Справа 339/223/25
140
2-а/339/4/25
19.06.25 м. Болехів
Суддя Болехівського міського суду Івано-Франківської області Сметанюк В.Б., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Львівській області, поліцейського Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області, сержанта поліції Шкіринця Назарія Івановича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову, винесену поліцейським Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області, сержантом поліції Шкіринцем Н.І. серії ЕНА № 4932115 про накладення на нього адміністративного стягнення по справі у вигляді штрафу у розмірі 510 грн за порушення ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За правилами адміністративного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати ст. 160 КАС України, а також вимогам ст. 161 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Частиною 1 статті 42 КАС України визначено, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з частинами першою та третьою статті 90 Цивільного кодексу України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру.
У позовній заяві в якості відповідачів вказано «Управління патрульної поліції в Львівській області, поліцейський Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області, сержант поліції Шкіринець Назарій Іванович».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 730 від 16 вересня 2015 року «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції, зокрема, Головне управління Національної поліції у Львівській області та окремо, Департамент патрульної поліції як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.
З огляду на вищевикладене, існує дві окремі та не підпорядковані один одному юридичні особи публічного права: Головне управління Національної поліції у Львівській області та Департамент патрульної поліції (одним із структурних підрозділів якого є Управління патрульної поліції у Львівській області).
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову, винесену працівником Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області, що є структурним підрозділом Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Згідно з правовою позицією, викладеною у постанові КАС ВС від 26.12.2019 у справі № 724/716/16-а, відповідачем у справах про оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають, зокрема, справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, зокрема, за ч. 2 ст. 122 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Отже, працівники органів і підрозділів Національної поліції (поліцейські) при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції.
Враховуючи наведене, поліцейський Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області, сержант поліції Шкіринець Н.І. не може виступати відповідачем у цій справі, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
За викладених обставин приходжу до висновку, що позивачу слід визначити коло учасників справи, правильно визначити відповідача, відповідно до вимог встановлених ст. 160 КАС України.
Окрім того, частинами 1 та 4 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті; позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, позивачем до позовної заяви не додано документів, які зазначені в переліку додатків, окрім копії позовної заяви (без додатків) для відповідача.
Таким чином, суд констатує, що позивачем до позовної заяви не додано всі зазначені в ній додатки згідно переліку.
За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
При цьому, позивач попереджається, що у разі не усунення недоліків позовної заяви в строк, вказаний в ухвалі, позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута йому.
Керуючись ст.ст.160-161,169 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Львівській області, поліцейського Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області, сержанта поліції Шкіринця Назарія Івановича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу - залишити без руху.
Надати позивачу строк десять днів з моменту отримання копії даної ухвали для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачу, що при невиконанні вимог ухвали в зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.Б. Сметанюк