19 червня 2025 року о/об 11 год. 00 хв.Справа № 280/2868/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд.3, м.Слов'янськ, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 13486010)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №083850024839 від 07.03.2025 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу неврахований період роботи з 25.01.1984 по 24.10.1985, відповідно до належної ОСОБА_1 трудової книжки НОМЕР_2 ; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років за ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуючи рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 у справі №1-13/2018 (1844/16, 3011/16), починаючи з дня звернення 28.02.2025.
У позовній заяві зазначено наступне: «… Я, ОСОБА_1 , громадянин України, 28.02.2025 року звернувся до відділу обслуговування громадян № 15 Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою № 1058 про призначення мені пенсії за вислугу років відповідно до п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». До заяви мною були додані документи про підтвердження страхового стажу, необхідні для призначення пенсії, а саме трудову книжку, копію довідки про присвоєння ІПН, паспорт, довідки АСК «Укррічфлот» підтверджуючі особливий характер роботи та умови праці, необхідні для призначення пенсії за вислугу років, свідоцтво про народження, профспілковий квиток, а також інші уточнюючі документи, копії яких я додаю до цього позову. З урахуванням вимог п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, органом, що приймав рішення за заявою про призначення пенсії, визначено ГУ ПФУ в Донецькій області. 11.03.2025 року за результатами розгляду моєї заяви мною отримано рішення Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області № 083850024839 від 07.03.2025 року про відмову в призначенні пенсії за вислугу років. В рішенні зазначено, що відповідно до п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення) - чоловіки в 55 років за наявності станом на 10.10.2017 року не менше 26 років 6 місяців страхового стажу, з них не менше 12 років 6 місяців спеціального стажу роботи. ГУ ПФУ в Донецькій області в рішенні встановлено, що на день звернення мені 57 років 06 місяців, страховий стаж становить 23 роки 07 місяців 6 днів; спеціальний стаж, що дає право на пенсію по вислузі років - 16 років 10 місяців 03 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи з 25.01.1984 року по 24.10.1985 року в автобазі, згідно трудової книжки, оскільки на титульній сторінці трудової книжки вказана неповна дата народження. До стажу працівника плавскладу морського річкового флоту зараховано всі періоди роботи, а саме 16 років 10 місяців 03 дні. Відповідне рішення вважаю протиправним та таким, що порушує моє право на пенсійне забезпечення з наступних підстав: 1. По перше: Протиправного неврахування періоду з 25.01.1984 року по 24.10.1985 року на посаді слюсаря по ремонту автомобілів 3 розряду в авторемонтних майстернях автобази треста «Запоріжсільбуд», з огляду на наявність трудової книжки та записів в ній, лише на підставі неповного зазначення дати народження на титульному аркуші. У відповідності до означеного вище рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 083850024839 від 07.03.2025 до загального страхового стажу не зараховано період роботи з 25.01.1984 року по 24.10.1985 року на посаді слюсаря по ремонту автомобілів 3 розряду в авторемонтних майстернях автобази треста «Запоріжсільбуд», згідно належної мені трудової книжки НОМЕР_2 у зв'язку із тим, що на титульній сторінці трудової книжки неповністю вказана дата мого народження, при цьому працівники пенсійного фонду не звернули уваги, що на 41 сторінці цієї ж книжки вказана повна дата мого народження. Окрім цього моя трудова книжка містить належним чином внесені записи про періоди роботи, печатки підприємств, та всі інщі періоди роботи, про які також наявні записи в трудовій книжці співпадають з зарахованими пенсійним фондом до стажу. Також в рішенні пенсійного фонду вказано, що мною до заяви про призначення пенсії не додано інших уточнюючих документів, що не відповідає дійсності, і підтверджується розпискою повідомленням від 28.02.2025, в якій зазначено перелік документів доданих до заяви. Серед документів доданих до заяви окрім трудової книжки також є архівна довідка з ДНЗ «Запорізькій промисловий центр професійно - технічної освіти» №40/25 від 24.02.2025 року, в абзаці третьому якої зазначено, що у відповідно до наказу навчального закладу мене було випущено та передано підприємству № 3-к від 10.01.1984 на підприємство автобаза треста «Запоріжсільбуд», мало того мною також доданий профспілковий білет № 54185217, де наявні відмітки про прийняття на облік і зняття з обліку профспілковою організацією тресту «Запоріжсільбут», також мною додано свідоцтво про народження, з якого вбачається дата мого народження. … !!! Звертаю увагу суду, що в мене наявна трудова книжка, до якої належним чином внесені всі періоди роботи, незважаючи на те, що на титульній сторінці відсутні дата і місяць мого народження, на ст.41 моєї трудової книжки міститься інформація про повну дату мого народження внесена черговим роботодавцем, також мною всупереч зазначеному в рішенні про неподання уточнюючих документів, було подано уточнюючі документи, що підтверджується розпискою з пенсійного фонду про їх прийняття, (копію розписки додаю до позовної заяви), і взагалі додаткове вивчення уточнюючих документів необхідно лише у разі відсутності трудової книжки, відсутності в ній записів, або наявності неточностей в цих записах про періоди роботи, я ж в свою чергу маю трудову книжку з внесеними записами, і інформацію про повну дату народження наявну на сторінці 41!!! … Таким чином, неповністю вказана дата мого народження на титульній сторінці роботодавцем, не може впливати на мої особисті права на пенсійне забезпечення, бо на моє право впливає саме наявність в мене трудового (страхового) стажу, що підтверджується записом в трудовій книжці, записи в якій збігаються з іншими періодами роботи, що визнані пенсійним фондом, а також наявністю повної дати народження внесеної работодавцем на 41 сторінці трудової книжки, що збігається з моїм свідоцтвом про народження, та іншими уточнюючими документами, вивчення і аналіз останніх проводиться у випадку відсутності трудової книги і записів в ній. … Такі дії з боку працівників пенсійного фонду вважаю протиправними, вони фактично позбавляють мене наявного в мене страхового стажу і права на отримання пенсійного забезпечення, всупереч наявному трудовому стажу, який відповідає записам в трудовій книжці, а також доданим уточнюючим документам. Фактично своїми діями мене притягують до відповідальності за неповне зазначеня дати народження, на першій сторінці, моєї трудової книжки працівником відділу кадрів підприємства на якому я працював, шляхом позбавлення можливості отримати пенсію, на яку я заслуговую з огляду на наявний в мене страховий стаж. Фактично мій страховий стаж становить більше 25 років. Отже відмову пенсійного фонду в частині не зарахування до стажу періоду роботи з 25.01.1984 року по 24.10.1985 року (1 рік 9 місяців і 1 день) на посаді слюсаря по ремонту автомобілів 3 розряду в авторемонтних майстернях автобази треста «Запоріжсільбуд», у відповідності до трудової книги (яка є основним документом про підтвердження трудового стажу), в якій міститься належним чином оформлений запис про прийняття і звільнення, а також інших уточнюючих документів вважаю протиправною. У зв'язку з вищевикладеним мені доводиться звернутися за захистом до адміністративного суду. 2. По-друге: Неправильне застосування ГУ ПФУ в Донецькій області, норм п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в частині необхідності наявності станом на 10.10.2017 року не менше 26 років 6 місяців страхового стажу, оскільки вказана норма визнана рішенням Конституційного Суду України від 04.06.2019 у справі №1-13/2018 (1844/16,3011/16) неконституційною з 04 червня 2019 року. … Таким чином, починаючи з 04 червня 2019 року - з дня ухвалення Конституційним Судом рішення, положення п. "а" ст. 54, ст. 55 Закону № 1788-ХІІ зі змінами, внесеними Законами № 213-VІІІ та № 911-VІІІ, є такими, що втратили чинність. … Посилання ГУ ПФУ в Донецькій області на ту обставину, що для призначення пенсії за віком, у відповідності до п. "д" ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» станом на 10.10.2017 мені необхідно мати стаж 26 років 06 місяців, вважаю необгрунтовано, оскільки вказана норма визнана рішенням Конституційного Суду України від 04.06.2019 у справі №1-13/2018 (1844/16, 3011/16) неконституційною з 04 червня 2019 року. !!! Отже дії ГУ ПФУ в Донецькій області в частині відмови мені в призначенні пенсії за вислугу років протиправними, у зв'язку з тим, що мені більше ніж 55 років і за умови врахування періоду моєї роботи з 25.01.1984 року по 24.10.1985 року (1 рік 9 місяців 1 день) на посаді слюсаря по ремонту автомобілів 3 розряду в авторемонтних майстернях автобази треста «Запоріжсільбуд», мій загальний страховий стаж становить 25 років 04 місяці 07 днів ( 23 роки 07 місяців 06 днів, що визнані пенсійним фондом + 1 рік 9 місяців 1 день) , а отже більше ніж 25 років, з них спеціальний стаж, що дає право на пенсію по вислузі років, який визнаний пенсійним фондом становить - 16 років 10 місяців 03 днів, що є більшим ніж 12 років 6 місяців, а отже є підставою на дату звернення на призначення мені пенсії за вислугу років відповідно до п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019, що передбачає право на пенсію за вислугу років працівників плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення): чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі. З урахуванням вищевикладених обставин вважаю, що в даному випадку рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 07.03.2025 року № 083850024839 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. «д» ст. 55 Закону України « мені, як особі, яка досягла 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, є протиправним та підлягає скасуванню.!!! 3. По - трете прошу скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області, у зв'язку з тим, що: В резолютивній частині рішення про відмову в призначені пенсії, взагалі зазначено про відмовлено мені в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю страхового стажу, хоча я звертався саме за пенсією по вислузі років, про що також зазначено у вступній частині рішення, а також пенсійним фондом визнано спеціальний стаж, який дає мені право на пенсію, саме за вислугу років 16 рокі 10 місяців 03 дні та загальний стаж 23 роки 07 місяців 06 днів, без врахування періоду роботи на автобазі( 1 рік 9 місяців 1 день), у відповідності до трудової книжки. Тобто містяться неточності між вступною, описовою та резолютивною частинами оскаржуваного рішення, що скоріш за все стало наслідком технічної помилки допущеної працівником пенсійного фонду. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Ознайомившись з позовними вимогами, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти позовних вимог Позивача та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Позивач - ОСОБА_1 , 28.02.2025 звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту 2-1 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), пункту «д» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 (далі - Закон № 1788). Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961 звернення Позивача було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з огляду на наступне. … Відповідно до пункту «д» статті 55 Закону № 1788 право на пенсію за вислугу років мають працівники плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення) - чоловіки в 55 років за наявності станом на 10.10.2017 не менше 26 років 06 місяців страхового стажу, з них 12 років 06 місяців спеціального стажу роботи. … До страхового стажу Позивача відповідно трудової книжки НОМЕР_2 від 01.02.1984 не зараховано період роботи з 25.01.1984 по 24.10.1985 в автобазі треста «Запорожсельстрой», оскільки на титульній сторінці трудової книжки неповна дата народження. Довідки на підтвердження зарахування до стажу вищезазначеного періоду роботи Позивачем не надавалися. За матеріалами електронної пенсійної справи страховий стаж Позивача становить 23 роки 07 місяців 06 днів. Стаж роботи що дає право на пенсію за вислугу років станом на 10.10.2017 становить 16 років 10 місяців 03 дні. З огляду на вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 083850024839 від 07.03.2025 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років через відсутність необхідного страхового стажу. … Частиною 1 статті 58 Закону № 1058 передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та статутом Пенсійного фонду. Тобто, Пенсійний фонд України має виключну компетенцію в питаннях призначення та перерахунку пенсії. Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, на свій розсуд розраховувати страховий стаж, оскільки це є втручанням в дискреційні повноваження органів Фонду, якими останні наділені як юридичні особи публічного права. Обраний Позивачем спосіб захисту порушує дискрецію органів Фонду на визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - третя особа, ГУ ПФУ в Запорізькій області) подано до суду пояснення, в яких зазначено наступне: «… Позивач 28.02.2025 звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно згідно статті 55 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення». Розглянувши заяву та надані документи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийняте Рішення № 083850024839 від 07.03.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком за вислугу років з огляду на наступне. … Відповідно до п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення) - після досягнення 55 років і при стажі роботи для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі. … Розглянувши заяву та надані документи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було встановлено, що вік позивача складає 57 років 6 місяців, страховий стаж - 23 роки 7 місяців 6 днів, стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років станом на 10.10.2017- 16 років 10 місяців 3 дні. До страхового стажу не зараховано період роботи з 25.01.1984 по 24.10.195 в автобазі, згідно трудової книжки від 01.02.1984 серія № НОМЕР_3 , оскільки на титульній сторінці трудової книжки неповна дата народження. Виходячи з вищевикладеного, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України №1058-ІV, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Отже, підстави для зарахування періоду роботи з 25.01.1984 по 24.10.195 в автобазі та призначенні пенсії за вислугу років відстуні. … Відповідно до п.7 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства. Отже, згідно чинного законодавства функції по призначенню, перерахунку і виплаті пенсій покладені саме на Пенсійний Фонд України, який здійснює свої повноваження через створенні в установленому порядку територіальні управління. Враховуючи усе наведене вище вважаю, що відповідач, відмовляючи у призначенні пенсії за вислугу років, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо. …».
Третя особа проти позовної заяви заперечувала.
Судом вивчено відповідь позивача на відзив на позовну заяву.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_4 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За результатами розгляду заяви позивача від 28.02.2025 про призначення пенсії за вислугу років відповідачем прийнято Рішення №083850024839 від 07.03.2025 про відмову в призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Відмова у призначенні пенсії за вислугу років згідно статті 55 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України: 28.02.2025. Вік заявника: 57 років 06 місяців. Необхідний вік та страховий стаж відповідно до пункту "д" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службоводопоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення) - чоловіки в 55 років за наявності станом на 10.10.2017 не менше 26 років 06 місяців страхового стажу, з них 12 років 06 місяців спеціального стажу роботи. Страховий стаж особи становить: 23 роки 07 місяців 06 днів, стаж роботи що дає право на пенсію за вислугу років станом на 10.10.2017 - 16 років 10 місяців 03 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: - до страхового стажу не зараховано період роботи з 25.01.1984 по 24.10.1985 в автобазі, згідно трудової книжки від 01.02.1984 серія № НОМЕР_3 , оскільки на титульній сторінці трудової книжки неповна дата народження, окремі довідки не надавалися. До стажу роботи на посаді працівника плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості зараховані всі періоди роботи. Заявник - не працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. За таких обставин відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України №1058-IV, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу - 26 років 06 місяців. Відповідно до статті 23 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 16 Закону України від 02.10.1996 року № 393 «Про звернення громадян», у разі незгоди громадянин має право оскаржити рішення органу, що призначає пенсії, в порядку підлеглості до вищого органу або в судовому порядку. …».
Судом досліджено всі документи наявні у даній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено у п.20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції; стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування; стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно з п.2.4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої 29.07.1993 Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 (надалі - «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників»), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993". Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу (п.2.6 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»).
Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів (п.2.13 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»).
Відповідно до п.4.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів. (…).
Як зазначено у п.1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У п.2 Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 за №58 «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110, зазначено, що з прийняттям цього наказу Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.1985 №252), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.1990 №412, не застосовується.
За п.2.3 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 за №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.1985 за №252, із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.1990 за №412), всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). (…).
У ст.64 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; 2) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; …».
У п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 22.12.2014 постановою Правління Пенсійного фонду України №28-2 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 за №28-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 (надалі - «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі»), зазначено, що Головне управління Фонду має право: (…) 2) отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань; (…) 5) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами; 6) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; (…).
Враховуючи наведене, суд вважає, що неналежне оформлення трудової книжки та інших документів роботодавцем, навчальним закладом та іншими уповноваженими на те особами не може бути підставою для позбавлення працівника його права на пенсію та для не врахування стажу роботи/страхового стажу працівника для обчислення пенсії.
На думку суду, відповідач не зараховуючи до стажу роботи/страхового стажу період роботи позивача з 25.01.1984 по 24.10.1985 не обґрунтовано не вжив заходів передбачених п.1, п.2 ч.1 ст.64 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пп.2, 4, 5 п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» з метою перевірки інформації наведеної у наданих позивачем для призначення пенсії за вислугу років документах щодо роботи позивача у період з 25.01.1984 по 24.10.1985.
Суд вважає, що у відповідача були у наявності всі необхідні документи для зарахування до стажу роботи/страхового стажу періоду роботи позивача з 25.01.1984 по 24.10.1985, який складає 01 рік 08 місяців 30 днів.
Отже, період з 25.01.1984 по 24.10.1985, який складає 01 рік 08 місяців 30 днів, має бути зарахований до стажу роботи/страхового стажу позивача.
Конституційний Суду України у рішенні №2-р/2019 від 04.06.2019 (Справа №1-13/2018 (1844/16, 3011/16)), зокрема, вирішив: «1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту "а" статті 54, статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII, "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року №911-VIII. 2. Положення пункту "а" статті 54, статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII, "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року №911-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Закрити конституційне провадження у справі в частині перевірки на відповідність Конституції України (конституційність) положень частини четвертої статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, частини першої статті 58 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII зі змінами, частини четвертої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII зі змінами, другого речення частини другої статті 18 Закону України "Про судову експертизу" від 25 лютого 1994 року №4038-XII зі змінами, другого речення частини першої статті 64 Закону України "Про Національний банк України" від 20 травня 1999 року №679-XIV зі змінами, четвертого речення частини сьомої статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року №2493-III зі змінами, абзаців сьомого, восьмого, дев'ятого частини дванадцятої статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України" від 17 листопада 1992 року №2790-XII зі змінами, другого речення частини першої статті 29 Закону України "Про дипломатичну службу" від 20 вересня 2001 року №2728-III зі змінами, абзаців другого, третього, четвертого частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV зі змінами, другого речення частини першої статті 57 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 року №794-VII зі змінами, абзаців першого, другого, третього частини п'ятнадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, частини шостої статті 1.1 Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року №379/95-ВР, зі змінами на підставі пункту 5 статті 62, частини четвертої статті 63 Закону України "Про Конституційний Суд України"».
Таким чином, у п.«д» ч.1 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (з урахуванням рішення Конституційного Суду України №2-р/2019 від 04.06.2019 (Справа №1-13/2018 (1844/16, 3011/16))) зазначено: «Право на пенсію за вислугу років мають: …; д) плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення): чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі; жінки - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі; працівники окремих видів суден, професій і посад плавскладу суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості - за списком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку: чоловіки - при стажі роботи на цих суднах, за цими професіями і посадами не менше 25 років; жінки - при стажі роботи на цих суднах, за цими професіями і посадами не менше 20 років; …».
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
На день звернення позивача за призначенням пенсії за вислугу років - 28.02.2025 відповідно до п.«д» ч.1 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення“ (з урахуванням рішення Конституційного Суду України №2-р/2019 від 04.06.2019 (Справа №1-13/2018 (1844/16, 3011/16))) право на пенсію за вислугу років мають плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення): чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.
За матеріалами справи, станом на 28.02.2025, позивач мав: вік 57 років 06 місяців; загальний стаж роботи/страховий стаж - 25 років 04 місяці 05 днів (25 років 04 місяці 05 днів = 23 роки 07 місяців 06 днів + 01 рік 08 місяців 30 днів); спеціальний стаж працівника плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості - 16 років 10 місяців 03 дні.
Суд вважає, що у відповідача були у наявності всі необхідні документи для прийняття рішення про призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Таким чином, оскаржуване Рішення відповідача №083850024839 від 07.03.2025 про відмову в призначенні пенсії - є протиправним та підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є обґрунтованою і підлягає задоволенню. Доводи відповідача, третьої особи не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ПФУ в Донецькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд.3, м.Слов'янськ, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 13486010), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №083850024839 від 07.03.2025 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу неврахований період роботи з 25.01.1984 по 24.10.1985, відповідно до належної ОСОБА_1 Трудової книжки НОМЕР_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити з 28.02.2025 ОСОБА_1 пенсію за вислугу років за ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України №2-р/2019 від 04.06.2019 (Справа №1-13/2018 (1844/16, 3011/16)).
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд.3, м.Слов'янськ, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 13486010) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 19.06.2025.
Суддя О.О. Прасов