Рішення від 18.06.2025 по справі 300/2242/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" червня 2025 р. справа № 300/2242/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Р.А. АНТАРІС» про стягнення штрафу в сумі 63000,00 грн.,

Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду:

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Р.А. АНТАРІС» (далі - відповідач, ТОВ «Р.А. АНТАРІС») про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 63000,00 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу винесено рішення № 0021 від 20.12.2024 про накладення штрафу за недотримання встановлених Законом України “Про рекламу» вимог щодо змісту реклами, яким накладено на рекламодавця ТОВ «Р.А. АНТАРІС» штраф у розмірі 63000,00 грн. Однак ТОВ «Р.А. АНТАРІС» у вказаний термін штраф за порушення законодавства про рекламу не сплатив та не надав позивачу докази, що підтверджують факт сплати штрафу.

Ухвалою від 08.04.2025 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

05.05.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Товариства з обмеженою відповідальністю “Р.А. АНТАРІС» від 30.04.2025 на позовну заяву. Так, представник відповідача зазначив, що ТОВ «Р.А. АНТАРІС» зарезервовано у ТОВ «Октагон-Аутдор» два рекламоносії «білборди», на яких розміщено рекламні плакати на за мовлення рекламної компанії ТОВ «Джерман Медікал Інвестментс». Так, згідно пункту 2 статті 27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за порушення законодавства про рекламу несе рекламодавець, яким є ТОВ «Джерман Медікал Інвестментс». Таким чином, на думку представника відповідача, ТОВ «Р.А. АНТАРІС» не є суб'єктом відповідальності за вказані в позові порушення законодавства про рекламу і не може бути притягнутий до відповідальності у вигляді накладення штрафу. Окрім цього, представник відповідача зазначив про відсутність підтвердження про належне та своєчасне повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу. За вказаних обставин, представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 52-76).

З 13.06. по 16.06.2025 суддя Тарас Боршовський перебував у щорічній відпустці.

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Завідувачем сектору з контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Сенчук В.В. на вулиці Галицька в місті Івано-Франківськ, виявлено розповсюдження зовнішньої реклами на рекламному щиті типу «білборд» такого змісту: «СЕLL - ДЕНТАЛЬНИЙ ІМПЛАНТ МАЙБУТНЬОГО Стоматологія «Мистецтво Посмішки» ПАРОДОНТОЛОГ-ХІРУРГ НВОСЯДЛИВИЙ РОМАН +380671770778 вулиця Хіміків, 5-Б ХІРУРГ-ІМПЛАНТОЛОГ ШКІРА РУСЛАН…», які містить ознаки порушення вимог частини сьомої статті 21 Закону України «Про рекламу».

У порядку частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу» до ТОВ «ОКТАГОН-АУТДОР» була надіслана вимога №Вих-05.3/6138-24 від 21.11.2024 про надання інформації та документів, які передбачені частиною сьомою статті 21 Закону України «Про рекламу» щодо рекламного об'єкту будівництва (а.с. 28).

На вимогу управління 03.12.2024 розповсюджувачем ТОВ «ОКТАГОН-АУТДОР» надано договір з рекламодавцем ТОВ «Р.А. АНТАРІС» від 14.11.2016 за № 306-16, акт резервування та документальне підтвердження вартості реклами (а.с. 35-46).

04.12.2024 завідувачем сектору з контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Сенчуком В.В. складено протокол № 5- про порушення законодавства про рекламу, в якому зазначено, що ТОВ «Р.А. АНТАРІС» замовило розповсюдження зовнішньої реклами на рекламному щиті типу «білборд» по вулиці Галицька та вулиці Надрічна в місті Івано-Франківську, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо змісту реклами, а саме: рекламний сюжет: «СЕLL - ДЕНТАЛЬНИЙ ІМПЛАНТ МАЙБУТНЬОГО Стоматологія «Мистецтво Посмішки» ПАРОДОНТОЛОГ-ХІРУРГ НОВОСЯДЛИВИЙ РОМАН +380671770778 вулиця Хіміків, 5-Б ХІРУРГ-ІМПЛАНТОЛОГ ШКІРА РУСЛАН…», містить ознаки порушення вимог частини сьомої статті 21 Закону України «Про рекламу» (а.с. 30).

05.12.2024 в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області прийнято рішення № 01-05/301 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на підставі протоколу від 04.12.2024 № 50, щодо порушення вимог частини сьомою статті 21 Закону України «Про рекламу» (а.с. 23).

05.12.2024 до ТОВ «Р.А. АНТАРІС» надіслано повідомлення за №Вих.05.3/6373-24 згідно з частиною другою статті 26 Закону України «Про рекламу», у якій було вказано про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу - 18.12.2024 о 09:00 год., що підтверджується квитанцією АТ “УКРПОШТА» та отримано ТОВ «Р.А. АНТАРІС» 13.12.2024 (а.с. 24-26).

18.12.2024 відбулось засідання комісії в складі, першого заступника начальника ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Сендецького М.П., начальника управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Грибика О.М., завідувача сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Сенчук В.В. Представник ТОВ «Р.А. АНТАРІС» на засідання не з'явився. Протоколом вирішено винести на розгляд керівництва Держпродспоживслужби матеріали справи для прийняття рішення про накладення штрафної санкції та попередити ТОВ «Р.А.АНТАРІС», що за повторне вчинення порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному розмірі (а.с. 22).

20.12.2024 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів прийняла рішення № 0021 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким вирішила: накласти на рекламодавця - ТОВ «Р.А. АНТАРІС» штраф у розмірі 63000,00 грн. за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами; зобов'язати рекламодавця ТОВ «Р.А. АНТАРІС» сплатити в установленому порядку штраф (а.с. 29).

Рішення про накладення штрафу надіслане ТОВ «Р.А. АНТАРІС» листом від 23.12.2024 за № Вих.-05.3-4/26479, яким повідомлено відповідача, що у разі невиконання рішення протягом 15 календарних днів з дня його отримання, стягнення штрафу буде здійснено у судовому порядку (а.с33). Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вказаний лист та рішення від 20.12.2024 за № 0021 відповідач отримав 03.01.2025 (а.с. 32).

Листом від 24.02.2025 № 15.1.3-5/4230 Держпродспоживслужба направила до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області матеріали справи для стягнення суми штрафів у судовому порядку.

В матеріалах справи про порушення законодавства про рекламу міститься розрахунок штрафних санкцій згідно статті 27 Закону, відповідно до якого сума штрафних санкцій 63000,00 грн. (а.с. 34).

У зв'язку з невиконанням у добровільному порядку рішення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 20.12.2024 за № 0021 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на ТОВ «Р.А. АНТАРІС», Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звернулось з цим позовом до суду.

Вирішуючи цей спір суд виходив з таких норм права та мотивів їх застосування. Висновок суду.

Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються відповідно до Закону України “Про рекламу».

Частиною першою статті 27 Закону України “Про рекламу» визначено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону України “Про рекламу» відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами (у тому числі користувацького контенту, який визнається рекламою), в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно.

Згідно з частиною четвертою статті 27 Закону України “Про рекламу» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації та проведення азартних ігор та лотерейній сфері, а також крім тих, які віднесено до компетенції Національного банку України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за процедурою, визначеною Законом України "Про адміністративну процедуру", на:

рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами;

виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами;

розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Повторне вчинення перелічених порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі.

Згідно з частиною п'ятою статті 27 Закону України “Про рекламу», вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.

Відповідно до вимог частини шостої статті 27 Закону України “Про рекламу» за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої частиною другою статті 26 цього Закону, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною сьомою статті 27 Закону України “Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України “Про рекламу», на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини одинадцятої статті 27 Закону України “Про рекламу» рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

Механізм накладення Держпродспоживслужбою та її територіальними органами на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами (далі - суб'єкт реклами) штрафів за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету, КРАІЛ, Національного банку) визначає Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2023 № 1178) (далі - Порядок № 693).

Відповідно до пункту 2 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) та накладення штрафу є протокол, що складається посадовими особами Держпродспоживслужби або її територіальних органів.

Згідно з пунктом 3 Порядку рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, передбачені статтею 27 Закону України “Про рекламу», приймають Голова Держпродспоживслужби, його заступники, керівники територіальних органів Держпродспоживслужби та їх заступники (далі - уповноважені особи).

Пунктом 5 Порядку визначено, що уповноважена особа з урахуванням положень статті 32 Закону України “Про адміністративну процедуру» повідомляє суб'єкту реклами про дату, час та місце розгляду справи поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій або шляхом вручення повідомлення суб'єкту реклами або його представнику, якщо суб'єкт реклами сповістив уповноважену особу про відповідне уповноваження свого представника на отримання повідомлень, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої особи, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

У повідомленні зазначаються права та обов'язки суб'єкта реклами, зокрема інформація про право бути присутнім під час розгляду та вирішення справи, порядок ознайомлення з матеріалами, а також способи подання пояснень і зауважень та строк, протягом якого суб'єкт реклами має право їх подати.

Згідно з пунктом 9 Порядку справа розглядається без участі суб'єкта реклами або його представника у разі його неявки за умови його поінформування відповідно до пункту 5 цього Порядку та ненадходження від нього клопотання про перенесення дати та часу розгляду справи, зазначеного в пункті 7 цього Порядку.

Відповідно до пункту 16 Порядку у разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Пунктом 17 Порядку визначено, що рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу оформлюється у двох примірниках, один з яких залишається в уповноваженої особи, що розглядала справу, другий - вручається суб'єкту реклами або його представникові, про що на першому примірнику такого рішення робиться відповідна позначка, засвідчена підписом суб'єкта реклами або його представника. У разі розгляду справи без участі суб'єкта реклами або його представника рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу надсилається суб'єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.

Згідно з пунктом 19 Порядку рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу набирає чинності з дня вручення його суб'єкту реклами або його представнику.

Відповідно до пункту 20 Порядку рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Законом України “Про адміністративну процедуру», або у судовому порядку.

Пунктом 22 Порядку визначено, що не сплачений у добровільному порядку штраф стягується в установленому законодавством порядку.

Таким чином, штрафні санкції до порушників законодавства про рекламу застосовуються на підставі рішення Держпродспоживслужби, яке приймається за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, а сума штрафної санкції, визначена за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, після закінчення строку на оскарження відповідного рішення, якщо його не було оскаржено, набуває статусу узгодженого грошового зобов'язання та підлягає сплаті до державного бюджету. Не сплачені у добровільному порядку узгоджені штрафні санкції за правопорушення законодавства про рекламу підлягають стягненню з винних осіб у судовому порядку.

Судом встановлено, що 04.12.2024 завідувачем сектору з контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Сенчуком В.В. складено протокол № 5- про порушення законодавства про рекламу, в якому зазначено, що ТОВ «Р.А. АНТАРІС» замовило розповсюдження зовнішньої реклами на рекламному щиті типу «білборд» по вулиці Галицька та вулиці Надрічна в місті Івано-Франківську, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо змісту реклами, а саме: рекламний сюжет: «СЕLL - ДЕНТАЛЬНИЙ ІМПЛАНТ МАЙБУТНЬОГО Стоматологія «Мистецтво Посмішки» ПАРОДОНТОЛОГ-ХІРУРГ НОВОСЯДЛИВИЙ РОМАН +380671770778 вулиця Хіміків, 5-Б ХІРУРГ-ІМПЛАНТОЛОГ ШКІРА РУСЛАН…», містить ознаки порушення вимог частини сьомої статті 21 Закону України «Про рекламу» (а.с. 30). До вказаного протоколу долучено матеріали, а саме: фотофіксація реклами (а.с. 45-46).

Що стосується доводів представника відповідача про те, що ТОВ «Р.А. АНТАРІС» не є суб'єктом відповідальності за вказані в позові порушення законодавства про рекламу і не може бути притягнутий до відповідальності у вигляді накладення штрафу, оскільки відповідальність за порушення законодавства про рекламу несе рекламодавець, яким є ТОВ «Джерман Медікал Інвестментс».

У порядку частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу» до ТОВ «ОКТАГОН-АУТДОР» була надіслана вимога №Вих-05.3/6138-24 від 21.11.2024 про надання інформації та документів, які передбачені частиною сьомою статті 21 Закону України «Про рекламу» щодо рекламного об'єкту будівництва (а.с. 28).

На вимогу управління 03.12.2024 розповсюджувачем ТОВ «ОКТАГОН-АУТДОР» надано договір з рекламодавцем ТОВ «Р.А. АНТАРІС» від 14.11.2016 за № 306-16, акт резервування та документальне підтвердження вартості реклами (а.с. 35-46).

Так, згідно пункту 2.1 договору від 14.11.2016 за № 306-16 про надання послуг з проведення рекламних кампаній, ТОВ «ОКТАГОН-АУТДОР» як виконавець зобов'язувався протягом строку дії Договору професійно і якісно надати послуги з проведення рекламних кампаній для ТОВ «Р.А. АНТАРІС» як замовника на узгоджених згідно Акту резервування поверхнях, а замовник зобов'язувався прийняти та вчасно й у повному обсязі оплатити роботи та послуги виконавця в строки та на умовах, визначених даним договором.

Відповідно до пункту 7.1.5 договору від 14.11.2016 за № 306-16 замовник несе повну відповідальність за відповідність змісту реклами у Рекламних матеріалах чинному законодавству України. У випадку виникнення у зв'язку зі змістом Рекламних матеріалів претензій, суперечок, позовів, застосуванням штрафних санкцій з боку третіх осіб та/або органів. Замовник розглядає й розв'язує ці питання самостійно без залучення виконавця, а також в розумний строк компенсує виконавцеві в повному обсязі всі збитки та/або витрати (в тому числі сплачені виконавцем штрафні санкції), що виникли у зв'язку з пред'явленням таких претензій/вимог/позовів (а.с. 38).

Згідно акту резервування № 241027.0073 від 27.10.2024 ТОВ «ОКТАГОН-АУТДОР» зарезервував поверхні рекламних конструкцій для проведення рекламної кампанії Елайнери для ТОВ «Р.А. АНТАРІС» по вулиці Галицька та вулиці Надрічна в місті Івано-Франківську на загальну суму 15120,00 грн. (а.с. 40).

30.10.2024 ТОВ «ОКТАГОН-АУТДОР» виставило ТОВ «Р.А. АНТАРІС» рахунок на оплату за № 2988 на суму 15120,00 грн. за послуги з розміщення рекламного зображення сюжет: Елайнери (а.с. 43).

Додатком до акту резервування № 241027.0073 від 27.10.2024 до договору від 14.11.2016 за № 306-16 долучено контрольний макет реклами, затверджений замовником: директором ТОВ «Р.А. АНТАРІС», в якому зазначено, що замовник гарантує повну відповідність рекламного сюжету законодавству України, а також наявність усіх відповідних документів, в тому числі але не обмежуючись, дозволів на використання імен та зображень фізичних осіб, в тому числі посадових і службових осіб, відповідних документів для підтвердження легітимності тверджень, що використовуються в рекламі та унеможливлюють неправомірного використання суб'єктом господарювання переваги ринкового становища, ліцензій, свідоцтв та інших документів, що надаються органами державної влади при розміщенні даного рекламного матеріал, також замовник несе самостійно повну відповідальність за зміст реклами, а використані в Контрольному макеті торгові знаки та логотипи мають реєстрацію та дозвіл на розміщення та використання на території України. У випадку понесення виконавцем матеріальних збитків (в тому числі сплати штрафів контролюючим державним та іншим органам) пов'язаних із змістом реклами та встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами. Замовник зобов'язується компенсувати виконавцю в повному обсязі всі понесені матеріальні збитки (в тому числі компенсувати сплачені суми штрафних санкцій) протягом 3 банківських днів з моменту отримання від власника письмової вимоги про сплату (а.с. 44).

Так, з огляду на зміст наданих на вимогу №Вих-05.3/6138-24 від 21.11.2024 документів: договору від 14.11.2016 за № 306-16, акту резервування № 241027.0073 від 27.10.2024 та контрольного макету, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області дійшло висновку, що саме ТОВ «Р.А. АНТАРІС» є замовником реклами, а тому згідно вимог частини другої статті 27 Закону України “Про рекламу» є суб'єктом відповідальності за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами (у тому числі користувацького контенту, який визнається рекламою), в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту.

05.12.2024 до ТОВ «Р.А. АНТАРІС» надіслано повідомлення за №Вих.05.3/6373-24 згідно з частиною другою статті 26 Закону України «Про рекламу», у якій було вказано про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу - 18.12.2024 о 09:00 год., що підтверджується квитанцією АТ “УКРПОШТА» та отримано ТОВ «Р.А. АНТАРІС» 13.12.2024 (а.с. 24-26).

Так, отримавши 13.12.2024 повідомлення про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, ТОВ «Р.А. АНТАРІС» не надало Головному управлінню Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області жодних документів, які б звільняли ТОВ «Р.А. АНТАРІС» від відповідальності за порушення законодавства про рекламу.

Натомість лише у відзиві від 30.04.2025 на позовну заяву представник ТОВ «Р.А. АНТАРІС» повідомив про договірні зобов'язання з ТОВ «Джерман Медікал Інвестментс», яке, на думку представника відповідача, є суб'єктом відповідальності за порушення законодавства про рекламу.

Щодо доводів представника відповідача про неналежне та несвоєчасне повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, то суд вказує, що такі доводи не відповідають дійсності.

Так, 05.12.2024 Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області» надіслано до ТОВ «Р.А. АНТАРІС» повідомлення за №Вих.05.3/6373-24 про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу - 18.12.2024 о 09:00 год., що підтверджується квитанцією АТ “УКРПОШТА». Таке повідомлення отримано ТОВ «Р.А. АНТАРІС» 13.12.2024, що підтверджується відомостями з вебсайту АТ “УКРПОШТА» про результати відстеження поштового відправлення за № 7601503824794 (а.с. 24-26). За відсутності іншого, в суду нема підстав сумніватися в дійсності інформації, викладеної на вебсайті АТ “УКРПОШТА».

18.12.2024 відбулося засідання комісії в складі, першого заступника начальника ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Сендецького М.П., начальника управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Грибика О.М., завідувача сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Сенчук В.В. Представник ТОВ «Р.А. АНТАРІС» на засідання не з'явився. Протоколом вирішено винести на розгляд керівництва Держпродспоживслужби матеріали справи для прийняття рішення про накладення штрафної санкції та попередити ТОВ «Р.А.АНТАРІС», що за повторне вчинення порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному розмірі (а.с. 22).

20.12.2024 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів прийняла рішення № 0021 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким вирішила: накласти на рекламодавця - ТОВ «Р.А. АНТАРІС» штраф у розмірі 63000,00 грн. за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами; зобов'язати рекламодавця ТОВ «Р.А. АНТАРІС» сплатити в установленому порядку штраф (а.с. 29).

Рішення про накладення штрафу надіслане ТОВ «Р.А. АНТАРІС» листом від 23.12.2024 за № Вих.-05.3-4/26479, яким повідомлено відповідача, що у разі невиконання рішення протягом 15 календарних днів з дня його отримання, стягнення штрафу буде здійснено у судовому порядку (а.с33). Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вказаний лист та рішення від 20.12.2024 за № 0021 відповідач отримав 03.01.2025 (а.с. 32).

Суд звертає увагу на те, що ТОВ «Р.А. АНТАРІС» не оскаржувало рішення від 20.12.2024 за № 0021 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу ні в адміністративному порядку (доказів не подано), ні до суду шляхом подання зустрічного позову чи окремого позову.

Сума штрафної санкції, визначена за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, після закінчення строку на оскарження відповідного рішення, якщо його не було оскаржено, набуває статусу узгодженого грошового зобов'язання та підлягає сплаті до державного бюджету. Не сплачені у добровільному порядку узгоджені штрафні санкції за правопорушення законодавства про рекламу підлягають стягненню з винних осіб у судовому порядку.

Оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу 20.12.2024 за № 0021 в установленому законом порядку відповідач не оскаржив, суд дійшов висновку про те, що визначена у рішеннях сума штрафної санкції є узгодженою. Також відповідачем не подано суду доказів сплати суми штрафу добровільно.

Таким чином, адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Р.А. АНТАРІС» про стягнення штрафу в сумі 63000 грн.., є підставним та обґрунтованим, а тому його належить задовольнити.

Щодо судових витрат у справі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу. Доказів понесення інших витрат суду не подано.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Р.А. АНТАРІС» (код ЄДРПОУ - 39227966, вулиця Княжий Затон, 9-А, офіс 369, місто Київ, Київська область, 02095) в дохід державного бюджету України штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 63000 (шістдесят три тисячі) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ - 40309088, вулиця Берегова, 24, місто Івано-Франківськ, 76019.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Р.А. АНТАРІС», код ЄДРПОУ - 39227966, вулиця Княжий Затон, 9-А, офіс 369, місто Київ, Київська область, 02095.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.