Рішення від 18.06.2025 по справі 320/11903/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2025 року м. Київ № 320/11903/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 (далі - позивач) з позовом, в якому просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду

України у місті Києві Nє2600-0307-8/95613 від 05.08.2022 про відмову у врахуванні заробітної плати згідно партійного квитка Nє23282566 Позивача - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві

(ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з врахуванням заробітної плати за період 1987 по 1991 роки, що підтверджується зазначеними вище архівними довідками та партійним квитком № 23282566.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вона перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області та з 2022 року отримує пенсію за віком. Позивач вказує, що розмір пенсії занижено, оскільки відповідач не врахував при призначенні пенсії за віком заробітну плату в період з 1987 по 1991 роки. В подальшому, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив останнього привести у відповідність до норм чинного законодавства, однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві відмовлено у такому перерахунку, спираючись на те, що обчислення заробітку для розрахунку пенсії на підставі партійних квитків законодавством не передбачено.

Ухвалою суду відкрито провадження в справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо врахування заробітної плати згідно партійного квитка №23282566.

Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу, зазначивши, що пенсія розрахована на підставі наданих архівних довідок.

При цьому, згідно матеріалів пенсійної справи, станом на 01.07.2022 розмір пенсії позивача складає 2318,09 грн, загальний страховий стаж становить 31 рік 7 місяців 24 дні. Пенсія позивача розрахована за формулою: 9118,81 грн (середня зарплата (дохід) по Україні за 2018-2020 рік) х 0,75802 (коефіцієнт заробітку, із заробітної плати за період з 01 01.03.1987 по 29.02.1992 та з 01.07.2000 по 30.06.2021, оптимізація заробітку з 01.12.2014 по 31.12.2017) х 0,31583 (коефіцієнт стажу) + 135,00 грн. (надбавка 135 грн. індексація пенсії з 01.03.2022).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (надалі - Закон №1788-ХІІ) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У відповідності до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення (перерахунку) пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637; 3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу; 4) відомості про місце проживання особи; 5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; 6) документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком; 7) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного вік; 8) документи, що підтверджують право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону; 9) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.

Як зазначено у підпункті третьому пункту 2.1 Порядку №22-1, для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 розділу II Порядку №22-1 встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Предметом дослідження у даній справі є питання правомірності підстав відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі наданого партійного квитка позивача №23282566, відповідно до якого позивач прийнятий у члени КПРС 29.06.1987, де на відповідних сторінках вказано розмір сплати членських внесків, починаючи від червня 1987 по травень 1991 рік.

Проте, суд зазначає, що для врахування трудового стажу до 1 липня 2000 року особа має надати до пенсійного органу довідку про заробітну плату до 2000 року, в якій мають бути зазначені первинні документи, на підставі яких вона оформлена, та адреса, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Натомість, позивач надав партійний квиток члена НОМЕР_2 , виданий 29.06.1987 Парткомом Київського заводу реле і автоматики ім. 50-річчя СРСР Жовтневий район м. Києва.

За змістом партійного квитка, за період 1987 - 1991 років з місячного заробітку позивача відраховувалися членські внески.

Однак відомості щодо розміру заробітної плати, зазначені у партійному квитку члена партії, не можуть враховуватися пенсійними органами при обчисленні розміру пенсії, оскільки такий квиток не є носієм інформації, що відображає дані про заробіток, тобто не є належним доказом щодо розміру доходів особи, яка претендує на призначення чи перерахунок пенсії.

Натомість, як зазначалося вище, такого роду інформація має відображатися у довідках про заробітну плату (дохід) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, тоді як партійний квиток члена КПРС №23282566, виданий 29.06.1987, не є довідкою про заробітну плату в розумінні підпункту 3 пункту 2.1., пункту 2.10. Порядку №22-1, не є документом, що засвідчує фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Верховний Суд у постанові від 10.10.2018 у справі №472/1835/14-а (адміністративне провадження №К/9901/4813/18) зазначив, що особливий статус комуністичної партії у радянський період не дає підстав для висновку про те, що партійним квитком може підтверджуватися розмір заробітної плати. До того ж призначення партійного квитка є іншим і не пов'язане з нарахуванням заробітної плати.

Частиною п'ятою статті 242 КАС України установлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Тож вимоги позивача щодо врахування при обчисленні розміру пенсії сум заробітної плати, відображених у партійному квитку, суд визнає безпідставними, оскільки такі не ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач правомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі поданих ним документів.

За таких обставин суд визнає позов безпідставним у цілому, а тому вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.