ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про перехід до розгляду справи
за правилами загального позовного провадження
"18" червня 2025 р. справа № 300/3816/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши клопотання учасників справи про перехід до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство Фінансів України та Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, до Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Івано-Франківська міська рада про стягнення боргу на суму 142477514,55 гривень
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі, також - позивач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство Фінансів України, Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, звернулося в суд з позовною заявою до Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром" (надалі, також - відповідач, КП "Івано-Франківськводоекотехпром"), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Івано-Франківська міська рада, про стягнення в дохід бюджету податкового боргу на суму 142477514,55 гривень.
Підставою звернення до суду слугує невиконання відповідачем зобов'язань щодо сплати заборгованості за субкредитними договорами, укладених між КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та Міністерством фінансів України у рамках проєктів Світового банку та ЄБРР, зокрема з приводу несплати:
- основної суми боргу - 75609098,83 гривень щодо позики МБРР від 26.05.2008 року № 4869, договір про надання субкредиту від 10.12.2017 № 28000-04/207;
- основної суми боргу - 37106120,30 гривень щодо позики МБРР від 26.05.2008 року № 4869, договір про надання субкредиту від 14.09.2010 № 28010-02/108;
- пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства - 12704024,62 гривні щодо позики МБРР від 26.05.2008 року № 4869, договір про надання субкредиту від 10.12.2007 № 28000-04/207;
- пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства - 9925111,55 гривень щодо позики МБРР від 26.05.2008 року № 4869, договір про надання субкредиту від 14.09.2010 № 28010-02/108;
- відсотків - плати за користування кредитами (позиками), залученими державою - 6191609,06 гривень щодо позики МБРР від 26.05.2008 року № 4869, договір про надання субкредиту від 10.12.2007 № 28000-04/207;
- відсотків - плати за користування кредитами (позиками), залученими державою - 931897,62 гривень щодо позики МБРР від 26.05.2008 року № 4869, договір про надання субкредиту від 14.09.2010 № 28010-02/108;
- плати за надання державних гарантій та кредитів (позик), залучених державою - 7227,69 гривень щодо позики МБРР від 26.05.2008 року № 4869, договір про надання субкредиту від 10.12.2007 № 28000-04/207;
- плати за надання державних гарантій та кредитів (позик), залучених державою - 2424,88 гривні щодо позики МБРР від 26.05.2008 року № 4869, договір про надання субкредиту від від 14.09.2010 № 28010-02/108.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2025 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.
13.06.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду від третьої особи на стороні відповідача надійшли додаткові пояснення по справі. Також Івано-Франківською міською радою заявлено клопотання про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Дане клопотання обґрунтовано наявністю значного інтересу до даної справи та значною сумою позовних вимог.
17.06.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Також КП "Водоекотехпром" заявлено клопотання про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Дане клопотання обґрунтовано наявністю значного інтересу до даної справи та значною сумою позовних вимог.
17.06.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерства фінансів України надійшло клопотання про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, яке обґрунтовано тим, що сума заборгованості є значною та такою, що має важливе значення для сторін.
Розглянувши дані клопотання суд звертає увагу на наступне.
Відповідно частин 1-3 до статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 12 КАС України, виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Вирішення питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та переходу зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження регламентує стаття 260 КАС України.
У відповідності до статті 257 частини 3 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує, зокрема: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Тобто законодавцем надано право суду визначатись щодо можливості розгляду конкретної справи за правилами, зокрема, загального позовного провадження.
Як встановлено статтею 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У зв'язку вищенаведеним та із врахуванням частини 3 статті 257 КАС України, для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування всіх обставин у цій справі, враховуючи обсяг та характер доказів у справі та інтереси сторін щодо розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження, суд вважає за необхідне розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
Згідно із приписами статті 260 частини 6 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Відповідно до статті 173 частини 2 пункту 1 КАС України, завданням підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
Системно аналізуючи наведені нормативні положення, а також обсяг та характер доказів у справі, враховуючи значення справи для учасників, суд для об'єктивного розгляду та вирішення справи із прийняттям у ній справедливого рішення, вважає за необхідне перейти до розгляду справи в порядку загального позовного провадження та призначити підготовче засідання для розгляду справи по суті.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 12, 179, 241-243, 248, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Перейти до розгляду справи № 300/3816/25 за правилами загального позовного провадження.
2. Призначити підготовче засідання у справі на "07" липня 2025 року о 10:30, яке буде проводити одноособово суддя Главач І.А. в приміщенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46, зал судових засідань № 201.
3. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи через підсистему "Електронний суд".
3.1. Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
4. Ухвала, окремо від рішення суду, не оскаржується і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Главач І.А.