Ухвала від 18.06.2025 по справі 757/28457/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/28457/25-к

УХВАЛА

18 червня 2025 року м. Київ

Печерський районний суд міста Києва в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

з участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

слідчого - ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 , який бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві клопотання слідчого слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000875 від 02.05.2025 за підозрою

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

УСТАНОВИВ:

Короткий виклад обставин клопотання

До слідчого судді надійшло клопотання сторони кримінального провадження про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000875 від 02.05.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування клопотання вказано, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Повідомлення про підозру ОСОБА_6 вручене в порядку, передбаченому ч. 2, 8 ст. 135 КПК України, а саме: шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

02.06.2025 постановою слідчого у кримінальному провадженні підозрювану ОСОБА_6 оголошено в розшук.

За вказаних обставин сторона кримінального провадження у клопотанні просила надати дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

Позиції сторін кримінального провадження

У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 підтримав клопотання, посилаючись на доводи, викладенні в клопотанні.

Захисник, адвокат ОСОБА_4 , заперечував проти задоволення клопотання, оскільки у нього відсутня можливість узгодити позицію з підозрюваною ОСОБА_6 . Вважає, що остання належно про розгляд вказаного клопотання не повідомлена, оскільки проживає на окупованій території лнр.

Правове обґрунтування

Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).

Відповідно до положень ст. 297-3 КПК України клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею за участі особи, яка подала клопотання, та захисника.

Статтею ст. 297-1 КПК України передбачено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 4361, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Зі змісту ч. 3 ст. 297-4 КПК України видно, що слідчий суддя може відмовити у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Тобто, наявність однієї з трьох умов, у випадку відсутності інших виняткових обставин, які унеможливлюють розгляд таких клопотання, позбавляють слідчого суддю постановити ухвалу про відмову у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи, щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

Обставини, встановлені слідчим суддею, та мотиви слідчого судді

Заслухавши думку слідчого, пояснення захисника, вивчивши в нарадчій кімнаті клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя доходить такого висновку.

Слідчим суддею установлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000875 від 02.05.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

З 19 лютого 2014 року представниками Російської Федерації (далі - РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), приховане твердженням керівників РФ про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту РФ та іншими підрозділами ЗС РФ здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечивши військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя. 18 березня 2014 року РФ оголосила про офіційне включення Криму до її території.

Одночасно із цим, протягом березня та на початку квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України.

07 квітня 2014 року в м. Донецьку створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі за текстом - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року в м. Луганську - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі за текстом - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.

Внаслідок військових дій у період з травня по серпень 2015 року сили оборони України звільнили частину раніше окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII.

Надалі, 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої «спеціальної військової операції». Після цього, близько четвертої години ранку того ж дня, ЗС РФ, інші збройні формування РФ та підконтрольні їм угруповання іррегулярних незаконних збройних формувань розпочали широкомасштабне військове вторгнення на територію України, увійшовши з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованої території України, що супроводжувалось завданням ракетно-артилерійських ударів та бомбардувань авіацією об'єктів по всій території України.

23 лютого 2022 року керівники підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України Донецької та Луганської областей, звернулися до Президента Російської Федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними збройної агресії «українського режиму проти населення» так званих Донецької та Луганської народних республік.

24 лютого 2022 року о 5 годині Президент Російської Федерації оголосив про своє рішення почати спеціальну воєнну операцію в Україні.

Цього ж дня збройні формування Російської Федерації (далі - ЗФ РФ), які діяли за наказом політичного і військового керівництва РФ і ЗФ РФ, здійснили широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна.

24 лютого 2022 року Указом Президента України ОСОБА_7 № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, а у подальшому Законами про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 2119-ІХ, № 2212-IX, № 2263-IX, № 2500-IX, № 2738-IX, № 2915-IX, №3057-IX, №3275-ІХ, №3429-ІХ, № 3684-ІХ, № 3891-ІХ, № 4024-ІХ, № 4220-ІХ, № 4356-ІХ продовжувався строк дії воєнного часу в Україні, який діє до 07.08.2025.

З того моменту сили оборони України здійснюють збройну відсіч вздовж всієї лінії фронту.

У громадянки України ОСОБА_6 , яка, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Луганськ Луганської області, та не перемістилася на підконтрольну органам державної влади України територію, але маючи на це змогу, виник умисел вчинити умисні дії на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України шляхом здійснення колабораційної діяльності.

Перебуваючи в тимчасово окупованому місті Луганськ Луганської області, достовірно знаючи про утворення у 2014 році підконтрольного Російській Федерації самопроголошеного органу «Луганська народна республіка», який узурпував виконання властивих органам державної влади та органам місцевого самоврядування України функцій на тимчасово окупованій території України, у структурі якого утворили органи місцевого самоврядування, інші «муніципальні утворення» відповідно до законодавства наведеного самопроголошеного органу та Російської Федерації, у тому числі «Державну інспекцію праці луганської народної республіки», як виконавчий органу луганської народної республіки, який проводить державну політику та здійснює функції з нормативно-правового регулювання, контролю(нагляду) щодо забезпечення здійснення державного нагляду за дотриманням трудового законодавства луганської народної республіки, усвідомлюючи, що названий самопроголошений орган та інші утворені в його структурі відомства, служби, установи є незаконними органами влади та поширюють свою окупаційну владу в населених пунктах шляхом утворення територіальних органів міністерства, відомств, служб, установ, відповідно до законодавства наведеного самопроголошеного органу та російської федерації, 22.08.2023 громадянку України ОСОБА_6 призначено на посаду головного спеціаліста відділу по нагляду за додержанням законодавства про працю - державного інспектора праці Державної інспекції праці луганської народної республіки.

Вказану посаду громадянка України ОСОБА_6 обіймала в період з 22.08.2022 по 17.03.2023.

Обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу по нагляду за додержанням законодавства про працю - державного інспектора праці Державної інспекції праці луганської народної республіки, ОСОБА_6 виконувала наступні організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції:

1. Організаційно-розпорядчі функції:

• проведення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю, включаючи: умови праці, оплати праці, робочого часу і відпочинку, трудових договорів, звільнення працівників, охорони праці тощо;

• планування та організація перевірок підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності;

• складання приписів, протоколів, подань за результатами перевірок, винесення постанов про накладення штрафів;

• підготовка аналітичних і звітних документів: звіти про результати перевірок, аналітика щодо типових порушень трудового законодавства;

• Інформаційно-роз'яснювальна робота з питань трудового законодавства серед роботодавців і працівників;

• участь у підготовці законодавчих та нормативно-правових пропозицій, які покращують стан дотримання трудових прав громадян;

• взаємодія з органами прокуратури, суду, соцстраху та профспілками, коли справа стосується порушень трудового законодавства.

2. Адміністративно-господарські функції:

• ведення службової документації та обліку перевірок відповідно до встановлених норм;

• контроль за збереженням і використанням матеріальних ресурсів, що надані для здійснення контрольної діяльності (техніка, транспорт, документація);

• організація службових виїздів, підготовка матеріалів для перевірок (документи, акти, посвідчення тощо);

• Участь у внутрішньому адміністративному управлінні: наради, діловодство, звітування перед керівництвом відділу.

Одночасно з цим, встановлено, що громадянка України ОСОБА_6 обіймала різні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області з 2015 року.

Так, в період з 14.07.2015 по 31.07.2015 громадянка України ОСОБА_6 обіймала посаду головного спеціаліста - страховий експерт фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві і професійних захворювань луганської народної республіки.

У період з 01.08.2015 по 08.10.2018 громадянка України ОСОБА_6 обіймала посаду головного спеціаліста - страховий експерт по охороні праці фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві і професійних захворювань луганської народної республіки.

У період з 09.10.2018 по 26.05.2021 громадянка України ОСОБА_6 обіймала посаду виконуючого обов'язки начальника відділу - головний страховий експерт по охороні праці фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві і професійних захворювань луганської народної республіки.

Обіймаючи посаду виконуючого обов'язки начальника відділу - головний страховий експерт по охороні праці фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві і професійних захворювань луганської народної республіки, ОСОБА_6 виконувала наступні організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції:

1. Організаційно-розпорядчі функції:

• координація діяльності відділу: організація та контроль виконання завдань з охорони праці, профілактики нещасних випадків і професійних захворювань;

• розробка та впровадження планів роботи: затвердження річних, квартальних і поточних планів, контроль за їх виконанням;

• розпорядження ресурсами: прийняття управлінських рішень щодо використання людських та інформаційних ресурсів;

• видача розпоряджень та завдань працівникам відділу, контроль за їх виконанням;

• представництво: участь у роботі комісій, міжвідомчих нарадах, переговорах із соціальними партнерами, підприємствами, профспілками;

• підготовка аналітичних матеріалів: доповіді, звіти, довідки для керівництва Фонду.

2. Адміністративно-господарські функції:

• управління майном і обладнанням відділу: контроль за збереженням і раціональним використанням матеріально-технічних засобів.

• контроль фінансово-господарської діяльності у межах відділу: використання бюджетних коштів на профілактичні заходи, відрядження, закупівлі тощо;

• забезпечення належних умов праці співробітникам відділу;

• участь у складанні кошторисів і звітів щодо витрат на заходи з охорони праці;

• ведення діловодства та забезпечення документообігу в межах компетенції.

У період з 27.05.2021 по 28.07.2021 громадянка України ОСОБА_6 обіймала посаду головного спеціаліста - страхового експерту по охороні праці державного підприємства - Фонду соціального страхування луганської народної республіки.

У період з 28.08.2021 по 16.08.2022 громадянка України ОСОБА_6 обіймала посаду головного спеціаліста - державного інспектору промислової безпеки і охорони праці Державної служби гірничого нагляду і промислової безпеки лнр.

Обіймаючи посаду головного спеціаліста - державного інспектору промислової безпеки і охорони праці Державної служби гірничого нагляду і промислової безпеки луганської народної республіки, ОСОБА_6 виконувала наступні організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції:

1. Організаційно-розпорядчі функції:

• планування і проведення перевірок об'єктів гірничої промисловості, підприємств із підвищеною небезпекою на предмет дотримання законодавства з охорони праці та промислової безпеки;

• контроль виконання приписів про усунення порушень вимог безпеки;

• підготовка приписів, актів, постанов, протоколів, винесення рішень про тимчасове зупинення роботи обладнання чи об'єктів у разі виявлення загроз життю чи здоров'ю працівників;

• участь у розслідуванні аварій, нещасних випадків, катастроф, пов'язаних з виробничими процесами;

• забезпечення реалізації державної політики у сфері промислової безпеки;

• надання обов'язкових до виконання вказівок суб'єктам господарювання;

• ведення обліку і аналізу порушень, виявлених у процесі нагляду, складання аналітичних звітів, довідок, листів тощо;

• підвищення обізнаності працівників підприємств через консультації, наради, профілактичну роботу з питань охорони праці.

2. Адміністративно-господарські функції:

• ведення службової документації, облік перевірок, оформлення звітності, збереження матеріалів справ;

• участь у діловодстві служби та в організації внутрішньої роботи інспекції (ведення журналів, архівів, облік технічних засобів);

• організація та оформлення виїздів до підприємств: складання програм перевірок, підготовка необхідного обладнання;

• контроль за збереженням і технічним станом службового майна, включно з персональними засобами захисту, технікою, транспортом;

• раціональне використання матеріальних і фінансових ресурсів служби в межах своєї компетенції.

Відповідно до Указу Голови луганської народної республіки ОСОБА_8 від 26 травня 2021 року № УГ-275/21 та Постанови Голови Уряду луганської народної республіки ОСОБА_9 , від 04 червня 2021 року № 485/21 «Про затвердження Положення про Державну інспекцію праці луганської народної республіки», Державна інспекція праці луганської народної республіки розташована за адресою: 91005, луганська народна республіка, міський місто Луганськ, Жовтневий район, Квартал 31-й, буд.14.

Також, відповідно до Положення, Державна інспекція праці луганської народної республіки керується нормативно-правовими актами луганської народної республіки та російської федерації.

Діяльність Державної інспекції праці луганської народної республіки координується Міністерством труда та соціальної політики луганської народної республіки.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на офіційній сторінці Уряду так званої лнр, за посиланням https://sovminlnr.ru, у вкладинці «Постанови» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 опубліковано Постанову Голови Уряду луганської народної республіки ОСОБА_9 від 04 червня 2021 року № 485/21 «ІНФОРМАЦІЯ_4».

Оглядом сторінки сайту «ГЛАВА ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛІКИ», за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2, виявлено текст: Указ Главы Луганской Народной Республики «О системе и структуре исполнительных органов Луганской Народной Республики» № УГ-270/23 от 30 марта 2023 г.

Оглядом сторінки сайту «Народный совет луганской народной республики», за посиланням https://nslnr.su/zakonodatelnaya-deyatelnost/zakonoproekty/21696/, виявлено текст: Закон «Об упразднении Правительства Луганской Народной Республики». Дата публікації 11.04.2024, реєстраційний номер 59-І. Також, наявний ПРИКАЗ № 261 от 28 ноября 2022 г. «Об образовании территориального органа Федеральной службы по труду и занятости - Юго-Западной межрегиональной территориальной государственной инспекции труда» и «Положения о территориальном органе Федеральной службы по труду и занятости - Юго-Западной межрегиональной территориальной государственной инспекции труда».

Отже, громадянка України ОСОБА_6 , обійнявши посаду виконуючого обов'язки начальника відділу - головного страхового експерту з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань луганської народної республіки, та , в подальшому, головного спеціаліста - державного інспектору промислової безпеки і охорони праці Державної служби гірничого нагляду і промислової безпеки луганської народної республіки, а також головного спеціаліста відділу по нагляду за додержанням законодавства про працю - державного інспектора праці Державної інспекції праці луганської народної республіки в тимчасово окупованому місті Луганськ Луганської області, своїми умисними діями вчинила колабораційну діяльність, спрямовану на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України.

Дії ОСОБА_6 , які виразились у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, кваліфіковані за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Повідомлення про підозру ОСОБА_6 вручено в порядку, передбаченому ч. 8 ст. 135 КПК України, а саме: шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (а. с. 50) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора (а. с. 61-63).

Європейський суд з прав людини визначає «кримінальне обвинувачення» як офіційне доведення до відома особи компетентним органом твердження про те, що ця особа вчинила кримінальне діяння, при цьому, в деяких випадках, це може робитися у формі інших заходів, здійснення яких несе в собі таке твердження і, по суті, так само впливає на становище підозрюваного (рішення у справі «Екле проти Німеччини» від 15.07.1982, п. 73).

З огляду на наведене вище, органом досудового розслідування вчинені належні дії, спрямовані на доведення до відому підозрюваної ОСОБА_6 відомостей про існування «кримінального обвинувачення».

Не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_6 , а виходячи лише з фактичних обставин, які містяться в поданих матеріалах кримінального провадження, слідчий суддя доходить висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність ОСОБА_6 до кримінального правопорушення за викладених у повідомленні про підозру обставин.

Як вбачається із матеріалів клопотання, обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_6 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме: протоколами огляду від 09.01.2025, протоколами огляду комп'ютерних даних від 08.05.2025, повідомленням про підозру ОСОБА_6 від 21.05.2025, іншими матеріалами кримінального провадження.

Окрім того, слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої «обґрунтована підозра», про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або для пред'явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу. Інакше кажучи, слідчий суддя не наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства та позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності. Тобто, слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення злочину вірогідною та достатньою для здійснення досудового розслідування.

Отже, наведені підстави дають обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, що підтверджується зібраними у ході досудового розслідування матеріалами та доказами, доданими до клопотання стороною обвинувачення, які, у своїй сукупності, вказують на можливу причетність ОСОБА_6 до вчинення вказаного кримінального правопорушення.

Оскільки, ОСОБА_6 має статус підозрюваної у вказаному кримінальному провадженні, відносно неї може вирішуватись питання щодо надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000875 від 02.05.2024.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

28, 29 та 30 травня 2025 року ОСОБА_6 , за викликом до Головного слідчого управління Національної поліції України (м. Київ, пр. Валерія Лобановського, 51) не з'явилася, про причини неявки не повідомила. Повістка про виклик підозрюваного опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» від 24.05.2025 № 105 (8030) (а. с. 50), та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 23.05.2025 (а. с. 61-63).

Постановою слідчого від 02.06.2025 у кримінальному провадженні підозрювану ОСОБА_6 оголошено в розшук, проведення якого доручено Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, заведено оперативно-розшукову справу № 150р/55-2025 (а. с. 175-176 ).

Органом досудового розслідування установлено, що підозрювана ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та переховується там від органів досудового розслідування.

Так, чинний Кримінальний процесуальний кодекс України не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особу оголошено у розшук, однак зобов'язує сторону обвинувачення відповідно до ч. 2 ст. 281 КПК України при оголошенні розшуку (державного, міждержавного, міжнародного) прийняти відповідну постанову. Факт прийняття постанови про оголошення розшуку являє собою підставу для його здійснення.

Разом з тим, наведені обставини дають достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 умисно ухиляється від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності, що є передумовою для здійснення в кримінальному провадженні № 12024000000000875 від 02.05.2024 відносно нього спеціального досудового розслідування відповідно до положень глави 24-1 КПК України.

Отже, враховуючи викладене вище, зважаючи на надані слідчому судді відомості, що свідчать про причетність ОСОБА_6 до кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також враховуючи той факт, що остання свідомо переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, достатньо відомостей вказують на те, що остання оголошена у розшукта перебуває на тимчасово окупованій території України, з метою виконання завдань кримінального судочинства слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні відносно підозрюваної ОСОБА_6 .

Керуючись ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні 12024000000000875 від 02.05.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1