Рішення від 19.06.2025 по справі 640/30819/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року Справа № 640/30819/21 Провадження №ЗП/280/993/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у Київській області з вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області №307060-2409-1016 від 01.03.2021, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем оренда плата з фізичних осіб за 2021 рік на суму 35161,84 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, а розгляд справи призначено без повідомлення (виклику) сторін.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч.1 ст.27, ч.3 ст.276, ст.ст.289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

10.04.2025 матеріали адміністративної справи №640/30819/21 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.04.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Новіковій І.В.

За приписами ч.2 ст.35 КАС України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Ухвалою суду від 14.04.2025 адміністративну справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірне податкове повідомлення - рішення з орендної плати з фізичних осіб прийнято протиправно. Позивач зазначає, що земельна ділянка щодо якої позивачу нараховано податкове зобов'язання передавалась йому в оренду для експлуатації та обслуговування комплексу нерухомого майна по АДРЕСА_1 , як власнику комплексу нежитлових будівель. Позивач зазначає, що 13.05.2017 позивачем було відчужено зазначений комплекс нежитлових будівель на підставі договору купівлі - продажу. Позивач вказує на те, що у зв'язку із втратою права власності на відчужене нерухоме майно, що розташоване на орендованій земельній ділянці він звернувся до Богуславської міської ради з заявою про розірвання договору оренди земельної ділянки. Позивач вказує на те, що 29.05.2017 Богуславською міською радою прийнято рішення про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки по вул. М.Гризун, 19 в межах м.Богуслав за взаємною згодою сторін. Позивач зазначає, що до нового власника об'єкта нерухомості переходить і встановлений податковим законом обов'язок зі сплати податку на земельну ділянку (орендної плати), на якій розташоване набуте ним майно. З урахуванням викладеного у позовній заяві, позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що права на нерухоме майно та їх обтяження виникають з моменту здійснення державної реєстрації таких прав. Відповідач зазначає, що у разі припинення договору оренди землі після 1 січня 2013 року припинення права оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації в Державному реєстрі прав. Відповідач зазначає, що між Богуславською міською радою та позивачем 08.06.2011 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,1655 га, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Богуславському районі. Розмір орендної плати становить 6% від нормативно грошової оцінки землі та на день підписання договору становив 42545,41 грн. Відповідач зазначає, що користуючись відомостями з Держкомзему ним правомірно визначено позивачу зобов'язання з орендної плати за землю. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що 08.06.2011 між Богуславською міською радою - Орендодавець та ОСОБА_1 - Орендар укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до пункту 1.1 якого, Орендодавець, відповідно до рішення п'ятнадцятої сесії Богуславської міської ради шостого скликання за №132-09-VI від 24.05.2011, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться на території Богуславської міської ради в місті Богуславі Київської області по вул. М.Гризун, 19. Кадастровий номер земельної ділянки: 3220610100:01:010:0566.

Відповідно до пункту 9 Договору, орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі в розмірі 6% за рік від її нормативної грошової оцінки, що в грошовому еквіваленті становить 42455,41 грн.

01.03.2021 ГУ ДПС у Київській області прийнято податкове повідомлення - рішення №307060-2409-1016, яким визначено позивачу зобов'язання зі сплати орендної плати з фізичних осіб за 2021 рік в розмірі 35161,84 грн.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомлення - рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.

За приписами пункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України землекористувачі - це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Згідно з пунктами 288.1 - 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

За приписами частин першої та другої статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Статтями 125 і 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою припинення права користування земельною ділянкою (пункт «е» частини першої статті 141 Земельного кодексу України).

Згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про оренду землі» до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Отже, до нового власника об'єкта нерухомості переходить і встановлений податковим законом обов'язок зі сплати орендної плати, на якій розташоване набуте ним майно.

З матеріалів справи судом встановлено, що 13.05.2017 приватним нотаріусом посвідчено Договір купівлі - продажу нерухомого майна, відповідно до умов якого Продавець - ОСОБА_1 зобов'язувався передати, а Покупець зобов'язувався прийняти у приватну власність належне продавцю на праві приватної власності нерухоме майно, а саме - комплекс нежитлових будівель, загальною площею 1342,10 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Майно розташоване на земельній ділянці площею 1,1655 га, кадастровий номер 3220610100:01:010:0566, яка перебуває у користуванні продавця на підставі договору оренди земельної ділянки від 08.06.2011.

Також, судом встановлено, що у зв'язку із укладання зазначеного договору купівлі - продажу, позивач звернувся до Богуславської міської ради з заявою про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки.

Рішенням Богуславської міської ради від 29.05.2017 №443-22-VII «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки по АДРЕСА_1 в межах м.Богуслав», вирішено достроково розірвати, за взаємною згодою сторін, договір оренди земельної ділянки комунальної власності Богуславської міської ради загальною площею 1,1655 га (кадастровий номер 3220610100:01:016:0566) по АДРЕСА_1 , укладений 08.06.2011 між Богуславською міською радою і ОСОБА_1 , зареєстрований 26.03.2012 за №322060004004712.

Також, 06.06.2017 між Богуславською міською радою та ОСОБА_1 підписано угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки, а 08.06.2017 - Акт приймання - передачі земельної ділянки.

Отже, у позивача з моменту відчуження комплексу нежитлових будівель (13.05.2017), які розташовані на земельній ділянці, що перебувала у користуванні позивача на підставі договору оренди земельної ділянки, який розірваний угодою від 06.06.2017, був відсутній обов'язок зі сплати орендної плати за земельну ділянку, то спірне податкове повідомлення-рішення щодо сплати орендної плати за землю за 2021 рік є протиправним та такими, що суперечить нормам чинного законодавства України, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Щодо доводів відповідача на відсутність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості щодо розірвання договору оренди земельної ділянки, суд зазначає, що власник земельної ділянки, тобто Богуславська міська рада Київської області має внести відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо припинення права оренди земельної ділянки позивачем. Невнесення даних про розірвання договору оренди до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не може створювати для позивача обов'язку сплати за землю у разі відсутності в нього правових підстав для користування земельною ділянкою через відчуження нерухомого майна яке знаходиться на вказаній земельній ділянці.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Київській області (03151, м.Київ, вул.Народного ополчення, 5А, код ЄДРПОУ ВП 44096797) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області №307060-2409-1016 від 01.03.2021, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем оренда плата з фізичних осіб за 2021 рік на суму 35161,84 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова