Справа № 580/10806/23 Суддя (судді) першої інстанції: Алла РУДЕНКО
17 червня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтранскомплект" на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтранскомплект" до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.08.2023 №0080030403.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 відмовлено в задоволенні позову.
Не погодившись із зазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.08.2023 №0080030403. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що податкові накладні №156, №17, №166, №155, №46, №140, №173, №158 були направлені на реєстрацію 29.12.2022 та 30.12.2022, що підтверджується витягами із системи M.E.Doc і свідчить про виконання позивачем обов'язку щодо їх реєстрації, водночас реєстрація контролюючим органом зазначених податкових накладних лише 02.01.2023 не може слугувати причиною застосування до товариства штрафу.
Додатково зазначив про те, що відповідно до положень п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України відсутні підстави для застосування штрафних санкцій.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що ТОВ "Комтранскомплект" несвоєчасно зареєстровано податкові накладні у зв'язку з чим прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а також звернув увагу суду на те, що відповідно до положень п. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України приймання електронних документів від платника податків здійснюється у робочі дні з 8 години до 18 години. Крім того, надані позивачем копії накладних HML-формату не є доказом який свідчить про їх направлення саме 30.12.2022.
Відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Беручи до уваги, введення в Україні воєнного стану та враховуючи, що за наявними у справі матеріалами її може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів та з огляду на відсутність необхідності розглядати справу у судовому засіданні, керуючись приписами ст. 311 КАС України, справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Комтранскомплект" (код ЄДРПОУ 37639207) зареєстровано в якості юридичної особи 28.03.2011, основний вид діяльності 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.
Головним управлінням ДПС у Черкаській області проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість ТОВ "Комтранскомплект", за результатами якої складено акт від 27.07.2023 №7824/23-00-04-03-04/37639207, яким встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
- від 12.07.2022 №252, граничний термін реєстрації 31.07.2022, фактично зареєстровано 19.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну 19;
- від 12.07.2022 №253, граничний термін реєстрації 31.07.2022, фактично зареєстровано 19.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну 19;
- від 15.12.2022 №156, граничний термін реєстрації 31.12.2022, фактично зареєстровано 02.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 2;
- від 01.12.2022 №17, граничний термін реєстрації 31.12.2022, фактично зареєстровано 02.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 2;
- від 11.12.2022 №166, граничний термін реєстрації 31.12.2022, фактично зареєстровано 02.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 2;
- від 15.12.2022 №155, граничний термін реєстрації 31.12.2022, фактично зареєстровано 02.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 2;
- від 05.12.2022 №46, граничний термін реєстрації 31.12.2022, фактично зареєстровано 02.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 2;
- від 13.12.2022 №140, граничний термін реєстрації 31.12.2022, фактично зареєстровано 02.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 2;
- від 13.12.2022 №173, граничний термін реєстрації 31.12.2022, фактично зареєстровано 02.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 2;
- від 15.12.2022 №158, граничний термін реєстрації 31.12.2022, фактично зареєстровано 02.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 2;
- від 22.11.2022 №230, граничний термін реєстрації 15.12.2022, фактично зареєстровано 15.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 90 днів;
- від 22.11.2022 №229, граничний термін реєстрації 15.12.2022, фактично зареєстровано 15.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну 90.
На підставі акту перевірки від 27.07.2023 №7824/23-00-04-03-04/37639207 ГУ ДПС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.08.2023 №0080030403, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 922 572,74 грн.
Не погоджуючись з податковим повідомлення-рішенням від 28.08.2023 №0080030403 позивачем подано до Державної податкової служби України скаргу від 31.08.2023 №118.
Рішенням Державної податкової служби України від 31.10.2023 №32578/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Черкаській області залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України. Крім того, належним та допустимим доказом, який підтверджує реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, є квитанція про прийняття (реєстрацію) податкової накладної.
За наслідками перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, в межах вимог та обґрунтувань апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (з наступними змінами та доповненнями в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - ПК України).
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до положень п. 120-1.1. ст. 120-1 ПК України: "Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів".
З аналізу вказаних правових норм слідує, що ПК України на платника податків покладено імперативний обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у чітко встановлений строк.
Недотримання встановлених строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачено відповідальність у вигляді штрафу, що розраховується в залежності від терміну такого порушення, що передбачено п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
При цьому, податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Судом встановлено, що позивачем за допомогою електронного сервісу "M.E.Doc" відправлено на реєстрацію наступні податкові накладні:
- від 15.12.2022 №156, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:34 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 01.12.2022 №17, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:36 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 11.12.2022 №166, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (19:02 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 15.12.2022 №155, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:30 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 05.12.2022 №46, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:51 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 13.12.2022 №140, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:25 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 13.12.2022 №173, дата направлення на реєстрацію 30.12.2022 (18:07 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 15.12.2022 №158, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:26 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив про те, що позивачем в порушення пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України відправлено на реєстрацію податкову накладну №173 поза межами операційного робочого дня, оскільки у період воєнного стану платник податку не може зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування до податкової накладної в ЄРПН у святковий чи вихідний день, у тому числі, якщо такий день є граничним днем її реєстрації, та у робочі дні після 18:00 год.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначено у Порядку ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (надалі - Порядок № 1246).
За визначенням у п. 1 Порядку №1246 операційним днем є частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Як встановлено у п. 3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до п. 11 Порядку №1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
У п. 13 Порядку №1246 передбачено формування за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (п. 14 Порядку №1246).
Як визначено у пп. 14.1.56-2 п. 14.1 ст. 14 ПК України електронний кабінет - сукупність інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, призначених для взаємодії між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Взаємодія реалізується через: портальне рішення для користувачів - платників податків, робота в якому здійснюється он-лайн (через мережу Інтернет у режимі реального часу) та не вимагає обов'язкового використання спеціалізованого клієнтського застосування; портальне рішення для користувачів - державних органів, у тому числі контролюючих; програмний інтерфейс (API), що дає змогу реалізувати повноту функціоналу електронного кабінету; інші засоби, бази даних, реєстри, що ведуться в електронному вигляді, інформаційні, телекомунікаційні, інформаційно-телекомунікаційні системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Відповідно до п. 42-1.2 ст. 42-1 ПК України електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, реєстрації, коригування податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних та акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
При цьому згідно з п. 42-1.6 цієї ж статті ПК України електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій, та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється. Технічне обслуговування електронного кабінету проводиться у порядку, що визначається методологом електронного кабінету.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15 березня 2022 року №2120-IX, який набрав чинності 17 березня 2022 року, доповнено п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема, пп. 69.18, відповідно до якого установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
За позицією контролюючого органу та суду першої інстанції у цій нормі перехідних положень ПК України визначено окремий строк приймання електронних документів, обмежений робочими днями й визначеними годинами у межах цих днів. Тому вчинивши реєстраційні дії поза межами вказаного годинного діапазону позивач допустив порушення щодо строку реєстрації податкової накладної.
Зміст норми пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України підтверджує те, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.
Відповідно, дія пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків, не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов'язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.
Правове значення пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов'язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.
Разом із тим, приписи пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.
Аналогічний висновок сформовано Верховним Судом у постановах від 27.03.2025 у справі №380/15811/23, від 14.12.2023 у справі №260/5659/22, від 15.08.2024 у справі №160/20076/23.
Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов'язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.
Виходячи зі співвідношення предметів регулювання пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України на норм ст. 201 ПК України та Порядку №1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку №1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.
При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку №1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, прийняти їх та зареєструвати.
Таким чином, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.
У подальшому законодавець усунув неоднозначність правового регулювання закріпивши у пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України положення про те, що операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Ці зміни внесені до пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України згідно з Законом України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" від 12.01.2023 №2876-IX, який набрав чинності 08.02.2023.
Згідно з введеною нормою визначення операційного дня для цілей вчинення платником дій щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування не пов'язано з робочими днями, а також розширено часові межі для вчинення належних дій платником податку.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що, надіславши контролюючому органу для реєстрації податкову накладну в останній граничний день її реєстрації до 20:00 год., позивач не порушив строки реєстрації вказаної податкової накладної, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій в цій частині.
Стосовно висновків суду першої інстанції про те, що належним та допустимим доказом, який підтверджує реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, є виключено квитанція про прийняття (реєстрацію) податкової накладної, у зв'язку з чим останнім не враховано надані позивачем витяги з системи "M.E.Doc" із зазначенням часу подання на реєстрацію податкових накладних, колегія суддів зазначає наступне.
Верховний Суд у постанові від 15.04.2025 у справі №500/159/24 зазначив про те, що відомості з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді "M.E.Doc" є належними та допустимим доказами, з яких можливо ідентифікувати номер, зміст операцій, точну дату та час відправлення спірних податкових накладних.
Як встановлено судом, позивачем за допомогою електронного сервісу "M.E.Doc" відправлено на реєстрацію наступні податкові накладні:
- від 15.12.2022 №156, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:34 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 01.12.2022 №17, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:36 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 11.12.2022 №166, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (19:02 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 15.12.2022 №155, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:30 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 05.12.2022 №46, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:51 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 13.12.2022 №140, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:25 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 13.12.2022 №173, дата направлення на реєстрацію 30.12.2022 (18:07 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні;
- від 15.12.2022 №158, дата направлення на реєстрацію 29.12.2022 (13:26 год), дата фактичної реєстрації 02.01.2023 (16:39 год), порушення граничного строку реєстрації 2 дні.
Отже, перелічені вище податкові накладні було складено та надіслано на реєстрацію у ЄРПН позивачем 29.12.2022 та 30.12.2022 в межах операційного дня, встановленого п. 201.10 ст. 201 ПК України, що підтверджується відомостями із протоколів із системи "M.E.Doc", водночас відповідачем квитанції про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних не були направлені позивачу протягом операційного дня.
Враховуючи встановлені обставини, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про порушення позивачем строку реєстрації податкових накладних від 15.12.2022 №156, від 01.12.2022 №17, від 11.12.2022 №166, від 15.12.2022 №155, від 05.12.2022 №46, від 13.12.2022 №140, від 15.12.2022 №158, від 13.12.2022 №173.
Разом з тим, позивачем не надано до суду доказів направлення на реєстрацію в ЄРПН податкових накладних від 12.07.2022 №252, №253, граничним строком реєстрації 31.07.2022 (фактично зареєстровані 19.08.2022) та від 22.11.2022 №229, №230, граничним строком реєстрації 15.12.2022 (фактично зареєстровано 15.03.2023), що свідчить про обґрунтованість висновків контролюючого органу у вказаній частини та правомірність податкового повідомлення-рішення від 28.08.2023 №0080030403 в частині застосування до позивача штрафних санкцій на суму 1724,00 грн.
Щодо посилання апелянта, як на підставу для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення на положення п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, колегія суддів зазначає наступне.
18.03.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 №533- IX (далі - Закон №533- IX), відповідно до якого підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений п. 52-1 такого змісту (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 №540-IX та Законом України від 13.05.2020 №591-ІХ):
"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".
Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН у відповідний період.
При цьому, п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчинені відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Аналогічний правовий висновок було сформовано Верховним Судом за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10.12.2021 у справі №420/10367/20, а саме, що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину не застосовуються.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11.03.2020 №211 з 12.03.2020, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Постановою від 27.06.2023 №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 на всій території України карантин.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду цієї справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 03.03.2022 №2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 (далі - Закон №2118-IX).
Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений п. 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, пп.пп. 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України визначено:
- у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні;
- для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З огляду на прийняття Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24.03.2022 №2142-IX у пп. 69.1 слова "трьох місяців" замінені словами "шести місяців".
В подальшому, у зв'язку із набранням чинності 27.05.2022 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12.05.2022 № 2260-IX (Закон №2260-IX) пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України викладено у такій редакції:
"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".
Відтак, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Також Законом №2260-IX пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України викладено в наступній редакції "…У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються"
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, що свідчить про помилковість доводів апелянта.
Таким чином, зважаючи на те, що матеріалами справи частково підтверджується протиправність нарахування відповідачем штрафних санкцій в частині податкових накладних від 15.12.2022 №156, від 01.12.2022 №17, від 11.12.2022 №166, від 15.12.2022 №155, від 05.12.2022 №46, від 13.12.2022 №140, від 13.12.2022 №173, від 15.12.2022 №158 у розмірі 920 848,74 грн, судова колегія приходить до висновку про помилковість твердження суду першої інстанції про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове про часткове задоволення позову.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, неправильне тлумачення закону, призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню повністю з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів виходить з положень ст. 139 КАС України.
Відповідно до ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3).
Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат (ч. 6).
Як вбачається з матеріалів справи позивачем згідно з платіжною інструкцією від 10.11.2023 №1429 сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду першої інстанції у розмірі 13838,60 грн та згідно з платіжними інструкціями від 18.04.2024 №519 та від 02.05.2024 №591 сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги на загальну суму 22 332,88 грн.
Оскільки позовні вимоги задоволено частково, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 34 531,83 грн за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління ДПС у Черкаській області.
Керуючись ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтранскомплект" - задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтранскомплект" - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 28 серпня 2023 року №0080030403 в частині в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтранскомплект" штрафних санкцій на суму 920 848,74 грн (дев'ятсот двадцять тисяч вісімсот сорок вісім гривень 74 копійки).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтранскомплект" (код ЄДРПОУ 37639207, місцезнаходження: 18036, м. Черкаси, вул. Різдвяна, буд. 292) понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 34 531,83 грн. (тридцять чотири тисячі п'ятсот тридцять одна гривня 83 копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ ВП 44131663, місцезнаходження: 18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 235).
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду
Текст постанови виготовлено 17 червня 2025 року.
Суддя-доповідач Н.В.Безименна
Судді Л.В.Бєлова
А.Ю.Кучма