Рішення від 17.06.2025 по справі 240/15728/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/15728/24

категорія 111031102

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (далі також - Управління, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.04.2024 №0318008-2410-0619-UA18040450000079138 про визначення йому грошового зобов'язання з транспортного податку за 2024 рік в сумі 20833,33 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 вказує на протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки належний йому транспортний засіб Porsche Taycan, 2021 року випуску, тип палива - «Е» (електро), у базовій комплектації, не включений до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, у зв'язку із чим такий податок на нього нараховуватись не може. При цьому, визначаючи оспорюване грошове зобов'язання, відповідач не встановлював та не з'ясовував інформацію щодо конкретної моделі належного позивачу транспортного засобу, а ДПС України у своєму рішенні за результатами розгляду поданої ним скарги лише вказала, що автомобілі з типом палива «Е» (електро) Porsche Taycan Turbo, Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, Porsche Taycan Turbo Sport Turismo (з роком випуску до 4 років) та автомобілі з типом палива «Е» (електро) Porsche Taycan Turbo S, Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo, Porsche Taycan Turbo S Sport Turismo (з роком випуску до 5 років) є об'єктами оподаткування транспортним податком у 2024 році.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головне управління ДПС у Житомирській області подало відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та просить у їх задоволенні відмовити, вважає, що прийняте ним податкове повідомлення-рішення є обгрунтованим, законним й таким, що не підлягає скасуванню, адже як до поданої ним скарги, так і до позовної заяви ОСОБА_1 було додано лише копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу й не додано копії договору купівлі-продажу, в якому був би наведений повний опис автомобіля, включаючи марку, модель, рік випуску, номери кузову та двигуна, а також ціну продажу й умови оплати.

Позивач у відповіді на відзив надав пояснення, що за своєю суттю аналогічні викладеним ним у позовній заяві.

У відповідності до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі її фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.03.2024 є власником транспортного засобу Porsche Taycan, 2021 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_2 тип палива - «Е» (електро), максимальна потужність 280 кВт, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

На підставі приписів пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Управлінням було прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.04.2024 № 0318008-2410-0619-UA18040450000079138 про нарахування ОСОБА_1 грошового зобов'язання з транспортного податку за 2024 рік (з 01.03.2024 по 31.12.2024) в сумі 20833,33 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржено ОСОБА_1 в адміністративному порядку, втім рішенням ДПС України від 07.08.2024 за № 24007/6/99- 00-06-01-03-06 його було залишено без змін, а скаргу платника - без задоволення.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини в межах заявлених позовних вимог, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (абзац 3 пп. 267.2.1 п. 267.2 стю 267 ПК України).

Базою оподаткування відповідно до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування, відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Пунктом 267.4 статті 267 ПК України встановлено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до пп. 267.5.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з пп. 267.6.1 п. 167.6 ст. 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об'єкт оподаткування.

Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

За змістом пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів, зокрема, але не виключно, інформацію про транспортний засіб: марка, модель, об'єм циліндрів двигуна (куб. см), рік випуску та розмір ставки податку.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01.01.2024 встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі в сумі 7100,00грн.

Таким чином, 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2024 складали 2 662 500,00 грн.

Відтак, аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що власники транспортних засобів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 2 662 500,00 грн., є платниками транспортного податку.

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 (в подальшому - Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

Відповідно до п. 2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 за № 403.

Пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів передбачено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДПС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

При цьому, під час розгляду справи судом було встановлено, що належний ОСОБА_1 транспортний засіб - Porsche Taycan, 2021 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_2 тип палива - «Е» (електро), максимальна потужність 280 кВт, не включений до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році.

Що ж до тверджень відповідача про неподання позивачем копії договору купівлі- продажу, в якому був би наведений повний опис автомобіля, включаючи марку, модель, рік випуску, номери кузову та двигуна, а також ціну продажу й умови оплати, що, в свою чергу, нібито унеможливило його ідентифікацію, слід зауважити, що всі вищеперелічені технічні характеристики, необхідні для ідентифікації автомобіля, відображені у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, яка позивачем подавалась податковому органу.

Порядок же здійснення оплати за придбаний автомобіль між позивачем та його контрагентом-продавцем взагалі жодним чином не впливає на визначення спірного грошового зобов'язання.

Отже, судом з'ясовано, що транспортний засіб марки Porsche Taycan, який належить позивачу, не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2024 році відповідно до пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України, у зв'язку з чим такий податок було йому нараховано безпідставно.

Водночас, в матеріалах справи відсутні докази того, що, визначаючи оспорюване грошове зобов'язання, відповідач звертався до Мінекономрозвитку з метою встановлення інформації щодо конкретної моделі належного позивачу транспортного засобу.

Натомість, ДПС України у своєму рішенні за результатами розгляду поданої позивачем скарги посилалась на те, що автомобілі з типом палива «Е» (електро) Porsche Taycan Turbo, Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, Porsche Taycan Turbo Sport Turismo (з роком випуску до 4 років) та автомобілі з типом палива «Е» (електро) Porsche Taycan Turbo S, Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo, Porsche Taycan Turbo S Sport Turismo (з роком випуску до 5 років), тобто зовсім інші транспортні засоби, аніж той, що перебуває у власності позивача, є об'єктами оподаткування транспортним податком у 2024 році.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За змістом ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням наведеного вище в сукупності, оцінивши докази, які є в матеріалах справи, суд дійшов переконання, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 30.04.2024 № 0318008-2410-0619-UA18040450000079138 не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому прийнято протиправно і підлягає скасуванню.

Як наслідок, відповідно до вимог ст. 139 - ст. 143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 3028,00 грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області.

Керуючись ст.ст. 2, 5 - 9, 72, 74, 76 - 77, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 - 258, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 44096781) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області № 0318008-2410-0619-UA18040450000079138 від 30.04.2024 про визначення ОСОБА_1 грошового зобов'язання з транспортного податку за 2024 рік в сумі 20833,33 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 3028,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко

17.06.25