Справа № 420/20/23
про зупинення провадження у справі
18 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та стягнення майнової шкоди,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та стягнення майнової шкоди.
Ухвалою від 27.02.2023 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/20/23 та ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання .
Ухвалою суду від 29.03.2023 року витребував від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) інформацію стосовно того, чи було здійснено державну реєстрацію смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) (був зареєстрований АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ). Провадження у справі зупинено до отримання витребуваних доказів.
Ухвалою суду від 02.05.2023 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 02.05.2023 року провадження по справі №420/20/23 зупинено на підставі п.5 ч.1 ст.236 КАС України.
До суду від представника позивача надійшло клопотання про витребування доказів, а саме витребувати у ОСОБА_2 довідку про перебування на військовій службі передбачену додатком 24 до Інструкції з діловодства у Збройних Силах України (пункт 2.9.4.3), для підтвердження проходження відповідачем ОСОБА_2 військової служби. В обґрунтування клопотання представник позивача зазначає, що військова частина НОМЕР_1 має певні сумніви щодо проходження військової служби ОСОБА_2 , враховуючи розмір суми яка заявлена у позовній заяві до стягнення з ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 02.01.2024 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 03.01.2024 року клопотання представника позивача про витребування доказів задоволено. Витребувано у ОСОБА_2 довідку про перебування на військовій службі передбачену додатком 24 до Інструкції з діловодства у Збройних Силах України (пункт 2.9.4.3). Провадження у справі зупинено до отримання витребуваних доказів.
21.08.2024 року до суду від представника позивача надійшло клопотання про закриття підготовчого провадження по справі та призначення справи до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 30.08.2024 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 30.08.2024 року витребувано у Міністерства оборони України відомості чи перебуває ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, якщо так то вказати в якій військовій частині та її місце знаходження. Провадження у справі зупинено до отримання витребуваних доказів.
Доказів на виконання вимог ухвали суду від 30.08.2024 року Міністерство оборони України не надало та не повідомило суд про неможливість подати витребувані судом докази.
Ухвалою суду від 18.06.2025 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 18.06.2025 року повторно витребувано у Міністерства оборони України відомості чи перебуває ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, якщо так то вказати в якій військовій частині та її місце знаходження.
Суд зазначає, що від відповідача ОСОБА_1 до суду надійшла заява про зупинення провадження по справі № 420/20/23 до припинення перебування ним у складі Збройних сил України. Заява мотивована тим, що з 12.08.2024 року він перебуває на військовій службі у складі Збройних сил України, на підтвердження чого надає витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 12.08.2024 року № 228/нст.
При вирішенні питання про зупинення провадження у справі, суд виходить з наступного.
Зупинення провадження по справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв'язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об'єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.
Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі визначені статтею 236 КАС.
Так, пунктом 5 частини першої статті 236 КАС визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Надалі цей строк неодноразово продовжувався і не скасовано до теперішнього часу.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Виходячи із правової позиції Верховного Суду, викладеної, зокрема, у постанові від 25 липня 2024 року у справі №852/2а-2/24, конструкція пункту 5 частини першої статті 236 КАС дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов'язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.
Наведене правове регулювання дозволяє дійти висновку, що норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Верховний суд зазначає, що конструкція норми пункту 5 частини першої статті 236 КАС носить імперативний характер та покладає на суд саме обов'язок, а не право зупинити провадження у випадку перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Як було встановлено судом, згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 12.08.2024 року № 228/нст ОСОБА_1 з 12 серпня 2024 року зарахований на військову службу до списків особового складу військової частини НОМЕР_4 та вважається таким, який прибув до району ведення бойових дій, для забезпечення належної організації відбиття збройної агресії російської федерації Донецької області.
Таким чином, факт перебування відповідача на службі у Збройних Силах України в умовах воєнного стану свідчить про наявність достатніх підстав для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 5 частиною першою статті 236 КАС.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №420/20/23 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 236, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Клопотання відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та стягнення майнової шкоди - задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі № 420/20/23 за позовом військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та стягнення майнової шкоди до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Зобов'язати ОСОБА_1 повідомити суд в разі припинення ним перебування у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Г. В. Лебедєва