Постанова від 17.06.2025 по справі 524/6241/25

Справа № 524/6241/25

Провадження 3/524/2109/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2025 року. Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Пальчик Оксана Олександрівна, з участю прокурора Юшко О.В., розглянувши справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонерки, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебувала на посаді головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області і тому, відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є особою, яка відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язана подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 04.04.2023 року № 73-к ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області з 18.04.2023 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітні подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Абзацом першим пункту 2-7 Розділу ХШ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2013 року.

Згідно роз'яснень НАЗК від 20.10.2023, оприлюднених на офіційному сайті, за загальним правилом до 31 січня 2024 року державні службовці повинні подати:

-щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;

-декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно).

Відповідно до пункту 2 розділу VII Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень, оскільки їх припинення відбулося в результаті реорганізації шляхом приєднання до Пенсійного фонду України.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області за місцем проживання та реєстрації ОСОБА_1 направлявся лист від 06.12.2023 № 1600-13-8/89953, згідно якого, ОСОБА_1 повідомлено про відновлення є-декларування відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», роз'яснено види, порядок та строки подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а також про встановлену відповідальність за порушення вимог антикорупційного законодавсва в частині фінансового контролю.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи з 01.04.2019 року по 18.04.2023 року на посаді головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, зобов?язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31.04.2024 року, однак подала її лише 24.03.2024 року о 18 год. 00 хв., тобто несвоєчасно.

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024 року), а саме лише о 18 год. 05 хв. 24.03.2024 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024 року), а саме лише о 18 год. 13 хв. 24.03.2024 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні).

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала та не заперечувала обставини, зазначені в протоколах.

Прокурор в судовому засіданні протоколи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримала, просила притягнути останню до адміністративної відповідальності.

Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справ, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більше серйозне правопорушення з числа вчинених.

Згідно ст.172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 являється суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону та є суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб?єкти декларування зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.

Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХШ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2013 року.

Згідно роз'яснень НАЗК від 20.10.2023, оприлюднених на офіційному сайті, за загальним правилом до 31 січня 2024 року державні службовці повинні подати:

- щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;

- декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно).

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов?язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

З матеріалів справ вбачається, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2021 рік, щорічну декларацію за 2022 рік та декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) 24.03.2024, тобто несвоєчасно.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується дослідженими судом доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення від 22.05.2025; рапортом оперуповноваженого 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України; запитами УСР та відповідями на них; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , копією наказу про звільнення ОСОБА_1 , копією посадової інструкції головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області; копіями декларацій ОСОБА_1 та іншими матеріалами справи у їх сукупності.

Таким чином, розглянувши справу про адміністративні правопорушення відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, на підставі оцінки наявних доказів та керуючись своїм внутрішнім переконанням, законом і правосвідомістю, суддя прийшов до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона несвоєчасно подала без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вирішуючипитання про накладення стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, відсутність тяжких наслідків від правопорушення, особу винної, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності.

Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Зважаючи на те, що справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП розглядаються судом одночасно, суд вважає за можливе накласти одне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Оскільки на ОСОБА_1 накладається адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст. 36, 40-1, 172-6, 245, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадженняпротокол № 268 про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП (справа № 524/6241/25, провадження №3/524/2109/25); протокол № 269 про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП (справа № 524/6243/25, провадження №3/524/2110/25) та протокол № 270 про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП (справа № 524/6244/25, провадження №3/524/2111/25), складені відносно ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП України та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п?ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 грн. 60 коп.

Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в розмірі 1700 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга, подаються протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м Кременчука.

Строк пред'явлення документа до виконання 3 місяці з дня винесення постанови.

Суддя Оксана ПАЛЬЧИК