Рішення від 18.06.2025 по справі 380/2809/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2025 року м. Львівсправа № 380/2809/25

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії за віком з урахуванням розміру заробітної плати, яку отримував позивач в період з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року згідно з архівними довідками Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01 липня 2000 року відповідно до архівних довідок Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4), а саме за період з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року, починаючи з 10 травня 2024 року.

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1211,20 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 10 травня 2024 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). Зазначає, що 29 листопада 2024 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідок Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4) про заробітну плату за період з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року, утім отримав відмову, оформлену листом від 12 грудня 2024 року, яка мотивована тим, що згідно з актом проведеної перевірки достовірності даних документів, поданих для оформлення пенсії від 08 липня 2024 року № 1300-6004-1/5213, за період з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1995 року встановлено, що дані, зазначені в архівній довідці, відповідають даним первинних документів в графі «Всього нараховано», однак в книгах нарахування заробітної плати в графі «Всього нараховано» включені виплати, на які не було нараховано страхові внески. Позивач не погоджується із такою відмовою відповідача та вважає, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням спірних довідок про заробітну плату, оскільки вони містять інформацію про суми заробітної плати за вказані у них періоди та видані належним органом на підставі особових рахунків працівника. Відповідачем не надано доказів, які б вказували на те, що записи у цих довідках є такими, що не відповідають дійсності, чи зроблені з порушенням закону. Обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за їх несвоєчасну сплату законом покладені саме на страхувальника, а не працівника. Оскільки спірні довідки не були враховані під час призначення пенсії, то позивач уважає, що має право на перерахунок пенсії на їх підставі саме з дати призначення пенсії, а саме з 10 травня 2024 року.

З огляду на наведене з метою захисту свого порушеного права позивач звернувся з цим позовом до суду, який просить задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що обов'язковою умовою щодо врахування сум заробітної плати для обчислення пенсії, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності Законом № 1058, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, є нарахування внесків на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач 07 червня 2024 року звернувся із заявою (зміна періоду 60 місяців до 01 липня 2000 року) та надав довідки про заробітну плату, видані Державним архівом Львівської області Львівської обласної державної адміністрації, за роботу на Львівському обласному підприємстві по продажу, монтажу і ремонту медичної техніки від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(2), № Я-1328/07-12(3) та № Я-1328/07-12(4). Оскільки первинних документів, які б підтверджували достовірність даних вищезазначених довідок про заробітну плату подано не було, тому Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ухвалило рішення від 12 червня 2024 року № 134750003774 про відмову в проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 40 Закону 1058, а довідки про заробітну плату були надіслані для проведення перевірки відповідності змісту первинним документам. Згідно з актом проведеної перевірки достовірності архівних документів, поданих для оформлення пенсії від 08 липня 2024 року № 1300-6004-1/5213 за період роботи з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1995 року встановлено, що дані, зазначені в архівній довідці, відповідають даним первинних документів в графі «Всього нараховано». Однак в книгах нарахування заробітної плати в графі «Всього нараховано» включені виплати, на які не було нараховано страхові внески. Відповідач зауважує, що якщо за результатами зустрічної перевірки довідки про заробітну плату встановлено розбіжності, архівна установа має видати нову довідку про заробітну плату з розшифровкою нарахованих у відповідних місяцях сум за видами заробітку. Якщо за результатами перевірки не надано нову довідку про заробітну плату, обчислення розміру пенсії здійснюється без урахування зазначеної довідки.

З огляду на викладене у задоволенні позову просить відмовити повністю.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 14 лютого 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін; витребувано у відповідача дані персоніфікованого обліку позивача; належно засвідчені копії актів перевірки достовірності архівних документів щодо позивача.

Ухвалою суду від 11 березня 2025 року у задоволенні клопотання представника відповідача від 28 лютого 2025 року про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

З 10 травня 2024 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, що на заперечується сторонами.

07 червня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідок Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4) про заробітну плату за період з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перевірку достовірності відомостей, відображених у цих довідках, про що склало:

- акт № 1300-6004-1/8213 перевірки достовірності архівних документів, поданих для оформлення пенсії від 08 липня 2024 року, згідно з висновками якого за результатами перевірки встановлено, що дані, зазначені в архівній довідці від 27 травня 2025 року № Я-1328/07-12(3), відповідають даним графи «Всього нараховано» первинних документів, однак в сумах графи «Всього нараховано» особових рахунків на ім'я ОСОБА_1 включені виплати, на які не було нараховано страхові внески;

- акт № 1300-6004-1/8214 перевірки достовірності архівних документів, поданих для оформлення пенсії від 08 липня 2024 року, згідно з висновками якого за результатами перевірки архівної довідки від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(2) розбіжностей з даними первинних документів не встановлено;

- акт № 1300-6004-1/8215 перевірки достовірності архівних документів, поданих для оформлення пенсії від 08 липня 2024 року, згідно з висновками якого за результатами перевірки архівної довідки від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(4) розбіжностей з даними первинних документів не встановлено.

29 листопада 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив роз'яснити причину непроведення перерахунку його пенсії з урахуванням архівних довідок про заробітну плату за період до 2000 року.

Листом від 12 грудня 2024 року № 27176-29487/Я-52/8-1300/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача у відповідь на його заяву від 29 листопада 2024 року про те, що з огляду на обставини, встановлені під час проведення перевірки архівної довідки від 27 травня 2025 року № Я-1328/07-12(3), перерахунок пенсії не проведено; нової довідки архівною установою не видано.

Позивач, уважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням розміру заробітної плати, яку він отримував у період з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року згідно з архівними довідками Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4), звернувся з цим позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд в межах періоду з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року згідно з архівними довідками Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4).

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом № 1058.

За змістом частин першої, другої статті 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком.

Визначення поняття страхового стажу та періоди, з яких складається страховий стаж наводить стаття 24 Закону № 1058.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Абзацом першим частини другої цієї ж статті визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Формула для обчислення розміру пенсії за віком визначена статтею 27 Закону № 1058.

Відповідно до частини першої цієї статті розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Отже, на розмір пенсії за віком впливають два показники: заробітна плата (дохід) застрахованої особи, яка визначається відповідно до статті 40 Закону № 1058; коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, який визначається відповідно до статті 25 Закону № 1058.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії визначений статтею 40 Закону № 1058.

За змістом абзаців першого, п'ятого частини першої статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Стаття 41 Закону № 1058 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, згідно із якою до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

За змістом пункту 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсії визначена Додатком 5 до Порядку № 22-1.

Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку про те, що за бажанням пенсіонера для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. При цьому умовою такого врахування є підтвердження довідки про заробітну плату за вказаний період первинними документами, якими згідно з абзацом першим пункту 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1 можуть слугувати особові рахунки, платіжні відомості та інші документи про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Суд встановив, що у період з 06 червня 1984 року по 31 січня 1996 року позивач працював у Львівському обласному підприємстві по продажу, монтажу і ремонту медичної техніки «Медтехніка», що підтверджується копією трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 20 липня 1981 року та архівною довідкою від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(1), виданою Державним архівом Львівської області Львівської обласної державної адміністрації.

Заробітна плата (дохід) позивача за вказаний період підтверджується:

- архівною довідкою від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(2), виданою Державним архівом Львівської області Львівської обласної державної адміністрації, про суми заробітку позивача, отримуваного у Львівському обласному підприємстві по продажу, монтажу і ремонту медичної техніки «Медтехніка» за період з червня 1984 року по грудень 1989 року;

- архівною довідкою від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), виданою Державним архівом Львівської області Львівської обласної державної адміністрації, про суми заробітку позивача, отримуваного у Львівському обласному підприємстві по продажу, монтажу і ремонту медичної техніки «Медтехніка» за період з січня 1990 року по грудень 1995 року;

- архівною довідкою від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(4), виданою Державним архівом Львівської області Львівської обласної державної адміністрації, про суми заробітку позивача, отриманого у Львівському обласному підприємстві по продажу, монтажу і ремонту медичної техніки «Медтехніка» за січень 1996 року.

Згідно з частиною третьою статті 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, з наведеної норми Закону № 1058 випливає значний обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду України під час вирішення питання про призначення/перерахунок пенсії та перевірки наявного стажу роботи, заробітної плати для її призначення/перерахунку.

Користуючись своїм правом, передбаченим частиною третьою статті 44 Закону № 1058, відповідач провів перевірку достовірності відомостей, відображених у наведених вище архівних довідках про заробітну плату позивача, про що склав акти від 08 липня 2024 року №№ 1300-6004-1/8213, 1300-6004-1/8214 та 1300-6004-1/8215.

Актами від 08 липня 2024 року №№ 1300-6004-1/8214 та 1300-6004-1/8215 розбіжностей з даними первинних документів у довідках про заробітну плату від 27 травня 2024 року №№ Я-1328/07-12(2), Я-1328/07-12(4) не встановлено.

Водночас актом від 08 липня 2024 року № 1300-6004-1/8213 встановлено, що дані, зазначені в архівній довідці від 27 травня 2025 року № Я-1328/07-12(3), відповідають даним графи «Всього нараховано» первинних документів, однак в сумах графи «Всього нараховано» особових рахунків на ім'я ОСОБА_1 включені виплати, на які не було нараховано страхові внески.

В усіх трьох актах вказано, що первинні документи, використані під час проведення перевірки, достовірні, надані в повному обсязі, додаткових (інших) документів, за періоди що перевіряються, немає.

Отже, з наведеного слідує, що довідки про заробітну плату позивача за період з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року: від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4) підтверджені первинними документами, а саме особовими рахунками нарахування заробітної плати за відповідні періоди.

За цих обставин позивач на підставі статті 40 Закону № 1058 має право на врахування заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд згідно з указаними вище довідками для обчислення розміру його пенсії.

Утім як слідує з матеріалів справи відповідач відмовився враховувати для обчислення розміру пенсії заробітну плату позивача згідно з довідкою від 27 травня 2025 року № Я-1328/07-12(3) фактично лише з тієї підстави, що в сумах графи «Всього нараховано» особових рахунків на ім'я позивача включені виплати, на які не було нараховано страхові внески.

Суд критично оцінює таку поведінку відповідача, оскільки за змістом статті 40 Закону № 1058 умовою врахування заробітної плати (доходу) за періоди по 30 червня 2000 року для обчислення пенсії є підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а не наявність відомостей щодо нарахування страхових внесків чи утримань до фондів соціального страхування.

У розглядуваній ситуації, як зазначено, вище, довідки про заробітну плату позивача від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4) підтверджені первинними документами, а отже, позивач на підставі статті 40 Закону № 1058 має право на врахування заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд згідно з указаними вище довідками для обчислення розміру його пенсії.

Крім цього, суд зауважує, що обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено саме на страхувальника.

Працівник не повинен відповідати за неналежне виконання роботодавцем-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, навіть наявність у роботодавця заборгованості з їх сплати не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу під час обчислення пенсії позивача періодів його роботи на відповідному підприємстві чи настання інших негативних наслідків, пов'язаних з цим, зокрема й неврахування заробітної плати для обчислення розміру пенсійної виплати.

Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року (справа № 208/6680/16-а), від 20 березня 2019 року (справа № 688/947/17), від 30 вересня 2019 року (справа № 316/1392/16-а), від 27 травня 2021 року (справа № 343/659/17) від 30 грудня 2021 року (справа № 348/1249/17), яку суд відповідно до вимог частини п'ятої статті 242 КАС України враховує під час вирішення цього спору.

У аспекті наведеного суд звертає увагу на принцип пропорційності, який вимагає співмірного обмеження прав і свобод людини для досягнення публічних цілей - органи влади, зокрема не можуть покладати на громадян зобов'язання, що перевищують межі необхідності, які випливають із публічного інтересу, для досягнення цілей, які прагнуть досягнути за допомогою застосовуваної міри (або дій владних органів). Вказаний принцип передбачає наявність розумного співвідношення між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа несе індивідуальний і надмірний тягар.

Тому неврахування відповідачем згаданих вище архівних довідок про заробітну плату з такої підстави як включення до особових рахунків на ім'я позивача виплат, на які не було нараховано страхові внески, є протиправним, оскільки покладає на позивача як пенсіонера надмірний індивідуальний тягар за ймовірні порушення роботодавцем вимог законодавства. Будь-яких доказів, які б свідчили про несплату роботодавцем страхових внесків з вини позивача, суду не надано.

Беручи до уваги викладене, суд уважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії з урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд в межах періоду з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року згідно з архівними довідками Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4), тож з метою ефективного захисту порушеного права належить зобов'язати відповідача здійснити відповідний перерахунок пенсії позивача.

Щодо дати, з якої пенсія позивача підлягає перерахунку, суд зазначає таке.

Строки перерахунку пенсії визначає стаття 45 Закону № 1058, частиною четвертою якої передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Із заявою до відповідача про перерахунок пенсії на підставі архівних довідок про заробітну плату позивач звернувся 07 червня 2024 року, тобто до 15 числа включно, а отже право на перерахунок пенсії позивач набув з 01 червня 2024 року - першого числа місяця, у якому він звернувся за перерахунком пенсії, а не з 10 травня 2024 року як помилково вважає позивач.

Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку, що заявлений позов належить задовольнити частково у такий спосіб:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд в межах періоду з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року згідно з архівними довідками Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд в межах періоду з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року згідно з архівними довідками Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4), починаючи з 01 червня 2024 року.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частинами першою, третьою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

За змістом правил статті 139 КАС України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Оскільки позов містить позовні вимоги немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає з урахуванням кількості, а не розміру задоволених/незадоволених позовних вимог.

Отже, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 1211,20 грн.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд в межах періоду з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року згідно з архівними довідками Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд в межах періоду з 26 червня 1984 року по 31 січня 1996 року згідно з архівними довідками Державного архіву Львівської області Львівської обласної державної адміністрації від 27 травня 2024 року № Я-1328/07-12(3), № Я-1328/07-12(2) та № Я-1328/07-12(4), починаючи з 01 червня 2024 року.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 1211,20 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 18 червня 2025 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна