19 червня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/36417/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції як представника Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України у справі № 640/36417/21 за позовом ОСОБА_2 до Генерального штабу Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа № 640/36417/21 за позовом ОСОБА_2 до Генерального штабу Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 13.06.2025 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 24 червня 2025 року о 14 год. 30 хв.
18.06.2025 від ОСОБА_1 надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.
При цьому, ОСОБА_1 подано вказану заяву як представником Генерального штабу Збройних Сил України, так і Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України.
Щодо доказів на підтвердження повноважень Шигуна Д.Ю. представляти інтереси Генерального штабу Збройних Сил України, то з документів доданих до заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції вбачається, що представником надано необхідні для цього докази.
Разом з тим, перевіривши матеріали вказаної заяви на предмет надання доказів на підтвердження повноважень Шигуна Д.Ю. представляти інтереси Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно з пунктом 7 частини 5 статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Відповідно до частини третьої статті 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Згідно з частиною 3 статті 59 КАС України довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (кваліфікованим електронним підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Частиною 8 статті 59 КАС України визначено, що у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Отже, наведені вище положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи, як в порядку самопредставництва, так й іншими особами, як представниками юридичної особи.
Самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.
Аналіз наведених вище законодавчих положень дає підстави для висновку, що визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження.
Як вбачається з матеріалів заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, її подано та підписано Шигуном Д.Ю., який просить надати йому можливість взяти участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, в тому числі, як представника Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України.
Проте матеріали, які додані до вказаної заяви на підтвердження наявності у Шигуна Д.Ю. повноважень представляти інтереси Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України в суді, не містять інформації про те, що поіменована особа наділена повноваженнями на самопредставництво у розумінні частини 3 статті 55 КАС України.
Суд звертає увагу, що з метою забезпечення державних органів достовірною інформацією створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр, Реєстр) (частина перша статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV).
Обов'язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, серед інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (частина третя статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
Статус документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру, закріплений статтею 10 вказаного Закону, яка, зокрема, визначає, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Отже, відсутність відповідного запису у реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.
Аналогічний висновок викладеного в постанові Верховного Суду від 23.11.2020 у справі № 908/592/19.
ОСОБА_1 не надано до матеріалів справи ані довіреності, виданої керівником третьої особи, ані доказів наявності відповідного запису у вказаному реєстрі, що підтверджувала б наділення його повноваженнями на самопредставництво третьої особи у розумінні частини 3 статті 55 КАС України.
Доданий до заяви витяг з наказу начальника Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 28.03.2025 № 14/нагд є локальним (внутрішнім) документом, який не відноситься до документів, визначених наведеними положеннями адміністративно-процесуального законодавства, якими можливо підтвердити повноваження вказаної особи на самопредставництво.
Отже, заява про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, подана від імені Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України особою, щодо якої відсутні докази на підтвердження відповідних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Згідно з частиною 2 статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про повернення заяви про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції без розгляду в частині, що стосується Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України.
Керуючись статтями 44, 55, 59, 167, 241, 242, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції в частині, що стосується Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України у справі № 640/36417/21 повернути Фінансовому управлінню Генерального штабу Збройних Сил України без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Качанок