Справа № 711/4928/25
Номер провадження 3/711/1387/25
17 червня 2025 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Комплєктової Т.О.,
за участю секретаря Тищенко А.А.,
захисника Чорноіваненка Д.О.,
розглянувши матеріал, який надійшов з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції (протокол № 50-33/950 від 12.05.2025), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та мешканки АДРЕСА_1 працюючої головою комісії з припинення політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ», ІПН НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП,-
ОСОБА_1 , як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії «Партія вільних демократів», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» не подала до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2024 року до 10.02.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, з клопотанням про відкладення розгляду справи не зверталась.
Представник ОСОБА_1 адвокат Чорноіваненко Д.О. в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 не визнає себе винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП. 11.08.2021 на позачерговому з'їзді політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» було прийнято рішення про припинення діяльності (ліквідацію) партії шляхом її саморозпуску та обрання ліквідаційної комісії для здійснення всіх необхідних дій в процесі ліквідації. 03.09.2021 МІН?ЮСТ здійснив державну реєстрацію рішення про припинення політичної партії. У відповідності до ч.3 ст. 23 Закону України «Про політичні партії в Україні» рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) політичної партії з дня внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не може бути скасовано політичною партією. Таким чином, процес саморозпуску політичної партії є безповоротним та з 03.09.2021 юридична особа «політична партія «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» не є політичною партією, в розумінні статті 2 Закону України «Про політичні партії в Україні», оскільки не виконує мету, з якою її було створено, а саме сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, участі у виборах та інших політичних заходах. До ГУДПС у Черкаській області подано ліквідаційний звіт, за наслідками розгляду ГУДПС у Черкаській області 13.12.2021 прийняло рішення про виключення політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» із реєстру неприбуткових організацій, що унеможливлює її подальшу діяльність як неприбуткової установи. Після початку ліквідаційної процедури і припинення політичного статусу політичної партії, після подання до податкового органу ліквідаційного звіту (балансу), скасування статусу неприбуткової організації, у юридичної особи відсутні зобов'язання щодо подальшої звітності. У відповідності до ч.1 та ч.2 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», Політичні партії, місцеві організації політичних партій ведуть бухгалтерську звітність у встановленому порядку проводять щорічний внутрішньопартійний фінансовий аудит своєї діяльності, а також проходять зовнішній незалежний фінансовий аудит у випадках, передбачених цим Законом. Щорічний внутрішньопартійний фінансовий аудит політичної партії здійснюється за доходами і витратами політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, уповноваженим на те органом чи посадовою особою партії в порядку, визначеному статутом політичної партії. Із приписів ч.11 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» вбачається, що фінансовий звіт можна сформувати на підставі даних бухгалтерського обліку, який не ведеться. Очевидно, що повне припинення діяльності політичної партії із завершенням бухгалтерського обліку та податкової звітності, відсутність фактичних доходів та витрат політичної партії, унеможливлює підготовку до подання фінансової звітності, проведення внутрішньопартійного аудиту та незалежного фінансового аудиту, які є складовими частинами звіту. До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає податковим органам, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період (абзац другий ч. 7 ст. 111 ЦКУ). Згідно з ч. 1 ст. 8 розділу ІІІ Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Звітним періодом підприємства, що ліквідується, є період з початку звітного року до дати прийняття рішення про його ліквідацію (ч. 3 ст. 13 розділу IV Закону № 996). Тобто звіт до НАЗК можливий лише за період з 01.01.2021 по 11.08.2021 року. Закон, яким поновлювався обов'язок звітування політичних партій від 23.08.2023 набрав чинності 26.12.2023, а на цей момент вже було прийнято рішення про ліквідацію політичної партії (11.08.2021) та ОСОБА_1 вже подано ліквідаційний звіт та ГУ ДПС у Черкаській області 13.12.2021 прийнято рішення про виключення політичної партії з реєстру неприбуткових організацій, передано до архіву на зберігання документацію партії. Таким чином, оскільки Закон в силу приписів статті 58 Конституції України зворотної сили не має, то він повинен застосовуватися в даний момент до ОСОБА_1 , як голови ліквідаційної комісії, якою вже подані всі звіти, про що свідчить затвердження ліквідаційного балансу, як підстава для зняття з обліку політичної парті в податковій. Відтак не подання головою ліквідаційної комісії звіту політичної партії не утворює події (складу) адміністративного правопорушення, а голова ліквідаційної комісії не є суб'єктом правопорушення за ст. 212-21 КУПАП, оскільки політична партія не веде бухгалтерський облік та не подає фінансову звітність, а тому не має даних, на підставі яких можна сформувати та подати звітність за фінансову діяльність політичної партії. Крім того, у відповідності до приписів п.2 та п. 3 ч. 22 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», передбачено, що перевірка звітів політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру включає в себе, зокрема: аналіз повноти інформації, поданої у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; аналіз достовірності інформації, поданої у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Тобто, у разі подачі ліквідатором звіту без здійснення бухгалтерського обліку та звітності, на підставі яких він повинен формуватися, інформація вказана у ньому буде не повною та не достовірною, що може стати підставою для порушення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366 КК України (службове підроблення). Відтак, не подання головою ліквідаційної комісії звіту політичної партії не утворює події (складу) адміністративного правопорушення, а голова ліквідаційної комісії не є суб'єктом правопорушення за ст. 212-21 КУпАП, оскільки не має обов'язку подавати звітність за діяльність політичної партії з дати прийняття рішення про припинення діяльності (ліквідації) політичної партії та фактичного зняття політичної партії з податкового обліку. З урахуванням наведеного, просив закрити адміністративне провадження у справі у зв'язку із відсутністю події адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП.
Дослідивши письмові матеріали справи, вислухавши пояснення адвоката Чорноіваненка Д.О. суддя приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до диспозиції ст. 212-21 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог
Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів
Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.
Згідно із ст. 3 ЗУ «Про політичні партії в Україні», політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю задіяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-1X (далі - Закон № 3337-XI), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Враховуючи вимоги ч.3 та ч. 4 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129-політитчна партія повинна подати до Національного агентства Звіт за ІV квартал 2024 року до 10 лютого 2025 року.
Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Списки політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Списки), розміщені на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланнями: https://nazk.gov.ua/uk/83499/.
Політична партія «Партія вільних демократів» (ідентифікаційний код - 21708217) зазначена у пункті 22 Списку політичних партій, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за ІV квартал 2024 року у визначений Законом строк.
Відповідно до ст. 23 ЗУ «Про політичні партії в Україні», політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі. Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) політичної партії з дня внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не може бути скасовано політичною партією.
Адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП передбачена за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Суб'єкт правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є спеціальним. Це особа, на яку законодавством покладено обов'язок передавати відповідні відомості, зафіксовані в звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, в цьому.
Положеннями глави 2 КУпАП не визначено відповідальність юридичних осіб за будь-які адміністративні правопорушення, окрім адміністративної відповідальності за порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі - це встановлено ст. 14-2 КУпАП; диспозицією та санкцією ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення не визначено, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія; згідно зі ст. 19 Закону якою передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій, і серед них відсутні штрафні санкції, в тому числі штраф, як грошове стягнення, а можуть бути вжиті лише такі заходи, як попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.
Частиною першою статті 27 КУпАП встановлено, що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник (уповноважена особа) політичної партії.
Суд зазначає, що уповноважена особа політичної партії представляє її у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі шляхом підписання документів від імені партії.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Відповідно до ЗУ «Про політичні партії в Україні» подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру до НАЗК є обов'язком уповноваженої особи політичної партії.
Листом від 25.04.2022 Партія повідомила Національне агентство про призначення ОСОБА_1 головою Ліквідаційної комісії, яка є уповноваженою особою на підписання усіх документів, у зв'язку із саморозпуском Партії. На підтвердження зазначеної інформації Партією надано копію протоколу (рішення) позачергового ХVІІІ З'їзду політичної партії «Партія вільних демократів» від 11.08.2021 № 1. Повноваження ОСОБА_1 як голови Комісії з припинення Партії також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, враховуючи викладене вище Звіти Партій, що перебувають у стані ліквідації/припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації/припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.02.2025, політична партія «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (код ЄДРПОУ 21708217) перебуває в стані припинення з 03.09.2021, а її ліквідатором є ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 , як посадова особа - голова Комісії з припинення Партії порушила порядок подання Звітів.
З огляду на викладене суд відхиляє доводи захисника щодо відсутності у ОСОБА_1 , як ліквідатора, обов'язку подання Звітів через припинення діяльності партії, а відтак і відсутності складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, оскільки положення ч. 3 ст. 23 Закону не звільняють політичну партію після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) такої політичної партії від обов'язку, визначеного ч. 9 ст. 17 цього Закону.
Крім того, зазначене також вбачається із аналізу положення ч.1 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV, якою визначено, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Тобто, в даному випадку, до дня внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису про припинення/ліквідації Партії.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: інформацією з сайту НАЗК щодо розміщення інформації про політичні партії, які не подали Звіти до НАЗК; витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; листом голови ліквідаційної комісії ОСОБА_1 про надання звітності від 25.04.2022; копією протоколу (рішення) № 1 позачергового XVIII З'їзду політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» від 11.08.2021 з додатком до нього у вигляді Реєстру осіб, які брали участь в засіданні позачергового XVIII З'їзду політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ»; копією постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 15.11.2024 у справі №711/8213/24; копією постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 01.05.2025 у справі №711/1495/25; копією наказу № 1/25 від 01.01.2025 про визначення уповноважених осіб НАЗК з додатком до нього у вигляді переліку уповноважених осіб НАЗК; листом про надання пояснень та складання протоколу № 50-20/34858-25 від 23.04.2025; інформацією з сайту УКРПОШТА щодо руху поштового відправлення з трек-номером 0610248523614; листом про надання пояснень та складання протоколу № 50-20/38177-25 від 02.05.2025; інформацією з сайту УКРПОШТА щодо руху поштового відправлення з трек-номером 0610250686920; скріншотом з програми про виклик уповноважених осіб політичних партій; копією листа ОСОБА_1 про надання пояснень від 12.05.2025; копією Акту №50-28/111 про неявку ОСОБА_1 від 09.05.2026; листом щодо ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення № 50-20/41190-25 від 12.05.2025 зі списком № 2757 від 15.05.2025 згрупованих поштових відправлень по Україні, копіями квитанцій про оплату рекомендованих листів та описом вкладення направлених документів Голові комісії з припинення політичної партії «Партія вільних демократів» Набокіній Н. № 3; копією опису документів, що направляються голові комісії з припинення політичної партії «Партії вільних демократів» ОСОБА_2 ; копією рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №№ відправлення 0610248523614, 0610250686920, 0110315544130.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушниці, ступеня її вини, відсутності обставин, які пом'якшують та обтяжуючих відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ст. 212-21 КУпАП, яке буде достатнім для її виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як нею самою, так і іншими особами.
На підставі ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40-1, 212-21, 280, 283-285 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», ст. 4, 9 Закону України «Про судовий збір»,
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5100 (п'ять тисяч сто) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Відповідно до положень ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Т. О. Комплєктова