Рішення від 16.06.2025 по справі 200/8005/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2025 року Справа№200/8005/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства освіти і науки України

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) через свого представника, адвоката Кичка Романа Анатолійовича (Кичко Р.А.), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства освіти і науки України, в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить суд:

- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, які полягають в такій організації функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, при якій щодо ОСОБА_1 в довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 278277, сформованій в ЄДЕБО 5 вересня 2024 року, зазначений висновок про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту»;

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України організувати формування довідки про здобувача освіти в Єдиній державній електронній базі з питань освіти таким чином, щоб щодо ОСОБА_1 в довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, сформованій в ЄДЕБО, був зазначений висновок про не порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» (а.с. 1-4, 34-37).

Ухвалою суду від 22 листопада 2024 року позовна заява залишена без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 29-30).

3 грудня 2024 року судом отримано заяву позивача про уточнення позовних вимог (а.с. 34-37).

Ухвалою суду від 9 грудня 2024 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) (а.с. 40-41).

20 грудня 2024 року від Міністерства освіти і науки України до суду надійшов відзив на позов (а.с. 46-53).

27 грудня 2024 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с. 70-74).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові та заяві про уточнення позовних вимог зазначено наступне.

У 2004 року позивач отримав диплом молодшого спеціаліста; у 2012 році здійснив спробу здобути перший (бакалаврський) рівень вищої освіти у Донбаській державній машинобудівній академії, але був відрахований; у 2022 році здійснив спробу здобути рівень фахового молодшого бакалавра у Бахмутському фаховому коледжі транспортної інфраструктури, але був відрахований.

У 2024 році позивач почав здобувати перший (бакалаврський) рівень вищої освіти у Державному ВНЗ «Приазовський державний технічний університет», де навчається дотепер.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про освіту» після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки».

Згідно зі ст. 7 цього ж закону документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.

Враховуючи наведені приписи, за своїми рівнями освіта позивача є послідовною, оскільки станом на сьогодні ОСОБА_1 не отримано диплома бакалавра.

Найвищим здобутим позивачем рівнем освіти станом на час звернення до суду, якій підтверджується відповідним диплом, є рівень «молодший спеціаліст».

Разом із цим після звернення до закладу освіти та отримання довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти з'ясувалось, що у зазначеній довідці в графі «на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» вказано: «Ні, порушує».

На переконання позивача причиною невідповідності інформації в довідці реальній ситуації є помилковість алгоритмів, згідно яких формується довідка.

Позивач звернувся з цього приводу до відповідача, але отримав відповідь, в якій вказано, що у термінах визначення послідовності здобуття освіти зазначене свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.

На переконання позивача зазначене не ґрунтуються на жодних вимогах та нормах законодавства та суперечить вимогам Законам України «Про освіту» та «Про вищу освіту».

Також позивач зазначає, що з аналізу листа Міністерства освіти і науки України № 1/9758-24 від 3 червня 2024 року «Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти», який було адресовано у тому числі Державному підприємству «Інфоресурс», слідує, що наявність будь-якого запису про зарахування/відрахування на навчання особи, навіть за умови, що особа вказаний рівень освіти не здобула (не отримала відповідний диплом, атестат, тощо), існуючий алгоритм заповнення довідки про здобувача освіти буде формувати висновок про порушення цією особою послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

Позивач вважає, що зазначене порушує його право на отримання відстрочки від призову на військову службу та просить позов задовольнити (а.с. 1-4, 34-37).

У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, додатком 9 до якого затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в зазначеній базі формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену ч. 2 ст.10 Закону України «Про освіту».

Алгоритм встановлення послідовності рівнів здобуття освіти, який використовується під час формування довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО, викладений в листі Міністерства освіти і науки України від 3 червня 2024 року № 1/9758-24 та повністю відповідає нормам освітнього законодавства.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», […].

Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності.

У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.

Згідно з інформацією, яка міститься в ЄДЕБО, ОСОБА_1 у 2012 році був поновлений на курс у Донбаській державній машинобудівній академії (дата початку навчання 20 серпня 2012 року) за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050503 «Машинобудування», відраховано 5 березня 2013 року. У 2022 році був зарахований до Бахмутського фахового коледжу транспортної інфраструктури (початок навчання 17 вересня 2022 року) за освітнім ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 275 «Транспортні технології (на залізничному транспорті)», відраховано 6 серпня 2024 року. У 2024 році був зарахований до Державного вищого навчального закладу «Приазовський державний технічний університет» (початок навчання 2 вересня 2024 року) за освітнім рівнем бакалавр за спеціальністю 073 «Менеджмент».

Саме тому у довідці на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі, зазначено «Ні, порушує».

Також відповідач зазначає, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і підтверджує статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.

Просить відмовити позивачу у задоволеннійого позовних вимог (а.с. 46-53).

У відповіді позивача на відзив відповідача зазначено, що предмет даного позову не стосується питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО. Натомість, до ЄДЕБО закладами світи вносяться відомості щодо фізичної особи про зарахування, відрахування, переривання навчання тощо. Навчальні заклади не вносять до ЄДЕБО жодних відомостей про послідовність здобуття освіти фізичною особою. Більш того, заклади освіти не можуть вносити до ЄДЕБО вказані відомості, оскільки це не передбачено Положенням.

Також позивач наполягає, що саме відповідач в порушення вимог Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 8 червня 2018 року № 620 та закону України «Про вищу освіту» запровадив існуючий алгоритм визначення послідовності та подальшого заповнення інформації в довідці ЄДЕБО щодо такої послідовності, здійснив розроблення технічного опису та забезпечив доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення цієї бази.

Отже, компетенція закладів освіті щодо внесення інформації/відомостей до ЄДЕБО обмежена вимогами Положення та не розповсюджується на формування висновку про порушення/непорушення послідовності здобуття освіти фізичною особою.

Рівень освіти бакалавр позивачем не було здобуто, так як він був відрахований з навчання та не отримав відповідного документа про відповідний рівень освіти.

Норми чинного законодавства про освіту, зокрема Закон України «Про освіту» та Закон України «Про вищу освіту», чітко визначають, що здобуття рівня освіти можливо тільки після виконання відповідної освітньої програми, проходження атестації та підтверджується отриманням відповідного диплома.

Виходячи із системного аналізу законодавства України про освіту, під рівнем освіти розуміється саме завершений етап освіти, що характеризується певною складністю, певним рівнем компетентності, яку цей рівень надає, та певним стандартом, та підтверджується відповідним документом про освіту.

У позивача станом на сьогодення не завершено перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, як наслідок, відсутній відповідний документпро освіту (диплом).

Наполягає на задоволенні позовних вимог (а.с. 70-74).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), є громадянином України, паспорт № НОМЕР_1 від 19 квітня 2023 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 7-9).

Відповідач, Міністерство освіти і науки України, код ЄДРПОУ 38621185, зареєстроване місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр.-кт Берестейський, буд. 10, є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 54).

Відповідно до виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) щодо документів про освіту та інформації про навчання освіти (дата формування виписки відсутня) ОСОБА_1 отримав наступні документи про освіту, студентські (учнівські) квитки:

• свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_3 , яке видано 10 червня 2000 року Загальноосвітньою школою 1-3 ступенів № 10 міста Горлівки;

• атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_4 , який видано 30 червня 2004 року Горлівським технікумом Донбаського національного технічного університету;

• диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_5 , який видано 30 червня 2004 року Горлівським технікумом Донбаського національного технічного університету;

• студентський квиток серії НОМЕР_6 , який видано 2 вересня 2024 року Державним вищим навчальним закладом «Приазовський державний технічний університет», строк дії - 30 червня 2028 року;

Інформація про навчання:

• з 20 серпня 2012 року по 23 березня 2013 року навчався у Донбаській державній машинобудівній академії за освітнім рівнем «бакалавр» на заочній формі навчання, за бюджетним фінансуванням, структурний підрозділ: факультет машинобудування, спеціальність: «6.050503 Машинобудування»; поточний статус навчання: відраховано із ЗО (картка здобувача: 1445145);

• з 17 вересня 2022 року по 7 серпня 2024 року навчався в Бахмутському фаховому коледжі транспортної інфраструктури за освітнім рівнем «молодший бакалавр» на денній формі навчання, за бюджетним фінансуванням, за спеціальністю: «275 транспортні технології»; поточний статус навчання: відраховано із ЗО (картка здобувача: 10714225);

• з 2 вересня 2024 року по 30 червня 2028 року навчається в Державному вищому навчальному закладі «Приазовський державний технічний університет» за освітнім рівнем «бакалавр» на денній формі навчання, за бюджетним фінансуванням, структурний підрозділ: «Навчально-науковий інститут економіки та менеджменту», спеціальність: «073 Менеджмент», освітня програма: «Бізнес-адміністрування»; поточний статус навчання: зараховано (картка здобувача: 11723685) (а.с. 12).

Згідно із довідкою від 5 вересня 2024 року № 278277 «про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (за формою, наведеною у додатку 9 до постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період), сформованою Державним вищим навчальним закладом «Приазовський державний технічний університет», ОСОБА_1 2 вересня 2024 року розпочав навчання на денній формі навчання за освітнім рівнем «бакалавр», спеціальність/професія: «073 Менеджмент»; дата завершення здобуття освіти - 30 червня 2028 року.

У довідці зазначено, що на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, порушено послідовність поточного здобуття освіти, визначену ст. 10 Закону України «Про освіту» (а.с. 13).

6 листопада 2024 року представник ОСОБА_1 , адвокат Кичко Р.А., звернувся зі скаргою до Міністерства освіти і науки України та ДП «Інфоресурс», в якій просив вжити заходів для того, щоб отримати довідку про здобуття освіти за даними Єдиної державної електронної бази питань освіти послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» (а.с. 22-23).

У відповідь на скаргу Міністерство освіти і науки України листом від 12 листопада 2024 року (МОН № 3/8727-24) повідомило наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, додатком 9 до якого затверджено форму довідки, яка формується за даними ЄДЕБО та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надаються необхідні освітні послуги, які забезпечують, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти.

Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.

Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 у 2012 році був поновлений на курс у Донбаській державній машинобудівній академії (дата початку навчання 20 серпня 2012 року) за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050503 «Машинобудування», відраховано 5 березня 2013 року. У 2022 році був зарахований до Бахмутського фахового коледжу транспортної інфраструктури (початок навчання 17 вересня 2022 року) за освітнім ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 275 «Транспортні технології (на залізничному транспорті)», відраховано 6 серпня 2024 року. У 2024 році був зарахований до Державного вищого навчального закладу «Приазовський державний технічний університет» (початок навчання 2 вересня 2024 року) за освітнім рівнем бакалавр за спеціальністю 073 «Менеджмент». Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує».

Стосовно внесення змін до картки здобувача освіти в ЄДЕБО у листі зазначено, що згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (зі змінами, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року № 1060) державне підприємство «Інфоресурс» належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО - Міністерства освіти і науки України, є технічним адміністратором ЄДЕБО, який здійснює заходи, в т.ч. з надання, тимчасового припинення (блокування) та анулювання доступу до цієї бази та її реєстрів, забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.

Відповідно до п. 2 розділу III Положення про ЄДЕБО, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 8 червня 2018 року № 620, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення уповноваженими суб'єктами.

Згідно із цим Положенням суб'єкти освітньої діяльності та їх відокремлені структурні підрозділи, що надають освітні послуги у сфері фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти, вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у п.п. 6-9 розділу III цього Положення […] для таких суб'єктів освітньої діяльності.

З огляду на зазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності (а.с. 14-15).

До листа додано: копію листа Міністерства освіти і науки України від 3 червня 2024 року (МОН № 1/9758-24) про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти, яким визначено порядок отримання довідки здобувача освіти за денною або дуальною формою навчання та надано роз'яснення щодо алгоритму визначення послідовності здобуття освіти та формування довідки в ЄДЕБО; копію форми довідки про здобувачів освіти за даними ЄДЕБО; копію листа представника Уповноваженого з соціальних та економічних прав Верховної Ради України від 18 липня 2024 року (№ 9278.2/24/40.3), в якому зазначено, що при оформлені висновку щодо порушення / непорушення послідовності здобуття освіти повинен враховуватися факт саме здобутої освіти (завершеного навчання) та наявність документа про освіту (а.с. 14-21).

Будучи не згодним із тим, що довідка про здобувача освіти (за формою, наведеною у додатку 9 до постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560), що формується за даними ЄДЕБО, містить відомості про те, що при поточному здобутті позивачем освіти порушено послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 6 грудня 1991 року № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Як зазначено вище, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час виникнення спірних правовідносин як і станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ).

Згідно із ст. 1 Закону № 3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону № 3543-ХІІ передбачені підстави для отримання громадянами України відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зокрема, пунктом 1 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше з д о б у т и й рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Додатком 5 до Порядку № 560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, визначених ст. 23 Закону 3543-ХІІ.

Вказаним переліком передбачено, що документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», а також докторантів та осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, є довідка про здобувача освіти, сформована в ЄДЕБО, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

Додатком 9 до Порядку № 560 затверджено форму довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.

Пунктом 23 ч. 1 ст. 1 Закону України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (далі - Закон № 2145-VIII, Закон України «Про освіту») визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Частиною 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII передбачено, що рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону № 2145-VIII рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Згідно ч.ч. 1-3ст. 40 Закону № 2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до ЄДЕБО в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України від 1 липня 2014 року № 1556-VII «Про вищу освіту» (далі - Закон № 1556-VII) підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень. Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.

Відповідно до ч. 2 цієї ж статті здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня бакалавра на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра або на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 1556-VII атестація осіб, які здобувають ступінь молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра, здійснюється екзаменаційною комісією, до складу якої можуть включатися представники роботодавців та їх об'єднань, відповідно до положення про екзаменаційну комісію, затвердженого вченою радою закладу вищої освіти (наукової установи).

Статтею 7 Закону № 1556-VII встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва (ч.ч. 1, 2).

Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України (ч. 5).

Згідно з ч. 10 ст. 7 Закону № 1556-VII інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до ЄДЕБО.

З аналізу наведених правових норм слідує, що фізична особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню у разі з а в е р ш е н н я нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми т а проходження атестації.

Здобуття рівня освіти має підтверджуватись відповідним документом про освіту.

Судом встановлено, що позивач не завершував навчання за ступенем/рівнем освіти «бакалавр» (перший (бакалаврський) рівень), не проходив відповідну атестацію та не отримував відповідного диплому, зокрема й після проходження навчання з 20 серпня 2012 року по 23 березня 2013 року в Донбаській державній машинобудівній академії, оскільки був відрахований до його завершення.

Таким чином, оскільки позивач не завершив навчання, його зарахування на навчання на перший (бакалаврський) рівень до Державного вищого навчального закладу «Приазовський державний технічний університет» не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту».

Стосовно посилань відповідача на лист Міністерства освіти і науки України від 3 червня 2024 року № 1/9758-24, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 3 червня 2024 року Міністерство освіти і науки України надіслало керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс» листа (вих. № 1/9758-24) (з додатками), в якому містяться роз'яснення щодо особливостей правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних ЄДЕБО (а.с. 16-19, 60-66).

Відповідно до наведених роз'яснень, з метою реалізації п. 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення ЄДЕБО для забезпечення закладам освіти можливості формування вказаній базі довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку. Не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти: 1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання - за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє - за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання - за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому, в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)». Наприклад: здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Ні, порушує».

Суд вважає за необхідне зазначити, що офіційний лист - це різновид службової кореспонденції, який може носити лише роз'яснювальний, інформаційний та/або рекомендаційний характер і не є нормативно-правовим актом, тобто не є документом, що містить правові норми, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.

Обов'язкові для застосування правила (приписи) мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18 липня 2019 року у справі № 826/2426/16.

Отже, суд відхиляє посилання відповідача на вказаний лист.

Відповідно до ст. 8 Закону № 1556-VII засади функціонування ЄДЕБО визначаються законодавством.

Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у ЄДЕБО, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.

Статтею 74 Закону № 2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі у тексті даного закону - Електронна база) (ч. 1).

Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників. Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 2).

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом. Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про авторське право і суміжні права» та «Про публічні електронні реєстри» (ч. 5).

Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.

Відповідно до п. 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 8 червня 2018 року № 620 (далі - Положення № 620), це Положення розроблено відповідно до ст. 74 Закону України «Про освіту» з метою визначення порядку функціонування ЄДЕБО в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.

Пунктом 5 розділу І Положення № 620 передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Р о з п о р я д н и к о м ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення № 620.

Так, розпорядник ЄДЕБО вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної пп.пп. 1, 2 п. 8, абз.абз. 5 - 7 пп. 1 та пп. 4 п. 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.

Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

Отже, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор ЄДЕБО - ДП «Інфоресурс» мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про наявність чи відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» щодо позивача.

При цьому заклад освіти уповноважений на видачу довідки про здобувача освіти, що формується за даними ЄДЕБО в автоматичному порядку; заклад освіти не уповноважений на внесення змін до ЄДЕБО чи коригування інформації в базі.

У дорученні Міністра освіти і науки України від 31 травня 2024 року № 1/34-Д-24 запропонований алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, відповідно до якого: якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується довідка, в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» зазначається «Ні, порушує»; в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує», а якщо відсутня - «Так, не порушує» (а.с. 58-60).

Отже, заповнення графи довідки про послідовність освіти відбувається в автоматичному порядку під час її формування закладом освіти згідно алгоритму, розробленого за дорученням Міністра освіти і науки України.

З наведеного слідує, що у спірних правовідносинах саме Міносвіти, як розпорядник ЄДЕБО, через технічного адміністратора ЄДЕБО - ДП «Інфоресурс», є реалізатором повноважень щодо формування програмним забезпеченням ЄДЕБО відомостей про порушення послідовності здобуття позивачем освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII.

Під час розгляду справи судом встановлено, що процес здобуття позивачем освіти відповідає послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, тоді як Міносвіти в порушення приписів чинного законодавства України не забезпечило належного функціонування системи ЄДЕБО, що призвело до порушення прав позивача.

Разом із цим суд зазначає, що відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У п. 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Враховуючи наведені нормативно-правові приписи, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправною відмови Міністерства освіти і науки України внести зміни до відомостей, що містяться в ЄДЕБО, про відсутність порушення послідовності здобуття позивачем вищої освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», та зобов'язати відповідача внести зміни до відомостей, що містяться в ЄДЕБО про порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати: «Так, не порушує».

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з квитанцією ID: 1213-9642-2372-3707 від 15 листопада 2024 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20 грн (а.с. 25, 27).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги наведене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати останнього зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 132, 139, 192-193, 242-246, 255-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр-кт Берестейський, буд. 10) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , про відсутність порушення послідовності здобуття вищої освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII.

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» - вказати: «Так, не порушує».

Стягнути з Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр-кт Берестейський, буд. 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна