Справа № 320/42511/24
18 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження заяви сторін про розгляд справи №320/42511//24 за правилами загального позовного провадження,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №320/42511/24 за позовною заявою Громадської організації «Центр захисту інвалідів» до Офісу Генерального прокурора про визнання протиправними дій та бездіяльності Офісу Генерального прокурора, що полягали у відмові в особистому прийомі представника Громадської організації «Центр захисту інвалідів» адвоката В.Г. Поляновського заступником Генерального прокурора України І.В. Мустецею на підставі клопотань від 02.05.2024 року і 03.05.2024 року та скарг від 11.06.2024 року і 13.06.2024 року.
Ухвалою суду від 25 березня 2025 року закрито провадження у справі №320/42511/24 за позовом Громадської організації «Центр захисту інвалідів» до Офісу Генерального прокурора про визнання протиправними дій та бездіяльності.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08.05.2025 року апеляційну скаргу Громадської організації «Центр захисту інвалідів» задоволено, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25 березня 2025 року - скасовано, справу направлено до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Відповідно до протоколу автоматичного розподілу справ від 30.05.2025 року справу передано на розгляд судді Свиді Л.І.
Ухвалою від 04.06.2025 року судом прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Крім того, вищезазначеною ухвалою визначено сторонам строк для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
На електронну адресу суду 10.06.2024 року надійшла заява представника позивача про розгляд справи №320/42511/24 за правилами загального позовного провадження. В обґрунтування заяви представник позивача зазначив про те, що ця справа має велике, навіть принципове значення для позивача - з огляду на злісне, систематичне ухилення відповідача від виконання покладених на нього законодавством функцій з питань організації та проведення особистого прийому та відсутність будь-яких інструментів юридичного захисту позивача від свавілля відповідача за іншими процесуальними законами. Через відсутність будь-яких інструментів юридичного захисту позивача від свавілля відповідача за іншими процесуальними законами звернення до адміністративного суду в порядку КАС України залишилось для позивача єдиним способом захистити свої порушені права та інтереси. Позивач не вважає, що цю справу можна віднести до категорії «справ незначної складності». З точки зору позивача, ця справа є складною, насамперед, через передбачені заздалегідь спроби відповідача затягнути її розгляд та заперечувати проти задоволення позовних вимог за принципом «кількістю, а не якістю» - як прояв властивої всім державним органам нездатності визнавати свої помилки та порушення закону. Власне, саме це у справі й відбувається. Ця справа, в числі багатьох судових процесів, перебуває на контролі у засобів масової інформації, які планують задовольняти чималий суспільний інтерес до зусиль клієнта позивача з відновлення прав та інтересів, порушених різноманітними державними органами, у т.ч. ОГП. З наведених вище підстав позивач заперечує проти розгляду цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, 12.06.2025 року на електронну адресу суду надійшла заява представника відповідача про розгляд справи №320/42511/24 за правилами загального позовного провадження. В обґрунтування заяви представник відповідача зазначив про те, що значення справи для Офісу Генерального прокурора полягає у необхідності надання судом оцінки твердженням позивача про начебто допущені Офісом Генерального прокурора порушення вимог Закону України «Про звернення громадян» та їх спростування під час розгляду клопотань, поданих у кримінальному провадженні. Окрім цього, необхідно надати пояснення щодо співвідношення Закону України «Про звернення громадян» та Кримінального процесуального кодексу України стосовно проведення особистого прийому громадян, оскільки такий прийом громадян взагалі не передбачено КПК України та ці нормативні акти регулюють різні правовідносини. Крім того, необхідно врахувати наявність суспільного інтересу до процесу перезавантаження й оновлення органів прокуратури, метою якої була докорінна зміна стандартів діяльності, переосмислення внутрішніх цінностей, організації роботи, підвищення суспільного авторитету і довіри. Зазначені критерії повною мірою стосуються питань практичного застосування органами прокуратури норм Закону України «Про звернення громадян». Таким чином, рішення у даній справі має важливе значення для Офісу Генерального прокурора, та в силу наявності суспільного інтересу зазначену справу недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. З огляду на вимоги ч. 3 ст. 12, ч. 3 ст. 257 КАС України, враховуючи зміст позовних вимог, обсяг та характер доказів, що підлягають дослідженню, значення справи для сторін, розгляд у спрощеному позовному провадженні не буде сприяти повному і всебічному з'ясуванню обставин, що входять до предмету доказування. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 260 КАС України, Офіс Генерального прокурора заперечує проти розгляду справи у спрощеному позовному провадженні та просить суд здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження.
Так, відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до положень п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно із ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною 2 ст.257 КАСУ встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. Частина 4 ст. 257 як і ч. 4 ст. 12 КАС України встановлює перелік справ які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.
За приписами ч.9 ст.171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Таким чином, вказане питання вирішується судом у будь-якому випадку з урахуванням вимог ст.12 КАС України щодо форм судочинства.
З урахуванням критеріїв визначених ч.3 ст.257 КАС України, а також того, що дана справа не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч.4 ст.12 КАС України), суд ухвалою суду від 04.06.2025 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
При цьому, при визначенні ухвалою суду від 04.06.2025 року порядку розгляду справи - за правилами спрощеного позовного провадження враховані характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що дана справа не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч.4 ст.12 КАС України), справа може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, а тому підстав для розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження не має.
Керуючись ст. ст. 12, 248, 256, 262 КАС України, суд, -
У задоволенні заяв сторін про розгляд справи №320/42511//24 за правилами загального позовного провадження - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Леонід СВИДА