтею 182 Земельного кодексу України метою землеустрою визначено, зокрема, створення сприятливого екологічного середовища та поліпшенні природних ландшафтів.
Також пунктом в) статті 183 цього ж Кодексу до основних завдань землеустрою віднесено в тому числі встановлення на місцевості меж територій з особливим природоохоронним і заповідним режимами. Також, з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при регулюванні земельних відносин, управлінні земельними ресурсами, організації раціонального використання та охорони земель, здійсненні землеустрою ведеться Державний земельний кадастр (ст. 2 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Згідно статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення Державного земельного кадастру здійснюється зокрема шляхом внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру за результатами здійсненого землеустрою (ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
В даному випадку слід зауважити, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ фактично здійснено розмежування земель державної і комунальної власності, а також встановлено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, а також те, що органи місцевого самоврядування передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
В свою чергу, статті 61 Земельного кодексу України та статті 89 Водного кодексу України встановлено, що прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності та встановлено відповідні обмеження у використанні земельних ділянок прибережних захисних смуг, а саме:
а) розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
б) зберігання та застосування пестицидів і добрив;
в) влаштування літніх таборів для худоби;
г) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів;
г) влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо; д) миття та обслуговування транспортних засобів і техніки;
е) випалювання сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно статті 113 Земельного кодексу України чітко передбачено, що навколо об'єктів, де є підземні та відкриті джерела водопостачання, водозабірні та водоочисні споруди, водоводи, об'єкти оздоровчого призначення та інші, для їх санітарноепідеміологічної захищеності. Частиною 2 даної норми визначено, що у межах зон санітарної охорони забороняється діяльність, яка може призвести до завдання шкоди підземним та відкритим джерелам водопостачання, водозабірним і водоочисним спорудам, водоводам, об'єктам оздоровчого призначення, навколо яких вони створені.
За приписами ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду, аналогічною є норма ст. 43 Земельного кодексу України.
Землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до ст. 6 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення.
Статтею 8 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» серед основних засобів збереження територій та об'єктів природно- заповідного фонду встановлено:
- додержання вимог щодо охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду під час здійснення господарської, управлінської та іншої діяльності, розробки проектної і проектно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування, здійснення оцінки впливу на довкілля;
- проведення інших заходів з метою збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Крім того, статтею 60 цього ж Закону на органи місцевого самоврядування покладено обов'язок сприяти охороні й збереженню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Як встановлено судом, в акті Державної екологічної інспекції, складеному за результатами проведеної перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог природоохоронного законодавства, зафіксовано, що Острожецькою сільською радою не забезпечується виконання покладених на неї делегованих повноважень, в частині:
1. встановлення в натурі (на місцевості) меж прибережно-захисних смуг водних об'єктів та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру;
2. встановлення в натурі (на місцевості) межі об'єкту природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Острожецький парк" та внесення відомостей про нього до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 32 від 20 лютого 2023 року з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням Острожецькою сільською радою вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади Острожецькій сільській раді видано вимогу №22 від 11.04.2024.
Пунктом 1 та 2 вимоги зобов'язано Острожецьку сільську раду забезпечити виконання делегованих повноважень щодо організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради, в частині:
- встановлення на місцевості меж прибережних захисних смуг водних об'єктів та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру;
- встановлення в натурі ( на місцевості) меж об'єкту природно-заповідного фонду - парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Острожецький парк" та внесення відомостей про нього до Державного земельного кадастру.
Однак, станом на дату ухвалення рішення судом вимога екологічної інспекцій відповідачем не виконано, доказів протилежного суду не надано, що свідчить, що сільською радою допущено протиправну бездіяльність.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що у відповідача існує обов'язок вжити заходів щодо виконання делегованих повноважень щодо організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради, в частині:
- встановлення в натурі (на місцевості) межі прибережних захисних смуг водних об'єктів та внести відомості про них до Державного земельного кадастру;
- встановлення в натурі (на місцевості) межі об'єкту природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Острожецький парк" та внести відомості про нього до Державного земельного кадастру.
Водночас, твердження відповідача про те, що розпочата ним процедура розробки проекту землеустрою спростовує твердження позивача про протиправність бездіяльності відповідача, суд відхиляє з огляду на те, що ті факти, що Острожецькою сільською радою було прийнято рішення №717-18/2022 від 04.11.2022 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою», виготовлений та погоджений проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об?єктів - парку-пам?ятки садово-паркового мистецтва «Острожецький парк», а також ще у 2023 році укладено договір на розробку проекту землеустрою №255 від 11.10.2023 року, на переконання суду не свідчать про правомірність бездіяльності відповідача протягом періоду часу з кінця 2023 року по теперішній час щодо не виконання відповідачем свого обов'язку вжиття належних і достатніх заходів на виконання делегованих повноважень щодо організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради, в частині:
- встановлення в натурі (на місцевості) межі прибережних захисних смуг водних об'єктів та внести відомості про них до Державного земельного кадастру;
- встановлення в натурі (на місцевості) межі об'єкту природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Острожецький парк" та внести відомості про нього до Державного земельного кадастру.
До такого висновку суд дійшов з урахуванням того, що відповідачем належними та допустимими доказами не доведено факту розроблення проекту землеустрою на виконання договору №255 від 11.10.2023 або вжиття ним будь-яких заходів щодо надання виконавцю за цим договором вихідних даних для його виконання (пунти 2.1.1., 4.1 дооговору) та для спонукання виконавця за цим договором здійснити розроблення проекту землеустрою на його виконання, а також не доведено факту вчинення відповідачем будь-яких інших активних дій чи заходів після жовтня 2023 року, спрямованих на належне виконання делегованих повноважень щодо організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради у вказаній вище частині.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду справи відповідачем належними та допустимими доказами не доведено правомірності своєї бездіяльності у вказаній вище частині та відповідно протиправності вимог позивача, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
5. Розподіл судових витрат.
У зв'язку з ухваленням судом цього рішення про задоволення позову, передбачені статтею 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки відповідно до приписів частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, однак позивачем не надано суду доказів понесення таких судових витрат.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції Поліського округу до Острожецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Острожецької сільської ради щодо невиконання делегованих повноважень, а саме незабезпечення організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради в частині встановлення в натурі (на місцевості) меж прибережних захисних смуг водних об'єктів та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру та встановлення в натурі (на місцевості) межі об'єкту природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Острожецький парк" та внесення відомостей про нього до Державного земельного кадастру.
Зобов'язати Острожецьку сільську раду виконати делеговані повноваження в частині організації і здійснення землеустрою на території Острожецької сільської ради, а саме встановити в натурі (на місцевості) межі прибережних захисних смуг водних об'єктів та внести відомості про них до Державного земельного кадастру та встановити в натурі (на місцевості) межі об'єкту природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Острожецький парк" та внести відомості про нього до Державного земельного кадастру.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
Позивач: Державна екологічна інспекція Поліського округу (місце проживання: вул. Леха Качинського, буд. 12А, м. Житомир, Житомирська обл., 10014; РНОКПП: 42163803);
Відповідач: Острожецька сільська рада (місцезнаходження: вул. Незалежності, 12, с. Острожець, Дубенський р-н, Рівненська обл., 35113; код ЄДРПОУ: 04386775).
Суддя Олександр МАКСИМЧУК