19 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/16023/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Хорольська спілка перевізників" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
Приватне підприємство "Хорольська спілка перевізників" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті , в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №123488 від 26.11.2024 року у сумі 51000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №123488 від 26.11.2024 року встановлено стягнути з Приватного підприємства "Хорольська спілка перевізників" адміністративно-господарський штраф у сумі 51000,00 грн. Позивач вказував, що посадові особи Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області провели документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, при цьому точний габаритно-ваговий контроль не здійснювався, тобто факт перевищення транспортними засобами вагових параметрів встановлений відповідачем на підставі відомостей товарно-транспортних накладних.
Приватне підприємство "Хорольська спілка перевізників" наголошувало, що товарно-транспортна накладна, як первинний документ бухгалтерського обліку, в силу свого правового призначення об'єктивно підтверджує кількісні та якісні характеристики вантажу, однак не є документом, який складається з метою визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, хоча такі відомості й підлягають відображенню в ній. Зазначено, що вантажовідправник, який виписує товарно-транспортну накладну, не несе жодної відповідальності за правильність зазначення в ТТН габаритно-вагових параметрів транспортного засобу.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
20.01.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 28-37/, в якому представник Державної служби України з безпеки на транспорті заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі. Вказував, що 28.10.2024 на підставі направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) №008280 від 25.10.2024 відповідно до графіку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області - старшими державними інспекторами Біленком С.О. та Кіяшком С.А., за адресою а/д О-1713176 КМ 2+100 Вили-Воронинці було проведено перевірку додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт та перевірено транспортний засіб марки DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 , з напівпричепом марки BODEX, державний номерний знак НОМЕР_2 , що використовуються для здійснення перевезень ПП “Хорольська спілка перевізників», за результатами якої встановлено порушення перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт, про що складено відповідний Акт проведення перевірки №048480 від 28.10.2024
Представник Державної служби України з безпеки на транспорті зазначав, що згідно акту проведення перевірки №048480 від 28.10.2024 посадовою особою виявлено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме п. 22.5 ПДРУ - перевезення вантажу на дорозі місцевого значення згідно ТТН №JDACB-01198 від 28.10.2024 з перевищенням вагових норм, а саме: загальна вага т/з склала 40,0 т замість нормативно допустимих 24,0 т, що перевищує норму на 16,0 т (66,6%), відповідальність за яке передбачена абзацом 17 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу.
Представник відповідача наголошував, що у спірних правовідносинах було проведено саме документальний габаритно-ваговий контролю, який відповідно до пункту 6 Порядку №879 проводився поза межами зони габаритно-вагового контролю (стаціонарний чи пересувний пункт ГВК), а тому у посадових осіб відповідача відповідно до пункту 18 Порядку №879 був відсутній обов'язок складання довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Зауважував, що Порядок №879, запроваджуючи поняття документального габаритно-вагового контролю як визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу, не містить застережень стосовно того, на підставі яких саме документів визначається власна маса транспортного засобу - відповідно до свідоцтва про реєстрацію чи на підставі відомостей товарно-транспортної накладної. Відповідно, належним та допустимим доказом факту порушення габаритно - вагових норм у випадку проведення документального габаритно-вагового контролю є саме товарно-транспортна накладна чи інший визначений законом документ на вантаж та реєстраційні документи на транспортний засіб із вказівкою його повної маси.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/16023/24 за позовом Приватного підприємства "Хорольська спілка перевізників" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Приватне підприємство "Хорольська спілка перевізників" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 42169297, основним видом діяльності якої є вантажний автомобільний транспорт (49.41) /а.с. 11/.
Відповідно до товарно-транспортної накладної № JDFCB-01198 від 28.10.2024 /а.с. 49-50/ Приватним підприємством "Хорольська спілка перевізників" здійснювалося перевезення вантажу -цукрового буряку, транспортним засобом DAF FT 95 XF BX2161AE з напівпричепом ВОDEX KIS 3WA BI8192XF, вантажовідправник - ТОВ "Астарта Прихоролля", вантажоодержувач ТОВ "Новооржицький цукровий завод", з пункту навантаження : Полтавська область, Лубенський район, с. Староаврамівка, поле ХРЛ_Хорольський_Староаврамівка_001 до пункту розвантаження : 37714, Полтавська обл., Лубенський р-н, смт. Новооржицьке, вул. Центральна, буд. 2, транспортний засіб загальною вагою з вантажем 40000 кг.
28.10.2024 посадовою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області старшим державним інспектором Біленко С.О. на підставі направлення на рейдову перевірку №008280 від 25.10.2024 /а.с. 46/ відповідно до графіку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) /а.с. 46 зворотній бік/, за адресою АД О1713176 км 2+100 "Вили-Воронці", проведено перевірку транспортного засобу DAF FT 95 XF BX2161AE з напівпричепом ВОDEX KIS 3WA BI8192XF, що належить ОСОБА_1 .
Під час проведення перевірки водієм була надана товарно-транспортна накладна № JDFCB-01198 від 28.10.2024, що не заперечується сторонами, та підтверджується письмовими поясненнями позивача, викладеними в позовній заяві.
З наданої ТТН встановлено, що автомобільний перевізник ПП "Хорольська спілка перевізників" здійснює перевезення вантажу цукрового буряку, загальна вага з вантажем складає 40000 кг.
За результатами проведеної перевірки складено Акт № АР048480 /а.с. 47/.
В Акті перевірки зафіксовано порушення п. 22.5 ПДР України перевезення вантажу на дорозі місцевого значення згідно ТТН №JDACB від 28.10.2024 з порушенням вагових норм, а саме загальна вага т/з складає 40,00т, замість нормативно допустимої 24,0 т, що перевищує норму на 16,0 т (66,6%), відповідальність за що передбачена абз. 17 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 30% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу , або подільного вантажу).
За результатами проведеного габаритно-вагового контролю в ході рейдової перевірки складено акт від 28.10.2024 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів /а.с. 47 зворотній бік/, в якому зафіксовано повну масу транспортного засобу: нормативно допустима 24 т, фактична 40 тонн, осьові навантаження, тонн - не вимірювались.
З вищезазначеними актами ознайомлено ОСОБА_2 , водія транспортного засобу, що підтверджується підписами вказаної особи на примірниках актів.
Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області 07.11.2024 за вих. № 98604/36/24-24 надіслано на адресу ПП "Хорольска спілка перевізників" (37800, Полтавська обл., Хорольський р-н, місто Хорол, вулиця Миргородська, будинок 104) повідомлення про розгляд справи про порушення абзацу 17 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", виявленого під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) 26.11.2024 року з 10 до 12 години, про що свідчить журнал поштових відправлень та інформація з офіційного веб-сайту АТ "Укрпошта" (трекер пошуку 0600980460190) /а.с 53-55/. Повідомлення вручено ПП "Хорольська спілка перевізників" 11.11.2024.
26.11.2024 Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №123488, якою за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт щодо ПП "Хорольска спілка перевізників" за порушення пункту 22.5 ПДР, затверджених ПКМУ №1306 від 10.10.2021 (згідно акту від 28.10.2024 №АР 048480), відповідальність за яке передбачена абз. 17 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 51000 грн /а.с. 45/.
Не погодившись із вказаною постановою, ПП "Хорольська спілка перевізників" звернулось до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року № 2344-III (надалі - Закон № 2344-ІІІ, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Відповідно до частини 7 статті 6 Закону № 2344-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті.
За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року /далі Положення №103/, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно із пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
В силу положень частин 14 та 17 статті 6 Закону № 2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктами 2, 4 Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 (надалі - Порядок № 1567, у редакції, чинній на час спірних правовідносин), рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Агентства відновлення, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).
Пунктом 12 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснюється на підставі щотижневого графіка.
За змістом пункту 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка (перевірка на дорозі) може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
В силу приписів абзацу 6 пункту 16 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) можливе: здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування врегульовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою КМУ від 27 червня 2007 р. № 879 (надалі - Порядок № 879).
Пунктом 16 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Відповідно до підпункту 5-1 пункту 2 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з пунктом 18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення
Необхідно зазначити, що відповідно до положень частини 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 48 Закону № 2344-ІІІ визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Статтею 8 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено класифікацію автомобільних доріг загального користування.
Автомобільні дороги загального користування поділяються на автомобільні дороги державного та місцевого значення.
Автомобільні дороги державного значення підрозділяються на міжнародні, національні, регіональні та територіальні.
До міжнародних автомобільних доріг належать дороги, що суміщаються з міжнародними транспортними коридорами та/або входять до Європейської мережі основних, проміжних, з'єднувальних автомобільних доріг та відгалужень, мають відповідну міжнародну індексацію і забезпечують міжнародні автомобільні перевезення.
До національних автомобільних доріг належать автомобільні дороги, що суміщені з національними транспортними коридорами і не належать до міжнародних автомобільних доріг, та автомобільні дороги, що з'єднують столицю України - місто Київ, адміністративний центр Автономної Республіки Крим, адміністративні центри областей, місто Севастополь між собою, великі промислові і культурні центри з міжнародними автомобільними дорогами.
До регіональних автомобільних доріг належать автомобільні дороги, що з'єднують дві або більше областей між собою, автомобільні дороги, що з'єднують основні міжнародні автомобільні пункти пропуску через державний кордон, морські та авіаційні порти міжнародного значення, найважливіші об'єкти національної культурної спадщини, курортні зони з міжнародними та національними автомобільними дорогами.
До територіальних автомобільних доріг належать автомобільні дороги, що з'єднують адміністративні центри Автономної Республіки Крим і областей з адміністративними центрами районів, містами обласного значення, міста обласного значення між собою, адміністративні центри районів між собою, а також автомобільні дороги, що з'єднують з дорогами державного значення основні аеропорти, морські та річкові порти, залізничні вузли, об'єкти національно-культурного надбання та курортного і природно-заповідного фонду, автомобільні пункти пропуску міжнародного та міждержавного значення через державний кордон.
Перелік доріг державного значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів і фінансуються з державного бюджету, затверджує Кабінет Міністрів України один раз на три роки за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства.
Автомобільні дороги місцевого значення поділяються на обласні та районні.
До обласних автомобільних доріг належать автомобільні дороги, що з'єднують адміністративні центри Автономної Республіки Крим і областей з іншими населеними пунктами в межах Автономної Республіки Крим чи області та із залізничними станціями, аеропортами, річковими портами, пунктами пропуску через державний кордон, місцями відпочинку і не належать до доріг державного значення.
До районних автомобільних доріг належать автомобільні дороги, що з'єднують адміністративні районні центри з іншими населеними пунктами, інші населені пункти між собою, з підприємствами, об'єктами культурного значення, іншими дорогами загального користування у межах району.
Перелік доріг місцевого значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів, затверджують Рада міністрів Автономної Республіки Крим та обласні державні адміністрації один раз на три роки.
Згідно з підпунктом б пункту 22.5 Правил дорожнього руху, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси - для двовісного автомобіля (тягача) з трьохвісним напівпричепом - для автомобільних доріг державного значення 40 тонн, для автомобільних доріг місцевого значення - 24 тони.
Згідно із абз. 17 статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому за визначенням статті 1 Закону № 2344-ІІІ автомобільним перевізником є фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
За змістом пунктів 21, 25, 27 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз викладених норм законодавства свідчить, що державний контроль на транспорті здійснюється органами Укртрансбезпеки шляхом проведення, зокрема, рейдових перевірок, в ході яких можливе здійснення габаритно-вагового контролю. Відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу визначена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Як встановлено судом, 26.11.2024 Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №123488, якою за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт щодо ПП "Хорольска спілка перевізників" за порушення пункту 22.5 ПДР, затверджених ПКМУ №1306 від 10.10.2021 (згідно акту від 28.10.2024 №АР 048480), відповідальність за яке передбачена абз. 17 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 51000 грн /а.с. 45/.
Надаючи правову оцінку зазначеній постанові, суд виходить з такого.
Суд зазначає, що ПП "Хорольска спілка перевізників" є автомобільним перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт".
Факт перевищення транспортним засобом перевізника вагових норм встановлено за наслідками документального габаритно-вагового контролю в ході рейдової перевірки та зафіксовано в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №АР 048480 /а.с. 47/, акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 28.10.2024.
Вказаними документами підтверджено, що вага транспортного засобу складає 40т, замість нормативно допустимої 24,0 т, що перевищує норму на 16 т (68,6%). Відповідальність за таке порушення передбачено абз. 17 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" ( перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 30% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу , або подільного вантажу).
Згідно із пунктом 12.1 Правил № 363 при транспортуванні вантажів слід дотримувати вимог Правил дорожнього руху України.
Відповідно до Розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 01.07.2021 №488 про перелік автомобільних доріг загального користування місцевого значення Полтавської області, автомобільна дорога О1713176 належить до доріг місцевого значення, відтак максимально допустима фактична маса для двовісного автомобіля (тягача) з трьохвісним напівпричепом становить 24 тони.
Таким чином, перевізник мав дотримуватись законодавчих вимог і не допускати перевищення ваги автомобіля більше 24.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справі "О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 року, будь-хто, хто вирішив володіти чи керувати автомобілем, знав, що таким чином він піддає себе режиму регулювання, котрий застосовується, оскільки визнавалося, що володіння і користування автомобілем може потенційно завдати серйозної шкоди. Можна вважати, що ті, хто вирішив володіти та керувати автомобілями, погодилися на певну відповідальність та обов'язки.
Суд наголошує на тому, що завантажуючи вантажний автомобіль в межах дозволеної фактичної маси, перевізник зобов'язаний враховувати дозволені навантаження на осі транспортного засобу, нерівномірний розподіл маси вантажу на осі, та використовувати, в таких випадках, транспортний засіб з відповідними технічними параметрами.
В даному випадку позивачем здійснено перевезення вантажу, при якому вага транспортного засобу перевищувала допустимі вагові параметри.
Стосовно посилань позивача на те, що інспектор, визначаючи масу транспортного засобу з напівпричепом, безпідставно керувався відомостями з товарно-транспортної накладної, суд зазначає наступне.
Згідно статті 1 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» перевізник - юридична або фізична особа, яка взяла на себе зобов'язання і відповідальність за договором перевезення вантажу за доставку до місця призначення довіреного їй вантажу, перевезення вантажів та їх видачу (передачу) вантажоодержувачу або іншій особі, зазначеній у документі, що регулює відносини між експедитором та перевізником.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу (крім фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за рахунок власних коштів та для власних потреб) документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов'язкові реквізити, передбачені цим Законом та правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом.
За приписами частини 3 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» при оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити:
дата і місце складання;
вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення;
вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто;
пункти завантаження і розвантаження.
Відповідно до частини 2 ст. 51-1 Закону України «Про автомобільний транспорт» вантажовідправник зобов'язаний, зокрема, вносити до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж відомості про масу або габарити вантажу, а також повне найменування вантажоодержувача та автомобільного перевізника (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті або відмітку у відповідному полі в ID-картці), прізвище, ім'я, по батькові, номер посвідчення водія, а також інші відомості, визначені законодавством.
Виходячи з наведеного, нормами Закону №2344-ІІІ встановлені обов'язкові вимоги до змісту товарно-транспортної накладної, зокрема, щодо вказівки в ній загальної ваги транспортного засобу, у тому числі з вантажем, та маси брутто, маси та габариту вантажу.
Таким чином встановлення маси транспортного засобу і вантажу на підставі вказаних в товарно-транспортній накладній даних не суперечить вимогам законодавства.
Крім того, пунктом 11.3 Правил № 363 встановлено, що товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.
Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом.
Згідно із пунктом 11.4 Правил № 363, після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її примірники.
Суд наголошує, що у разі помилкового зазначення у ТТН ваги транспортного засобу та причепу, належний перевізник та/або водій транспортного засобу мали право відмовитися від приймання вантажу для перевезення, натомість ТТН містить підпис водія.
З огляду на викладене, суд констатує, що у посадових осіб Державної служби України з безпеки на транспорті були підстави для врахування вказаної товарно-транспортної накладної під час проведення перевірки.
Суд зазначає, що в ході розгляду справи відповідачем підтверджено належним чином оформленими документами факт перевищення позивачем габаритно-вагових норм, що є складом правопорушення, за який абз. 17 ч. 1 ст. 60 Законом України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Таким чином постанова Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області № 123488 від 26.11.2024 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до ПП "Хорольська спілка перевізників" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 51 000 грн, прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням обставин, що мали значення для її прийняття, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову у повному обсязі, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Хорольська спілка перевізників" (вул. Миргородська, буд. 104, м. Хорол, Полтавська область, 37800) до Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол