Рішення від 18.06.2025 по справі 380/2975/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2025 рокусправа № 380/2975/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі судді Желік О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області із вимогами:

- визнати протиправними дії юридичної особи Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області незаконними, які полягають у не наданні достовірної інформації на запит ОСОБА_2 ;

- зобов?язати юридичну особу Головне управління Державної казначейської служби Україн у Дніпропетровській області надати достовірні дані, а саме: - юридичну адресу, код ЄДРПОУ, повну назву юридичної особи власника бюджетного рахунку UA238999980314040617000004567

Позов обґрунтовано тим, що 22.01.2025 позивач надіслав електронною поштою до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області інформаційний запит, у якому просив надати юридичну адресу, код ЄДРПОУ, повну назву юридичної особи власника бюджетного рахунку UA238999980314040617000004567. За наслідком відповідного звернення позивач отримав листа №014-12-12/1394 від 29.01.2025, яким повідомлено, зокрема, про те, що рахунок НОМЕР_1 відкритий на ім?я Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області для зарахування надходжень до бюджету Покровської міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області за кодом класифікації доходів бюджету 18010200 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об?єктів житлової нерухомості» (найменування отримувача: ГУК у Дн-кій обл/ТГ м.Покров/18010200, код ЄДРПОУ отримувача - 37988155, банк отримувача - Казначейство України.

Як зазначає позивач, він повторно звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області з інформаційним запитом, у якому просив надати юридичну адресу, код ЄДРПОУ, повну назву юридичної особи власника бюджетного рахунку UA238999980314040617000004567, однак станом на 14.02.2025 відповіді на вказаний запит не отримав. Відповідна обставина слугувала підставою звернення позивача до суду.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, в якому представниця щодо задоволення позову заперечила та вказала, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління шляхом подання запитів на публічну інформацію тричі. Головним управлінням означені запити розглянуто, в межах окреслених законодавством повноважень надано повну та змістовну інформацію стосовно поставлених запитань на електронну адресу заявника за його проханням, зазначеним у цих запитах. Так, позивачем скеровано: запит на отримання публічної інформації №3 від 22.01.2025, в якому просив надати юридичну адресу, код ЄДРПОУ, повну назву юридичної особи власника бюджетного рахунку UA 238999980314040617000004567, оскільки «ГУ ДПС у Дніпропетровській області направляються податкові повідомлення-рішення, у яких зазначено бюджетний рахунок отримувача UA 238999980314040617000004567». На зазначений запит, отриманий Головним управлінням 23.01.2025 за вхідним №12-3, ОСОБА_1 було надано відповідь згідно поставленого запитання від 29.01.2025 за вихідним № 04-12-12/1394 . Було зазначено, що запитаний рахунок відкритий на ім'я Головного управління для зарахування надходжень до бюджету Покровської міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області за кодом класифікації доходів бюджету 18010200 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками житлової нерухомості», також, особливо звертаємо увагу шановного позивача, що в означеній відповіді виокремлено наступне: - найменування отримувача ГУК у Дн-кій обл../ТГ м. Покров/18010200, код ЄДРПОУ отримувача 37988155, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.) Також, у відповіді від 29.01.2025 за вихідним № 04-12-12/1394 з посиланням на відповідні акти законодавства зазначено, що контроль за справлянням надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 18010200 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками житлової нерухомості» покладений на Державну податкову службу.

Отже, Головним управлінням була підкреслена необхідність звернення до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як до контролюючого органу з метою отримання повного об'єму інформації стосовно рахунків за надходженнями, порядку та правильності зарахування коштів за цим кодом класифікації доходів бюджету на підставі та у відповідності до норм постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 16.02.2011 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету».

Також представник зазначила, що запит на отримання публічної інформації №5, датований 23.01.2025, де заявник просив надати ту ж інформацію відносно іншого бюджетного рахунку - UA 12080090000039979. Зазначений запит надійшов на електронну адресу Головного управління 24.01.2025 за вхідним № 12-4. Листом від 29.01.2025, вихідний № 04-12-12/1395 Головне управління повідомило заявника, що зазначений ним рахунок на обліку в органах Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області не перебуває та облік за ним не ведеться.

Як зазначає представник відповідача, запит на отримання публічної інформації № 3 від 22.01.2025, отриманий Головним управлінням від 03.02.2025 за вхідним № 12-7 фактично є дубльованим до запиту, отриманого від 23.01.2025 за вхідним № 12-3, втім запитом № 12-7 заявник виражає незгоду з отриманою інформацію, вдаючись до оціночних суджень відносно наведеного.

Головне управління зазначає, що заявник свідомо вводить суд в оману щодо ненадання інформації, оскільки на електронну адресу, зазначену в запиті, скеровано відповідь від 07.02.2025 за вихідним № 04-12-12/1817.

До відома заявника, окрім повторного надання запитаних відомостей відносно бюджетного рахунку НОМЕР_1 , доведено інформацію стосовно повноважень органів Казначейства, що полягають у здійсненні розрахунково-касового обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, роз'яснений механізм та порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів із посиланням на норми профільного законодавства. Таким чином, Головним управлінням надано відповідь у повній відповідності до вимог нормативно-правових актів законодавства та у ними строки.

Ухвалою судді від 19.02.2025 в справі відкрито провадження в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 22.01.2025 надіслав електронною поштою до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області інформаційний запит, у якому просив надати юридичну адресу, код ЄДРПОУ, повну назву юридичної особи власника бюджетного рахунку UA238999980314040617000004567.

Листом Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області №014-12-12/1394 від 29.01.2025 ОСОБА_1 повідомлено про те, що рахунок НОМЕР_1 відкритий на ім?я Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області для зарахування надходжень до бюджету Покровської міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області за кодом класифікації доходів бюджету 18010200 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об?єктів житлової нерухомості» (найменування отримувача: ГУК у Дн-кій обл/ТГ м.Покров/18010200, код ЄДРПОУ отримувача - 37988155, банк отримувача - Казначейство України.

Новицький В.С. 03.02.2025 повторно скерував електронною поштою до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області інформаційний запит від 22.01.2025, у якому просив надати юридичну адресу, код ЄДРПОУ, повну назву юридичної особи власника бюджетного рахунку UA238999980314040617000004567.

07.02.2025 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області підготовлено відповідь №04-12-12/1817.

Позивач, звертаючись до суду з цим позовом, зазначив, що жодних відповідей на його повторний запит від відповідача не отримував. Наведене і спонукало позивача звернутись до суду за судовим захистом.

Вирішуючи спір суд керується таким.

Згідно з ч.1 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.34 Конституції України, кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Зазначеній нормі кореспондує положення ч.1 ст.5 Закону України «Про інформацію» №2657-XII, згідно якої кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Однією із видів інформації є інформація про стан довкілля (екологічна інформація).

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.13 Закону України «Про інформацію», інформація про стан довкілля (екологічна інформація) - відомості та/або дані про: стан складових довкілля та його компоненти, включаючи генетично модифіковані організми, та взаємодію між цими складовими; фактори, що впливають або можуть впливати на складові довкілля (речовини, енергія, шум і випромінювання, а також діяльність або заходи, включаючи адміністративні, угоди в галузі навколишнього природного середовища, політику, законодавство, плани і програми); стан здоров'я та безпеки людей, умови життя людей, стан об'єктів культури і споруд тією мірою, якою на них впливає або може вплинути стан складових довкілля; інші відомості та/або дані.

Інформація про стан довкілля, крім інформації про місце розташування військових об'єктів, не може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України від 13.01.2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон №2939-VI).

Згідно з ч.1 ст.1 цього Закону, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону №2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується, серед іншого, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Згідно зі ст.5 цього ж Закону, доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 Закону №2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону №2939-VI, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

У п.6 ч.1 ст.14 Закону №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4, 5 ст.19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Згідно із ч.1 ст.20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Положеннями ст.23 Закону №2939-VI передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити, серед іншого, ненадання відповіді на запит на інформацію. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналізуючи наведені положення законодавства, суд, у контексті цього спору, враховує, що позивач 03.02.2025 звернувся до відповідача із повторним інформаційним запитом від 22.01.2025, в якому на підставі та в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації», просив надати юридичну адресу, код ЄДРПОУ, повну назву юридичної особи власника бюджетного рахунку UA238999980314040617000004567.

Вказаний запит, що не заперечується відповідачем, отриманий Головним управлінням 03.02.2025 за вхідним № 12-7.

Листом відповідача від 07.02.2025 року №04-12-12/1817, тобто не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, надано відповідь на такий.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи суд доходить висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у порушенні права позивача на інформацію, а саме ненадання відповіді на запит з мотивів, наведених у позовній заяві, задоволенню не підлягають, адже відповідачем не було допущено протиправних дій в частині надання відповіді на запит позивача.

Водночас суд враховує, що в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про надсилання (вручення) відповіді на запит на поштову адресу позивача.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 26.02.2021 року у справі №460/1684/19, при вирішенні питання, в який момент часу обов'язок щодо надання відповіді на запит вважається виконаним у разі пересилання відповіді на запит поштою, то таким моментом є здача документа на пошту. Натомість реєстрація відповіді на запит як вихідного документа у журналі реєстрації вихідної документації розпорядника інформації і присвоєння за фактом реєстрації вихідного номера не є моментом завершення перебігу строку на надання відповіді, визначеного законом.

За таких обставин, з метою дотримання прав позивача, визначених Законом України «Про доступ до публічної інформації», суд вважає необхідним зобов'язати відповідача повторно надіслати на адресу позивача відповідь на його запит від 22.01.2025 (отриманий відповідачем 03.02.2025).

Вказані висновки суду узгоджуються з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 28.02.2023 року у справі №480/2784/21.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Щодо судових витрат, то питання щодо їх розподілу суд не вирішує, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області повторно направити ОСОБА_1 відповідь на його запит від 22.01.2025, отриманий Головним управлінням 03.02.2025 та зареєстрований за вхідним №12-7.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Желік О.М.