Рішення від 10.06.2025 по справі 535/546/24

Справа № 535/546/24

Провадження № 2/535/90/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Мальцева С.О.,

секретар судового засідання Білик Н.О.,

за участі:

представника позивача - прокурор Орєхова Н.О. представник відповідача - ОСОБА_1 ( дистанційно).

УСТАНОВИВ:

Позивач - заступник керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області Коваль Євген звернувся до суду з позовом до відповідачів Котелевської селищної ради Полтавської області та ОСОБА_2 , в якому просить:

1.Визнати незаконним та скасувати рішення Котелевської селищної ради Полтавської області № 2647 від 30.11.2021 про затвердження ОСОБА_2 проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га для ведення особистого селянського господарства та передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 1,7712 га з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

2. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_2 (ресстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на земельну ділянку з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

??? 3. Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560, площею 1,7712 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

??? 4. Зобов?язати ОСОБА_2 (ресстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) повернути в комунальну власність територіальної громади в особі Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 13955812) земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

??? 5. Стягнути з відповідачів на користь Полтавської обласної прокуратури (вул. 1100-річчя Полтави, 7, M. Полтава, 36000, p/p N UA118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЕДРПОУ 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) понесені витрати на сплату судового збору за подачу позовної заяви.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Котелевського районного суду Полтавської області від 25.06.2024 року справа № 535/546/24 провадження № 2/535/404/24 передана головуючому судді Мальцеву С.О.(а.с 75)

16.07.2024 року ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області провадження по справі було відкрито за правилами загального позовного провадження (а.с.86-88).

29.11.2024 року представник позивача - заступник керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області Коваль Євген через систему «Електронний суд» подав до суду заяву в порядку ст.49 ЦПК України про зміну позовних вимог (а.с. 146-152).

29.11.2024 року ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області прийнято до розгляду уточнені позовні вимоги, тому вважати наступними:

1)визнати незаконним та скасувати рішення Котелевської селищної ради Полтавської області №2647 від 30.11.2021 про затвердження ОСОБА_2 проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га для ведення особистого селянського господарства та передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

2)скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) на земельну ділянку з кадастровим номером 5322255100:00:001:0669 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

3) скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0669 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

4) зобов?язати ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: ) повернути в комунальну власність територіальної громади в особі Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 2610404195) земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 5322255100:00:001:0669 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

20.01.2025 року ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 164-165).

Представник позивача - прокурор Орєхова Н.О. , яка діє на підставі наказу від 29.08.2022 року у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав викладених у позові.

Представник відповідача - адвокат Котляревський С.О. ( дистанційно) уточнені позовні вимоги визнав частково, також заперечував стягнення судового збору.

Відповідач - представник Котелевської селищної ради Полтавської області в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомили. Заперечень та клопотань до суду не надходило.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що відповідач Котелевська селищна рада Полтавської області про розгляд справи повідомлена належним чином.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши надані у справі докази, оцінивши їх в сукупності, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

За результатами проведення досудового розслідування кримінального провадження № 12023170490000383 від 09.08.2023 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України, установлено, що на території Котелевської ОТГ Полтавського району Полтавської області у приватну власність передано земельну ділянку з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до рішення шостої сесії восьмого скликання Котелевської селищної ради від 26.02.2021 року № 400 ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Згідно рішення вісімнадцятої сесії восьмого скликання Котелевської селищної ради від 30.11.2021 № 2647 ОСОБА_2 затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 1,7712 ra, кадастровий номер 5322255100:00:001:0560, яка розташована на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухому майно та Реєстру прав власності на нерухому майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна внесено відомості до Державного реєстру речових прав, реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 2562503753080 та зареєстровано 19.01.2022 право власності за ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.

Разом з тим встановлено, що відповідна земельна ділянка розташована в зоні прибережної захисної смуги водного об?єкта річки Бистра за межами населеного пункту селище Котельна Полтавського району Полтавської області, а тому не може передаватися до приватної власності, є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

Указане свідчить про порушения ст. ст. 13, 14 Конституції України, ст. ст. 19, 58, 59, 60, 61, 62, 83 Земельного колексу України (далі - 3К України) та ст. ст. 4, 88, 89, 90 Водного кодексу України (далі - ВК України).

Щодо віднесення земельної ділянки до земель водного фонду та встановлення режиму її використання:

Особливий статус земельної ділянки у цивільних правовідносинах визначається тим, що вона є природним об?єктом та, крім економічної та соціальної, має й екологічну цінність, перебуваючи у постійному тісному взаємозв?язку з іншими природними об'єктами (атмосферним повітрям, водами, надрами, лісами тощо).

Поняття цільового призначення наводиться у ст. 1 Закону України «Про землеустрій», згідно з якою під ним розуміється використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку. Рішення про встановлення такого призначення, за ст. 20 ЗК України, приймається компетентним органом відповідно до визначених Земельним кодексом України повноважень.

Фактично ж під цільовим призначенням земельної ділянки варто розуміти установлені законодавством порядок, умови та правовий режим її експлуатації (використання), тобто допустимі з урахуванням особливостей та характеристик кожної окремої ділянки види діяльності на ній.

Для встановлення цільового призначення земель визначальне значення має те, які саме угіддя за якісними характеристиками складають земельну ділянку, а пе дані земельного кадастру чи землевпорядна та містобудівна документація. Якщо землевпорядна, містобудівна або кадастрова документація не відповідають фактичному стану земельних ділянок, вони мають бути виправлені, оскільки за своєю правовою природою така документація фіксує існуюче цільове призначення земельної ділянки, а не є підставою для його встановлення.

У постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 813/4701/16 викладені висновки про те, що правовий режим відповідної земельної ділянки пов?язаний із фактом знаходження на ній об?єкта, який охороняється законом та має особливий статус, а не з рішенням органу місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 2 цієї ж статті до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги): б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Відповідно до ч. 1 ст. 58 3К України та ст. 4 ВК України до земель водного фонду належать землі, зайняті, зокрема, водосховищами, іншими водними об?єктами, прибережними захисними смугами навколо водойм тощо.

За положеннями ст. 60 ЗК України та ст. 88 ВК України уздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об?єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Правовий режим прибережних смуг визначається ст.ст. 60, 62 ЗК України та ст. ст. 1, 88, 90 ВК України.

Так, згідно зі ст. 61 ЗК України, ст. 89 ВК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. Зокрема, у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: розорювання земель (крім підготовки грунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів тощо.

Відповідио до ст. 60 3К України, ст. 88 ВК України прибережні захисні смуги встановлюються по обирава береги річок та навколо водойм уздови урізу води шириною 25 метрія для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площео менш як 3 гектари). 30 метрів (середніх річок, водосховиш на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари), 100 метрів (для великих річок, водосховиш на них та озер).

Таким чином, до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об?єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню і належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції.

Так, системний аналіз ст. ст. 58-62 ЗК України та ст. ст. 1, 4, 88, 89 ВК України дають підстави для висновку про те, що землі, зайняті поверхневими водами, природними водоймами (озера), водотоками (річки, струмки), штучними водоймами (водосховища, ставки), каналами й іншими водними об?єктами, та землі прибережних захисних смуг є землями водного фонду України, на які поширюється окремий порядок надання їхвикористання.

Аналогічні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду (постанови від 13.06.2018 у справі № 469/350/16-ц та від 15.05.2018 у справі N372/2180/15-1).

Відповідно до Постанови Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17, землі України за основним цільовим призначенням поділяються, зокрема, на землі водного фонду (пункт «» частини першої статті 19 ЗК України). До земель водного фонду належать, зокрема, землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок і навколо водойм (стаття 58 3К України та стаття 4 ВК України.

У постанові від 28.09.2022 по справі № 483/448/20 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не означає її відсутність за наявності встановлених законом розмірів і не вказує на правомірність передання в оренду чи у власність земельної ділянки (постанови від 30.05.2018 у справі № 469/1393/16-ц, від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц (пункт 44), від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц (пункт 53), від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц (пункт 63.2), від 07.04.2020 у справі № 372/1684/14-ц (пункт 41)). Ця судова практика є стабільною, тобто відповідне правозастосування є передбачуваним як для органів державної влади та місцевого самоврядування, так і для приватних осіб.

Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень про надання земель, угод щодо земельних ділянок (пункти «а» і «б» статті 21 ЗК України).

У постанові Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 821/18/17 визначено, що у відповідності до ч.4 ст.59 Кодексу, громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми. болота та острови для сінокосіння, тощо.

Отже, землі під водними об?єктами (включаючи прибережні захисні смуги) апріорі не можуть передаватись у власність громадян, оскільки імперативно обмежені у цивільному обороті та на них поширюється окремий чітко визначений законодавством порядок і способи використання.

Відповідно до інформації Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області № 1329/01-10 від 16.08.2023 за результатами розгляду картографічних матеріалів встановлено, що річка «Бистра» є лівою протокою річки Ворскла та має статус «малої річки». Таким чином, прибережна захисна смуга зазначеного водного об?єкту становить 25 метрів.

Так, 22.08.2023 CB BП № 4 Полтавського РУП ГУНІІ в Полтавській області, за участю інженера-землевпорядника, проведено огляд місця події, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га. Установлено, що земельна ділянка засіяна сільськогосподарською культурою соняшником. Поруч із ділянкою, на відстані від 10 до 20 м, знаходить річка Бистра.

За допомогою спеціального приладу ТОРСОГ GPS-1, визначено поворотні точки земельної ділянки та їх розташування відносно річки Бистра. Відповідно до план-схеми інженера-землевпорядника, що є додатком до протоколу огляду місця події від 22.08.2023, встановлено, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560, а саме 0,1267 га, знаходиться у прибережній захисній смузі річки Бистра, з якої 0,571 га розорена та засіяна сільськогосподарською культурою соняшником.

Таким чином, земельна ділянка з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 частково відноситься до земель водного фонду.

Щодо підстав скасування рішення Котелевської селищної ради № 2647 від 30.11.2021 про затвердження ОСОБА_2 проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 плошею 1,7712 га для ведення особистого селянського господарства підлягає скасуванню.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування за умови його невідповідності закону не тягне тих юридичних наслідків, на які воно спрямоване (постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17 (пункт 39), від 15.10.2019 у справі № 911/3749/17 (пункт 6.27), від 22.01.2020 у справі № 910/1809/18 (пункт 35), від 01.02.2020 у справі № 922/614/19 (пункт 52). Тому, оскарження такого рішення спрямоване не на втрату ним юридичної сили, а на захист інтересу у юридичній визначеності на майбутнє. Такий інтерес порушується, допоки існує незаконне рішення (триваюче порушення). Тому його можна оскаржити впродовж усього часу тривання порушення зазначеного інтересу.

Спірна земельна ділянка належить до земель комунальної власності, входить в межі земель водного фонду, а отже, відноситься до тих земель, які згідно зі ст. 178 ЦК У країни, ст. 83 ЗК України не можуть бути надані у приватну власність громадянину для веденняособистого селянського господарства.

Таким чином, оскільки рішення Котелевської селищної ради № 2647 від 30.11.2021 в частині передачі в приватну власність ОСОБА_2 спірної земельної ділянки не відповідає вимогам земельного законодавства, на підставі ст. 21 Цивільного кодексу України має бути визнано незаконним та скасовано.

Згідно ст. 21 ЗК України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсним рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Стаття 236 ЦК України визначає загальне правило, за яким правочини як оспорювані, так і нікчемні, вважаються недійсними не з моменту встановлення або визнання цього факту судом, а з моменту його вчинення.

Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни набувать право власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених цим кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечить цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою-третьою, пятою та шостою статті 203 ЦК України.

Згідно ст. 216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобовязана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Щодо скасування державної реєстрації права приватної власності.

Відповідно до ст. 334 ЦК України право на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає із дня такої реєстрації.

Разом з тим, державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації.

При дослідженні судом обставин існування в особи права власності необхідним є передусім встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності (постанова об?єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.01.2020 у справі № 910/10987/18).

Отже, державна ресстрація прав та їх обтяжень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права приватної власності на об?єкт з обмеженою оборотоздатністю (у цьому випадку на земельну ділянку водного фонду) за особою, яка не має на нього будь-яких прав, є перешкодою в реалізації державою речових прав на зазначений об?єкт.

Крім того, у випадку, якщо буде встановлено, що суб?єкт державної реєстрації прав правомірно прийняв рішення про державну реєстрацію права (зокрема, для державної реєстрації подані всі необхідні документи, які вимагаються відповідно до закону, та відсутні встановлені законом підстави для відмови в державній реєстрації права), це не є перешкодою для задоволення позову. Така позиція викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 915/127/18 та Верховного Суду від 11.02.2020 у справі № 915/572/17.

У Постанові Верховного Суду від 11.10.2023 у справі № 734/1560/20 зазначено, що задоволення вимоги прокурора про повернення земельної ділянки у державну власність не є правовою підставою для внесення до державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про припинення права власності на земельну ділянку.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру прав.

Пунктами 1, 2, 3 частини третьої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи y випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну ресстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Зважаючи на те, що ОСОБА_2 право власності на спірну земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відновити становище, яке існувало до порушення, можливо відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, в тому числі шляхом скасування державної реєстрації прав на спірну земельну ділянку.

Щодо поверненняя земельної ділянки.

Спірна земельна ділянка має бути повернута Котелевській селищній раді з огляду на наступне.

Під способами захисту суб?єктивних земельних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника (п. 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16).

Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів може бути відновлення становища, яке існувало до порушення (пункт 4 частини другої статті 16 ЦК України). Таке відновлення може відбутися і у цій справі за заявленої вимоги про повернення територіальній громаді спірної земельної ділянки. Таке повернення переслідує легітимну мету контролю за використанням відповідного майна згідно із загальними інтересами, щоби таке використання відбувалося за цільовим призначенням. Суспільний інтерес у поверненні спірної земельної ділянки територіальній громаді спрямований на задоволення соціальних потреб: у відновленні законності, становища, яке існувало до порушення права комунальної власності на цю ділянку.

У разі задоволення вимоги про визнання недійсним правочину та про повернення отриманого за ним, таке повернення відбувається на користь держави чи територіальної громади, від імені яких відповідний орган може діяти тільки як представник.

Зазначене узгоджується з Постановою Великої палати Верховного суду від 28.09.2022 у справі № 483/448/20 (пп.8.9, 9.61,9.68, 9.79).

Згідно з ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов?язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, а за змістом ст. 391 ЦІК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Стосовно землі водного фонду закон установлює пріоритет державної, комунальної власності на землю над приватною.

Системний аналіз ст. 178 ЦК України дає підстави для висновку, що землі водного фонду наділені надважливими функціями і завданнями, мають особливий статус та перебувають під особливою державною охороною, тобто належать до обмежено оборотоздатних об?єктів.

У разі протиправної передачі цих об?єктів у приватну власність відповідне порушення, ураховуючи їх правовий титул, необхідно розглядати як не пов?язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади.

У такому разі позовну вимогу про зобов?язання повернути земельну ділянку слід розглядати як негаторний позов, тобто позов власника, який є фактичним володільцем майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном.

Предмет негаторного позову становить вимога власника, який володіє майном, до третіх осіб про усунення порушень його права власності, що перешкоджають йому належним чином користуватися, розпоряджатися цим майном тим чи іншим способом. Підставою негаторного позову є посилання позивача на належне йому право користування і розпорядження майном та факти, які підтверджують дії відповідача у створенні позивачу перешкод щодо здійснення цих правомочностей

Позивач за негаторним позовом має право вимагати усунути перешкоди чи зобов?язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод. Негаторний позов можна заявити впродож усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки, яка має закріплений у законодавстві статус обмежено оборотоздатної.

Крім того, у постанові Верховного Суду від 20.10.2020 у справі № 910/13356/17 суд виклав висновок про те, що способом захисту у негаторних правовідносинах є вимога, яка забезпечить законному володільцю реальну можливість користуватися і розпоряджатися майном тим чи іншим способом (зобов?язання повернути або звільнити майно, виселення, знесення, накладення заборони на вчинення щодо майна неправомірних дій).

Зайняття земельної ділянки водного фонду з порушенням ЗК України потрібно розглядати як порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, що не пов?язане з позбавленням власника володіння відповідною земельною ділянкою, навіть якщо інша особа зареєструвала її право приватної власності на цю ділянку (пункт 7.29 Постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2023 у справі № 554/10517/16-).

Станом на сьогодні, відповідно до п. 24 Перехідних Положень ЗК України, земельні ділянки водного фонду відносяться до земель комунальної власності.

Таким чином, оскільки спірна земельна ділянка відносяться до земель водного фонду, має статус обмежено оборотоздатної і згідно із законом не може перебувати у приватній власності, проте продовжує бути зареєстрованою на праві власності за ОСОБА_2 , порушення прав ї законного володільця - територіальної громади - на реалізацію усіх правомочностей власника триває.

Котелевська селищна рада є власником спірної земельної ділянки в силу Закону, тобто є тим органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Ураховуючи що 29.11.2024 року ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області прийнято до розгляду уточнені позовні вимоги, а саме:визнати незаконним та скасувати рішення Котелевської селищної ради Полтавської області №2647 від 30.11.2021 про затвердження ОСОБА_2 проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га для ведення особистого селянського господарства та передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

3)скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) на земельну ділянку з кадастровим номером 5322255100:00:001:0669 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

3) скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0669 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

4) зобов?язати ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: ) повернути в комунальну власність територіальної громади в особі Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 2610404195) земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 5322255100:00:001:0669 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області, оскільки на даний час, на замовлення відповідача - ОСОБА_2 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об?єднання земельних ділянок. Спірну земельну ділянку з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га поділено на 2 земельні ділянки, а саме: кадастровий номер 5322255100:00:001:0696 площею 0,1838 га, яка включає частину земельної ділянки площею 0,0571 га та знаходиться у прибережній захисній смузірічки Бистра, з якої 0,0571 га розорена та засіяна культурою соняшником, що є предметом даного спору, а також кадастровий 5322255100:00:001:0697 площею 1,5874 га,на якій прибережні захисні смуги відсутні.

Таким чином, в ході поділу земельної ділянки, прибережна захисна смуга увійшла земельна ділянка з кадастровим номером 5322255100:00:001:0696 площею 0,1838га.

Враховуючи вище викладене, уточнені вимоги необхідно задовольнити повністю та визнати незаконним та скасувати рішення Котелевської селищної ради Полтавської області № 2647 від 30.11.2021 про затвердження ОСОБА_2 проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га. для ведення особистого селянського господарства та передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7723 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 5322255100:00:001:0696 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області; Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0696 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області; Зобов?язати ОСОБА_2 повернути в комунальну власність територіальної громади в особі Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 13955812) земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 5322255100:00:001:0701 площею 0,1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

Відповідно ч.1ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому необхідно стягнути з ОСОБА_2 на користь Полтавської обласної прокуратури (вул. 1100-річчя Полтави, 7, м. Полтава, 36000, p/p UA 118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЕДРПОУ 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) понесені витрати на сплату судового збору за подачу позовної заяви у розмірі 6 056, 00 грн. Стягнути з Котелевської селищної ради Полтавської області (ЄДРПОУ 13955812) на користь Полтавської обласної прокуратури (вул. 1100-річчя Полтави, 7, м. Полтава, 36000, p/p UA 118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЕДРПОУ 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) понесені витрати на сплату судового збору за подачу позовної заяви у розмірі 6 056, 00 грн.

Керуючись ст.ст. Керуючись ст.ст. 13, 206, 263, 265, 354 ЦПК України, ст.ст. 21, 24-26, 30, 203, 215, 236, 237, 248, 256, 257, 261, 328 ЦК України, ст.ст. 83, 152 ЗК України, суд, -

УХВАЛ И В:

Позов заступника керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області Коваля Євгена до Котелевської селищної ради Полтавської області , ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення селищної ради, скасування державної реєстрації земельної ділянки та речових прав на неї , повернення земельної ділянки водного фонду - задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Котелевської селищної ради Полтавської області № 2647 від 30.11.2021 про затвердження ОСОБА_2 проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 площею 1,7712 га для ведення особистого селянського господарства та передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 1,7712 га з кадастровим номером 5322255100:00:001:0560 для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) на земельну ділянку з кадастровим номером 5322255100:00:001:0696 площею 0, 1838 га, що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

??? Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5322255100:00:001:0696, площею 0, 1838 га., що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

??? Зобов?язати ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) повернути в комунальну власність територіальної громади в особі Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 13955812) земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 5322255100:00:001:0696, площею 0, 1838 га., що розташована за межами населених пунктів на території Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

??? Стягнути з ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) на користь Полтавської обласної прокуратури (вул. 1100-річчя Полтави, 7, м. Полтава, 36000, p/p UA 118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЕДРПОУ 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) понесені витрати на сплату судового збору за подачу позовної заяви у розмірі 6 056, 00 грн.

Стягнути з Котелевської селищної ради Полтавської області (ЄДРПОУ 13955812) на користь Полтавської обласної прокуратури (вул. 1100-річчя Полтави, 7, м. Полтава, 36000, p/p UA 118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЕДРПОУ 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) понесені витрати на сплату судового збору за подачу позовної заяви у розмірі 6 056, 00 грн.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У повному обсязі рішення складено 19.06.2025 року.

Суддя С.О. Мальцев