Ухвала від 19.06.2025 по справі 440/88/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

19 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/88/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

09 червня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 , у якій він просить вжити заходів для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25, яку з огляду на її зміст суд розцінив, як заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №440/88/25.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року призначено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25 до розгляду в порядку письмового провадження.

17 червня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду до суду надійшли письмові пояснення боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в яких зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 по справі №440/88/25 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01 липня 2024 року та з 01 грудня 2024 року без обмеження максимальним розміром. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 по справі №440/88/25 не зобов'язано органи Пенсійного фонду переглядати розмір виплачуваної пенсії в подальшому. Доплата пенсії за рішенням суду внесена 20.03.2025 до підсистеми «Реєстр судових рішень» та облікована за №808027. Щодо виплати заборгованості повідомив, що з вересня 2018 року по червень 2025 року стан такої виплати повністю залежить від видатків Головного управління, запланованих за рахунок коштів Державного бюджету, кошти, які виділялися Державним бюджетом профінансовані в повному обсязі. Зазначає, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. Зазначені кошти входять до складу запланованих асигнувань з Державного бюджету по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначена у бюджеті Фонду на 2024 рік в розмірі 25262,3 млн. грн. У свою чергу, виплату заборгованості на виконання рішень судів проведено в межах коштів, виділених на зазначені цілі у 2024 році, дата набрання чинності яких є 19.11.2020 включно. Вказує, що Головним управлінням здійснено всі можливі заходи з метою виконання цього судового рішення.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Вирішуючи заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25, суд дійшов наступних висновків.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25, що набрало законної сили 20 березня 2025 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01 липня 2024 року та з 01 грудня 2024 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року та з 01 грудня 2024 року без обмеження максимальним розміром та із врахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

07 квітня 2025 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №440/88/25 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року та з 01 грудня 2024 року без обмеження максимальним розміром та із врахуванням раніше виплачених сум.

Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

У пункті 40 рішення Європейського Суду з прав людини по справі Горнсбі проти Греції суд наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності,- за її межами.

Відповідно до положень статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

За приписами частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Отже, статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено процесуальний механізм реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення у формі встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання відповідачем-суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.

Як слідує з матеріалів справи, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25, що набрало законної сили 20 березня 2025 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року та з 01 грудня 2024 року без обмеження максимальним розміром, що підтверджено рішеннями про перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсійна справа №ФП69088, копії яких наявні у матеріалах справи.

За результатом проведеного перерахунку пенсії з 01 липня 2024 року основний розмір пенсії 74% грошового забезпечення (вислуга років 28) склав 16096,78 грн.; підсумок пенсії (з надбавками) становить 23980,58 грн.

За результатом проведеного перерахунку пенсії з 01 грудня 2024 року основний розмір пенсії 74% грошового забезпечення (вислуга років 28) склав 16096,78 грн.; підсумок пенсії (з надбавками) становить 23980,58 грн.

20 березня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області складено розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою №ФП69088 пенсіонера ОСОБА_1 за період липень 2024 року - березень 2025 року на суму 2779,35 грн. /а.с. 174/ та вказана сума заборгованості облікована відповідачем в підсистемі “Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України за №808027 /а.с. 170/.

Отже, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25, що набрало законної сили 20 березня 2025 року, виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року та з 01 грудня 2024 року без обмеження максимальним розміром та із врахуванням раніше виплачених сум.

У подальшому, з 01 квітня 2025 року пенсія позивача встановлена пенсійним органом у розмірі 23795,29 грн.

Дії відповідача щодо подальшого перерахунку та виплати позивачу з 01 квітня 2025 року та з 01 червня 2025 року пенсії в розмірі 23795,29 грн., з якими не погоджується позивач, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області у зв'язку з виникненням нових правовідносин, які не були предметом спору у цій справі та на час ухвалення судом рішення у цій справі не існували, тому суд відхиляє доводи позивача про неналежне виконання боржником рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25 саме в частині перерахунку пенсії.

Відтак, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25 в частині перерахунку пенсії слід відмовити.

Водночас, доказів виплати ОСОБА_1 заборгованості (доплати) внаслідок перерахунку пенсії за період з 01 липня 2024 року по 31 березня 2025 року в сумі 2779,35 грн. відповідачем не надано, а судом не встановлено.

Таким чином, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25, що набрало законної сили 20 березня 2025 року, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року та з 01 грудня 2024 року без обмеження максимальним розміром та із врахуванням раніше виплачених сум залишається невиконаним за період з 01 липня 2024 року по 31 березня 2025 року в розмірі 2779,35 грн.

Відповідно до положень частин 2, 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25 та вважає достатнім строк для підготовки звіту - два місяці з дати отримання копії цієї ухвали.

Отже, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25 підлягає задоволенню частково.

На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 248, 256, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25 - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати протягом двох місяців з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №440/88/25.

В іншій частині заяви ОСОБА_1 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду в частині відмови у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

В іншій частині ухвала суду оскарженню не підлягає.

Суддя С.С. Сич