Рішення від 19.06.2025 по справі 260/2075/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року м. Ужгород№ 260/2075/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУНП в Закарпатській області), в якому просить:

1. Визнати протиправною відмову ГУНП в Закарпатській області у зарахуванні пільгової вислуги років полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Закарпатській області, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

2. Зобов'язати ГУНП в Закарпатській області здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 заступнику начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Закарпатській області, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.3 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6. пункту 4.1 розділу IV Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України № 3720-XII від 16.12.1993 року (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів;

3. Здійснити перерахунок полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Закарпатській області, до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в зарахуванні до його пільгової та календарної вислуги років, а також встановлення надбавки за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів та надання додаткової відпустки. Так, право зарахування стажу у пільговому обчисленні до вислуги років проходження служби в органах внутрішніх справ, визначається тими нормами, які діяли на момент виникнення відповідного права. Позивач зазначає, що на момент проходження ним служби в органах внутрішніх справ у період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року діяла постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року за № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», яка передбачала зарахування часу проходження служби в підрозділах ДСБЕЗ, карного розшуку, підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно-технічних заходів, а також підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за півтора. Відтак переконаний, що 03 роки 08 місяців 25 днів підлягають зарахуванню до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії та, відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», до стажу служби в поліції на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Ухвалою судді від 26.03.2025 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

07.04.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого відповідач вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

Зазначає, що Закон України № 2262-XII та Постанова КМ України №393 від 17.07.1992р не можна застосовувати для зарахування стажу служби в поліції поліцейським, оскільки дані нормативно правові акти застосовуються, як спеціальні для визначення вислуги років для призначення пенсії Закон України № 2262-XII.

Позивач не звертається щодо визначення права на пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому положення Закону України №2262 та постанови КМ України №393 від 17.07.1992 на нього не поширюються. Вислуга років при проходженні служби визначається лише спеціальним законодавством щодо проходження служби. Враховуючи наведене, даний позов є передчасним та не обґрунтованими, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи длдоказами, ОСОБА_1 в період з 26.08.2003 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ та з 07.11.2015 року відповідно до п. 9 та п. 12 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» призначений на посаду заступника начальника відділу поліції Ужгородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, як такий, що прибув з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціального звання «майор поліції» в порядку переатестування.

При цьому, в період з 03.02.2004 року по 15.04.2005 року позивач проходив службу на посаді дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області, а в період з 15.04.2005 року по 01.12.2006 року, з 21.09.2009 року по 21.12.2009 року та з 26.05.2010 року по 26.07.2011 року - перебував на посадах в підрозділах карного розшуку, з 01.12.2006 року по 08.04.2009 року, з 03.08.2009 року по 21.09.2009 року та з 21.12.2009 року по 26.05.2010 року - на посадах в підрозділах боротьби з незаконним обігом наркотиків, з 08.04.2009 року по 03.08.2009 року - обіймав посаду оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з організованими групами та злочинними організаціями УБОЗ ГУМВС України в Закарпатській області.

Таким чином, на переконання позивача, його вислуга років в пільговому обчисленні, сформована за період з 03.02.2004 року но 26.07.2011 року, у загальній кількості складає 03 роки 08 місяців 25 днів.

06.03.2025 року позивач звернувся до начальника Головного управління Національної поліції в Закарпатській області генерала поліції третього рангу Колесника Я.В. з рапортом, у якому просив здійснити: зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення мені пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року, у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів; здійснити перерахунок відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського і рядового складу органів внутрішніх справ поліцейським та членам їхніх сімей» (зі змінами) моєї календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів; здійснити перерахунок відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» мого стажу служби в поліції, який дає право на встановлення мені надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів; відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановити надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів.

Листом відповідача від 14.03.2025 року за №106/2-2025, позивача повідомлено, що станом на 13.03.2025 року його вислуга в календарному обчисленні складає 22 роки 10 місяців 18 днів, відповідно до п. "а" абзацу 1 ст. 12 Закону підстави для призначення пенсії за вислугу років наразі відсутні, та було відмовлено щодо зарахування до календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів, а також, відмовлено у здійсненні перерахунку календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 03.02.2004 року по 26.07.2011 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до ст. 59 Закону № 580-VIII, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 78 Закону № 580-VIII, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Позивач вважає, що не зарахування до стажу спірних періодів позбавляє його права на звернення за отриманням пенсії згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).

При цьому, судом встановлено, що позивач на теперішній час працює в ГУНП в Закарпатській області на посаді заступника начальника відділу поліції Ужгородського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області.

Положеннями ст.1 Закону №2262 передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, регламентовані ст. 17 Закону №2262, серед яких: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону №580-VIII, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 17.07.1992 року за № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393).

Водночас суд враховує, що Кабінетом Міністрів України не визначено іншого порядку обчислення вислуги років у поліції, в тому числі і під час проходження служби, окрім того, що передбачений Постановою КМ України від 17.07.1992 року за № 393.

Отже, на переконання суду, норми Порядку №393 необхідно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби в поліції, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу років. При цьому, таке обчислення вислуги років відповідно до Порядку №393 проводиться лише з метою подальшого призначення пенсії.

Окрім того суд враховує правові висновки об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду, викладені у постанові від 03.03.2021 року у справі №805/3923/18-а, відповідно до яких - при встановленні наявності в особи права на пенсію за нормами Закону №2262, обрахунок вислуги років такої слід здійснювати з урахуванням пільгового зарахування періодів служби, визначених Порядком №393.

Згідно з пп. «в» п.3 Порядку №393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Відповідно до абзацу двадцять шостого підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 №1144, чинної на час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.10.2007 №366 затверджено «Перелік посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця», до якого включено посади «Оперуповноважений» та «Старший оперуповноважений».

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 та визнання такими, що втратили чинність. Деяких постанов Кабінету Міністрів України», зокрема, втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 року №1444 «Про доповнення пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №39, відтоді одразу втратив чинність Перелік МВС №366 та Наказ Міністерства внутрішніх справ №366.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.01.2002 року №42 затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 місяця служби за кожен місяць служби.

Пунктом 2 вказаного наказу встановлено, що вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах зараховується працівникам, які звільняються зі служби після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 року №1497, при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Перелік посад, який затверджений наказом МВС України від 17.01.2002 № 42, вислуга під час перебування на яких зараховується в пільговому обчисленні, у тому числі щодо не містить жодних обмежень до посад та підрозділів карного розшуку посад, на яких перебував я під час проходження служби в підрозділу карного розшуку.

Наказ МВС України від 17.01.2002 року №42 було скасовано та затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі), окремо визначених посад карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі) органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, крім усіх посад режимно-секретних, кадрових та інших підрозділів, які виконують функції із забезпечення діяльності підрозділів карного розшуку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок зачислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам і начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», згідно з якими абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту «в» виключено.

Отже, у вислугу років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах, то зазначений час служби має переглядатись з дня звернення позивача до суду.

При цьому, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.11.2007 року за № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби» (далі - Наказ №431) відповідно до Постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 року №3720-XII, а також з метою соціального забезпечення працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.

Відповідно до п.2 Наказу № 431 вислуга років на пільгових умовах зараховується особам з дня призначення на посади працівників, зазначених у пункті 1 цього наказу (крім усіх посад секретаріату, канцелярії, чергової частини, аналітичного центру, режимно-секретних підрозділів, фінансової і господарської частини та посади помічника керівника органів виконавчої влади, установ, підприємств і організацій з питань взаємодії в боротьбі з організованою злочинністю), які перебували на службі після набрання чинності Постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 року №3720-XII.

Відповідно до Переліку, затвердженого Наказом № 431, до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби, по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті: віднесено посади, зокрема, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах; оперуповноваженого в особливо важливих справах.

Відтак, враховуючи законодавче врегулювання питання пільгового обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, то періоди служби позивача з 03.02.2004 року по 15.04.2005 року на посаді дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області, з 15.04.2005 року по 01.12.2006 року, з 21.09.2009 року по 21.12.2009 року та з 26.05.2010 року по 26.07.2011 року - на посаді в підрозділах карного розшуку, з 01.12.2006 року по 08.04.2009 року, з 03.08.2009 року по 21.09.2009 року та з 21.12.2009 року по 26.05.2010 року - на посаді в підрозділах боротьби з незаконним обігом наркотиків, з 08.04.2009 року по 03.08.2009 року - на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з організованими групами та злочинними організаціями УБОЗ ГУМВС України в Закарпатській області, повинні бути зараховані на пільгових умовах до часу проходження служби з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

Календарна вислуга років ОСОБА_1 станом на 13.03.2025 року становила 22 роки 10 місяців 18 днів.

В той же час, відмовляючи в зарахуванні вислуги років позивача у пільговому обчисленні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії, відповідач вказує на можливість такого обчислення лише при призначенні пенсії за наявності необхідної календарної вислуги років.

Тобто відповідач розмежовує поняття «календарна вислуга років» та «пільгова вислуга років».

В аспекті викладеного слід враховувати висновки суду касаційної інстанції в справі № 480/4241/18, викладені у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.12.2021 року.

Зокрема, в цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

При цьому таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

За таких обставин суд констатує, що позивач має право на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу, яка сформована за період з 03.02.2004 року по 15.04.2005 року, з 15.04.2005 року по 01.12.2006 року, з 21.09.2009 року по 21.12.2009 року та з 26.05.2010 року по 26.07.2011 року, з 01.12.2006 року по 08.04.2009 року, з 03.08.2009 року по 21.09.2009 року та з 21.12.2009 року по 26.05.2010 року, з 08.04.2009 року по 03.08.2009 року - з розрахунку 1,5 місяця за 1 місяць служби в органах внутрішніх справ. Зазначені розрахунки підтверджуються записами послужного списку позивача та трудової книжки.

Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить висновку про протиправність відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, викладеної в листі ГУНП в Закарпатській області від 14.03.2025 року № 106/2-2025, відтак, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років із зарахуванням вислуги в пільговому обчисленні, сформовані за період: з 03.02.2004 року по 15.04.2005 року, з 15.04.2005 року по 01.12.2006 року, з 21.09.2009 року по 21.12.2009 року та з 26.05.2010 року по 26.07.2011 року, з 01.12.2006 року по 08.04.2009 року, з 03.08.2009 року по 21.09.2009 року та з 21.12.2009 року по 26.05.2010 року, з 08.04.2009 року по 03.08.2009 року (03 роки 08 місяців 25 днів), суд звертає увагу на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 року).

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

З огляду на вищенаведене, судом враховуються аргументи позивача про те, що його спірна пільгова вислуга років підлягає зарахуванню до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, відповідно обраний позивачем спосіб захисту свою своїх прав є ефективним способом захисту в межах спірних правовідносин, який виключає подальше звернення позивача до суду за захистом порушених прав.

Виходячи з наведеного, в цій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню.

Крім цього вказана позиція суду узгоджується із позицією Восьмого апеляційного адміністративного суду, викладеною ним у постанові від 12.10.2022 року по справі 380/4723/22, про те, що: «…для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах».

Також суд враховує положення Висновку N11(2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірність відмови у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги та до стажу роботи в поліції, в зв'язку з чим та на підставі встановлених судом обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи - суд приходить до висновку про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Ференца Ракоці, 13 код ЄДРПОУ 44108913) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Закарпатській області у зарахуванні пільгової вислуги років полковнику поліції ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 03.02.2004 року по 15.04.2005 року, з 15.04.2005 року по 01.12.2006 року, з 21.09.2009 року по 21.12.2009 року та з 26.05.2010 року по 26.07.2011 року, з 01.12.2006 року по 08.04.2009 року, з 03.08.2009 року по 21.09.2009 року та з 21.12.2009 року по 26.05.2010 року, з 08.04.2009 року по 03.08.2009 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 днів.

4. Здійснити перерахунок полковнику поліції ОСОБА_1 стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 03.02.2004 року по 15.04.2005 року, з 15.04.2005 року по 01.12.2006 року, з 21.09.2009 року по 21.12.2009 року та з 26.05.2010 року по 26.07.2011 року, з 01.12.2006 року по 08.04.2009 року, з 03.08.2009 року по 21.09.2009 року та з 21.12.2009 року по 26.05.2010 року, з 08.04.2009 року по 03.08.2009 року у загальній кількості 03 роки 08 місяців 25 та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років у відповідності до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».

5. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

СуддяС.І. Рейті