Рішення від 18.06.2025 по справі 551/1289/24

Справа №551/1289/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" червня 2025 р. Шишацький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Сиволапа Д.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в селищі Шишаки Полтавської області цивільну справу за позовом Полтавського обласного центру зайнятості, в особі Миргородської філії Полтавського обласного центру зайнятості, до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,

ВСТАНОВИВ:

18 квітня 2025 року з Великобагачанського районного суду Полтавської області до Шишацького районного суду Полтавської області за територіальною підсудністю надійшла позовна заява Миргородської філії Полтавського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.10.2017 ОСОБА_1 звернувся до Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості в пошуках роботи. Того ж дня йому було надано статус безробітного та з 16.10.2017 призначено допомогу по безробіттю.

За результатами звірки центром зайнятості встановлено, що з 15.01.2018 ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з ТОВ «Дельта-авто-транс» та отримав за виконану роботу грошову винагороду. Про даний факт останній центр зайнятості не повідомив, хоча зобов'язаний був це зробити.

У зв'язку з незаконним отриманням допомоги по безробіттю відповідач завдав збитків державі на суму 10093,17 грн. Відповідач в добровільному порядку повернув лише 3592,88 грн., в зв'язку з цим позивач просить стягнути іншу частину боргу в сумі 6500,29 грн. та судові витрати у справі.

Ухвалою суду від 23 квітня 2025 року справу прийнято до провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Разом з тим, відповідачу роз'яснено його право на відзив.

У відповідності до п. 3 ч. 8 ст. 128, п. 5 ч. 6 ст. 272 ЦПК України відповідач належним чином повідомлений судом про справу з направленням йому за місцем реєстрації та фактичного проживання копії ухвали про відкриття провадження у справі, а також позовної заяви з додатками (повідомлення про вручення поштового відправлення 20.05.2025 за № 0691006582438).

На час розгляду справи відповідач не скористався своїм правом на подання письмового відзиву на позовну заяву, заяви із запереченнями про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходило.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 279 ЦПК України розгляд справи проведено судом без повідомлення сторін за наявними матеріалами позовної заяви.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позову, виходячи з наступного.

Так, 09.10.2017 відповідач звернувся до Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю, в яких зазначено, що він поінформований про умови і тривалість призначення допомоги по безробіттю, а також про права та обов'язки зареєстрованого безробітного та відповідальність за подання недостовірних даних й документів та обробку його персональних даних з метою здійснення верифікації та моніторингу достовірної інформації, поданої ним для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття (а.с.12-13).

Того ж дня відповідачу було надано статус безробітного та з 16.10.2017 призначено допомогу по безробіттю.

Даний факт підтверджується даними його персональної картки за № 162517100900009 від 09.10.2017, в якій стоїть підпис ОСОБА_1 про інформування його з тим, що його персональні дані включені до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості з метою надання послуг зі сприяння працевлаштування та перевірки даних, що зазначені в документах, поданих ним під час реєстрації як безробітного та протягом періоду перебування на обліку як шукаючого роботу (а.с.10-11).

У травні 2018 року фахівцем з питань зайнятості шляхом обміну даними з ПФУ, ДПА було встановлено, що з 15.01.2018 по 28.02.2018 ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з ТОВ «Дельта-авто-транс» та отримав за виконану роботу грошову винагороду.

Так, відповідно до укладеного договору перевезення № Ф-45 від 15.01.2018 між ТОВ «Дельта-авто-транс» та ОСОБА_1 , акту прийому наданих послуг від 28.02.2018, останній з 01.02.2018 по 28.02.2018 здійснював перевезення вантажу та отримав грошову винагороду в сумі 671,01 грн. (а.с.15-17).

Про даний факт відповідач центр зайнятості не повідомив, хоча зобов'язаний був це зробити.

На підставі акта № 36 від 25.05.2018 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, наказом директора Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості за № 28 від 25.05.2018 призначено повернути кошти призначеної допомоги по безробіттю в розмірі 3592,88 грн. за період з 15.01.2018 по 28.02.2018 (а.с.18-19, 22-23, 25).

На підставі акта № 13 від 25.11.2021 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, наказом директора Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості за № 10 від 25.11.2021 призначено повернути кошти призначеної допомоги по безробіттю в розмірі 6500,29 грн. за період 01.03.2018 по 24.05.2018 (а.с.20-21, 24, 26-27).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач добровільно повернув лише кошти призначеної допомоги по безробіттю в розмірі 3592,88 грн. за період з 15.01.2018 по 28.02.2018.

З метою досудового врегулювання питання про добровільну сплату незаконно отриманої решти коштів, на адресу відповідача було направлено копію наказу директора Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості за № 10 від 25.11.2021 та лист з реквізитами для відшкодування коштів призначеної допомоги по безробіттю в розмірі 6500,29 грн. за період 01.03.2018 по 24.05.2018, проте вимога була відповідачем проігнорована (а.с.28-30).

Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з п. 2, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Відповідно до положень п.п. 8, 9 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» Реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов'язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13 лютого 2009 року, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Таким чином, з огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно вчинено дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, рішення прийнято в межах повноважень відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю.

Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно ч.3 ст. 12, ч.ч.1, 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Оцінивши у сукупності наведені вище докази, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача отриманої ним допомоги по безробіттю в розмірі 6500,29 грн. за період 01.03.2018 по 24.05.2018 є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки матеріали справи містять належні, допустимі та достатні докази, що свідчать про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у заявленому розмірі, в той же час відповідачем не надано жодних належних доказів, що підтверджують необґрунтованість чи безпідставність позовних вимог.

За встановлених обставин справи позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Судові витрати у справі становлять 3028 грн. сплаченого позивачем судового збору, який суд розподіляє відповідно до приписів ч.1 ст. 141 ЦПК України та покладає його на відповідача в зв'язку з повним задоволенням позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 12, 19, 141, 264-265, 268, 274, 279, 353 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Полтавського обласного центру зайнятості, в особі Миргородської філії Полтавського обласного центру зайнятості, до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканця: АДРЕСА_1 на користь Полтавського обласного центру зайнятості, код ЄДРПОУ 03491234, що знаходиться за адресою: 36039, м. Полтава, вул. Сінна, 45, отриману допомогу по безробіттю в розмірі 6500 (шість тисяч п'ятсот) грн. 29 коп. та судові витрати у справі у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн., а всього стягнути 9528 (дев'ять тисяч п'ятсот двадцять вісім) грн. 29 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Полтавської апеляційного суду в 30-ти денний строк з дня його підписання.

Головуючий - суддя Д.С. Сиволап