Справа № 420/23419/24
18 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши у письмовому провадженні заяву Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області щодо не вирішення питання про надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки: 5122782600:03:001:0843 (дата державної реєстрації земельної ділянки - 28.06.2023 року) при прийнятті рішення сесії УІІІ скликання Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області від 21.07.2023 року № 649-УІІІ.
Зобов'язано Красносільську сільську раду Одеського району Одеської області внести у рішення сесії УІІІ скликання №649-УІІІ від 21.07.2023 року зміни, шляхом внесення у дане рішення відомостей про надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки: 5122782600:03:001:0843 (дата державної реєстрації земельної ділянки - 28.06.2023 року).
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 1 211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Вищевказане судове рішення набрало законної сили 15.04.2025 року.
16 червня 2025 року від відповідача надійшла заява (вхід. № 60199/25) про відстрочення виконання судового рішення у справі № 420/23419/24, в якій заявник просить відстрочити виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2024 року у справі №420/23419/24 за позовом ОСОБА_1 до Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, до припинення дії воєнного стану в Україні, враховуючи факт введення воєнного стану в Україні та його наслідки, а також внесення у законодавство України, яке регулює земельні відносини, змін щодо заборони безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, посилаючись на існування обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду від 12.12.2024 у цій справі в частині зобов'язання Красносільську сільську раду Одеського району Одеської області внести у рішення сесії VIII скликання № 649- VIII від 21.07.2023 зміни, шляхом внесення у дане рішення відомостей про надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . кадастровий номер земельної ділянки: 5122782600:03:001:0843 (дата державної реєстрації земельної ділянки 28.06.2023 року).
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області про відстрочення виконання рішення суду та додані до неї документи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частинами 3-5 ст.378 КАС України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З аналізу вказаних норм вбачається, що підставою для відстрочення виконання рішення є звернення особи із заявою до суду про відстрочення з обумовленням причин неможливості виконати судове рішення у встановлений законом строк, тобто за доведеністю обставин, що ускладнюють його виконання, або роблять його неможливим (відсутність коштів або присудженого майна в натурі та інше).
Як було встановлено, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, було постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 14.03.2022 року №133/2022, затвердженого Законом України від 15.03.2022 року №2119-ІХ, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, було продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Також, Указом Президента України від 18.04.2022 року №259/2022, затвердженого Законом України від 21.04.2022 року №2212-ІХ, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022), було продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Далі, Указом Президента України від 17.05.2022 року №341/2022, затвердженого Законом України від 22.05.2022 року №2263-ІХ, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 (зі змінами, внесеними Указами від 14.03.2022 року №133/2022 та від 18.04.2022 року №259/2022) було продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 року строком на 90 діб.
Крім цього, Указом Президента України від 12.08.2022 року №573/2022, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
16 листопада 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України №2738-ІХ «Про затвердження Указу Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Станом на теперішній час воєнний стан на території України не скасовано.
Суд приймає до уваги твердження позивача, що Законом України від 24.03.2022 року №2145-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07.04.2022 року, внесені зміни до Земельного кодексу України. Так, вказаним законом розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (пп. 5).
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земельних ділянок у власність.
Поряд з цим, листом Торгово-промислової палати України, на підставі ст.ст.14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 год.30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Разом з тим, суд наголошує, що згідно пп. 5 п. 27 розділу X ЗК України, під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.
У межах розгляду даної справи судом було встановлено, що предметом спору у даній справі була перевірка правомірності рішення сесії УІІІ скликання Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області від 21.07.2023 року № 649-УІІІ, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
В даному випадку, даним рішенням затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , проте не вирішено питання щодо надання земельної ділянки у власність.
В свою чергу, перевіряючи законність та обґрунтованість прийняття відповідачем вищезазначеного рішення, суд у рішенні зазначив наступне.
Так, з аналізу вищевикладених норм матеріального права вбачається, що орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки у власність, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Між тим, як встановлено судом першої інстанції позивачем подано до Красносільської сільської ради заяву про затвердження проекту землеустрою 03 липня 2023 року.
Тобто, у межах спірних правовідносин у Красносільської сільської ради виник обов'язок щодо прийняття у двотижневий строк рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
В свою чергу, рішення сесії УІІІ скликання Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області від 21.07.2023 року № 649-УІІІ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , проте не вирішено питання щодо надання земельної ділянки у власність.
Крім того, суд враховує, що оскаржуване рішення не містить посилання на положення п. 27 розділу X ЗК України, а як наслідок з оскаржуваного рішення неможливо встановити юридичної підстави його прийняття та не вирішення ним питання щодо надання земельної ділянки у власність позивачу.
При цьому, суд наголошує, що положення ч. 9 ст. 118 ЗК України передбачають можливість прийняття лише одного рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, а не окремого рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та рішення про надання її у власність.
За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 р. у справі №П/9901/137/18 (№800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Тому, враховуючи, що відповідачем була допущена протиправна бездіяльність, яка виразилася у не вирішенні при прийнятті рішення сесії УІІІ скликання Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області від 21.07.2023 року № 649-УІІІ питання щодо надання земельної ділянки у власність, яка позбавила позивача можливості реалізувати своє право на отримання земельної ділянки у власність, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною зазначену бездіяльність Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області.
З іншого боку, враховуючи зазначені висновки, суд вважає, що неповним рішенням Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області від 21.07.2023 року № 649-УІІІ позбавлено позивача, який мав легітимні очікування на отримання у власність бажаної земельної ділянки, права на розгляд його заяви про затвердження проекту землеустрою у встановленому ЗК України порядку, за результатом розгляду якої отримати рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Тому, з метою захисту порушених прав позивача, суд вийшов за межі позовних вимог та зобов'язав Красносільську сільську раду Одеського району Одеської області внести у рішення №649-УІІІ від 21.07.2023 року зміни, шляхом внесення відомостей про надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки: 5122782600:03:001:0843.
Відтак, відповідачем рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2024 року у справі № 420/23419/24 не виконано та не надано доказів, які підтверджують обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для відстрочення виконання судового рішення у справі № 420/23419/24, а тому заява Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області про відстрочення виконання судового рішення є такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні заяви Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області про відстрочення виконання судового рішення у справі № 420/23419/24 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов