18.06.2025 Справа № 756/8905/25
Справа №761/8905/25
Провадження №2-о/756/414/2025
18 червня 2025 року суддя Оболонського районного суду міста Києва Музика О.М., перевіривши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті,-
У червні 2025 року ОСОБА_1 подав до суду заяву про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Успенка, Лутугинського району Луганської області, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Перевіривши заяву й додані до неї матеріали, слід дійти висновку про залишення її без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до положень ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
07.05.2022 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» № 2217-IX від 21.04.2022, на підставі якого ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» викладена в наступній редакції: будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Таким чином, встановлення факту смерті особи в певний час провадиться тільки у разі неможливості органом РАЦС зареєструвати факт смерті.
Отже, зверненню до суду з заявою про встановлення факту смерті, має передувати звернення заявника до органу РАЦС із заявою про реєстрацію смерті особи. Лише після одержання відмови органу РАЦС у реєстрації заявник має право звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті.
Згідно з роз'ясненнями, викладеними у п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Враховуючи, що заявник звернувся із заявою в порядку ст. 317 ЦПК України та просить встановити факт смерті, необхідно надати суду докази неможливості одержання документів у органах РАЦС, що посвідчують цей факт.
Для розгляду справи про встановлення факту смерті у суді - відділ державної реєстрації актів цивільного стану на прохання заявника складає письмову відмову у проведенні державної реєстрації смерті, у якій викладає причини неможливості проведення такої реєстрації. Відмову, складену відділом державної реєстрації актів цивільного стану, разом із заявою про встановлення факту смерті та іншими документами, виданими органами та установами (зокрема, лікувальними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, батьки, родичі, їхні представники або інші законні представники померлої можуть подати до будь-якого суду за межами окупованої території України незалежно від місця проживання заявника.
Заявник не надав до суду підтвердження свого звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням про проведення державної реєстрації смерті або письмової відмови відділу державної реєстрації актів цивільного стану у проведенні такої реєстрації.
Таким чином, заявнику необхідно надати суду належні письмові докази свого звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або письмової відмови відділу державної реєстрації актів цивільного про причини неможливості проведення такої реєстрації.
Також, заявнику слід вказати коло можливих зацікавлених осіб (близьких родичів).
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. ст. 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, дійшов висновку про необхідність залишення заяви без руху та надати строк заявнику для усунення зазначених в ухвалі недоліків, оскільки заява не відповідає вимогам процесуального закону.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 185, 294, 317, 318 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 залишити без руху та надати заявнику строк на усунення недоліків у термін до 29 червня 2025 року, але не пізніше п'яти днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
У випадку, якщо недоліки заяви у встановлений строк не будуть усунуті, заява вважатиметься неподаною та буде повернута заявнику.
Копію ухвали про залишення заяви без руху надіслати заявнику.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя