ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" червня 2025 р. справа № 300/8725/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки про поворот виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 51940,88 грн,-
у провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 51940,88 грн.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 задоволено позов Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 51940,88 грн.
Стягнуто з Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки» на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 51940 гривень 88 копійок.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2024 задоволено апеляційну скаргу Підприємства споживчої кооперації «Універсальна торгова база» Івано-Франківської облспоживспілки. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №300/8725/23 скасовано та прийнято постанову, якою в задоволенні позовних вимог Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Підприємства споживчої кооперації «Універсальна торгова база» Івано-Франківської облспоживспілки про стягнення адміністративно-господарських санкцій - відмовлено.
На адресу суду 30.05.2025 представником відповідача через підсистему «Електронний суд» подано заяву про поворот виконання судового рішення у справі №300/8725/23за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 51940,88 грн.Заява мотивована тим, що Восьмим апеляційним адміністративним судом 08.08.2024 скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №300/8725/23 та прийнято постанову, якою в задоволенні позовних вимог Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Підприємства споживчої кооперації «Універсальна торгова база» Івано-Франківської облспоживспілки про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовлено, однак не вирішено питання про поворот виконання судового рішенняу цій справі.
Розгляд зазначеної заяви судом призначено на 14:30 18.06.2025.
В судове засідання 18.06.2025 сторони не з'явилися, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Згідно з частиною 9 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає заяву про поворот виконання, подану відповідно до частин сьомої та восьмої цієї статті, у двадцятиденний строк з дня надходження заяви у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповіднодо пункту 10 частини 1 статті 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 4 статті 229КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Наведені вище обставини та норми процесуального закону дають можливість суду розглянути заявуПідприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілкипро поворот виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі№300/8725/23за відсутності сторін (в письмовому провадженні).
При розгляді даної заяви суд виходить з такого.
Приписами ч.1-3 ст.380 КАС України визначено, що суд апеляційної чи касаційної інстанції, приймаючи постанову, вирішує питання про поворот виконання, якщо, скасувавши рішення (визнавши його нечинним), він: 1) закриває провадження у справі; 2) залишає позов без розгляду; 3) відмовляє в позові повністю; 4) задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.
Якщо рішення після його виконання скасовано і справу повернуто на новий розгляд, суд, ухвалюючи рішення, вирішує питання про поворот виконання, якщо при новому розгляді справи він: 1) закриває провадження у справі; 2) залишає позов без розгляду; 3) відмовляє в позові повністю; 4) задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.
Суд вирішує питання про поворот виконання, якщо за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами він: 1) закриває провадження у справі; 2) залишає позов без розгляду; 3) відмовляє в позові повністю; 4) задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.
Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.380 КАС України питання про поворот виконання рішення суд вирішує за наявності відповідної заяви сторони. До заяви про поворот виконання рішення шляхом повернення стягнутих грошових сум, майна або його вартості додається документ, який підтверджує те, що суму, стягнуту за раніше прийнятим рішенням, списано установою банку або майно вилучено державним виконавцем.
Частиною 7 статті 380 КАС України визначено, що якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішене згідно із частинами першою-третьою цієї статті, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Заява про поворот виконання може бути подана протягом одного року з дня ухвалення відповідного рішення суду апеляційної чи касаційної інстанції або з дня ухвалення рішення при новому розгляді справи за результатами перегляду рішення за нововиявленими або виключними обставинами (ч.8 ст.380 КАС України).
Суд звертає увагу, що поворот виконання рішення - це процесуальна форма захисту прав боржника, суть якого полягає у поверненні стягувачем боржнику всього одержаного за скасованим рішенням суду.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 02.11.2011 р. у справі №13-рп/2011 поворот виконання рішення - це цивільна процесуальна гарантія захисту майнових прав особи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення та повернення стягувачем відповідачу (боржнику) всього одержаного за скасованим (зміненим) рішенням. Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав у разі отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим (зміненим) судовим рішенням неналежного, безпідставно стягненого майна (або виконаних дій), оскільки правова підстава для набуття майна (виконання дій) відпала.
Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав у разі отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим (зміненим) судовим рішенням неналежного, безпідставно стягненого майна (або виконаних дій), оскільки правова підстава для набуття майна (виконання дій) відпала.
Визначальним під час розгляду заяви про поворот виконання судового рішення є з'ясування порушення скасованим судовим рішенням права сторін, чи виконано рішення суду, що призвело до порушення прав, які потребують відновлення у судовому порядку. При повороті виконання рішення вчиняються дії, які покликані повернути стан речей до виконання рішення суду.
Аналіз наведених правових норм вказує на те, що однією з підстав для здійснення повороту виконання судового рішення є скасування судом апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції та ухвалення постанови про відмову у задоволенні позову. При цьому, питання про поворот виконання судового рішення може вирішуватись судом першої інстанції за заявою сторони у справі, яка подається не пізніше одного року з дня ухвалення відповідного рішення.
Судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 задоволено позов Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 51940,88 грн.
Стягнуто з Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки» на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 51940 гривень 88 копійок.
Дане рішення набрало законної сили 23.04.2024 р. у зв'язку з чим 26.04.2024 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №300/8725/23, який направлено позивачем на виконання до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
20.05.2024 старшим державним виконавцем Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№75058002з примусового виконання виконавчого листа №300/8725/23 виданого 26.04.2024 Івано-Франківським окружним адміністративним судом про стягнення з Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 51940,88грн, та стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 5194,08 грн.
Відповідно до платіжної інструкції №О5SC03UPZXвід 28.05.2024 Івано-Франківським відділом державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиціїстягнуто з Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки 57 481,96 грн, за ВП №75058002 з виконання виконавчого листа №300/8725/23 виданого 26.04.2024 Івано-Франківським окружним адміністративним судом.
Водночас, після виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративногосуду у справі №300/8725/23,постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2024 задоволено апеляційну скаргу Підприємства споживчої кооперації «Універсальна торгова база» Івано-Франківської облспоживспілки. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №300/8725/23 скасовано та прийнято постанову, якою в задоволенні позовних вимог Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Підприємства споживчої кооперації «Універсальна торгова база» Івано-Франківської облспоживспілки про стягнення адміністративно-господарських санкцій - відмовлено.
Наведене свідчить про те, що грошові кошти у розмірі 51940,88 грн (адміністративно-господарські санкції, пеня), та у розмірі 5194,08 грн(виконавчий збір), стягнуто з відповідача на виконання судового рішення у справі №300/8725/23, яке в подальшому скасовано судом апеляційної інстанції, та прийнято постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав для повороту виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.036.2024 у справі №300/8725/23шляхом стягнення з Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на користь Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки коштів, що були стягнуті на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №300/8725/23, а отже заява представника відповідача про поворот виконання рішення суду підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 380 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
заяву Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки про поворот виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №300/8725/23 - задовольнити.
Здійснити поворот виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №300/8725/23 в частині стягнення із Підприємства споживчої кооперації " Універсальна торгова база " Івано-Франківської облспоживспілки» (ідентифікаційний код юридичної особи 01752759) на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ідентифікаційний код юридичної особи 13662300) адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 51940 (п'ятдесят одна тисяча дев'ятсот сорок) гривень 88 копійок.
Стягнути з Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ідентифікаційний код юридичної особи 13662300) на користь Підприємства споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки кошти у розмірі 51940 (п'ятдесят одна тисяча дев'ятсот сорок) гривень 88 копійок, та виконавчого збору у розмірі 5194 (п'ять тисяч сто дев'яносто чотири) гривні 08 копійок,що були стягнуті на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №300/8725/23.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. ст.294, 297Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач - Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ідентифікаційний код юридичної особи 13662300), адреса: вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ, 76006;
відповідач - Підприємство споживчої кооперації "Універсальна торгова база" Івано-Франківської облспоживспілки» (ідентифікаційний код юридичної особи 01752759), адреса: вул.Чорновола, 157, м. Івано-Франківськ, 76005.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.