Рішення від 19.06.2025 по справі 533/191/25

19.06.2025 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 533/191/25

Провадження № 2/533/156/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року селище Козельщина

Козельщинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді - Козир В.П.,

за участю:

секретаря судового засідання - Заворотної К.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

УСТАНОВИВ:

07 березня 2025 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» через систему «Електронний суд» звернувся до Козельщинського районного суду Полтавської області зі позовною заявою до відповідачки ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, у якій позивач просив суд стягнути з відповідачки заборгованість за кредитним договором № 200347362 від 31.05.2021 в загальному розмірі 76403,46 грн (помилково зазначено 764403,46 грн).

Також позивач просив стягнути з відповідачки сплачений судовий збір у сумі 2422,40 грн, розгляд справи здійснювати за відсутності представника позивача.

Процесуальні дії/рішення у справі

Ухвалою Козельщинського районного суду Полтавської області від 24 березня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, призначено судове засідання на 29 квітня 2025 року (а.с. 40-42).

Протокольною ухвалою суду судове засідання 29.04.2025 відкладено на 21.05.2025, у зв'язку з неналежним повідомленням відповідачки (а.с.54).

06.05.2025 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача (а.с.60).

У судовому засіданні 21.05.2025 відповідачка позовні вимоги визнала частково, підтвердила факт отримання кредиту. Стверджувала, що до війни все вчасно платила, а потім банк попав під санкції, вона не знала, чи можна цьому банку погашати кредит і, відповідно, перестала сплачувати кредит та інші платежі за договором. Після дослідження доказів попросила суд відкласти судове засідання задля надання довідки про дохід з метою відстрочки виконання судового рішення. У судовому засіданні оголошено перерву до 19.06.2025.

27.05.2025 надійшла заява від відповідачки ОСОБА_1 , в якій вона просила суд розстрочити рішення суду терміном на 12 місяців у зв'язку зі складним матеріальним становищем (а.с.68), до якої надала довідку про дохід (а.с.70).

Представник позивача у судове засідання 19.06.2025 не з'явився. У письмовому клопотанні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечував. Розгляд справи просив здійснювати за відсутності представника ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» (а.с. 71).

Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання 19.06.2025 не з'явилася, була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи, про що свідчить її розписка про отримання повістки (а.с. 66). Позовні вимоги визнала та просила розстрочити виконання рішення, судовий розгляд справи просила здійснювати без її участі (а.с.68, 74).

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Аргументи сторін

Позиція позивача (а.с. 2-5)

31.05.2021 між Акціонерним товариством «БАНК ФОРВАРД» (надалі - банк) та ОСОБА_1 (надалі - відповідачка, позичальник) було укладено договір про банківське обслуговування фізичних осіб шляхом підписання Анкети-заяви № 200347362 про акцепт публічної пропозиції АТ «БАНК ФОРВАРД», відповідно до умов якого відповідачці було відкрито поточний рахунок та надано кредит у сумі 61098,00 грн на строк 1099 днів, а відповідачка зобов'язалась повернути кредит та сплачувати плату за користування кредитом відповідно до умов цього договору.

Банк свої зобов'язання за кредитним договором виконав у повному обсязі, а саме перерахував грошові кошти в обсязі та у строк, визначені умовами кредитного договору шляхом перерахування у безготівковому порядку з рахунку банку на відкритий в банку на ім'я позичальниці банківський рахунок.

Термін повернення кредиту у повному обсязі настав, а заборгованість за кредитним договором у встановлений строк не була погашена, у зв'язку з чим позивач звертається із даним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у судовому порядку з метою захисту та поновлення порушених прав, а саме повернення кредитних коштів, відсотків, у зв'язку із неналежним виконанням позичальником зобов'язання за кредитним договором.

Станом на 25.07.2024 заборгованість відповідачки перед позивачем становить 76403,45 грн., а саме:

- заборгованість за тілом кредиту - 47234,91 грн.;

- заборгованість за відсотками - 4,08 грн.;

- заборгованість за комісією - 26164,46 грн.

25.07.2024 АТ «Банк Форвард» та ТОВ «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» уклали договір про відступлення права вимоги № GL1N426202/1, відповідно до якого ТОВ «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» набуло статусу нового кредитора та отримало право грошової вимоги по відношенню до осіб, які були боржниками АТ «Банк Форвард», включно і до ОСОБА_1 за кредитним договором № 200347362 від 31.05.2021.

Також позивач зазначав, що відповідачці було направлено досудову вимогу про погашення заборгованості.

При нормативному обґрунтуванні позову позивач посилався на статтю статті 526, 625-629, 638, 1049-1050, 1054 ЦК України, статтю 175 ЦПК України, висновки Верховного Суду у справі №905/2009/15 (постанова суду від 06 квітня 2017 року), у справі №353/614/15-ц (постанова суду від 30 серпня 2019 року), у справі №554/4300/16-ц (постанова суду від 25 травня 2021 року).

Позиція відповідача (а.с. 68, 74)

Відповідачка позовні вимоги визнала повністю, повідомила, що їй відомі та зрозумілі наслідки визнання позову. Просила суд розстрочити виконання рішення на рік. На підтвердження фінансового стану надала довідку про доходи з місця роботи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

31 травня 2021 року ОСОБА_1 підписано Анкету-заяву № 200347362 про акцепт публічної пропозиції АТ «Банк Форвард» на укладення договору про банківське обслуговування фізичних осіб в АТ «Банк Форвард» (далі по тексту - анкета-заява). Анкета-заява містить підпис ОСОБА_1 (а.с.6 (на звороті) -9).

У розділі 1 Інформаційний блок анкети-заяви зазначені анкетні дані відповідачки, а саме: « ОСОБА_1 », ідентифікаційний номер відповідачки ( НОМЕР_1 ); відомості про паспорт; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; телефон: НОМЕР_2 .

Відповідно до п. 2.1 розділу 2 кредитного договору підписанням власноруч цієї Анкети-заяви про акцепт публічної пропозиції АТ «Банк Форвард» на укладення договору про банківське обслуговування фізичних осіб в АТ «Банк Форвард» (далі - акцепт), ОСОБА_1 :

- прохає відкрити їй поточний рахунок НОМЕР_3 у гривні на її ім'я (п. 2.1.1.);

- беззастережно підтверджує, що приймає публічну пропозицію АТ «Банк Форвард» на укладення договору про банківське обслуговування фізичних осіб (надалі за текстом- ДБО), яка розміщена на сайті АТ «Банк Форвард» https://www.forward-bank.com, в повному обсязі, з урахуванням умов надання всіх послуг, як обраних безпосередньо при прийнятті ДБО, так і послуг, що можуть бути надані їй в процесі обслуговування (з урахуванням всіх змін) і погоджується з тим, що може обирати будь-які передбачені ДБО послуги (п. 2.1.2);

- підтверджує, що ця Анкета-заява разом з публічною пропозицією АТ «Банк Форвард» на укладення договору про банківське обслуговування фізичних осіб та тарифами складають договір про надання банків послуг (далі- договір), укладання якого вона підтверджує і зобов'язується виконувати його умови; ознайомлена з даними документами (згідно з вимогами діючого законодавства) та отримала їх примірники у мобільному додатку, вони їй зрозумілі та не потребують додаткового тлумачення (п. 2.1.3);

- прохає вважати наведений зразок її власноручного підпису або його аналоги (у тому числі її електронний підпис) обов'язковим при здійсненні операцій за всіма рахунками, які відкриті або будуть відкриті їй в банку. Визнає, що накладення аналогу власноручного підпису має рівнозначні юридичні наслідки із власноручним підписом на документах на паперових носіях. Вона підтверджує, що всі наступні правочини (у тому числі підписання договорів, угод, листів тощо) можуть вчинятися нею та/або банком з використанням електронного підпису (п.2.1.6);

- підтверджує, що отримала в письмовій формі (паперовій або електронній) довідку про систему гарантування вкладів фізичних осіб та ознайомилась з її змістом. Дата отримання/ознайомлення 31.05.2021 (п. 2.1.10).

Згідно зі заявою 1 блоку 1 розділом 3 анкети-заяви ОСОБА_1 (далі - клієнт), дані якої зазначені у розділі 1 Інформаційного блоку заяви (далі - ІБ) цієї Анкети-Заяви, яка є невід'ємною частиною договору про банківське обслуговування фізичних осіб (далі-договір) прохає банк:

- відкрити рахунок у валюті гривні, що буде використовуватися для надання, повернення та обліку кредитних коштів заборгованості за кредитним договором (далі - рахунок), номер рахунку НОМЕР_3 та активувати послугу «SMS-сервіс»: Так. Плата за надання послуги, без ПДВ: 50 грн за кожен місяць протягом строку надання послуги (п. 3.1.1);

- надати кредит за продуктом Швидкі гроші Special. Номер договору - 200347362, на строк кредиту - 1099 днів, з 31.05.2021 по 02.06.2024, у сумі 61098,00 грн, шляхом зарахування суми кредиту на рахунок її подальшого безготівкового переказу з рахунку згідно з дорученням (-и) позичальника, викладеним (-и) нижче в даному розділі заяви (п. 3.1.2);

- надати кредит на умовах: ставка по кредиту (на строкову частину основного боргу) - 0,01 % річних; ставка по кредиту (на прострочену частину основного боргу) - 0,00001 % річних; щомісячна комісія, без ПДВ - 2193,42 грн; плата за пропущення платежів: першого пропуску - 350 грн, другого (підряд) пропуску - 350 грн, третього (підряд) пропуску - 400 грн, четвертого (підряд) та кожного наступного (підряд) - 400 грн (п. 3.1.3);

- у безготівковому порядку, за рахунок наданого кредиту, списати з рахунку та зарахувати на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Арсенал Лайф» (код за ЄРДПОУ 39180855) суму страхової премії у розмірі 10098,00 грн, за «Програмою добровільного страхування життя», за весь період страхування. Номер договору страхування: ALDSG02200347362. Страхова премія, без ПДВ: 280,50 грн за кожен місяць строку кредиту. Період страхування 25 років (п. 3.1.5);

- в безготівковому порядку переказати з рахунку на відкритий в банку на її ім'я банківський рахунок НОМЕР_4 суму грошових коштів у розмірі суми кредиту 61098,00 грн, зменшеної на суми, зазначені в її дорученнях після п. 1.4 цієї заяви та в іншому (-их) розрахунковому (-их) документі (-их), що оформлений (-і) разом з поданням цієї заяви та містить (-ять) її доручення на переказ грошових коштів на вказаний (-і) нею рахунок (-ки) (п.3.1.7).

Відповідно до заяви 2 блоку 1 розділу 3 анкети-заяви на умовах, викладених в цій заяві, умовах договору та тарифах по карткам банку (далі - тарифи по карткам)) ОСОБА_1 прохає укласти з нею угоду про надання та використання платіжної картки (далі - договір про картку), в рамках якої:

- випустити на її ім'я платіжну картку: тип картки - Visa/MasterCard. Активувати послугу «SMS-сервіс»: Ні. Програма добровільного страхування життя включено - так; ставка ліміту - 25,00 % річних; плата за обслуговування картки (щорічна) - не тарифікується; плата за обслуговування рахунку (щомісячна) - не тарифікується; плата за обслуговування кредитної заборгованості (щомісячна), без ПДВ - 3 % (далі - картка) (п.3.2.1);

- відкрити на її ім'я поточний рахунок у гривні для використання в рамках договору про картку, у тому числі для розміщення коштів та відображення операцій, здійснених з використанням картки, з дебетно-кредитним порядком обслуговування рахунку (далі - рахунок картки) (п. 3.2.2).

У заяві 3 блоку 1 розділу 3 анкети-заяви зазначено, що на умовах викладених в цій заяві, умови договору та тарифи по картках ОСОБА_1 прохає:

- випустити на її ім'я платіжну картку (тип карки 2) - ПРОСТІР, номер договору - 200254298; назва продукту - Коко кард (для виплат) (далі картка - 2), що може бути оформлена не раніше трьох місяців з моменту укладення угоди і за умови належного виконання нею взятих на себе зобов'язань угодою (п. 3.3.1);

- відкрити на її ім'я поточний рахунок в гривні (рахунок картки 2) - НОМЕР_7, для використання в рамках договору, в тому числі для розміщення коштів і відображення операцій, здійснених з використанням картки 2 (далі - рахунок картки 2) (п.3.3.2);

- надає свою згоду на укладення договору добровільного страхування життя власника карткового рахунку (надалі - договір страхування) по «програмі добровільного страхування життя власників карткового рахунку» (далі - програма страхування), що складається з двох частин.

У п. 4.1 блоку 2 заяви-анкети зазначено, що своїм підписом під заявою ОСОБА_1 підтверджує, що розуміє та погоджується з тим, що:

- зі всією інформацією, визначеною Законом України «Про споживче кредитування», що надається до укладення договору про споживчий кредит Закону України «Про споживче кредитування» та нормативними актами НБУ;

- із інформацією, зазначеною в частині другій статті 12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», яка розміщена на офіційній сторінці банку у мережі Інтернет за посиланням https://www.forward-bank.com;;

- що в дату підписання цієї заяви, але до факту отримання кредиту/кредитного ліміту по кредитному договору/договору про картку, нею отримано оригінальні примірники цієї заяви, паспорту споживчого кредиту (примірники клієнта), договору про банківське обслуговування фізичних осіб в АТ «Банк Форвард» разом із усіма додатками, тарифи по карткам. Отримала повну інформацію про умови кредитування.

Згідно з п. 4.11 блоку 2 заяви-анкети комісії за споживчим кредитом, а також за додатковими послугами банку чи супутніми послугами третіх осіб, що надаються під час укладення договору, залишаються незмінними протягом всього строку користування кредитом; тарифи за споживчим кредитом, а також за додатковими послугами банку чи супутніми послугами третіх осіб, що надаються на час укладення договору, можуть змінюватися протягом всього строку користування кредитом.

У відповідності до п. 4.12 блоку 2 заяви-анкети банк має право відступити повністю або частково свої права вимоги за договором третій особі без згоди споживача.

Договір містить підпис ОСОБА_1 .

У опитувальнику клієнта-фізичної особи від 31.05.2021, яка містить підпис позичальниці ОСОБА_1 , зазначено анкетні дані позичальниці (а.с. 12).

Згідно з п. 3 паспорту споживчого кредиту (інформація, яка надається споживачу до укладення договору про споживчий кредит), який є додатком до договору № 200347362 від 31.05.2021 (а.с. 10 (на звороті)-11), який містить особистий підпис відповідачки ОСОБА_1 , відповідачка погодила основні умови кредитування з урахуванням побажань споживача, а саме за продуктом Швидкі гроші Special: тип кредиту - кредит; сума кредиту - 61098,00 грн; строк кредитування - 36 місяців; мета отримання кредиту - на споживчі потреби; спосіб та строк надання кредиту - безготівковим шляхом (перерахування коштів згідно доручення клієнта) протягом 10 робочих днів з дати укладення договору.

У п.4 паспорту споживчого кредиту за продуктом Швидкі гроші Special встановлено такі умови кредитування: процентна ставка - 0,01 % річних; тип процентної ставки - фіксована. Платежі за додаткові та супутні послуги кредитодавця, обов'язкові для укладання договору: 1) щомісячна комісія за обслуговування кредитної заборгованості (далі - щомісячна комісія), без ПДВ 3,59 %, нараховується щомісячно на загальну суму кредиту на день видачі. Пільговий період на погашення щомісячної комісії (протягом якого діє пільгова ставка щомісячної комісії - 0 %) з 31.05.2021 по 0; 2) плата за надання виписок по рахунку клієнта у вигляді текстових повідомлень за допомогою послуги «SMS-сервіс» (далі - SMS-сервіс) без ПДВ - 50 грн, нараховується щомісячно. Загальні витрати за кредитом - 80772,73 грн; орієнтовна загальна вартість кредиту для споживача за весь строк користування кредитом (у тому числі тіло кредиту, відсотки, комісії та інші платежі) - 141870,73 грн; реальна процентна річна ставка - 125,69 % річних. Дата надання інформації 31.05.2021. Ця інформація зберігає чинність та є актуальною до 08.07.2021.

Графік платежів за продуктом «Швидкі гроші», що знаходиться у розділі 7 споживчого кредиту, який містить підпис позичальниці (відповідачки), передбачає такі умови: дату видачі кредиту/дата платежу; кількість днів у розрахунковому періоді; суму кредиту за договором; проценти за користування кредитом; комісію за обслуговування кредитної заборгованості (щомісячна комісія); інші послуги банку (плата за sms-сервіс); послуги страховика; реальну річну процентна ставка; загальну вартість кредиту тощо (а.с. 9 (на звороті) - 10).

31.05.2021 відповідачкою підписано заяву-приєднання (акцепт) № ALDSG02200347362 до оферти щодо укладення договору добровільного страхування життя, відповідно до якого: страхувальником є ОСОБА_1 (п.2.2); номер кредитного договору - 200347362 від 31.05.2021 (п. 2.4) (а.с. 12 на звороті).

Факт руху грошових коштів на картковому рахунку відповідачки підтверджено виписками по особовому рахунку відповідачки за період з 13.06.2011 по 10.06.2023 (а.с. 14 - 20) та за період з 11.06.2023 по 24.07.2024 (а.с. 20 (на звороті) - 22). З виписки по особовому рахунку встановлено, що 31.05.2021 відбулося зарахування коштів на рахунок відповідачки у сумі 61098,00 грн з призначенням платежу «видача кредиту ОСОБА_1 згідно договору 200347362 від 31.05.2021» (а.с. 15).

З розрахунку заборгованості, наданого позивачем, вбачається, що сума заборгованості відповідачки станом на 24.07.2024 за кредитним договором № 200347362 від 31.05.2021 становить 76403,45 грн, та складається зі заборгованості по тілу кредиту - 47234,91 гривень; заборгованості за відсотками - 4,08 грн; заборгованості за комісією - 26164,46 грн (а.с. 13).

25.07.2024 між Акціонерним товариством «Банк Форвард» (надалі - банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» (надалі - новий кредитор) укладено договір про відступлення прав вимоги № GL1N426202/1 (а.с. 24-26).

Відповідно до п.1 договору про відступлення прав вимоги за цим договором в порядку та на умовах, визначених цим договором, банк відступає новому кредитору належні банку, а новий кредитор набуває права вимоги банку до позичальників та/або заставодавців, зазначених у додатку № 1 до цього договору, надалі за текстом - боржники, включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників або інших осіб, до яких перейшли обов'язки боржників, за кредитними договорами (договорами про надання кредиту (овердрафту)) та/або договорами застави, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно з реєстром у додатку № 1 до цього договору, надалі за текстом - «основні договори», надалі за текстом - права вимоги. Новий кредитор сплачує банку за права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначених цим договором.

Згідно з п. 2 договору про відступлення прав вимоги за цим договором новий кредитор в день укладання цього договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання банком у повному обсязі коштів, відповідно до пункту 4 цього договору, набуває усі права кредитора за основними договорами, включаючи: право вимагати належного виконання боржниками зобов'язань за основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати процентів у розмірах, вказаних у додатку № l до цього договору, право вимагати сплати неустойок, пеней, штрафів, передбачених основними договорами, право вимагати сплати сум, передбачених статтею 625 Цивільного кодексу України (індекс інфляції, 3,0 % річних), право вимагати передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов'язань за основними договорами, право вимагати застосуванню наслідків реституції при недійсності правочинів, право отримання коштів від реалізації заставного та іншого майна боржників, вимоги, які випливають з розірвання та/або визнання недійсними договорів із боржниками, права, що випливають із судових справ, у тому числі справ про банкрутство боржників, виконавчих проваджень щодо боржників, в тому числі щодо майна боржників, яке не було реалізоване на тортах та підлягатиме передачі стягувачу в погашення боргу після укладення цього договору, права вимоги за мировими угодами із боржниками, договорами з арбітражними керуючими боржників, охоронними організаціями, права участі в комітеті кредиторів боржників, тощо. Розмір прав вимоги, які переходять до нового кредитора, вказаний у додатку № 1 до цього договору. Права кредитора за основними договорами переходять до нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення прав вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків боржників, що надане банку відповідно до умов основних договорів.

Сторони підтверджують, що після набуття новим кредитором прав вимоги, новий кредитор має право на власний розсуд відступати (продавати, здійснювати наступне відступлення) такі права вимоги повністю або в частині третім особам в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Згідно з п. 4 договору про відступлення прав вимоги сторони домовились, що за відступлення прав вимоги за основними договорами, відповідно до цього договору новий кредитор сплачує банку грошові кошти у сумі 69 349 284,90 грн, надалі за текстом - ціна договору. Ціна договору сплачується новим кредитором банку у повному обсязі до моменту набуття чинності цим договором, відповідно до пункту 15 цього договору, на підставі протоколу електронного аукціону № GFD001-UA-20240610-40652 від 03.07.2024, сформованого за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став новий кредитор.

Загальна ціна активів, що входять до складу лоту, за результатами відкритих торгів (аукціону), оформлених протоколом електронного аукціону № GFD001-UA-20240610-40652 від 03.07.2024, переможцем яких став новий кредитор, та яка підлягає сплаті новим кредитором за результатами зазначених відкритих торгів, складає 70 122 419,74 грн без ПДВ.

Відповідно до копії платіжної інструкції від 23.07.2024 № 4170 ТОВ «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» здійснило перерахунок коштів АТ «Банк Форвард» у розмірі 70122419,74 грн як оплату за лот GLIN426202, переможець ТОВ «ФК Кредит-Капітал» (а.с. 27 на звороті).

Відповідно до витягу з реєстру договорів, права вимоги за якими відступаються, та боржників за такими договорами, що є додатком № 1 до договору GLIN426202/1 про відступлення прав вимоги, ТОВ «ФК «Кредит Капітал» набуло право грошової вимоги до відповідачки ОСОБА_1 за кредитним договором від 31.05.2021 № 200347362 у загальній сумі 76403,45 грн, з яких: заборгованість по тілу кредиту - 47234,91 гривень; заборгованість по відсотках - 4,08 грн; заборгованість за комісією - 29164,46 грн (а.с. 27).

ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» вживалися заходи досудового врегулювання спору шляхом направлення досудової вимоги 28.02.2025 на адресу відповідачки (а.с. 28).

У відповідності до довідки від 23.05.2025 № КС300000014 (а.с. 70) ОСОБА_1 працює у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Козацька стріла» охоронцем та за останні дванадцять місяців має середній чистий щомісячний дохід 18709,51 гривень (224514,10 : 12 = 18709,51).

Застосовані судом норми права

Відповідно до частин першої, другої статті 207 ЦК України (станом на дату укладення договору) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною першою статті 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно зі частиною першою статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

За змістом статті 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).

Частиною другою статті 1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно зі статтею 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Відповідно до п. 62 Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Національного банку України від 04.07.2018 № 75, виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.

Також виписка банку згідно з Переліком типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерством юстиції України від 12.04.2012 № 578/5, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.04.2012 за № 571/20884, має статус первинного документу, а отже є належним та допустимим доказом по справі.

Такі висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного суду у справі № 200/5647/18 (постанова від 16.09.2020) та у справі № 760/7792/14-ц (постанова від 28.10.2020).

У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 512 ЦК України встановлено, що кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 ЦКУ).

Заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов'язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов'язку первісному кредиторові є належним виконанням (ст. 516 ЦКУ).

Відповідно до ст. 517 ЦКУ первісний кредитор у зобов'язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов'язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов'язанні.

За ст. 518 ЦКУ боржник має право висувати проти вимоги нового кредитора у зобов'язанні заперечення, які він мав проти первісного кредитора на момент одержання письмового повідомлення про заміну кредитора. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов'язанні, він має право висунути проти вимоги нового кредитора заперечення, які він мав проти первісного кредитора на момент пред'явлення йому вимоги новим кредитором або, якщо боржник виконав свій обов'язок до пред'явлення йому вимоги новим кредитором, - на момент його виконання.

Згідно зі ч. 1-2, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Згідно з п. 2 ч. 7 ст. 265 ЦПК України, у разі необхідності в резолютивній частині також вказується про надання відстрочення або розстрочення виконання рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочення виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 435 ЦПК України).

Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 435 ЦПК України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан.

Частиною 5. ст. 435 ЦПК України передбачено, що розстрочка та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Висновки суду та мотиви прийнятого рішення

31.05.2021 між Акціонерним товариством «Банк Форвард» (первісний кредитор) та відповідачкою ОСОБА_1 шляхом підписання анкети-заяви про акцепт публічної пропозиції на укладення договору про банківське обслуговування було укладено у простій письмовій формі кредитний договір № 200347362, який містить підписи сторін, у тому числі відповідачки.

За умовами договору відповідачка отримала кредит у сумі 61098,00 грн, який зобов'язана була повернути у строк до 02.06.2024 зі сплатою процентів за користування кредитом та щомісячної комісії.

З виписки за договором та з розрахунку заборгованості, наданих позивачем, вбачається, що відповідачка отримала кредит та певний час здійснювала платежі на погашення заборгованості. Проте у повному обсязі та у строки, встановлені кредитним договором, кредит не повернула.

Відповідачкою визнано факт укладення договору та факт отримання нею кредитних коштів.

Суд погоджується з аргументами позивача, викладеними ним у позовній заяві, та уважає, що розрахунок заборгованості, виконаний позивачем, відповідає умовам кредитного договору.

Так, з розрахунку заборгованості, наданого позивачем, вбачається, що для нарахування процентів за користування кредитом та комісії, застосовувалися процентні ставки (за процентами та комісією за обслуговування кредитної заборгованості), що відповідають умовам кредитування та були погодженні сторонами кредитного договору.

Відповідає умовам договору й пред'явлений до стягнення розмір заборгованості за комісією у сумі 29164,46 грн.

Отже, у зв'язку з невиконанням відповідачкою своїх зобов'язань за договором станом на 24.07.2024, що вбачається з розрахунку заборгованості наданого позивачем, у останньої виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 76403,45 грн, яка складається зі заборгованості по тілу кредиту - 47234,91 гривень; заборгованості за відсотками - 4,08 грн; заборгованості за комісією - 29164,46 грн.

Позивач ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» набуло право грошової вимоги до відповідачки на підставі договору про відступлення права вимоги в обсязі та на умовах, що існували на дату відступлення прав вимоги, тобто у сумі 76403,45 грн.

Отже позивач є кредитором по відношенню до відповідачки та має дійсне право вимоги до відповідачки, що ґрунтується на договорі, у загальному розмірі 76403,45 грн.

Пред'явлені позовні вимоги відповідачка визнала повністю. У письмовій заяві повідомила, що наслідки визнання позову їй відомі та зрозумілі.

Оскільки відповідачка позовні вимоги визнала та наявні законні підстави для ухвалення рішення суду про задоволення позову, визнання відповідачкою позову не суперечить закону і не порушує права сторін, свободи чи інтереси інших осіб, суд висновує, що слід прийняти визнання позову відповідачкою та позовні вимоги задовольнити повністю.

Щодо розстрочки виконання рішення

За рішенням суду відповідачка зобов'язана буде сплатити 76403,46 грн та судові витрати.

За останні 12 місяців відповідачка має середній щомісячний дохід (після утримання податків та обов'язкових платежів) 18709,51 грн (від 16245,69 грн до 21965,20 грн).

Сума заборгованості, що підлягатиме до стягнення з відповідачки, у чотири рази перевищує її середній щомісячний дохід та буде обтяжливим фінансово для одноразової виплати. Разом з тим, відповідачка погоджується здійснювати виплати самостійно, у разі встановлення їй розстрочення виконання рішення.

Суд, вирішуючи клопотання відповідачки щодо розстрочення виконання рішення, ураховуючи дохід відповідачки, керуючись ст. п. 2 ч. 7 ст. 265, 435 ЦПК України, уважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на один рік, встановивши розстрочення виплати рівними частинами по 6366,92 гривень щомісяця. Таке розстрочення виконання рішення суду спонукатиме відповідачку до добровільного виконання рішення суду, позивач не витрачатиме фінансовий ресурс на примусове виконання рішення суду, та таке розстрочення в цілому не призведе до порушення права позивача на отримання присуджених коштів.

Розподіл судових витрат

Згідно зі ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Матеріалами справи підтверджено сплату позивачем при зверненні до суду судового збору у сумі 2422,40 грн (а.с. 1, 6).

Разом з тим, у відповідності до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Оскільки відповідачка визнала позов повністю, суд дійшов висновку про повернення позивачу з державного бюджету 50 % судового збору, сплаченого ним при зверненні до суду, що складає 1211,20 гривень (2422,40 : 2 = 1211,20 ), та стягнення судових витрат у вигляді 50 % судового збору з відповідачки на користь позивача у сумі 1211,20 гривень.

Керуючись статтями 12, 76, 77, 81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 282 ЦПК України, нормами матеріального права, наведеними у мотивувальній частині рішення, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит - Капітал» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити повністю.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» заборгованість за кредитним договором від 31.05.2021 № 200347362 у загальній сумі 76403 гривень 46 копійок, у тому числі: - заборгованість за тілом кредиту - 47234 гривень 91 копійок; заборгованість за процентами - 04 гривні 08 копійки; заборгованість з комісії - 29164 гривень 46 копійок.

Розстрочити ОСОБА_1 виконання судового рішення на 1 рік із виплатами заборгованості рівними частинами по 6366 гривень 92 коп. щомісяця.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит - Капітал» судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1211 гривень 20 коп.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит - Капітал» з державного бюджету 50 % судового збору, що складає 1211 гривень 20 коп., сплаченого на підставі платіжної інструкції від 28.02.2025 № 4215 на суму 2422,40 гривень.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем до Полтавського апеляційного суду шляхом подання через Козельщинський районний суд Полтавської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга в електронній формі подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Кредит-Капітал» (місцезнаходження: вул. Смаль-Стоцького, буд. 1, корп. 28, м. Львів, 79029; ідентифікаційний код юридичної особи: 35234236; електронна пошта: legal@kredyt-kapital.com.ua; тел.80322989368, 8032298963).

Представник позивача: Сапотюк Соломія-Христина Юріївна (місцезнаходження: вул. Смаль-Стоцького, буд. 1, корп. 28, м. Львів, 79029; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 ; адреса електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; тел.: НОМЕР_6 ).

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; тел.: НОМЕР_2 ).

Повне рішення складено та підписано суддею 19.06.2025 без проголошення.

Суддя В.П. Козир

Попередній документ
128249496
Наступний документ
128249498
Інформація про рішення:
№ рішення: 128249497
№ справи: 533/191/25
Дата рішення: 19.06.2025
Дата публікації: 24.06.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Козельщинський районний суд Полтавської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них; споживчого кредиту
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (19.06.2025)
Результат розгляду: заяву задоволено повністю
Дата надходження: 07.03.2025
Предмет позову: Поз.заява " Про стягнення заборгованості по кредиту" з Гудкової Г.А.
Розклад засідань:
29.04.2025 10:00 Козельщинський районний суд Полтавської області
21.05.2025 10:00 Козельщинський районний суд Полтавської області
19.06.2025 11:00 Козельщинський районний суд Полтавської області