Рішення від 19.06.2025 по справі 389/1009/24

19.06.2025

ЄУН 389/1009/24

Провадження № 2/389/257/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді - Берднікової Г.В.,

за участю секретаря судового засідання Іваніни В.С., представника позивача Ткаченко А.О., відповідача ОСОБА_1 , представника третьої особи - Білоголового В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Знам'янка Кіровоградської області цивільну справу, в порядку спрощеного позовного провадження, за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро - Кіровоград» в особі виробничого структурного підрозділу Знам'янського водопровідно-каналізаційного господарства до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення, та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро - Кіровоград», третя особа: виконавчий комітет Знам'янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, про визнання безпідставним нарахування боргу, зобов'язання списання боргу в порядку захисту прав споживачів,

ВСТАНОВИВ:

До суду, 27 березня 2024 року надійшла вказана позовна заява ОКВП «Дніпро - Кіровоград», в якій він просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення в сумі 5849 грн 11 коп., 3% річних в сумі 321 грн 42 коп. та індексу інфляції в сумі 1350 грн 59 коп.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що відповідач ОСОБА_1 є абонентом обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» в особі виробничого структурного підрозділу Знам'янського водопровідно-каналізаційного господарства, користується послугами з водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 . Вказана квартира належить йому на праві власності. Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п.24 «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» зазначено, що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними та не звільняються від оплати послуг, отриманих ними до укладення договору. 22 червня 2017 року був прийнятий Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", який вперше дав визначення поняття комерційного, розподільного засобів обліку води та внесків. З 01 травня 2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України від 09 листопада 2017 року №2189 «Про житлово-комунальні послуги». Практична реалізація норм і положень цього Закону, зокрема, що регулюють надання та оплату комунальних послуг, здійснюється з переходом на нові договірні відносин між виконавцями комунальних послуг і споживачами. При цьому Законом чітко визначено умови перехідного періоду. Виконуючи норми законодавства, 17 жовтня 2019 року на офіційному сайті Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» було опубліковано повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку по АДРЕСА_2 , з зазначенням вартості встановлення вузла комерційного обліку, розміру внесків та порядку його сплати. При цьому, саме повідомлення під особистий підпис голові ОСББ «Чорнобривці» вручено не було у зв'язку з відмовою в його прийнятті. Надалі, 29 вересня 2021 року підприємством водоканалу було наділсано до ОСББ «Чорнобривці» лист-повідомлення про опломбування вузла комерційного обліку, яке повинно було відбутися 06 жовтня 2021 року з 11:00 год. 11 жовтня 2021 року представниками Знам'янського ВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград» був складений акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік лічильника Maddalena №1821088779 з показниками 862 м3 пломба 35043054, магнітна стрічка №3356624, 3356624, діаметром 20 мм, у зв'язку з чим відповідачу почав здійснюватися розподіл послуг за комерційним вузлом обліку з листопада 2021 року. У зв'язку з вищевикладеним, розрахунок за послуги водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , почали розраховуватися з урахуванням норм чинного законодавства, Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Крім того, ОСОБА_1 , крім плати за водопостачання та водовідведення повинен здійснювати плату за абонентське обслуговування. З огляду на викладене, на час звернення до суду у ОСОБА_1 з 01 березня 2021 року по 29 лютого 2024 року має заборгованість у розмірі 5849 грн 11 коп., а також має сплатити ОКВП «Дніпро-Кіровоград» індекс інфляції відповідно до вимог ст.625 ЦК України в сумі 1350 грн 59 коп. та 3 % річних відповідно до вимог ст.625 ЦК України в сумі 321 грн 42 коп.

На позовну заяву відповідачем 17 квітня 2024 року подано відзив, в якому від просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та вказав, що дійсно являється абонентом ОКВП «Дніпро-Кіровоград» і отримує постуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за які сплачує грошові кошти згідно з показником квартирного водолічилника. Вважає, що вузол комерційного обліку в будинку АДРЕСА_2 , де знаходиться його квартира встановлений з порушенням діючих законодавчих актів, а саме: ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» із змінами та доповненнями від 22 липня 2017, ЗУ«Про житлово - комунальні послуги» зі змінами та доповненнями від 09 липня 2017 року, постанови Кабінету Міністрів України від 6 червня 2018 року №444 «ПОРЯДОК інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку», ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», наказу №206 від 09 вересня 2018 року Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «ПОРЯДОК оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України №270 від 12 жовтня 2018 року «Про затвердження Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік». Про те, що в будинку був встановлений вузол комерційного обліку, ні він, ні мешканці будинку не були обізнані. Про його існування він дізнався лише в березні 2023 року. Як стверджує позивач, що він на офіційному сайті ОКВП «Дніпро - Кіровоград» 17 жовтня 2019 року повідомив про намір встановлення вузла комерційного обліку мешканців будинків м. Знам?янка, у тому числі і по АДРЕСА_2 . Крім того, позивач повинен був надіслати голові ОСББ «Чорнобривці» особисто письмове повідомлення, і йому як мешканцю будинку та розмістити відповідну інформацію на під?їздах, але цього не було виконано зі сторони позивача про намір встановлення вузла комерційного обліку по АДРЕСА_2 , загальною вартістю 21080 грн. Підписане повідомлення ОСОБА_2 не може бути доказом, так, як на повідомленні відсутня дата, коли підписаний це повідомлення, а також коли будинок АДРЕСА_2 отримав це повідомлення, при цьому відсутній вихідний номер, що порушений п.4 постанови Кабінету Міністрів України №444 від 06 червня 2018 року «Про порядок інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку». Тому невідомо з якої дати повинен раховуватися двомісячний термін для надання відповіді про згоду встановлення комерційного обліку. У матеріалах позовної заяви відсутні докази коли і ким був демонтований загальнобудинковий лічильник та коли був встановлений вузол комерційного обліку. Відсутній акт обстеження з представниками ОСББ «Чорнобривці», де і в якому місці буде встановлений вузол комерційного обліку, що є порушенням пункту 15 Наказу Мінрегіонрозвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України №206 від 09 серпня 2018 року. У 2020 році були розроблені ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Типові рішення для будинку АДРЕСА_2 для оснащення багатоквартирного будинку вузлом комерційного обліку холодної води (ДУ-20) у підвальному приміщенні. Згідно яких і пункту 14 наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва та житлово - комунального господарства України №206 від 09 серпня 2018 року лічильники встановлюються у підвальних приміщеннях будинків з температурою повітря не менше S*C. Місце облаштування повинно відповідати наступним вимогам: наявність освітлення в приміщенні; захищеність від несанкціонованого доступу; відповідність державним санітарним нормам (зокрема, відсутність комах, залишків приміщення, сміття); тварин, витоків каналізаційних стоків, сторонніх предметів, які захаращують захищеність від підтоплення; лінія електроживлення приміщення повинна мати окремий автоматичний вимикач. Монтаж і ввод в експлуатацію лічильників, призначених для комерційного обліку, повинні виконуватися організаціями, які мають ліцензію на виконання даних вилів робіт. Позивачем по справі не надано докази яка організація здійснювала монтаж вузла комерційного обліку і наявність у неї ліцензії. Комерційний лічильник необхідно було встановлювати тільки після завершення будівельних та монтажних робіт, очистки, промивки трубопроводів та проведення випробувань на виконання будівельних робіт в будинку N АДРЕСА_2 відповідно до розробленої документації ОКВП «Дніпро - Кіровоград», але ці роботи не були виконані, а лічильник був встановлений з порушенням типових норм ОКВП «Дніпро - Кіровоград» та Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України №270 від 12 жовтня 2018 року «Про затвердження Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік». В матеріалах справи є лист повідомлення «Про прийняття комерційного приладу обліку на абонентський облік» адресований ОКВП «Дніпро - Кіровоград» на голову ОСББ «Чорнобривці» ОСОБА_3 , але не має підтвердження про його отримання. В даному повідомленні повідомлялося про те, що 06 жовтня 2021 року об 11:00 годині буде проводитись огляд та опломбування вузла комерційного обліку, але в цей день акт опломбування не був проведений, а складений лише 11 жовтня 2021 року без повідомлення представника ОСББ «Чорнобривці». За такого вважає, що вузол комерційного обліку за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено з порушенням діючого законодавства. При цьому акт прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складений невідомим ОСОБА_4 . До того ж, акт від 11 жовтня 2021 року складений з порушеннями, а саме: акт повинен складатися в двох або трьох примірниках, а цей акт складений у 52 примірниках; в акті відсутня посада, місце роботи представника зовнішніх інженерних мереж; відсутній номер і дата направлення, посвідчення, або інший документ, що уповноважує представника здійснити прийняття вузла комерційного обліку на абоненський облік; в графі: акт складений в присутності - монтажника ОСОБА_4 №12. Таким чином, невідомо ОСОБА_4 здійснював повноваження як виконавець комунальної послуги чи представника оператора зовнішніх мереж. Невідомо, хто був представником ОСББ, прізвище, ім?я по батькові. В акті зазначено, що примірник власника (співвласників) будівлі отримано ним на руки. Цей акт складено без зауважень. Від виконавця комунальної послуги акт підписаний ОСОБА_4 , також в акті зазначено, що від власника (співвласнків) будівлі від підпису відмовилась. Прізвище не зазначено в акті особи, що відмовилася від підпису, а саме голова ОСББ «Чорнобривці» при цьому дійстві, при складанні даного акта присутньою не була. Таким чином, акт складено з признаками фальсифікації. Акт який складений з порушеннями правил його заповнення не може бути визнаний доказом як документ, що підтверджує факт прийняття вузла комерційного обліку, а тому нарахування є незаконними та безпідставними. Крім того, позивач не довів, що встановлений комерційний водяний лічильник належить ОКВП «Дніпро - Кіровоград». Також відповідач не погоджується з нарахуванням йому плати за абонентське обслговування, так як такі послуги ОКВП «Дніпро - Кіровоград» не надаються. Вказує, що, рахунки за абонентну плату комерційного лічильника з невідомих причин стягуються на рахунок водовідведення, що вводе в оману споживача, так як оплата за комерційний лічильник позивачу повинна сплачуватися за водовідведення і водопостачання на інший рахунок. Крім того, вважає, що в рахунках за водопостачання та водовідведення повинно чітко визначатися, скільки необхідно сплатити за водопостачання, водовідведення, абонентну плату, та різниця між обліком комерційним та особистим лічильником споживача. Повинен бути чіткий розрахунок. Також відповідач вказує, що встановлений водяний лічильник комерційного обліку за адресою: АДРЕСА_2 , повинен бути повірений ще у ІІІ кварталі 2022 року, тобто з 01 вересня 2022 року показники цього комерційного лічильника повинні вважатися не дійсними, так як він не повірений до цього часу, а тому не можуть бути нарахування споживачам згідно показників цього лічильника. Таким чином, на підставі вищенаведених порушень ОКВП «Дніпро - Кіровоград», відповідач вважає, що вузол комерційного обліку встановлений з порушеннями діючого законодавства, а тому всі нарахування споживачам і йому особисто в будинку АДРЕСА_2 не можуть бути дійсними. Нарахування йому боргу відповідно до комерційного водяного лічильника позивачем є безпідставними. З приводу нарахованої заборгованості відповідач вказав, що борг, який йому нарахував позивач рахується з 01 березня 2021 року по 29 лютого 2024 року. При цьому, за період 01 березня 2021 року по 31 жовтня 2021 року, розрахунку так званого боргу відповідач не надає. У справі наявний розрахунок з листопада 2021 року по 29 лютого 2024 року, тобто після встановлення загального комерційного лічильника на будинок. За викладеного вище, відповідач не визнає борг нарахований за послуги водопостачання та водовідведення згідно комерційного водяного лічильника, вважає його нарахування безпідставним, незаконним, з порушенням норм зазначеного ним законодавства.

25 квітня 2024 року представником позивача на відзив на позовну заяву надано відповідь, в якій він не погоджується з викладеними в ньому доводами, надає відповідь на кожен аргумен відповідача. В цілому вказує, що відповідач у відзиві посилається на порушення діючих законодавчих актів щодо встановлення вузла комерційного обліку, належного повідомлення про це споживачів та порядку прийняття вищезгаданого вузла обліку на абоненський облік. Однак, відповідачем документально не підтверджені перераховані ним порушення, які начебто здійснило підприємство водоканалу. В позовній заяві зазначений порядок встановлення вузла комерційного обліку, порядок інформування про намір його встановлення та порядок взяття на абонентський облік, які є чинними нормативно-правовими актами України. Інформування про встановлення вузла комерційного обліку по АДРЕСА_2 ?янка проведено у відповідності до вимог чинного законодавства, як і його встановлення та опломбування. Щодо повірки засобу комерційного обліку представник позивача вказала, що з початком повномасштабної війни проти нашої країни набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2022 року №412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану», яка дозволяє вважати позитивні результати повірки засобів вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.

На відповідь на відзив відповідачем 14 травня 2024 року подано заперечення.

Крім того, відповідачем до суду 23 квітня 2024 року подано зустрічну позовну заяву, яка ухвалою від 29 березня 2024 року прийнята до спільного провадження з первісним позовом.

Так, у зустрічній позовній заяві відповідач просить визнати борг за послуги водопостачання та водовідведення у сумі 5849 грн 11 коп., що нарахований йому Знам?янським водопровідно - каналізаційним господарством ОКВП «Дніпро - Кіровоград» на підставі показання вузла комерційного обліку, встановленого в будинку АДРЕСА_2 незаконним та абонентну плату за його використання. Зобов?язати Знам?янське водопровідно - каналізаційного господарства ОКВП «Дніпро - Кіровоград» списати з його особового рахунку № НОМЕР_1 донараховану заборгованість за послуги з водопостачання та водовідведення у сумі 5849 грн 11 коп. нараховану відповідно до показників вузла комерційного обліку абонентну плату за нього.

В обґрунтування заявлених позовни вимог відповідач вказав, що зобов'язання про сплату за водопостачання та водовідведення по квартирному лічильнику ним виконуються у повному обсязі. Тобто, щомісячно здійснюється оплата за надані послугиги ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Вказане підтверджується платіжними квитанціями з особового рахунку з березня 2021 року по лютий 2024 року. ОКВП «Дніпро-Кіровоград» без законних на те підставах здійснив нарахування йому боргу по встановленому загально будинковому лічильнику в сумі 5849 грн 11 коп. При встановленні вузла комерційного обліку за адресою: АДРЕСА_2 , не дотримано вимог ЗУ«Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Так, в порушення ч.1 ст.3 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», п.3,4 постанови Кабінету Міністрів України від 06 червня 2018 року №444 «Про затвердження Порядку інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку» оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузла комерційного обліку повідомляє власникам (співвласникам) будівлі про намір встановити такий вузол. Повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а вразі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування; у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під?їздах будівлі. Оператор забезпечує доведення до відома власників (співвласників) будівлі інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб - сайті оператора зовнішніх інженерних мереж. При цьому вищевказаний порядок не передбачає альтернативи способу повідомлення про встановлення лічильника, а має чітко визначений алгоритм повідомлення - спочатку на сайті та (не або) у загальнодоступному місці в будинку, а протягом 30 днів з моменту такого повідомлення - особисто кожного споживача на паперовому носії. Відповідач, 17 жовтня 2019 року розмістив на сайті інформацію про розміщення вузлів комерційного обліку в усіх багатоквартирних будинках міста, але з порушенням норм права не розмістив повідомлення в загальнодоступних місцях, і він повідомлень особисто на паперовому носії, як споживач послуги не отримував. Представником ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надано повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку, яке не має ні дати, ні вихідних даних, ні відомостей про направлення такого повідомлення споживачам. Ні він ні інші мешканці будинку цього повідомлення не отримували. Також вказаний Порядок передбачає, що власники (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення мають право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про: згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах; намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку; намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку. Неналежне повідомлення про встановлення вузла комерційного обліку унеможливило йому, як співвласнику будинку, взяти участь у прийнятті вищевказаних рішень. Не складений акт з представником ОСББ про узгодження встановлення комерційного вузла обліку. Крім того, ОКВП «Дніпро - Кіровоград» для будинку АДРЕСА_2 ?янці було розроблено проектну - кошторисну документацію, але роботи щодо обладнання кімнати комерційного обліку не було проведено, але встановлений вузол комерційного обліку, що є порушенням вищезазначених норм. Не відомо ким, коли та на підставі яких документів встановлено лічильник. Також не відомо про акт приймання - передачі робіт по монтажу лічильника. Не можливо встановити про факт наявності ліцензії у відповідача на виконання робіт по встановленню лічильника. Цим порушено його права як споживача послуги, оскільки він повинен бути належно проінформований та перевіряти законність встановлення лічильника на майні, яке належить йому, як співвласнику. На даний час йому також не відомо як здійснювався огляд і опломбування вузла комерційного обліку та згідно яких документів. З не відомих йому на те підстав, ОКВП «Дніпро - Кіровоград» здійснює йому розподіл показників по загально будинковому лічильнику за листопад 2021 року - 3,193куб, за березень 2022 року - 76,01 куб, і так далі, так як він ніякого договору стосовно комерційного обліку не підписував і заяву приєднання також не підписував. Отже, він як, споживач послуг, які йому надає ОКВП «Дніпро - Кіровоград», вважає нарахування заборгованості за загально будинковим лічильником порушенням своїх прав, як споживача, захист яких регулюється вимогами Закону України «Про захист прав споживачів». Односторонні дії ОКВП «Дніпро - Кіровоград», без належного інформування щодо встановленя загально будинкового лічильника без згоди на це співвласників відповідного багатоквартирного будинку слід кваліфікувати, як протиправні дії. Відповідно, визначення бору оплати за споживання води за незаконно встановленим лічильником є також незаконним.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги ОКВП «Дніпро - Кіровоград» підримала у повному обсязі та просила суд їх задовольтнити. Зустрічний позов вважала безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

Відповідач у судовому засіданні заявлені до нього позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в його задоволені, а його зустрічний позов, задовольнити.

Представник третьої особи в судовому засіданні повністю підтримав вимоги зустрічного позову. Письмових пояснень по суті спору не надав.

Свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що вона є головою ОСББ «Чорнобривці» за адресою: АДРЕСА_2 . У 2021 році приїхала бригада водоканалу, зайшла до підвалу, змінили лічильник і поїхали. Який саме лічильник будуть встановлювати не сказали. Це був не перший лічильник, який встановлювали. Тільки навесні 2022 року від контролера дізналася що встановлено лічильник комерційного обліку води. Особисто повідомлення про те, що буде встановлюватися такий тип лічильника, вона не отримувала, ніяких оголошень не було. Згоди на встановлення лічильника ОСББ не давало.

Заслухавши присутніх учасників процесу, свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОКВП «Дніпро Кіровоград» в особі виробничого структурного підрозділу Знам'янське водопровідно-каналізаційне господарство відповідно до «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та центрального водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року №690, Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надає споживачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідач ОСОБА_1 є споживачем послуг з водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 . Квартира за вказаною адресою належить відповідачу ОСОБА_1 та на нього відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 . Відповідно до даних особового рахунку, розрахунок здійснюється враховуючи розподільний та комерційний засоби обліку.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно з п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Водночас, п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Статтею 162 ЖК України передбачено, що плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.

Відповідно до «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та центрального водовідведення», вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами. Плата за послуги розраховується виходячи з розмірів затверджених тарифів та обсягу спожитих послуг, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства. Плата за послуги, абонентське обслуговування та плата за технічне обслуговування і поточний ремонт внутрішньобудинкових систем централізованого водопостачання та водовідведення багатоквартирного будинку вноситься споживачем виконавцю щомісяця однією сумою в порядку та розмірах, визначених договором.При цьому виконавець забезпечує деталізацію інформації щодо структури плати у рахунках споживачів.

У разі коли співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкової системи централізованого водопостачання та водовідведення, плата виконавцю за індивідуальним договором складається з плати за послуги та плати за абонентське обслуговування.

Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, що передбачено ст. 525 ЦК України.

Частиною 1 статті 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

02 серпня 2017 року вступив в дію Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». У відповідності до частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону оснащення вузлами комерційного обліку (тобто загально- будинковими лічильниками) будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, в обов'язковому порядку зобов'язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж (тобто підприємство).

Метою Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» є приведення ринку надання житлово- комунальних послуг в Україні у цивілізований стан, сприяння енергозбереженню, а відтак і енергетичній незалежності нашої держави. Цей закон передбачає два види вузлів обліку теплової енергії, холодної і гарячої води: вузол комерційного обліку (загальнобудинковий) і вузли розподільного обліку (квартирні).

Вузол комерційного обліку слугує для вимірювання обсягу всієї теплової енергії/ води, спожитої у будівлі. Тобто, саме за показаннями його приладів обліку визначається, скільки всього теплової енергії чи води спожили всі споживачі в будівлі. Цей обсяг необхідно розподілити між споживачами в будинку тобто, визначити, хто скільки послуг спожив і скільки повинен за них заплатити. Саме для цього і використовуватимуться квартирні лічильники. Точність вимірювання квартирного лічильника води зазвичай нижча, ніж у будинкового. Тому закон передбачає такий базовий принцип розподілу: обсяг, визначений за допомогою загальнобудинкового вузла, розподіляється між споживачами пропорційно до показань квартирних лічильників. Закон містить докладніші вказівки щодо розподілу показань вузла комерційного обліку для різних ситуацій, які можуть мати місце на практиці, враховуючи витрати води на загальнобудинкові потреби, випадки несанкціонованого втручання в систему тощо. Завдяки такому підходу знімається проблема різниці в показаннях (різниця між сумою показань квартирних лічильників і показаннями будинкового внаслідок різного класу точності).

Відповідно до ч.1 статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнання інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг. Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.

Вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання. (п.13 Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09 серпня 2018 року № 206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2018 року № 990/32442).

Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), підприємства питного водопостачання мають право, серед іншого, забезпечувати встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку питної води відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

У 2020 році ОКВП «Дніпро-Кіровоград» розроблено типові рішення оснащення багатоквартирних будинків вузлами комерційного оліку холодної води (Ду20) (у підвальному приміщенні).

Частиною 3 ст.3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачено, що оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол.

Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців має право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про: згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах; намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку; намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

У разі якщо протягом двох місяців з дня отримання повідомлення власник (співвласники) не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку, а також у разі якщо власник (співвласники) повідомив про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місяців з дня повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

З вищенаведеного можна дійти висновку, що оснащення будинків вузлами комерційного обліку є обов'язковим в силу вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» і власники (співвласники) будинку, у випадку відсутності згоди на встановлення вузла комерційного обліку, зобов'язані самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189-VIII, договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію вищевказаного Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Нові договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.

Власники багатоквартирного будинку про свої наміри щодо самостійного встановлення засобу комерційного обліку води не заявили.

Відповідно до п.4 «Порядку інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку» затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 444 від 06 червня 2018 року встановлено, що повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення: на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування; у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Оператор забезпечує доведення до відома власників (співвласників) будівлі інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі. Днем отримання повідомлення власниками (співвласниками) будівлі є дата розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування.

17 жовтня 2019 року на офіційному сайті Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» опубліковано повідомлення про намір встановлення вузлів комерційного обліку в багатоквартирних будинках по місту Знам'янка, в перелік якого входить будинок по АДРЕСА_2 .

Відомостей, про те, що кожного власника (співвласника) житлового будинку по АДРЕСА_2 , зокрема відповідача, було повідомлено на паперовому носії протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті ОКВП «Дніпро-Кіровоград» про намір встановити вузол комерційного обліку, суду не надано. Разом з тим, долучено реєстр обходу абонентів контролером ЗВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за грудень 2019 року де вказано, що всі старші будинків, в тому числі будинку по АДРЕСА_2 , відмовилися від отримання повідомлень, так як не згодні зі встановленням загальнобудинкового лічильника води. Незважаючи на це співвласники житлового будинку вважаються належним чином повідомленими про намір ОКВП «Дніпро-Кіровоград» встановити вузол комерційного обліку, оскільки законом визначено, що днем отримання повідомлення власниками (співвласниками) будівлі є дата розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, що і було зроблено позивачем.

Суд зазначає, що оснащення будинків вузлами комерційного обліку є обов'язковим, в силу вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», і власники (співвласники) будинку, у випадку відсутності згоди на встановлення вузла комерційного обліку, зобов'язані самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку. Проте, матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили про намір мешканців будинку по АДРЕСА_2 самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, тому оснащення будівлі вузлами комерційного обліку відповідно до вказаних положень законодавства правомірно здійснено ОКВП «Дніпро-Кіровоград».

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік № 270 від 12 жовтня 2018 року передбачено, що вузол комерційного обліку, встановлений у будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж, приймається на абонентський облік оператором зовнішніх інженерних мереж. Пунктом 4 та 5 розділу II цього Порядку встановлено, що огляд і опломбування вузла комерційного обліку проводить представник оператора зовнішніх інженерних мереж у присутності власників (співвласників) будівлі або їхнього представника, а також представника виконавця відповідної комунальної послуги (у разі якщо оператор не є таким виконавцем для споживачів у відповідній будівлі).

Огляд та опломбування вузла комерційного обліку можуть проводитися за відсутності представника виконавця відповідної комунальної послуги (у разі якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги для споживачів у відповідній будівлі), якщо він був належним чином повідомлений про дату і час огляду й опломбування.

Огляд та опломбування вузла комерційного обліку можуть проводитися за відсутності власника (співвласників) будівлі або його представника, якщо вони були належним чином повідомлені про дату і час огляду й опломбування та якщо оператор і виконавець мають можливість безперешкодного доступу до вузла комерційного обліку.

Позивачем, 28 вересня 2021 року голові ОСББ «Чорнобривці», вул.Київська, 27, м.Знам'янка направлено лист-повідомлення про проведення огляду та опломбування 06 жовтня 2021 року вузла комерційного обліку, який встановлений у будинку за адресою АДРЕСА_2 .

06 жовтня 2021 року огляд та опломбування вузла комерційного обліку за адресою АДРЕСА_2 проведений не був у зв'язку з ненаданням ОСББ «Чорнобривці» доступу до підвального приміщення будинку представнику ОКВП, про що свідчить складений акт від 06 жовтня 2021 року, від підпису якого відмовився представник ОСББ.

У подальшому, а саме 11 жовтня 2021 року монтажником санітарно-технічних систем і устаткування Знам'янського ВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград» Кантакузовим К.А. складений акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік - лічильника Maddalena №1821088779 з показниками 862 м3 пломба 35043054, магнітна стрічка № НОМЕР_2 , 3356624, діаметром 20 мм. У акті вказано, що лічильник опломбовано, прийнято на абонентський облік ОКВП «Дніпро-Кіровоград», опломбування здійсено в присутності представника ОСББ, який від підпису акта відмовився.

Правомірність встановлення ОКВП «Дніпро-Кіровоград» вузла комерційного обліку підтверджується наданою суду копією ліцензії №11-Л від 28 лютого 2018 року та копією договору на постановку лічильника за №317/0032м/21 від 02 квітня 2018 року.

Також ОКВП «Дніпро-Кіровоград» суду надано паспорт на лічильник встановлений у будинку АДРЕСА_2 та сертифікат перевірки.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що ОКВП «Дніпро-Кіровоград» правомірно, з дотриманням вимог чинного законодавства був оглянутий та опломбований вузол комерційного обліку води за адресою: АДРЕСА_2 . Про наміри огляд та опломбування вузла комерційного обліку були повідомленні співвласники будинку (ОСББ "Чорнобривці).

Відповідно до ст.67-68 ЖК України та ст.22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» наймач або власник житла зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за надані комунальні послуги. Плата за надані комунальні послуги у вигляді питного водопостачання та водовідведення береться за затвердженими у встановленому порядку тарифами. Якщо у будинку споживача встановлений засіб обліку води, то сплата за спожиту воду справляється згідно з показниками таких засобів обліку.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII, комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням. Споживачем житлово-комунальних послуг за цим законом є індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Частиною 3 статті 16 вказаного Закону визначено принцип безперервного надання споживачу комунальних послуг.

За змістом ст.ст.319, 322 ЦК України власність зобов'язує, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом ст.23-24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» одиниця виміру обсягу спожитої споживачем послуги з централізованого водопостачання визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом. Одиниця виміру обсягу спожитої споживачем послуги з централізованого водовідведення визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом.

При здійсненні нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення застосовується Закон України «Про комерційний облік теплової енергії», Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою КМУ №630 від 21 липня 2005 року та Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року № 315.

Позивачем нарахована заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення відповідачу як за розподільним лічильником встановленим у його квартирі так і за комерційним засобом обліку в розмірі 5849 грн 11 коп., починаючи з березня 2021 року по 29 лютого 2024 року При цьому, за комерційним обліком заборгованість нарахована за період листопад 2021 року - грудень 2023 року. Позивач надав акти обстеження загально будинкового засобу обліку за адресою АДРЕСА_2 , за кожен місяць, та загальну інформацію по розподілу комерційного та розподільних засобів обліку, за кожен місяць, із визначенням між ними різниці та встановлення небалансу, який рознесено на всі квартири будинку.

Враховуючи норми ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», між сторонами в справі виник публічний договір. Публічні договори приєднання вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. Повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Тобто, індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на вебсайті виконавця послуги (в даному спорі https://dmpro-kirovograd.com.ua/) співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.

Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг. Факт отримання послуги не спростовується.

Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 26 вересня 2018 року по справі №750/12850/16-ц та від 06 листопада 2019 року у справі №642/2858/16, споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград», як оператор зовнішніх мереж, встановив та взяв на абонентський облік комерційний засіб обліку за адресою АДРЕСА_2 , де проживає позивач.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що комерційний облік здійснюється вузлом комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує загальний облік її споживання, згідно з показниками його засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі, якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загально будинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку.

Різниця між показниками вузла комерційного обліку та обсягом гарячої, питної води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця розподіляється відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

У разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина - не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.

Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства У країни від 22 листопада 2018 року №315.

Розподіл послуги визначається відповідно до X розділу Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.

Відповідно до цієї Методики у будівлі, що є житловим (багатоквартирним/двоквартирним) будинком, гуртожитком:

1. Загальний обсяг спожитої холодної води (Vв.пбуд) залежно від потреб споживання у будівлі/будинку визначається у спосіб: у будівлі/будинку, де споживання холодної води призначене тільки для надання споживачам послуги з водопостачання (без приготування гарячої води у будівлі/будинку Vх.вгвп.буд = 0) визначається за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку холодної води (лічильник холодної води) при централізованому водопостачанні або лічильника холодної води, установленого на вводі системи автономного водопостачання (за наявності такої системи); у будівлі/будинку, де споживання холодної води призначене для надання споживачам послуги з водопостачання та для потреб приготування у неї (ньому) гарячої води, визначається за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку холодної води з врахуванням показань вузла обліку холодної води перед водопідігрівачем в індивідуальному тепловому пункті (Vх.вгвп.буд)в залежності від схеми його розташування; розрахунковим методом у разі тимчасового виходу або втрати вузла комерційного обліку холодної води (Vх.вгвп.буд) відповідно до пункту 7 розділу XI цієї Методики; розрахунковим методом для будівлі/будинку без приготування у неї (ньому) гарячої води та не оснащеній(им) вузлом обліку (Vв.пбуд = Vх.вбуд =), обсяг спожитої холодної води, розраховується за формулою 7, наведеною у пункті 5 розділу II цієї Методики. При цьому у зазначеній формулі: обсяг витоку холодної води із внутрішньобудинкових мереж централізованого водопостачання (або із мереж системи автономного водопостачання) приймається як Vх.ввит = 0; обсяг небалансу споживання холодної води приймається як Vх.вн.бал = 0;

2.Розподілу підлягають обсяги холодної води, визначені за складовими формули 7, наведеної у пункті 5 розділу II цієї Методики, залежно від категорії приміщення, наявності/відсутності вузлів розподільного обліку холодної води у цих приміщеннях, наявності/відсутності витоку з внутрішньобудинкових мереж водопостачання.

Обсяги небалансу холодної води (Vх.вн.бал) та обсяги спожитої холодної води, визначені як сума показань вузлів розподільного обліку у будівлі/будинку, де усі приміщення споживачів, до яких постачається холодна вода, оснащені вузлами розподільного обліку, розподіляються пропорційно до обсягу споживання.

Такий небаланс холодної води визначають як різницю між визначеним за показаннями приладу обліку загального обсягу спожитої холодної води у будівлі/будинку та між сумарним обсягом спожитої/витраченої холодної води за показаннями вузлів розподільного обліку у приміщеннях споживачів, вузла розподільного обліку на відгалуженні трубопроводу з водорозбірною арматурою для відбору води на загальнобудинкові потреби (або відповідно до обсягу холодної води, витраченої на загальнобудинкові потреби, що визначений відповідним договором з виконавцем комунальних послуг) та вузла обліку холодної води перед водопідігрівачем в індивідуальному тепловому пункті.

У період нарахування відповідачу заборгованості за водовідведення та водопостачання за комерційним обліком усі квартири в будинку по АДРЕСА_2 мали квартирні лічильники, що не заперечується відповідачем. Отже, нарахування вартості послуг з водопостачання та водовідведення позивачу проводилось з урахуванням показників комерційного (загально будинкового) приладу обліку та обсяг небалансу розподілявся між усіма споживачами пропорційно до обсягу споживання.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» від 07 квітня 2023 року № 440, повірки засобів вимірювальної техніки строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом шести місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.

Розрахунок заборгованості позивач обгрунтовує наступним чином.

Відповідно до акта обстеження представника ЗВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград», 30 листопада 2021 року були зняті показники комерційного засобу обліку води з показниками 1128,000м3, за листопад 2021 року, які стали відлікуючими показаннями розподілу, а отже загальний об'єм за послуги водопостачання та водовідведення становили: 1128,000 м3 - 968 м3 = 160,000 м3 - загальний об'єм кубів по будинку, 77,513 м3- куби які були спожиті/виставлені споживачам відповідно до розподільних засобів обліку води (квартирних), а отже: 160,000 м3 -77,513 м3 = 82,487 м3 - небаланс (різниця між комерційним засобом обліку води і розподільним). А тому 82,487 м3 - небалансу були рознесені на всі квартири по АДРЕСА_2 , з них 3,193 м3 небалансу лягли на квартиру АДРЕСА_3 , тобто відповідача.

Відповідно до акта обстежень за грудень 2021 року, 30 грудня 2021 року показники комерційного засобу обліку води а грудень місяць зняті не були у зв'язку з недопуском до підвального приміщення представників водоканалу, а отже загальний об'єм за послуги водопостачання та водовідведення олзраховувалися розрахунком методом (п.4 розділу І Методики розподілу) та становив: 1128,000 м3-1128,000 м3=0,000 м3 - загальний об'жм по будинку. 68,314 м3 - куби, які були спожиті /виставлені споживачам відповідно до розподільних засобів обліку води (квартирних). Небаланс по будинку відсутній у зв'язку з відсутністю показників вузла комерційного обліку.

За такою ж самою формулою здійснено нарахування заборгованості за період березень - жовтень та грудень 2022 року, а також за період січень - грудень 2023 року. Частина небалансу кожен місяць розраховувалася в тому числі на квартиру АДРЕСА_3 .

При цьому, у січні, лютому 2022 року, небаланс по будинку був відсутній у зв'язку з відсутністю показників вузла комерційного обліку у зв'язку з недопуском до підвального приміщення представників водоканалу. Також небаланс був відсутній і у листопаді 2022 року.

На підтвердження наявності у відповідача заборгованості за розподільним та комерційним засобом обліку води з 03 березня 2021 року по лютий 2024 року в сумі 5849 грн 11 коп. позивачем також надано довідку про нарахуваннч плати та розмір платежів, а також табицю по розподілу/перерозподілу комерційного/розподільного засобів обліку води з 01 листопада 2021 року по 29 лютого 2024 року. Крм цього, відповідачу нараховувалася плата за абонентське обслуговування. А також нараховані 3% річних в сумі 321 грн 42 коп. та індекс інфляції відповідно до вимог ст.625 ЦК України в сумі 13050 грн 59 коп.

Відповідачем не оспорюється наданий позивачем розрахунок нарахованої заборгованості, оскільки він вважає взагалі безпідставним нарахування боргів за комерційним засобом обліку води, у вз'язку з протиправністю та порушенням порудку встановлення засобу комерційного обліку води. При цьому він акцентує на безпідставності нарахування заборгованості за абонплатою.

У суду не виникає сумнівів щодо правильності проведенного розрахунку заборгованості.

Статтею 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Плата за абонентське обслуговування та її розмір проводиться відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Постанови КМУ від 05 липня 2019 року №690 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг зцентралізованого водопостачання та водовідведення», з врахуванням вимог постанови КМУ № 808 від 21 серпня 2019 року «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами».

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін (строк).

За змістом ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його не виконанням або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі викладеного, судом встановлено, що у зв'язку з несплатою відповідачем вартості послуг з водопостачання та водовідведення, за адресою АДРЕСА_1 , посинаючи з 01 березня 2021 року по 29 лютого 2024 року, виникла заборгованість в сумі 5849 грн 11 коп., яка підлягає стягненню з останнього в повному обсязі. Також з відповідача підлягають стягненню нарховані суми 3% річних та індекс інфляції.

Таким чином позовні вимоги ОКВП «Дніпро-Кіровоград» до ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Разом з тим за встановлених судом обставин, які підтверджуються дослідженими доазами, що надані сторонами, в їх сукупності, суд не вбачає підстав для задоволення зустрічного позову про визнання безпідставним нарахування боргу, зобов'язання списання боргу. Надані відповідачем докази не спростовують правомірність встановлення позивачем засобу комерційного обліку води за адресою АДРЕСА_2 , його опломбування та нарахування йому заборгованості за водопостачання та водовідведення за період з 01 березня 2021 року по 29 лютого 2024 року. Вимоги первісного та зустрічного позову є взаємовиключними.

У відповідності до положень ч. ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню понесений ним документально підтверджений судовий збір.

Керуючись ст.2,4,12,13,81,89,141,259,263-265,274, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро - Кіровоград» в особі виробничого структурного підрозділу Знам'янського водопровідно-каналізаційного господарства до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» в особі виробничого структурного підрозділу Знам'янського водопровідно-каналізаційного господарства заборгованість за водопостачання та водовідведення за період з 01 березня 2021 року по 29 лютого 2024 року в сумі 5849 (п'ять тисяч вісімсот сорок дев'ять) грн 11 коп., 3% річних в сумі 321 (триста двадцять одна) грн. 42 коп. та індекс інфляції в сумі 1350 (одна тисяча триста п'ятдесят) грн 59 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» в особі виробничого структурного підрозділу Знам'янського водопровідно-каналізаційного господарства судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

У задоволені позову ОСОБА_1 до Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро - Кіровоград», третя особа: виконавчий комітет Знам'янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, про визнання безпідставним нарахування боргу, зобов'язання списання боргу в порядку захисту прав споживачів, відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду.

Сторони по справі:

позивач - Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро - Кіровоград», код ЄДРПОУ 03346822, місцезнаходження: вул. Соборна, 19-а, м. Кропивницький;

відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Третя особа - виконавчий комітет Знам'янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 3298646, місце знаходження вул.М.Грушевського, 19, м. Знам'янка Кропивницького району Кіровоградської облаті.

Суддя Г.В. Берднікова