(про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду)
17 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/24813/24
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шимоновича Р.М., розглянувши питання про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав до суду клопотання про передачу справи за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Обгрунтовано клопотання тим, що позивач у позовній заяві зазначив своє місце проживання - АДРЕСА_1 , що також підтверджується витягом з реєстру територіальної громади №2024/013740029 від 13.11.2024, який доданий ним до позовної заяви. Крім того, позивач у позовній заяві вказав своє місцезнаходження - АДРЕСА_2 . Разом з тим, місцезнаходження відповідача - АДРЕСА_3 . Вважає, що позивач та відповідач за територіальною підсудністю належать до юрисдикції Київського окружного адміністративного суду, а тому адміністративна справа №240/24813/24 підлягає передачі до вказаного суду.
Розглянувши клопотання про передачу справи за підсудністю, суд зазначає наступне.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм убачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
З матеріалів справи встановлено, що позивач у позовній заяві зазначив своє місце проживання - АДРЕСА_1 , що також підтверджується витягом з реєстру територіальної громади №2024/013740029 від 13.11.2024, який доданий ним до позовної заяви.
Крім того, позивачем у позовній заяві вказано його місцезнаходження - АДРЕСА_4 .
Отже, вирішення цього спору має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Київську область, тобто Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За змістом положень частини п'ятої, шостої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Суд також звертає увагу, що відповідно до положень статті 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Частиною 8 ст. 29 КАС України визначено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Отже, з метою дотримання вимог закону, що визначають правила підсудності адміністративних справ та рівності всіх учасників судового процесу, суд дійшов висновку про доцільність передачі цієї справи за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 29, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Передати адміністративну справу № 240/24813/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії на розгляд Київському окружному адміністративному суду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.М.Шимонович