Справа №295/6485/25
3/295/1777/25
18.06.2025 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі:
головуючої судді Довгалюк Л.В.,
за участю секретарів судового засідання: Морозової К.П., Шевчук А.Г.,
представника митниці Кондратюка А.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріли, які надійшли з Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 , НОМЕР_4 ), паспорт громадянина України НОМЕР_5 , виданий 14.03.2021 органом 4613, адреса місця реєстрації (проживання): АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
До Богунського районного суду м. Житомира з Житомирської митниці одночасно надійшло 4 (чотири) протоколи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченої ч. 1 ст. 483 МК України, а саме: № 0085/101000/25 від 19.03.2025 (справа № 295/6485/25); № 0086/101000/25 від 19.03.2025 (справа № 295/6489/25); № 0085/101000/25 від 19.03.2025 (справа № 295/6491/25); № 0085/101000/25 від 19.03.2025 (справа № 295/6492/25).
Відповідно до вищевказаних протоколів Житомирською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, отримувачами яких є суб'єкти, розташовані (зареєстровані) на території Житомирської області, встановлено, що одним із таких отримувачів гуманітарної допомоги є військова частина НОМЕР_6 (Житомирська обл.).
Із метою встановлення законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги, отримувачем яких зазначено вказану військову частину, Житомирською митницею до військової частини направлено запит про надання інформації за вих. від 24.10.2024 № 7.19-4/20-02/8.2/8588, на який 11.12.2024 отримано відповідь за вих. № 1961/12112 від 26.11.2024 (вх. Житомирської митниці від 11.12.2024 № 11501/8.2-20) про те, що зазначена військова частина ряд транспортних засобів, вказаних у запиті, не отримувала та на обліку у військовій частині вони не перебувають.
Згідно з інформацією, яка міститься у базі даних АСМО «Інспектор», встановлено, що 16.08.2023 о 10 год. 51 хв. через міжнародний пункт пропуску «Шегені-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «JEEP», модель «CHEROKEE», кузов № НОМЕР_7 , 2016 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2360 см3, тип двигуна - бензин, який переміщено на транспортному засобі з реєстраційними номерами НОМЕР_8 / НОМЕР_9 та автомобіль марки «JEEP», модель «PATRIOT», кузов № НОМЕР_10 , 2011 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2360 см3, тип двигуна - бензин, який переміщено на транспортному засобі з реєстраційними номерами НОМЕР_8 / НОМЕР_9 .
Крім того, за інформацією з бази даних АСМО «Інспектор» встановлено, що 26.11.2023 о 01 год. 41 хв. через міжнародний пункт пропуску «Чоп-Захонь» митного поста «Тиса» Закарпатської митниці ОСОБА_1 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «JEEP», модель «COMPASS», кузов № НОМЕР_11 , 2012 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2360 см3, тип двигуна - бензин, який переміщено на транспортному засобі з реєстраційними номерами НОМЕР_8 / НОМЕР_9 , а також 30.12.2023 о 18 год. 26 хв. через міжнародний пункт пропуску «Ужгород-Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці ОСОБА_1 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «JEEP», модель «COMPASS», кузов № НОМЕР_12 , 2017 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2360 см3, тип двигуна - бензин, який переміщено на транспортному засобі з реєстраційними номерами НОМЕР_8 / НОМЕР_9 .
Вказані вище автомобілі оформлені в якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущені на митну територію України.
У ході проведення перевірки, з метою з'ясування обставин ввезення на митну територію України даних транспортних засобів, Житомирською митницею направлено запити до Львівської митниці за вих. від 27.11.2024 № 7.19-3/20-02/7/9532 та до Закарпатської митниці за вих. від 27.11.2024 № 7.19-3/20-02/7/9534 із проханням надати копії документів, на підставі яких ці автомобілі, отримувачем яких зазначено військову частину НОМЕР_6 ( АДРЕСА_2 ), ввезено в Україну в якості гуманітарної допомоги.
Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги даних транспортних засобів підтверджується відомостями, що містяться у АСМО «Інспектор», копіями документів, які додані до відповіді Львівської митниці від 11.12.2024 № 7.4-5/20-03/7/33763 та Закарпатської митниці від 09.12.2024 № 7.7-1/27/7/10397.
Згідно з поданими ОСОБА_1 до митного контролю та оформлення Декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 16.08.2023, 26.11.2023, 30.12.2023, які ним підписані особисто, отримувачем товару зазначено військову частину НОМЕР_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ). Також до митного оформлення ним надані листи-звернення військової частини НОМЕР_6 від 13.07.2023 за вих. № 1966, від 25.07.2023 за вих. № 2195, від 22.11.2023 за вих. № 3132 та від 29.12.2023 за вих. № 4311/24 про те, що вищевказані автомобілі у якості благодійної допомоги ввозяться на територію України для потреб військової частини НОМЕР_6 , виконання бойових завдань і на безоплатній основі будуть передані на баланс військової частини.
Відповідно до відповіді військової частини НОМЕР_6 за вих. № 1961/12112 від 26.11.2024 (вх. Житомирської митниці від 11.12.2024 № 11501/8.2-20), зазначені транспортні засоби до військової частини НОМЕР_6 не надходили.
З огляду на наведене, ОСОБА_1 інкримінується порушення митних правил, передбачених ст. 483 МК України, а саме вчинення ним дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товарів - вказаних вище транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для їх переміщення документів, які містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 30.12.2023, у яких отримувачем вказано військову частину НОМЕР_6 та листи звернення в/ч НОМЕР_6 від 13.07.2023 за вих. № 1966, від 25.07.2023 за вих. № 2195, від 22.11.2023 за вих. № 3132, від 29.12.2023 за вих. № 4311/24 стосовно транспортних засобів, отриманих незаконним шляхом.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних порушень.
Вказані адміністративні матеріали складені стосовно однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд, у зв'язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП, підлягають об'єднанню в одне провадження.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У судовому засіданні представник митниці щодо обставин, викладених у протоколах про порушення митних правил стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України покладався на розсуд суду.
ОСОБА_1 надав суду письмові пояснення, які пітримав у судовому засіданні та за наведних підстав просив закрити провадження у справі за відсутності у його діях складу адміністративного правопорушення.
Зазначив, влітку 2023 року із проханням перегнати автомобілі з Німеччини в Україну до нього звернувся військовослужбовець в/ч НОМЕР_6 ОСОБА_2 , який надав листи командира військової частини з усіма необхідними реквізитами. Будучи водієм, як найманий працівник, він доставив потрібні автомобілі, які були відремонтовані та підготовлені для виконання бойових завдань. Два автомобілі отримав ОСОБА_2 , ще два транспортних засоби військовослужбовець ОСОБА_3 , який загинув. Йому відомо, що командування військової частини обіцяло військовослужбовцям, що автомобілі не будуть поставлені на облік, а будуть використовувати виключно для військових потреб.
Свідок ОСОБА_2 , допитаний за клопотанням ОСОБА_1 , надав показання про те, що 24.02.2022 він добровільно мобілізований до лав ЗСУ, з 16.05.2023 по лютий 2024 року проходив військову службу у в/ч НОМЕР_6 на посаді начальника групи розвідки, звільнений зі служби за станом здоров'я. Влітку 2023 року він через знайомих попросив ОСОБА_1 пригнати з Німеччини автомобілі, які придбав разом із побратимами на аукціоні в США за власні кошти, зібрані родичами та друзями. ОСОБА_1 було передано листи-звернення командування в/ч НОМЕР_6 , яке запевнило що автомобілі не будуть ставити на баланс військової частини. Доставлені безоплатно ОСОБА_1 транспортні засоби відремонтовані та використовувалися виключно в цілях військової служби за призначенням, три з яких на даний час знищено ворогом на Запорізькому напрямку, а один (JEEP PATRIOT) досі виконує бойові завдання на Покровському напрямку в/ч НОМЕР_14 , на підтвердження чого свідком навано відповідні фотодокази.
Свідок підтвердив, що він особисто та у його присутності підписували акти приймання - передачі даних транспортних засобів та отримали вказані автомобілі. Заперечення військової частини щодо надходження транспортних засобів пояснив зміною керівництва та іншими обставинами що перешкоджають їх обліку.
З'ясувавши позицію представника митниці, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, допитавши свідка ОСОБА_2 , дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП та ст. ст. 486, 487, 489 МК України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в тому числі, про порушення митних правил, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Частиною 4 ст. 2 КУпАП встановлено, що питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюються МК України. Відповідно до ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України передбачено відповідальність у разі переміщення або дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару, згідно з УКТ ЗЕД, та його митної вартості.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, є охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, зокрема шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості.
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України полягає у прямому умислі, тобто особа має чітко розуміти та усвідомлювати обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагнути їх ввезти на територію України чи вивезти з України з порушенням встановленого порядку.
Таким чином, правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України, може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар через кордон.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», для притягнення до відповідальності за ст. 483 МК України необхідна наявність умислу в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Неможна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України.
За змістом ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-XIV гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Варто зауважити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 № 174 з 01.12.2023 втратила чинність).
Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою КМУ від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою КМУ від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.
Згідно з ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. МК України визначено, що товари будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі (п. 57 ст. 4 МК України).
Судом встановлено, що дійсно 16.08.2023, 26.11.2023, 30.12.2023 ОСОБА_1 ввіз на митну територію України вказані вище автомобілі в якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосування заходів нетарифного регулювання, при цьому отримувачем вказав військову частину НОМЕР_6 .
Із відповіді військової частини НОМЕР_6 за вих. № 1961/12112 від 26.11.2024 (вх. Житомирської митниці від 11.12.2024 № 11501/8.2-20) вбачається, що зазначені транспортні засоби до військової частини НОМЕР_6 не надходили.
Як встановлено у судовому засіданні та вбачається з актів прийому-передачі транспортних засобів від 17.08.2023, 27.11.2023, 01.01.2024 вказані вище автомобілі передані безпосередньо діючим на той час військовослужбовцям та ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Вербове Пологівського району Запорізької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.
Допитаний за клопотанням сторони захисту свідок ОСОБА_2 підтвердив отримання автомобілів та підписання військовослужбовцями актів прийому-передачі даних транспортних засобів, які в подальшому використовувались у військових цілях та були знищені, крім одного автомобіля, про що останнім надано відповідні фотодокази. Також свідком надано документи, що свідчать про проходження ним військової служби у в/ч НОМЕР_6 на момент підписання актів прийому-передачі транспортних засобів.
Водночас суд зауважує, що матеріали справи не містять відомостей про те, що дані автомобілі реєструвалися на цивільний облік, використовуються у вільному обігу або для потреб населення, власного збагачення шляхом їх реалізації, використання не за призначенням або отримання за них будь-якої компенсації. Доказів протилежного під час розгляду справи суду не надано.
Доводи сторони захисту щодо використання вказаних транспортних засобів виключно для військових цілей з метою забезпечення бойових завдань, пов'язаних із захистом країни, у судовому засіданні не спростовані.
Отже, матеріали справи не містять достатніх та беззаперечних доказів того, щодо вчинення ОСОБА_1 умисних дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання в якості підстави для переміщення товарів до митного орану документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі і закріпленої встатті 62 Конституції України презумпції невинності, згідно з якою обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже, особу може бути визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, у тому числі у сфері митного оформлення і контролю, у разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на наведене, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю за відсутності у діянні ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Керуючись ст. ст. 483, 527 МК України, ст. ст. 247, 283, 284, КУпАП, суд -
Об'єднати в одне провадження справи: № № 295/6485/25, 295/6489/25, 295/6491/25, 295/6492/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, присвоївши об'єднаній справі № 295/6485/25.
Провадження у справі про порушення митних правил стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю у його діянні складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Л.В. Довгалюк