ЄУН №337/2948/25
Провадження №3/337/864/2025
17 червня 2025 року
Суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя ознайомившись з матеріалами справи, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 НГУ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
До суду надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
За змістом протоколу серія НГУ № 270824, що складений командиром з патрульного батальйону ВЧ НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 , вбачається, що ОСОБА_1 13.06.2025 о 17-20 год. на території військового об'єкту БП№ НОМЕР_3 , солдат ОСОБА_1 , з'явився в нетверезому стані ( характерний запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, млява мова). Відповідно до висновку лікаря-нарколога КНП "НПД" ЗОР встановлено алкогольне сп'яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що копію протоколу він не отримував, з приводу чого відбувається судове засідання він не розуміє, тим більше, визнає, що був в той день в нетверезому стані поза межами військового об'єкту, але це вперше за рік він притягається з даного приводу.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За змістом ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ч. 3 ст.172-20 КУпАП, за якої складено адміністративний протокол, відповідальність настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, або в умовах особливого періоду.
Ч.1 ст.172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Ч. 2 ст.172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.-
При викладенні обставин вчиненого адміністративного правопорушення в адміністративному протоколу уповноважена особа, яка склала протокол НГУ № 2700824, не зазначила ані ознак повторності вчиненого правопорушення протягом року, ані про його вчинення в умовах особливого періоду.
Матеріали справи також не містять жодного доказу того, що правопорушення, що інкриміноване ОСОБА_1 було вчинено особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення.
Крім того, відповідно до п.1 Розділу ІІ «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року № 329 Уповноважена посадова особа складає протокол не пізніше 24 годин з моменту виявлення військовослужбовця (військовозобов'язаного), що вчинив військове адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається військовослужбовцю (військовозобов'язаному), який притягується до адміністративної відповідальності. Аналогічні вимоги наявні і в ч.2 ст. 254 КУпАП, відповідно до якої протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один із яких вручається особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Натомість, матеріали справи не містять доказів отримання ОСОБА_1 копії адміністративного протоколу, що однозначно порушує його право на захист, а сам ОСОБА_1 факт отримання копії протоколу заперечує.
З огляду на наведене, матеріали справи підлягають поверненню на доопрацювання.
Керуючись ст. 254 КУпАП, -
Повернути до військової частини НОМЕР_1 НГУ матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.3 ст.172-20 КУпАП на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.Г. Салтан