Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 червня 2025 року Справа№200/8222/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Департамента пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3), Департамента пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 00035323, юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9) про визнання протиправними дій щодо незарахування до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024 та призначення пенсії без врахування положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024 та здійснити перерахунок пенсії з 24.07.2024 у розмірі 80% середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Ухвалою суду від 25.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.
Розпорядженням керівника апарату суду від 03.04.2025 №62 "Щодо повторного автоматичного розподілу справи" призначено повторний автоматичний розподіл справи №200/8222/24, у зв'язку з перебуванням судді Давиденко Т.В з 05.03.2025 на лікарняному.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №200/8222/24 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єва І.Г.
Ухвалою суду від 04.04.2025 адміністративну справу №200/8222/24 прийнято до провадження судді Аляб'єва І.Г., вирішено, здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач за місцем свого фактичного перебування, звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. За принципом екстериторіальності вказана заява розглядалася Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З 24.07.2024 року ГУПФУ в Донецькій області рішенням №057250006014 від 15.08.2024 року, ОСОБА_1 , призначено пенсію за віком, що підтверджується рішенням 057250006014 від 15.08.2024 року. Згідно з рішенням про призначення пенсії №057250006014 від 15.08.2024 року мій страховий стаж (неповний) становить 33 роки 5 місяців 21 день, в тому числі робота за списком №1 - 11 років 4 місяці 16 днів.
З розрахунку страхового стажу, наявної в особистому кабінеті Пенсійного фонду України, Відповдачем-1 не зараховано до роботи за списком №1 наступні періоди роботи з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу роботи позивача періоди з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024, чим порушено право позивача на отримання належного розміру пенсії.
Пенсійний фонд України надав відзив на позовну заяву в якому зазначає, що Департамент не є юридичною особою і не може бути відповідачем у судовій справі. Отже, належним відповідачем є Пенсійний фонд України.
Позовна заява повинна відповідати вимогам закону як за формою, так і за змістом.
Призначення позовної заяви полягає в тому, щоб донести до відома суду та інших осіб, які беруть участь у справі, вимоги позивача, який звернувся до суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Виходячи зі змісту позовної заяви, відповідачами у справі є: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійний фонд України. Поряд з цим, в прохальній частині позовної заяви вимоги заявлені тільки до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійний фонд України є різними самостійними юридичними особами з різною юрисдикцією та компетенцією. Оскільки обґрунтувань та мотивів визначення Пенсійного фонду України відповідачем у цій справі Позивачем не наведено, то позов в цій частині не відповідає вимогам п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, що у відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 240 КАС України є підставою для залишення позову без розгляду.
Пенсійним фондом України була отримана заява ОСОБА_1 від 20.08.2024, (вх. № 45842/К-2800-24 від 20.08.2024), в якій він ставив питання про зарахування періодів роботи з 1994 року по 1998 рік на ДП “Селідоввугілля» до стажу роботи за Списком № 1.
За результатами розгляду звернення листом Пенсійного фонду України від 17.09.2024 № 39060-45842/К-03/8-2800/24 Позивачу надано відповідь із відповідними роз'ясненнями, зокрема, щодо призначення пенсії по віку, щодо підтвердження періодів стажу роботи у відповідності до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, та застосування Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 при обчисленні розміру пенсії.
Враховуючи зазначене, відповідь Пенсійного фонду України надана виходячи із правового регулювання питання, заявленого у зверненні, та дискреційних повноважень територіальних органів Фонду та Пенсійного фонду України, що само по собі, як і незгода Позивача з відповіддю, не може слугувати підставою для висновку про протиправність дій Фонду.
Лист Пенсійного фонду України є відповіддю на звернення Позивача та не є рішенням суб'єкта владних повноважень, у розумінні приписів ст. 4 КАС України. Зазначений лист, не породжує прав та обов'язків для Позивача, не є управлінським рішенням, а є фізичним носієм інформації, що містить відповіді на поставлені Позивачем питання. Для ефективного поновлення порушеного права необхідно, щоб існував чіткий зв'язок між правопорушенням та способом захисту права. Іншими словами, метою заявлених позовних вимог має бути усунення перешкод у здійсненні права, а її досягненням - визначений спосіб захисту права, який би вичерпував себе.
Лист Пенсійного фонду України від 17.09.2024 № 39060-45842/К-03/8-2800/24 не є правовим актом індивідуальної дії в розумінні КАС України, оскільки цей лист є відповіддю на звернення і має інформаційно - роз'яснювальний характер.
ГУ ПФУ в Донецькій області надало відзив на позовну заяву в якому зазначає, що за на час звернення Позивача за призначенням пенсії у відомостях персоніфікованого обліку були відсутні данні щодо сплати страхових внесків з ІІ кварталу 2024 року. Після надходження до реєстру застрахованих осіб відомостей про сплату єдиного соціального внеску за ІІ квартал 2024 року з 24.07.2024 було проведено відповідний перерахунок пенсії Позивача. Після надходження відомостей щодо сплати страхових внесків за період з 01.07.2024 буде проведено відповідний перерахунок з урахуванням виплачених сум.
Таким чином слід наголосити, що неврахування періоду роботи з 01.04.2024 по 01.08.2024 було обумовлене відсутністю відомостей щодо сплати страхових внесків на момент призначення пенсії що відповідало вимогам положень ст. 24 Закону 1058.
Після надходження відомостей щодо сплати відповідних сум уповноваженим органом Пенсійного фонду України будуть проведені відповідні перерахунки. Таким чином жодних порушень норм законодавства в цій частині немає, а вимоги Позивача є безпідставними.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії відповідно до ст. 114 Закону №1058.
20.08.2024 ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою в якій просив зарахувати до Списку №1 період роботи 1994-1998.
Листом Пенсійного фонду України від 17.09.2024 № 39060-45842/К-03/8-2800/24 повідомлено позивача, що на підставі заяви від 24.07.2024 позивачу з 24.07.2024 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, розмір якої обчислено відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому уточнюючі довідки відповідно до додатку 5 до Порядку № 637 позивачем не надано.
Враховуючи вищевказане. Пільговий стаж роботи обчислено згідно з наявними відомостями про спеціальний стаж роботи в реєстрі застрахованих осіб.
Водночас повідомляємо, що після надходження до реєстру застрахованих осіб відомостей про сплату єдиного соціального внеску за II квартал 2024 року з 24.07.2024 проведено відповідний перерахунок пенсії позивача.
При обчисленні розміру пенсії позивача страховий стаж та заробітну плату враховано по 30.06.2024, як передбачено Порядком № 22-1.
Доплату по перерахунку пенсії за період з 24.07.2024 по 30.09.2024 з урахуванням виплачених сум отримаєте в плановий виплатний період.
Відповідно до довідки ТОВ «Шахтобудівельна компанія» від 22.07.2024 №02/873 ОСОБА_1 у період з 06.11.2019 по 22.07.2024 працював на посаді прохідника підземного гірничопрохідницької діяльності, зазначена посада передбачено постановою КМУ від 24.06.2016 №461 (Список 1, розділ 1, підрозділ 1).
Згідно з трудової книжки серії НОМЕР_2
з 08.12.1994 по 13.05.1997 працював гірником очисного забою в «Шахтоуправлінні «Курахівське» (запис 2-7);
з 21.05.1997 по 24.11.1997 позивач працював на посаді гірником очисного забою ПП «Плутон» (запис 8-9);
з 02.12.1997 по 27.05.1998 позивач працював на посаді гірничим майстром в ПП «Рудник» (запис 10-12);
у період з 06.11.2019 по 01.08.2024 позивач працював прохідником з повним робочим днем у шахті (запис 30-32).
З довідки РС-право вбачається, що до пільгового стажу роботи не зараховано періоди з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 25.05.1999 по 20.03.2002, з 01.04.2024 по 30.06.2024.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058).
Частиною 1 статті 44 Закону №1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до приписів пункту 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон 1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі Порядок № 383), передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Комплексний аналіз норм дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону № 1058-IV є перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, з урахуванням проведеної атестації робочих місць, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії, визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно з пунктом 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 у справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 у справі №815/1554/17, аналізуючи практику Європейського Суду з прав людини, вказав на те, що принцип правової визначеності має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування існуючих норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій, а також послідовність дій держави щодо можливого втручання в охоронювані Конвенцією та Конституцією України права та свободи цієї особи.
Щодо не зарахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024, суд зазначає наступне.
Згідно з трудової книжки серії НОМЕР_2 позивач працював з 08.12.1994 по 13.05.1997 на посаді гірником очисного забою в «Шахтоуправлінні «Курахівське»; з 21.05.1997 по 24.11.1997 позивач працював на посаді гірником очисного забою ПП «Плутон»; з 02.12.1997 по 27.05.1998 позивач працював на посаді гірничим майстром в ПП «Рудник»; у період з 06.11.2019 по 01.08.2024 позивач працював прохідником з повним робочим днем у шахті.
З довідки РС-право вбачається, що до пільгового стажу роботи не зараховано періоди з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 25.05.1999 по 20.03.2002, з 01.04.2024 по 30.06.2024.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Проте, встановлені у цій справі обставини свідчать, що страховий трудовий стаж позивачки у спірні періоди, підтверджується записами в трудовій книжці.
Це означає, що уточнююча довідка підприємств за відповідні періоду стажу не є обов'язковою для призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 25 вересня 2019 року №227/516/17.
Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч.2 ст.24 Закону №1058).
За приписами ч. 6 ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058).
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року, № 2464-VI ( далі Закон №2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Згідно з ч.2. ст.25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку ( п. 171.1 ст. 171).
Згідно ч.1 ст.16 Закону №1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі.
З аналізу наведених норм законів суд приходить до висновку, що несвоєчасна сплата підприємством загальнообов'язкових страхових внесків не повинна порушувати конституційні, законні права позивача, зокрема, порушувати її право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати покладена на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі №208/6680/16-а(2а/208/245/16).
Виходячи з наведеного періоди роботи позивача з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024 підлягають зарахуванню до пільгового стажу.
Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд зазначає, що станом на момент розгляду справи зарахування періодів роботи позивача з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024 не здійснено відповідачем, отже не відбулася зміна розміру стажу позивачки. Виходячи з наведеного позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є передчасними.
Щодо позовних вимог про врахування положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI (далі - Закон №345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону №345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку, передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», є зайнятість на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років для чоловіків.
Згідно з рішенням про призначення пенсії страховий страж позивача склав 33 роки 08 місяців 21 день, пільговий стаж за Списком № 1 - 08 роки 01 місяць 20 днів.
Виходячи з наведеного, при призначенні пенсії відповідачем обґрунтовано не застосовано положення ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Отже, позовні вимоги в цій частині непідлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Департамента пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 24.07.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з зарахуванням до пільгового стажу позивача періоди роботи 08.12.1994 по 13.05.1997, з 21.05.1997 по 24.11.1997, з 02.12.1997 по 27.05.1998, з 01.04.2024 по 01.08.2024.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 706 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 18.06.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв