про залишення позовної заяви без руху
18 червня 2025 рокусправа № 380/11770/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 , за участю третьої особи - військової частини НОМЕР_2 про стягнення безпідставно сплачених коштів,
Військова частина НОМЕР_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), за участю третьої особи - військової частини НОМЕР_2 (далі - третя особа), у якому просить:
- стягнути з відповідача на користь позивача безпідставно набуті ним грошові кошти в розмірі 266 451 (двісті шістдесят шість тисяч чотириста п'ятдесят одна) грн 61 коп, надміру виплачені суми додаткової винагороди за період з 01.09.2023 до 30.09.2023, з 01.10.2023 до 31.10.2023, з 01.11.2023 до 30.11.2023 та з 01.12.2023 до 25.12.2023, за наступними реквізитами: Отримувач - військова частина НОМЕР_2 , Код отримувача - НОМЕР_3 , Рахунок отримувача - НОМЕР_4 , Надавач платіжних послуг отримувача - Державна казначейська служба України м. Київ.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам КАС України з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 №4059-ІХ розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2025 встановлено у розмірі 3028,00 грн.
Пунктом 3 ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлюється ставка судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивач звернувся до суду із однією позовною вимогою майнового характеру, не долучивши до позовної заяви доказів сплати судового збору.
Так, у позовній заяві військова частина НОМЕР_1 просить суд відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення посилаючись на те, що станом на момент звернення до суду бюджетні призначення за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки", а саме на подання до адміністративних судів позовних заяв про стягнення надміру нарахованих та виплачених сум додаткової винагороди до осіб, які були виключені зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , із числа тих, що за висновком Аудиту не набули права на додаткову винагороду у період дії воєнного стану з розрахунку 100 тис. грн у місяць, але яким така була виплачена за рішенням командира військової частини НОМЕР_1 , у військовій частині НОМЕР_1 відсутні.
На підтвердження зазначеного позивач надав довідку в/ч НОМЕР_1 від 07.03.2025 №1630/1795, зі змісту якої вбачається, що військова частина НОМЕР_1 є структурним підрозділом військової частини НОМЕР_2 , яка є бюджетною установою та утримується виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. У військової частини НОМЕР_1 , як структурного підрозділу військової частини НОМЕР_2 , відсутній окремий рахунок у Державній казначейській службі України, оскільки вона не являється розпорядником (одержувачем) бюджетних коштів.
Варто звернути увагу, що наведені позивачем обставини не є підставою звільнення від судового збору в розумінні статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Сума судового збору складає: 266451,61 *1,5% = 3 996,77 грн.
Відтак, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмір 3 996,77 грн за подання цього позову.
За правилами ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тому при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття "дізналася" та "повинна була дізнатись".
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли їй стало відомо про прийняття певного рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, внаслідок чого відбулося порушення прав, свобод чи інтересів особи. Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів).
При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав.
Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо вона знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дії, і у неї не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.10.2023 № 973 "Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за вересень 2023 року" ОСОБА_1 за період 01.09.2023 до 30.09.2023 нараховано та виплачено додаткову винагороду (з розрахунку 100 000 грн) у розмірі 100 000 (сто тисяч) грн.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.11.2023 № 1001 "Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за жовтень 2023 року" ОСОБА_1 за період 01.10.2023 до 31.10.2023 нараховано та виплачено додаткову винагороду (з розрахунку 100 000 грн.) у розмірі 100 000 (сто тисяч) грн.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.12.2023 № 1070 "Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за листопад 2023 року" ОСОБА_1 за період 01.11.2023 до 30.11.2023 нараховано та виплачено додаткову винагороду (з розрахунку 100 000 грн) у розмірі 100 000 (сто тисяч) грн.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.01.2024 № 9 "Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за грудень 2023 року" ОСОБА_1 за період 01.12.2023 до 25.12.2023 нараховано та виплачено додаткову винагороду (з розрахунку 100 000 грн) у розмірі 80 645 (вісімдесят тисяч шістсот сорок п'ять) грн 16 коп.
На підставі Аудиторського звіту від 10.10.2024 № 526/24 командир військової частини НОМЕР_1 видав наказ (з основної діяльності) від 21.01.2025 № 41 "Про внесення змін до наказів командира військової частини НОМЕР_1 про виплату додаткової винагороди".
Таким чином, початок перебігу строків звернення до суду з метою стягнення з ОСОБА_1 надмірно виплачених коштів розпочався з 21.01.2025, тобто з моменту прийняття в/ч НОМЕР_1 наказу від 21.01.2025 № 41 щодо внесення змін до наказів командира в/ч НОМЕР_1 про виплату додаткової винагороди.
Натомість, позивач звернувся до суду лише 10.06.2025, що свідчить про пропуск встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України тримісячного строку звернення до суду для суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як на поважність пропуску строку звернення до суду позивач посилається на те, що 15.01.2025 офіцер групи цивільно-військового співробітництва штабу військової частини НОМЕР_1 був призначеним тимчасово виконуючим обов'язки помічника командира батальйону з правової роботи військової частини НОМЕР_1 та по теперішній час безперервно виконує основні та додаткові позаштатні завдання та функціональні обов'язки в районі ведення бойових дій юридичного радника. Така зайнятість, на думку позивача, з об'єктивних поважних причин вплинула на пропуск тримісячного терміну звернення до адміністративного суду та невчасне подання до суду позовної заяви.
При цьому, позивач не долучив до позовної заяви жодних доказів на підтвердження наведеної обставини.
Окрім того, суд зауважує, що призначення відбулось саме з метою виконання обов'язків з правової роботи військової частини НОМЕР_1 . На думку суду, вказане не може бути визнано поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки виконання обов'язків, пов'язаних з юридичною діяльністю, стосуються, у тому числі, ведення претензійно-позовної роботи, як то звернення до суду із позовом про стягнення коштів.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зважаючи на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху (ч.1 ст.169 КАС України).
За таких обставин позовну заяву відповідно до ч. 2 ст. 160 КАС України, необхідно залишити залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме :
- надати документ про сплату позивачем судового збору в сумі 3 996,77 грн.;
- надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати інші обставини, які можуть бути враховані судом, як поважні для поновлення пропущеного строку із наданням відповідних доказів.
У зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Кисильової О.Й. у період з 13.06.2025 до 17.06.2025 включно, питання залишення позовної заяви без руху вирішене 18.06.2025.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 380/11770/25 та зазначенням прізвища судді, яка прийняла ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна