Справа № 405/3559/25
провадження № 3/405/1071/25
19.06.2025 м. Кропивницький
Подільський районний суд міста Кропивницького у складі головуючого судді Плохотніченка Л.І., за участю прокурора Солопова В.Ю., особи, відносно якої складений протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 та його представника - адвоката Скрипника О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу протидії корупції Кіровоградського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України , який працює на посаді пожежного - рятувальника 5 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Кіровоградській області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП,-
До Подільського районного суду міста Кропивницького надійшла справа за протоколом про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, який працює на посаді пожежного - рятувальника 5 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Кіровоградській області, за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні прокурор надав пояснення, відповідно до яких підтримав протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП, зважаючи на підстави, викладені в протоколі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за зазначення у Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування недостовірних відомостей про отримані доходи, які відрізняються від достовірних на загальну суму 427803 грн 93 коп., чим не дотримав вимоги пункту 7 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції».
ОСОБА_1 та його представник - адвокат у судовому засіданні надали пояснення, згідно з якими просили справу закрити, на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 у 2023 році суб'єктом декларування не був.
Вислухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази як кожен окремо, та і в їх сукупності, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до витягу із наказу Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області від 12.09.2022 № 304 «Про кадрові питання», ОСОБА_1 , який уклав контракт про проходження служби цивільного захисту, прийнято на службу цивільного захисту, зараховано в кадри ДСНС України та за його згодою призначено пожежним-рятувальником 5 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Кіровоградській області
з 13.09.2022.
Згідно з послужним списком ОСОБА_1 , на підставі наказу ГУ ДСНС України у Кіровоградській області від 10.01.2024
№ 12 о/с, останньому присвоєно спеціальне звання сержант служби цивільного захисту.
При цьому згідно з копіями матеріалів особової справи сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , (лист ГУ ДСНС у Кіровоградській області вих. № 55 01-2632/5518 від 25.05.2025) останній під підпис ознайомлений з Інструктажем з основних положень Закону України «Про запобігання корупції», Попередженнями про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень та Пам'яткою стосовно дотримання вимог антикорупційного законодавства персоналом (кадрами) органів та підрозділів цивільного захисту.
Відповідно п. 6 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення
№ 593) особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України “Про запобігання корупції».
Відповідно п. 15 Положення № 593 склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:
рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;
молодший начальницький склад - сержант служби цивільного захисту, майстер-сержант служби цивільного захисту, головний майстер-сержант служби цивільного захисту;
середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;
старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;
вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.
Згідно з положеннями пункту 6, абзацу третього пункту 15 Положення
№ 593, на пожежного-рятувальника 5 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Кіровоградській області сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до поданої щорічної декларації за 2023 рік ОСОБА_1 у розділі 2.2 «Інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування» зазначив три особи, зокрема батька ОСОБА_2 .
Відповідно до витягу із наказу Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області від 02.12.2022 № 419 «Про кадрові питання», старшого сержанта цивільного захисту ОСОБА_2 , призначено майстром газодимозахисної служби відділення газодимозахисної служби 1 ДПРЗ Головного правління ДСНС у Кіровоградській області з 02.12.2022.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 46 Закону, у Декларації зазначаються відомості про: отримані доходи суб'єкта декларування або членів його сім'ї, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи. Такі відомості включають дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір. Відомості щодо подарунка зазначаються лише у разі, якщо його вартість перевищує п'ять прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, а для подарунків у вигляді грошових коштів - якщо розмір таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, перевищує п'ять прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
Згідно довідки про доходи від 22.05.2025 № 25 за підписом начальника
1 ДПРЗ та головного бухгалтера ГУ ДСНС України у Кіровоградській області встановлено, що ОСОБА_2 за основним місцем роботи за 2023 рік нарахована заробітна плата у сумі 427803 грн 93 коп.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) ОСОБА_2 26.02.2024, о 09:52 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну Декларацію за 2023 рік та у розділі «11. Доходи, у тому числі подарунки» зазначив відомості про джерело доходу, вид доходу та розмір доходу, отриманого ОСОБА_2 за основним місцем роботи за 2023 рік, розмір якого склав 427803 грн.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) ОСОБА_1 , 01.03.2024, о 13:35 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну Декларацію за 2023 рік та у розділі «11. Доходи, у тому числі подарунки» не зазначив відомості про джерело доходу, вид доходу та розмір доходу, отриманого батьком ОСОБА_2 за основним місцем роботи за 2023 рік, розмір якого склав 427803 грн 93 коп.
Таким чином, суб'єкт декларування ОСОБА_1 у розділі 11 Декларації зазначив недостовірні відомості про отримані доходи, які відрізняються від достовірних на загальну суму 427803 грн 93 коп., чим не дотримав вимоги пункту 7 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2024 становив 3028,00 грн.
Враховуючи викладене, відповідальність за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП настає у випадку подання завідомо недостовірних відомостей у декларації
особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що
має вартість, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму
від 302 800,00 до 1 514 000,00 гривень.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Поряду заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, затверджено «Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Порядок).
Розділом Порядку «II. Порядок подання декларації» встановлено:
-суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки;
-після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації;
- перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки;
- суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства;
- подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування до персонального електронного кабінету та на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті;
- суб'єкт декларування має право за власною ініціативою одноразово подати виправлену декларацію упродовж 30 днів після дня подання первинної декларації шляхом створення та подання виправленої декларації до Реєстру.
Суб'єкт декларування ОСОБА_1 при поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік підтвердив достовірність вказаних відомостей та був обізнаний з наслідками за подання недостовірних відомостей у декларації, правом подати виправлену декларацію не скористався.
Вказане вище свідчить, що суб'єкт декларування ОСОБА_1 не вжив заходів для відображення у поданій ним 01.03.2024 о 13:35 щорічній декларації за 2023 рік достовірної інформації, яка підлягає декларуванню у розділі 11.
Поважних причин, які б перешкоджали поданню Декларації з достовірними відомостями, під час збору матеріалів за цими фактами не встановлено.
Таким чином, пожежний-рятувальник 5 Державної пожежно-рятувальної частини 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , при подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, не зазначив відомості про джерело доходу, вид доходу та розмір доходу, отриманого батьком ОСОБА_2 за основним місцем роботи за 2023 рік, які відрізняються від достовірних на загальну суму 427803 грн 93 коп., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата і час подання декларації, тобто 01.03.2024 о 13:35.
Місце вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є місце розташування 5 Державної пожежно-рятувальної частини
1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , оскільки обов'язок подавати декларацію у ОСОБА_1 виник у зв'язку із тим, що останній являється пожежним-рятувальником 5 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України « Про запобіганню корупції » №1700-VII від 14.10.2014 корупція - це використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.
Цією ж нормою також визначено термін « корупційне правопорушення » - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Правопорушення, пов'язане з корупцією діяння, що не містять ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна ( умисна або необережна) дія чи бездіяльність, що посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 252 КУпАП, оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 4 ст. 172-6 КУпАП).
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18 січня 1978 року, та «Коробов проти України» від 21 жовтня 2011 року, Європейський суд з прав людини зазначає, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Отже, зважаючи на встановлені судом обставини, беручи до уваги отримані під час розгляду справи пояснення, судом відзначається, що винуватість ОСОБА_1 у вчинення зазначеного в протоколі адміністративного правопорушення підтверджується зібраними та дослідженими у судовому засіданні доказами, а саме: копією декларацій на ім'я ОСОБА_2 , копією декларації на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 9-26), випискою з наказу ГУ ДСНС у Кіровоградській області №304 від 12.09.2022 року «Про кадрові питання» (а.с.31), копією письмового інструктажу з основних положень Закону України «Про запобігання корупції (а.с.32), копією пам'ятки стосовно дотримання вимог антикорупційного законодавства персоналом (кадрами) органів та підрозділів цивільного захисту (а.с. 33-34), копією попередження про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень (а.с. 36), копією присяги (а.с.39), копіями довідок про доходи на ім'я ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.41,44), протоколом про адміністративне правопорушення №16/2025 від 10.06.2025 року.
На підставі викладеного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, пом'якшуючих та обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено, тому суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо нього у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовийзбір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.33, 36, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір у розмірі 605, 60 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд міста Кропивницького протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін, чи зміні постанови.
Суддя Леонід Іванович Плохотніченко