Постанова від 19.06.2025 по справі 621/1752/25

621/1752/25

3/621/624/25

ПОСТАНОВА

іменем України

19 червня 2025 року м. Зміїв

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.

розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Лиман Зміївського району Харківської області, є громадянкою України, має середню освіту, розлучена, працює на Зміївській ТЕС, на утриманні має неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована в АДРЕСА_1 , фактично проживає в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,

за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 03.05.2025 серії ВАД № 261710, складеного ПОГ СВГ ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області лейтенантом поліції Титаренком В. Ю., ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин: 02.05.2025 о 23:10 годині за адресою: смт Слобожанське, вул. Сергія Закори, біля будинку 27, ОСОБА_1 не виконала свої батьківські обов'язки по відношенню до свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що виразилось у його перебуванні в громадському місці за вказаною адресою під час дії комендантської години (наказ № 199 від 05.12.2022 Харківської обласної військової адміністрації "Про затвердження комендантської години на території Харківської області", чим порушила вимоги ст. 12 "Про охорону дитинства".

05.06.2025 матеріал надійшов до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Овдієнка В. В.

Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 під час судового засідання повідомила про посилення заходів щодо виховання її сина ОСОБА_2 .

Вислухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, ознайомившись з наданими матеріалами, дійшов наступного:

Частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено. що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

До протоколу про адміністративне правопорушення долучено: наступні документи:

- довідку, складену на ім'я ОСОБА_1 ;

- письмові пояснення ОСОБА_1 від 03.05.2025;

- письмові пояснення неповнолітнього ОСОБА_2 від 03.05.2025.

Статтею 160 Сімейного кодексу України передбачено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.

Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Статтею 29 Цивільного кодексу України передбачено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.

У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.

Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.

Місцем проживання недієздатної особи є місце проживання її опікуна або місцезнаходження відповідної організації, яка виконує щодо неї функції опікуна.

Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Враховуючи те, що неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , досяг шістнадцятирічного віку, він мав право визначати місце проживання та його перебування самостійно.

Відповідно до наказу Харківської обласної військової адміністрації № 199 В від 05 грудня 2022 року на території Харківської області запроваджено комендантську годину шляхом заборони перебування громадян з 23:00 години по 05:00 годину на вулицях та інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень, а також руху транспортних засобів.

Водночас, Кодексом України про адміністративне правопорушення не передбачено відповідальності за перебування на вулицях та інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень, а також руху транспортних засобів, під час дії комендантської години.

Таким чином, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутній виклад обставин щодо суті вчиненого ОСОБА_1 ухилення від виконання батьківських обов'язків.

Отже, справа не містить доказів наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, належить взяти до уваги, що статтями 12, 13 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-2, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

Тобто, неповнолітній син особи, що притягується до адміністративної відповідальності, по досягнення шістнадцятирічного віку є суб'єктом адміністративних правопорушень, у разі їх вчинення, і має самостійно нести передбачену законом відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.

За таких обставин, оскільки відсутні докази наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, то провадження в справі про адміністративне правопорушення належить закрити.

Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: В. В. Овдієнко