19 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 640/18277/21
провадження № 2-іс/340/391/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження клопотання представника третьої особи про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Акціонерного товариства "Укрзалізниця" (вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ, 03150, ЄДРПОУ40075815) до Національної служби посередництва і примирення (вул. Басейна, буд. 1/2 А, м. Київ, 01004, ЄДРПОУ21709530), Відділення Національної служби посередництва і примирення в місті Києві та Київській області (вул. Стрітенська, 15, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ26253603), третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Всеукраїнська професійна спілка "Спілка залізничників України" (вул. Уманська, 5, оф. 108, м. Київ, 03049 код ЄДРПОУ 42891869) про визнання протиправними та скасування рішень, -
Позивач звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва про визнання протиправним та скасування подання Відділення Національної служби посередництва і примирення в м. Києві та Київській області про реєстрацію колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками залізничної станції “Клавдієве» Виробничого підрозділу “Київська дирекція залізничних перевезень» Регіональної філії “Південно-Західна залізниця» АТ “Українська залізниця» селища міського типу Клавдієво-Тарасове Київської області та адміністрацією АТ “Українська залізниця» міста Києва від 26.03.2021 №01/01-66 та визнання протиправним та скасування розпорядження Національної служби посередництва і примирення від 26.03.2021 №108-р “Про реєстрацію колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками залізничної станції “Клавдієве» Виробничого підрозділу “Київська дирекція залізничних перевезень» Регіональної філії “Південно-Західна залізниця» АТ “Українська залізниця» селища міського типу Клавдієво-Тарасове Київської області та адміністрацією АТ “Українська залізниця» міста Києва».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 15.05.2025 прийнято до свого провадження адміністративну справу № 640/18277/21 за позовом Акціонерного товариства "Укрзалізниця" до Національної служби посередництва і примирення, Відділення Національної служби посередництва і примирення в місті Києві та Київській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Всеукраїнська професійна спілка "Спілка залізничників України" про визнання протиправними та скасування рішень.
До суду надійшло клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі, яке фактично обґрунтоване тим, що виник юридичний спір з трудових відносин, а отже, підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, у зв'язку з чим провадження в адміністративній справі слід закрити (т.4 а.с. 131-132).
Від представника позивача надійшло заперечення на клопотання, згідно якого AT «Укрзалізниця» оскаржує подання Відділення Національної служби посередництва і примирення в місті Києві та Київській області про реєстрацію колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками залізничної станції «Клавдієве» Виробничого підрозділу «Київська дирекція залізничних перевезень» Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» селища міського типу Клавдієво-Тарасове Київської області та адміністрацією Акціонерного товариства «Українська залізниця» міста Києва від 26.03.2021 №01/01-66 та розпорядження Національної служби посередництва та примирення від 26.03.2021 №108-р «Про реєстрацію колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками залізничної станції «Клавдієве» виробничого підрозділу «Київська дирекція залізничних перевезень» Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» селища міського типу Клавдієво-Тарасове Бучанського району Київської області та адміністрацією Акціонерного товариства «Українська залізниця» міста Києва». При цьому, відповідно до п. 1 Положення про Національну службу посередництва і примирення, затвердженого Указом Президента України від 17 листопада 1998 року № 1258/98, Національна служба посередництва і примирення (далі - НСПП) є постійно діючим державним органом, створеним Президентом України для сприяння врегулюванню колективних трудових спорів (конфліктів) (т.4 а.с. 135-136).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно п.2 ч.1 ст.4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:
- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Натомість предметом позову у справі є правомірність рішення державного органу, а саме розпорядження Національної служби посередництва та примирення, тому дана позовна заява і має розглядатись в порядку адміністративного судочинства, при цьому трудового спору між сторонами в межах заявлених позовних вимог не існує, а тому в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі необхідно відмовити.
Керуючись ст. 238 КАС України суд, -
У задоволенні клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі- відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН