19.06.2025
Справа № 482/1085/25
Номер провадження 3/482/577/2025
Іменем України
19 червня 2025 року місто Нова Одеса
Суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області Кічула В.М., в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , начальника Управління освіти Новоодеської міської ради, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
09.05.2025 року, головним аудитором відділу контролю за місцевими бюджетами Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області Мамчур Н.В., при проведенні перевірки закупівель в управлінні освіти Новоодеської міської ради щодо закупівлі за предметом «Капітальний ремонт харчоблоку та їдальні за технологічною моделлю організації харчування «опорна кухня» в Новоодеському ліцеї № 1 Новоодеської міської ради Миколаївського району Миколаївської області за адресою: м. Нова Одеса, вул. Центральна, 220», виявлено порушення законодавства про публічні закупівлі в частині внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом, що відображене в акті перевірки закупівель від 09.05.2025 року № 15-14-11/79.
Так, ОСОБА_1 , яка згідно з розпорядженням Новоодеського міського голови від 30.08.2024 року № 223/к/тр призначена на посаду начальника Управління освіти Новоодеської міської ради, та відповідно до п. 2.2.17 Посадової інструкції, затвердженої Новоодеським міським головою 30.08.2024 року, яка укладає договори, контракти, угоди для забезпечення діяльності управління, за адресою: вул. Центральна, 202, м. Нова Одеса, 26.12.2024 року підписала додаткову угоду № 1 до договору підряду від 08.11.2024 року№ 559 з ФОП ОСОБА_2 , якою внесено зміни до істотних умов договору, у випадках, не передбачених законом, зокрема зменшено ціну договору на суму на 1315714,00 грн., та виключено розділ 7 «Монтаж системи пожежної сигналізації», розділ 8 «Обладнання та матеріали», розділ 9 «Мовне оповіщення», розділ 10 «Резерв обладнання» та розділ 11 «Пусконаладка» на суму 302146,00 грн. (в частині прямих витрат), та окремі види устаткування на суму 730201,00 грн. (в частині прямих витрат, згідно з початковим Локальним кошторисом від 08.11.2024 року). Крім того, з інших розділів Локального кошторису від 26.12.2024 року виключено окремі види робіт та матеріалів на суму 2082062,00 грн. (в частині прямих витрат). При цьому, одночасно збільшено обсяги окремих видів робіт, матеріалів та виключено роботи, матеріали та устаткування на суму 1473860,00 грн. (в частині прямих витрат), які не були передбачені в кошторисній частині Робочого проекту та у локальному кошторисі на будівельні роботи № 02-01-01 та на придбання устаткування, меблів та інвентарю № 02-01-02 до договору від 08.11.2024 року № 559, договірна ціна якого є твердою. Тим самим ОСОБА_1 порушила абзац перший пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженого ПКМУ від 12.10.2022 року № 1178, чим винила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала та щиро розкаялася у вчиненому. Просила розстрочити їй виплату штрафу за вчинення даного адміністративного правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме:
-даними протоколу про адміністративне правопорушення № 14/18/2025пр від 14.05.2025 року;
-витягом з акту перевірки закупівель в управлінні освіти Новоодеської міської ради за період з 01.10.2024 по 08.04.2025 № 15-14-11/79 від 09.05.2025 року;
-розрахунком розбіжностей по видах та кількості устаткування;
-розрахунком розбіжностей по видах та обсягах робіт;
-розрахунком розбіжностей по видах та обсягах матеріалів;
-розпорядженням Новоодеського міського голови від 30.08.2024 року № 223/к/тр Про прийняття на посаду начальника Управління освіти Новоодеської міської ради ОСОБА_3 ;
-посадовою інструкцією начальника управління освіти Новоодеської міської ради, затвердженої 30.08.2024 року Новоодеським міським головою;
-іншими матеріалами справи;
Частиною 3 ст. 164-14 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.
Відповідно до п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 471), істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону;
9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об'єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 “Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку.
У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов'язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , порушивши вимоги Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідно до мети адміністративного стягнення, яке застосовується до особи з метою її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП) необхідним та достатнім буде застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, у розмірі тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З урахуванням положень ст. 304 КУпАП, згідно якої питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову, а тому, з урахуванням обставин, що ускладнюють для ОСОБА_1 виконання даної постанови, суд вважає за можливе розстрочити сплату адміністративного штрафу на 10 місяців щомісячними платежами.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 33 - 35, 221, 252, 280, 283, п. 1 ч. 1 ст. 284, 285 КУпАП, суд, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25500,00 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень, який сплатити на р/р UA398999980313010106000014468, ЄДРПОУ 37992030, Банк отримувача Казначейство України, призначення платежу: *;21081100.
Розстрочити виплату штрафу строком на 10 місяців щомісячним платежем у розмірі 2550,00 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн. із підтвердженням його оплати до кінця кожного місяця починаючи з дати набрання даною постановою законної сили і до повної сплати штрафу, з наданням суду оригіналів документів, що підтверджують таку сплату.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Держави судовий збір в розмірі 605,60 (шістсот п'ять гривень 60 копійок) гривень на рахунок UA508999980313101206000014468, отримувач Миколаїв ГУК/тг м. Нова Одеса/22030101, МФО 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.М. Кічула