18 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14673/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік у належному розмірі;
стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 9 465 гривень на відшкодування матеріальної шкоди, завданої неправомірними діями та бездіяльністю щодо невиплати мені, як учаснику бойових дій грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік.
Під час розгляду справи суд
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_2 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якій просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік у належному розмірі;
стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 9 465 гривень на відшкодування матеріальної шкоди, завданої неправомірними діями та бездіяльністю щодо невиплати мені, як учаснику бойових дій грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік. Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 позовну заяву повернуто позивачу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 скасовано, адміністративну справу направлено для продовження розгляду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/14673/24, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Аргументи учасників справи
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням позивача на протиправність нарахування та виплати позивачу щорічної одноразової допомоги до Дня Незалежності у зменшеному розмірі.
27.05.2025 до суду надійшло клопотання про долучення доказів, у якому представник відповідача зазначала, що ОСОБА_1 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві на обліку не перебуває. Нарахування та виплату грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не проводило.
Обставини справи, встановлені судом
Відповідно до посвідчення від 27.04.2015 серії НОМЕР_1 , позивач є учасником бойових дій.
24.08.2023 на картковий рахунок ОСОБА_1 від Інформаційного агентства Міністерства оборони України зараховано разову грошову допомогу до Дня Незалежності за 2023 рік відповідно до постанови КМУ від 21.07.2023 №754 у розмірі 1000,00 грн /а.с. 7/.
Вважаючи дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо виплати допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено законом, протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII (далі Закон №3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно зі ст. 12 Закону №3551-XII щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань» від 21 липня 2023 року №754 затверджено Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань (далі Порядок).
Пенсійний фонд України перераховує кошти для виплати допомоги:
- отримувачам грошової допомоги, які отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), - на поточні рахунки організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій та грошової допомоги відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279 Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 43), або на поточні рахунки отримувачів грошової допомоги в уповноважених банках для виплати разом з пенсією (щомісячним довічним грошовим утриманням) загальною сумою шляхом включення допомоги до відомостей (списків) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання);
- отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), - на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби;
- отримувачам грошової допомоги, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, - на небюджетні рахунки установ виконання покарань і слідчих ізоляторів;
- іншим отримувачам грошової допомоги - за місцем їх проживання на поточні рахунки таких отримувачів в уповноважених банках.
Згідно пп. 2 п. 3 Порядку грошова допомога виплачується до 24 серпня 2023 р. в такому розмірі: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1000 гривень.
За п. 4 Порядку отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1, 11 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту до 24 серпня поточного року включно, яким грошову допомогу не виплачено станом на 1 жовтня, мають право звернутися щодо її виплати до Пенсійного фонду України (його територіального органу за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) та отримати її до 1 листопада поточного року.
Висновки щодо правозастосування
Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає таке.
Позивач в позовній заяві обґрунтовував право на конкретний розмір спірної грошової допомоги, однак не врахував надані відповідачем відомості, - позивач не перебуває у нього на обліку, тому він взагалі не отримав спірну грошову допомогу від ГУ ПФУ в м. Києві. Тобто, йдеться не про спір щодо належного розміру такої допомоги, а про існування у відповідача обов'язку виплачувати позивачу таку допомогу взагалі.
Відповідач повідомив, що позивач не перебуває у нього на обліку як отримувач пенсійних виплат. Нарахування та виплату грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не проводило, що підтверджується довідкою від 23.05.2025 №2600-0401-793663.
Суд звертає увагу на те, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Вирішення спорів здійснюється шляхом застосування способів захисту згідно статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України. Кожен з таких способів захисту передбачає первинно встановлення протиправності у поведінці відповідача. Тобто, обов'язковою передумовою для вирішення спонукальної позовної вимоги (наприклад, зобов'язання провести виплату) є задоволення констатуючої позовної вимоги (наприклад, визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення виплати).
В даній справі позивачем не наведено жодного змістовного обґрунтування щодо наявності у відповідача обов'язку здійснювати позивачу таку виплату в цілому: на названі відповідачем підстави для нездійснення виплати позивач взагалі не звернув увагу, фактично оспорюючи лише розмір нездійсненої виплати, однак без наведення обґрунтування в чому саме є протиправність поведінки відповідача в аспекті нездійснення такої виплати з озвучених підстав.
Так, позивач не обґрунтував згідно якої норми права відповідач повинен був здійснювати таку виплату позивачу в цілому (в будь-якому розмірі), адже він не перебуває у відповідача на обліку, а виплату позивачу грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік у розмірі 1000,00 грн здійснило Інформаційне агентство Міністерства Оборони України.
Слід підкреслити, що згідно частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З наведених положень законодавства вбачається, що питання факту сторонами доводяться на засадах рівності, в той час як при вирішенні питання права в частині правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень саме останній доводить правомірність своїх дій.
Обов'язок відповідача, суб'єкта владних повноважень, довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020 у справі №520/2261/19.
Застосуванню норм матеріального права передує встановлення обставин у справі, підтвердження їх відповідними доказами. Тобто, застосування судом норм матеріального права повинно вирішити спір, який виник між сторонами у конкретних правовідносинах, які мають бути визначені судами на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 28.05.2025 року у справі №160/3323/24.
В даній справі позивач не довів визначальний факт існування у відповідача обов'язку виходячи з конкретних обставин здійснювати позивачу таку виплату (незалежно від її розміру). Судом в ході судового розгляду встановлено, що такий обов'язок у відповідача відсутній.
Щодо доводів про розмір такої виплати суд зауважує, що вони не впливають на вирішення цього спору по суті, оскільки в поведінці відповідача щодо нездійснення такої виплати не встановлено протиправності.
Тим не менш, суд звертає увагу на те, що дана справа відповідає ознакам зразкової справи №440/14216/23. За змістом правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 14.05.2025, щорічна разова грошова виплата не передбачена в Конституції України, тому на неї не поширюються й визначені статтею 22 Основного Закону України гарантії щодо заборони скасування чи звуження змісту та обсягу прав, передбачених, зокрема, у її статті 46.
У вказаній зразковій справі Верховний Суд у задоволенні відмовив і ця правова позиція є обов'язковою для врахування судом в силу вимог ст. 242 КАС України.
Верховна Рада України шляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань" від 20.03.2023 №2983-IX, делегувала уряду право встановлювати порядок та визначати розмір разової грошової допомоги відповідним категоріям громадян. Таке делегування є правомірним, відповідає критеріям законності, мало легітимну мету економії державних коштів в умовах воєнного стану, а також є необхідним в демократичному суспільстві.
При цьому спірна разова грошова допомога не є основним джерелом існування, а є додатковою соціальною гарантією. В свою чергу Кабінет Міністрів України може регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги на підставі наданого йому Верховною Радою України права встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги
Враховуючи викладене, підстави для задоволення позовної заяви відсутні.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення у разі проголошення скороченого рішення.
Суддя І.С. Шевяков