17 червня 2025 року м. Ужгород№ 260/2164/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо нескладання та невидачі ОСОБА_1 оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із включенням до такої довідки індексації грошового забезпечення, в тому числі нарахованої на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №260/4057/24; 2) зобов'язати військову частину НОМЕР_1 скласти та видати ОСОБА_1 оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із включенням до такої довідки індексації грошового забезпечення, в тому числі нарахованої на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №260/4057/24.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при звільнення з військової служби відповідач не здійснив з позивачем повного розрахунку, зокрема, не виплатив індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 09.04.2020. В подальшому на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду така індексація була нарахована та виплачена. Однак її розмір не був включений до відомостей довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби перед місяцем звільнення, що направлялася до органу Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії. З метою усунення вказаного порушення позивач звернувся до відповідача із заявою, однак така була протиправно проігнорована.
10 квітня 2025 року відповідач подав через особистий електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого у задоволенні позову просить відмовити. Так, зокрема, зазначає, що індексація грошового забезпечення має компенсаційний характер та спрямована на відшкодування втрачених доходів за наявності чітко встановлених підстав та, відповідно, не належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які включаються до спірної довідки.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) проходив військову службу в Військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 09.04.2020 р. №91 майора ОСОБА_1 , звільненого з військової служби на підставі п. «а» ч. 1 ст. 26 (в запас), пп. «б» п. 2 ч. 5 ст. 26 (за станом здоров'я) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з 09 квітня 2020 року виключено зі списків особового складу частини.
08 травня 2020 року ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з поданням про призначення пенсії ОСОБА_1 №1486 у зв'язку з встановленням інвалідності, до якого, серед іншого, долучив грошовий атестат №150/59/175 та довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393.
Так, в такій довідці наявні відомості про наступні складові грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці, що передували звільненню:
1) основні види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років;
2) щомісячні додаткові вищи грошового забезпечення та премія: надбавка за особливості проходження служби; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; премія.
З 13 травня 2020 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0701007203 від 13.05.2020.
Так, при розрахунку розміру пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області враховано складові грошового забезпечення, зазначені в вищезазначеній довідці та грошовому атестаті.
В подальшому не погоджуючись з повнотою проведеного розрахунку при звільненні, зокрема, невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 09 квітня 2020 року, ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду.
Так, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №260/4057/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2024, визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не виплати в повному обсязі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 09 квітня 2020 року включно, без урахування норм абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 09 квітня 2020 року включно, відповідно до норм абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
На виконання вказаного судового рішення Військова частина НОМЕР_1 здійснила нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 09 квітня 2020 року у розмірі 98153,88 грн, що підтверджується розрахунком №138/53/1018 від 08.02.2025.
25 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернувся до командира Військової частини НОМЕР_1 із заявою, в якій просив оформити та видати йому оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, за останні 24 місяці служби перед звільненням, до якої включити нараховані суми індексації грошового забезпечення, в тому числі на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №260/4057/24, для проведення перерахунку основного розміру призначеної йому пенсії.
Однак про результати розгляду такої заяви Військова частина НОМЕР_1 ОСОБА_1 не повідомила, оновлену довідку не надіслала.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення в спірний правовідносинах, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992.
Згідно ч. 1 ст. 2 цього Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни врегульовано Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону №2011, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Абзацом 2 ч. 3 ст. 9 Закону №2011 визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.07.20204 у справі №260/4057/24 захищено право ОСОБА_1 на виплату індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 з 01 березня 2018 року по 09 квітня 2020 року.
Так, на виконання вказаного судового рішення індексація грошового забезпечення була виплачена позивачу.
Вказана обставина сторонами не заперечується та не є предметом доказування.
Поряд з цим відповідач заперечує можливість включення відомостей про виплачену позивачу індексацію до складу довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, за останні 24 місяці служби перед звільненням, яка скеровувалась до органу Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок №3-1), заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України, за останнім місцем служби.
Згідно п. 2 розділу ІІ Порядку до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додається, серед іншого, грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).
Відповідно до п. 7 Порядку №393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, відомості про складові грошового забезпечення, зазначені у грошовому атестаті та довідці, які надсилаються уповноваженим органом до територіального органу Пенсійного фонду України, безпосередньо впливають на розмір розрахованої в подальшому пенсіонеру пенсії.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується виключно такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постановах Верховного Суду від 30.09.2019 у справі №750/9785/16-а, від 20.11.2019 у справі №127/6228/16-а та від 31.03.2021 у справі №428/11102/16-а, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям. Ураховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
Судом встановлено, що у надісланій до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії були відсутні відомості про індексацію грошового забезпечення позивача у зв'язку з її невиплатою у встановленому законодавством порядку.
Поряд з цим в подальшому виплата позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 09.04.2020 була проведена на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №260/4057/24, що не заперечується сторонами.
Однак відповідачем не складено нової довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення за період з квітня 2018 року по березень 2020 року, що свідчить про протиправну його бездіяльність.
З урахуванням наведених вище обставин справи та норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому вважає за необхідне позов задовольнити.
Питання розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нескладання та невидачі ОСОБА_1 оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із включенням до такої довідки індексації грошового забезпечення, в тому числі нарахованої на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №260/4057/24.
3. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 скласти та видати ОСОБА_1 оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із включенням до такої довідки відомостей про індексацію грошового забезпечення, в тому числі нараховану на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №260/4057/24.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін