Справа № 539/2855/25
Провадження № 3/539/781/2025
19 червня 2025 року м.Лубни
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Просіна Я.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Лубенського РВП ГУНП у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.2 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №398675 від 16.05.2025 року, громадянка ОСОБА_1 10.05.2025 року близько 23 години перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , ухилилася від виконання передбачених законодавством батьківських обов'язків, щодо забезпечення належних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей, а саме в стані сильного алкогольного сп'яніння вчиняла сварку в квартирі, де перебували малолітні діти та загубивши дитину (1 міс) звернулася на лінію 102 з заявою про викрадення та 16.05.2025 року під час візиту поліції спільно із службою у справах дітей за адресою АДРЕСА_2 , де громадянка ОСОБА_1 тимчасово проживає разом з дітьми, було виявлено антисанітарні умови проживання малолітніх дітей, вибиті двері, всюди скло, брудні речі та посуд, стійкий запах тютюну. У зв'язку з чим громадянка ОСОБА_1 порушила ст.150 Сімейного кодексу та ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства» та чим вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що такі оформлені неналежним чином і підлягають поверненню до Лубенського РВП ГУНП у Полтавській області, для доопрацювання та усунення недоліків.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06 листопада 2015 року №1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, дата складання протоколу була виправлена посадовою собою, яка складала даний протокол про адміністративне правопорушення.
Окрім того, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №398675 від 16.05.2025 року вказано декілька фактів вчинення правопорушення громадянкою ОСОБА_1 , а саме: 10.05.2025 року близько 23 години перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством батьківських обов'язків, щодо забезпечення належних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей, а саме в стані сильного алкогольного сп'яніння вчиняла сварку в квартирі, де перебували малолітні діти та загубивши дитину (1 міс) звернулася на лінію 102 з заявою про викрадення та 16.05.2025 року під час візиту поліції спільно із службою у справах дітей за адресою АДРЕСА_2 , де громадянка ОСОБА_1 тимчасово проживає разом з дітьми, було виявлено антисанітарні умови проживання малолітніх дітей, вибиті двері, всюди скло, брудні речі та посуд, стійкий запах тютюну.
Проте, протокол про адміністративне правопорушення може охоплювати лише один факт правопорушення, передбачений певною статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).
Згідно з законодавством, протокол є документом, який фіксує факт вчинення адміністративного правопорушення. Він складається уповноваженою особою та містить опис обставин, місця, часу вчинення правопорушення, а також посилання на відповідну статтю КУпАП, що передбачає відповідальність за це правопорушення.
Відповідно п. 1.3. Порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 16.02.2015 № 3/02-15,у разі вчинення особою кількох окремих адміністративних правопорушень протоколи складаються щодо кожного з вчинених правопорушень.
З наведеного слідує, що кожен протокол має бути складений окремо для кожного випадку, якщо мова йде про різні правопорушення, навіть якщо вони вчинені однією особою. У разі вчинення кількох правопорушень, кожне з них повинно бути зафіксоване окремим протоколом.
Суд звертає увагу на те, що виходячи з положень ст. 254 КУпАП, дотримання вимог ст. 256 КУпАП при складанні протоколу про адміністративне правопорушення покладається виключно на уповноважену на те особу. Суд при розгляду справи не уповноважений змінювати суть вчиненого правопорушення, зокрема щодо наслідків учиненого протиправного діяння.
Зазначене унеможливлює дослідження обставин вчиненого діяння та розгляд справи по суті, тому протокол слід повернути для усунення наведених недоліків і приведення його у відповідність до вимог КУпАП.
Керуючись ст.256 КУпАП, суддя
постановив:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Лубенського РВП ГУНП у Полтавській області, для доопрацювання та усунення недоліків.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя Я.В.Просіна