17 червня 2025 р. № 400/7068/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКомунального підприємства "Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство", вул. Європейська, 8, м. Южноукраїнськ, Миколаївська обл., Вознесенський р-н,55001,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв,54005
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.03.2024 №00/5054/041108,
Комунальне підприємство «Теплопостачання та водоканалізаційне господарство» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області з вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №00/5054/041108 від 26.03.2024.
Свої позовні вимоги підприємство обґрунтувало тим, що по-перше, спірним податковим повідомленням-рішення застосовано штрафна санкція за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладні/розрахунків коригування до податкових накладних, але актом встановлено інше правопорушення - несвоєчасність подання на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування. Тобто, на думку позивача актом перевірки не встановлено то правопорушення, за яке спірним ППР накладено штраф. По-друге, позивач вказує що у цьому випадку не було порушення строків реєстрації податкових накладних. Підприємством були подані податкові накладні на реєстрацію, однак не були прийняті до реєстрації з підстав які не передбачені п.201.10 ст.201 ПК України. По-трете, відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної така податкова накладна вважається зареєстрованою. Позивачем подано на реєстрації податкові накладні, але оскільки квитанції від контролюючого органу не надійшло то вони повинні вважатися прийнятими. По-четверте, при визначенні розмірі штрафу відповідач повинен був застосовувати не розміри зазначені в ст.120-1 ПК України, а розміри зазначені в п.п.89,90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України. По-п'яте, відповідно до п.4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України, п.56.21 ст.56 ПК України всі сумніви повинні вирішуватися на користь платника податків. По-шосте, відповідно до п.102.9 ст.102, яка діяла до 31.07.2023 були зупиненні всі строки передбачені ПК України. Оскільки, перебіг строків реєстрації податкових накладних також був зупинений, то у такому випадку позивача неможливо притягнути до відповідальності за порушення цих строків.
Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що при складанні акту камеральної перевірки від 22.02.2024 року було використано дані ЄРПН та бази даних ДПС України АС «Податковий блок» підсистема «Податковий аудит» - «Несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування», згідно якої встановлено порушення терміну реєстрації податкових накладних за листопад 2022 року на загальну суму ПДВ 1 722 729,11 грн., у тому числі: від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 1 722 652,06 грн., від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 77,05 гривень. За результатами перевірки встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V Кодексу в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування, про що складено акт від 22.02.2024 року № 2354/14-29-04 11-08/31948864, який направлено платнику засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення. Акт вручено платнику 28.02.2024 року. Відповідальність платника, передбачена пунктом 120.1 статті 120 глави 11 розділу II Податкового кодексу України. У порядку, передбаченому пунктом 86.7 статті 86 Кодексу платником надано заперечення від 13.03.2024 №05/352 (вх. від 18.03.2024 №15088/6) до акту камеральної перевірки. За результатами розгляду заперечень Комісія з питань розгляду заперечень (проблемних/спірних питань) та пояснень до актів перевірок Головного управління ДПС у Миколаївській області вирішила, що відсутні підстави для врахування заперечень КП "ТВКГ" при прийнятті рішення, про що платника було повідомлено листом від 26.03.2024 року № 9241/6/14-29-04-11-05.
В судових засіданнях представники позивача та відповідача підтвердили власні позиції викладені у процесуальних заявах по суті справи, представник позивача просив позов задовольнити, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Суд розглянув справу у відкритому судовому засідання у спрощеному провадження за участю представників сторін.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство «Теплопостачання та водоканалізаційне господарство» зареєстровано юридичною особою 16.12.2002. Основним видом діяльності підприємства постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря у місті Південоукраїнську.
КП «Теплопостачання та водоканалізаційне господарство» перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Миколаївській області як платник податків, та 13.01.2003 зареєстрований як платник податку на додану вартість.
Протягом листопада 2022 року КП «Теплопостачання та водоканалізаційне господарство» виписувало податкові накладні за наданими своїм контрагентам послуги. Всього було виписано 45 податкових накладних на обсяг постачання 8613645,58 гривень та суму податку на додану вартість 1722729,11.
Зазначені податкові накладні підприємством подавалися на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних, але всі зазначені накладні поверталися з причин неможливості його прийняття, оскільки сума ПДВ в документах перевищувала суму, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні.
В подальшому, в січні 2023 року, підприємством повторно були подані зазначені податкові накладні для реєстрації в ЄРПН, то вони були зареєстровані.
12.02.2024 Головним управлінням ДПС у Миколаївській області проведено камеральну перевірку та складено Акт за №2354/14-29-04-11-08/31948866 про результати камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних КП «Теплопостачання та водоканалізаційне господарство» за листопад 2022 року.
Під час перевірки, ревізорами встановлено порушення строку реєстрації 45 податкових накладних за листопад 2022 року, від 36 до 62 днів на загальну суму ПДВ 1722729,11 гривень.
Зазначений факт контролюючим органом кваліфікований, як порушення п.201.10 ст.201 розділу V ПК України.
26.03.2024 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення №00/5054/041108 про застосування штрафної санкції в розмірі 516826,45 гривень.
Згідно із п. 120-1.1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штраф, в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до положень п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
По-перше, суд виходить з того, що кваліфікацію податкового правопорушення позивача, відповідачем надано саме у спірному податковому повідомлення рішення №00/5054/041108 від 26.03.2024, і ця кваліфікація чітко відповідає зазначеному ПК України формулюванню - «порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних». Використання ревізорами під час складання Акту камеральної перевірки формулювань щодо цього факту, як «несвоєчасно подано на реєстрацію» жодним чином не свідчить про те, що вони встановили якоїсь інший факт відмінний від того, який можливо кваліфікувати як порушення передбачено п.120-1.1 ПК України. Крім того, навіть у акті перевірки ревізорам прямо вказується на те, що ним вбачається наявність ознак самого цього правопорушення.
По-друге, відповідно до абз. 20 п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України визначено, що платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України. Відповідно до абз. 21 п. 201.10 ст. 201 ПК України визначено, якщо сума, визначена відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та /або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в ЄРПН, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ). Згідно з п. 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який затверджено постановою Кабінету міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема: наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 ст. 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року).
В цьому випадку, у позивача станом на час складання та подання на реєстрацію податкових накладних сума зазначена в цих податкових накладних була більше, ніж він мав право на реєстрацію податкових накладних. Саме тому автоматизована система не приймала на реєстрацію податкові накладні позивача.
У відповідності до вимог п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України реєстрація податкових накладних в ЄРПН здійснюється в межах реєстраційного ліміту в СЕА ПДВ. У КП "ТВКГ" на момент відправки на реєстрацію податкових накладних за листопад 2022 року (15.12.2022), що були предметом камеральної перевірки, був відсутній реєстраційний ліміт, що стало причиною відмови у прийнятті зазначених податкових накладних, про що зазначено в квитанціях.
Позивач мав можливість поповнити реєстраційний ліміт в СЕА ПДВ, але він свідомо подавав на реєстрацію податкові накладні з сумами, які перевищують цей ліміт.
По-трете, відповідно до п.п. 69.18. п. 69. підрозд. 10 розд. ХХ Перехідні положення ПК України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години. Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/ або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у день, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, та направлення квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування здійснюються не пізніше наступного операційного дня з дня подання для реєстрації таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, до яких відповідно до статті 19 2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" застосовано режим експортного забезпечення у разі його запровадження Кабінетом Міністрів України, та направлення квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування здійснюються протягом трьох операційних днів з дня подання для реєстрації таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Якщо протягом визначеного у цьому підпункті строку не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом строків, зазначених у цьому підпункті. Станом на дату направлення податкових накладних на реєстрацію, 15.12.2022 року, у КП "ТВКГ" був відсутній реєстраційний ліміт, що було причиною відмови у прийнятті зазначених податкових накладних, про що зазначено в квитанціях. Згідно витягу з Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронної звітності", система "СЕА ПДВ", підсистема "Реєстр операцій СЕА ПДВ (п. 200-1.9 ст. 200-1 ПК України)" після подання платником 20.12.2022 року податкової декларації з ПДВ за листопад 2022 року (№9273713657) у платника в СЕА ПДВ розраховано показник ЕПеревищ за листопад 2022 року у сумі 1 837 208 (сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених ним у поданій податковій декларації, над сумою податку по податковим накладним зареєстрованим в ЄРПН, по декларації за листопад 2022 року задекларовані податкові зобов'язання у сумі 1 837 208 грн., податкові накладні за листопад 2022 року не зареєстровані в ЄРПН на суму ПДВ 1 837 208 грн.). Станом на 20.12.2022 року показник ЕПеревищ за листопад 2022 року розраховано в СЕА ПДВ у сумі 1 837 208, але сума 2-го ліміту становила лише 139 642,44 грн., що не дало змогу реєструвати податкові накладні за листопад 2022 року. Лише 04.01.2023 року 2-ий ліміт в СЕА ПДВ, розрахований відповідно до п. 200-1.9 ст. 200-1 ПК України, дорівнював 3 763 690,54, що дало змогу зареєструвати податкові накладні в СЕА ПДВ на суму розрахованого показника ЕПеревищ за листопад 2022 року у розмірі 1 837 208 незалежно від значення реєстраційного ліміту, визначеного відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України. Таким чином, у КП "ТВКГ" з'явилась можливість зареєструвати податкові накладні за листопад 2022 року лише у січні 2023 року.
По-четверте, з питання того, в якому розмірі необхідно застосовувати штраф за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, суд враховує правовий висновок Верховного Суду викладений у постанові від 25.02.2022 у адміністративній справі №200/4768/23 якщо платник податків перевищує строк реєстрації, установлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України, настає передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність у вигляді штрафу залежно від тривалості прострочення. механіка правового регулювання, яка передбачена у пунктах 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України перебуває у нерозривній єдності. Зокрема, такий висновок підтверджується взаємними відсильними нормами. Понад те, пункт 90 передбачає окремий склад податкового правопорушення, оскільки фінансова відповідальність визначається за порушення процедурних правил сформованих у пункті 89, які не є тотожними за своїм темпоральним змістом приписам пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Щодо темпорального аспекту дії норм пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а також положень пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, Верховний Суд зазначає таке. Закон № 2876-ІX не визначає прямо, що його приписи поширюють свою дію на відносини, які виникли до набрання ним чинності. Немає застережень у Законі № 2876-ІX, що його положення скасовують чи призупиняють дію положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу на період всього воєнного часу. Отже, юридичну дію порівнюваних положень ПК України за темпоральним критерієм можна поділити на такі періоди:
Перший період - до воєнного стану, а також період воєнного стану до 08 лютого 2023 року (до набрання чинності Закону № 2876-ІX).
Другий період - з 08 лютого 2023 року (після набрання чинності Законом № 2876-ІX) та до закінчення шести місяців після припинення/скасування воєнного стану;
Третій період - після шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Із зазначених положень податкового законодавства слідує, що у наступних періодах застосуванню підлягають наступні приписи податкового законодавства, в частині процедурного регулювання реєстрації податкових накладних та відповідальності за порушення граничних строків реєстрації таких податкових накладних:
У першому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
У другому періоді - пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
У третьому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
Щодо питання чи можуть мати приписи пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України зворотну дію у часі, Суд вказує, що згідно з положеннями частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи".
Таким чином, можливо дійти висновку, що у цьому випадку, контролюючим органом правомірне застосовано розмір штрафу передбачений ст.120-1 ПК України.
По-п'яте, для застосування положень п.4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України, п.56.21 ст.56 ПК України, у цьому випадку підстав немає, оскільки суд не вбачає жодної неузгодженості чи суперечливості законодавства застосованого контролюючим органом до позивача.
По-шосте, положення п.102.9 ст.102 ПК України, щодо зупинення перебігу строків, визначених цим Кодексом, в частині реєстрації податкових накладних діяло лише до 27.05.2022. Оскільки, з цього моменту набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану». Зазначеним Законом, до ПК України внесений п.69.1 та п.69.1-1, яка прямо передбачили обов'язок платників податків проводити своєчасну реєстрації податкових накладних.
Таким чином, зазначений аргумент позивача також є неналежним.
Враховуючи викладене, суд не знайшов підстав для задоволення позову, визнання спірного податкового повідомлення-рішення протиправним та його скасування.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову Комунального підприємства "Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство" (вул. Європейська, 8, м. Южноукраїнськ, Миколаївська обл., Вознесенський р-н, 55001 код ЄДРПОУ 31948866) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005 код ЄДРПОУ 44104027) відмовити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 19.06.2025