18 червня 2025 року Справа №160/15326/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про прийняття та затвердження звіту ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 14.07.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум.
Виконавчий листу даній справі видано 20.03.2023.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.08.2023 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено.
Призначено до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в порядку письмового провадження.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у 30-ти денний строк з дати отримання ухвали, подати звіт про виконання рішення суду у справі №160/15326/22.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 встановлено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15326/22 до 15.12.2023.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 встановлено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15326/22 до 01.05.2024.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 встановлено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15326/22 до 01.09.2024.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 відмовлено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у затвердженні звіту про виконання рішення суду у справі №160/15326/22. Встановлено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/15326/22 до 28.02.2025.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22 відмовлено.
Встановлено Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 30.01.2023 у справі №160/15326/22.
Зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області надати Дніпропетровському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22 протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.
Звільнено керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22.
Від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення, в якому відповідач просить:
-прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22.
-звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22.
-у разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22 продовжити строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 30.01.2023 у справі №160/15326/22.
У звіті зазначено, що на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345 VI “Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) з 14.07.2021. За результатами проведеного перерахунку пенсія обчислена із загального страхового стажу, який становить 42 роки 07 місяців 22 дні (зарахований по 30.03.2021), із них до пільгового стажу за Списком № 1 на підземних роботах враховано 16 років 11 місяців 13 днів, де індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,42583 та заробітної плати з урахуванням періоду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.02.2003 по 31.03.2021, де індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 2,02631. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2018 2020 роки, становить 18477,54 грн (9118,81 грн * 2,02631). Загальний розмір пенсії, обчислений за зазначеними даними стажу та заробітної плати з 14.07.2021 з урахуванням доплат до пенсії за Законом №345 VI становить 14782,03 грн. Перерахований розмір пенсії за результатом виконання рішення суду ОСОБА_1 отримує з 01.08.2023 через банківську установу, дата виплати - 10 число. Згідно з рішенням суду від 30.01.2023 по справі №160/15326/22 нараховано суму доплати за період з 14.07.2021 по 31.07.2023 у розмірі 166761,73 грн. В жовтні 2024 року проведено виплату в сумі 2361,00 грн. Залишок нарахованої доплати складає 164400,73 грн.
Щодо порядку виплати нарахованої суми у розмірі 164 400,73 грн відповідач вказує, що ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи (довідка від 21.10.2014 №1249-680146). Нарахована сума в розмірі 164 400,73 грн. обліковується в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, внесена до переліку боргів внутрішньо переміщеним особам згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165 “Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території? та буде виплачена відповідно до затвердженого Порядку.
Відповідач звертає увагу, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направлено запит (від 10.04.2025 №0400-010406-5/71265) до Пенсійного фонду України щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати в сумі 164 400,73 грн для виконання рішення суду в повному обсязі. У листі від 14.05.2025 №2800-03102-9/31888 Пенсійним фондом України повідомлено, що нараховані ОСОБА_1 кошти на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22 підлягають виплаті на умовах, визначених Порядком виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб? від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165, з урахуванням бюджетних призначень, передбачених в бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.
Також, у звіті відповідач акцентує увагу на тому, що грошові кошти, нараховані на виконання рішення суду, які належать позивачу, не є власністю Головного управління та не знаходяться на рахунках останнього. У свою чергу фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Накладення штрафу в такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
За викладених обставин відповідач вважає, що покладені судом зобов'язання вчинити певні дії останнім виконані.
Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ, в порядку письмового провадження.
Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
За частиною 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.02.2022 у справі №160/13013/19.
В даному аспекті суд зауважує, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
Враховуючи викладене суд доходить висновку про вжиття відповідачем достатніх заходів для забезпечення виконання рішення суду в цій справі в повному обсязі. В свою чергу неможливість остаточного виконання рішення суду зумовлена об'єктивними підставами відсутністю фінансування, що не залежить від волі відповідача.
В той же час, викладене свідчить про те, що рішення суду не виконано в повному обсязі, а саме - виплата заборгованості позивачу не здійснена, в зв'язку з чим підстави для застосування процедури судового контролю зберігаються.
Проаналізувавши поданий відповідачем звіт, суд доходить висновку, що останній не свідчить про виконання судового рішення у даній справі в повному обсязі, а тому суд не приймає поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду у даній справі.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне встановити новий строк Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області для подання звіту про виконання рішення суду у справі №160/15326/22.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22 - відмовити.
Встановити Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 30.01.2023 у справі №160/15326/22.
Зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області надати Дніпропетровському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22 протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.
Звільнити керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №160/15326/22.
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська