єдиний унікальний номер справи 546/540/25
номер провадження 3/546/217/25
іменем України
18 червня 2025 року м. Решетилівка Полтавська область
Решетилівського районний суд Полтавської області у складі судді - Лівер І.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лещенко В.В.,
прокурора - Шарлай Я.О.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду матеріал, що надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Стасі Диканського району Полтавської області, маючого вищу освіту, неодруженого, працюючого лікарем-офтальмологом КНП «Решетилівська центральна лікарня Решетилівської міської ради Полтавської області», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 будучи членом позаштатної постійної діючої військово-лікарської комісії КНП «Решетилівська центральна лікарні», відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являється суб'єктом відповідальність на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2025), а саме лише о 12:41 год 04.04.2025, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженою на виконання функцій де або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 визнав свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП частково. Пояснив, що визнає в частині несвоєчасного подання щорічної декларації за 2024 рік, не визнає в частині того, що не мав обов'язку пам'ятати строки подачі. Зазначив, що є членом ВЛК з 12.08.2024, з моменту прийняття на роботу до КНП «Решетилівська центральна лікарня». Повідомлявся про положення ЗУ «Про запобігання корупції» та необхідність подачі декларації. Не подав вчасно оскільки не пам'ятав строки подачі.
Прокурор Шарлай Я.О. у судовому засіданні зазначила, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просила визнати його винуватим призначити стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі - 850 грн.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить наступних висновків.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Як зазначено у ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, встановлено ст. 251 КУпАП.
Згідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За наведених обставин суд вважає, що уповноваженим на те органом та його посадовими особами надані належні та допустимі докази, які доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання закону не звільняє від юридичної відповідальності.
Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Статтею 1 вищевказаного Закону визначено, що корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст.1 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини 1 стаття3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є голови та члени, медико соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини1 цієї статті.
Отже, ОСОБА_1 , як член постійно діючої військово-лікарської комісій КНП «Решетилівська центральна лікарня», який при цьому не є особою, зазначеною у пункті 1 частини1 ї статті3 ЗУ «Про запобігання корупції», є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , член постійно діючих військово-лікарської комісії є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Причин поважності несвоєчасного подання декларацій судом не встановлено. У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що на лікарняному не перебував, інших поважних причин несвоєчасного подання декларації немає, з 01.01.2025 року не намагався здійснити вхід на сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, оскільки не умів це робити.
Крім визнання ОСОБА_1 своєї вини в частині несвоєчасності подачі декларації, його вина у вчиненні вказаного корупційного діяння підтверджується письмовими матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 277 від 30.05.2025;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 30.05.2025;
- даними рапорту від 30.05.2025 щодо зібрання матеріалів стосовно ОСОБА_1 , який будучи членом постійно діючих військово-лікарської комісії несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2024 рік;
- повідомленням Національним агентством з питань запобігання корупції ОСОБА_1 про факт несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік;
- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 ;
- копія Наказу КНП «Решетилівська центральна лікарня Решетилівської міської ради Полтавської області» № 176-ОС від 09.08.2024 «Про прийняття на роботу» ОСОБА_1 прийнято на посаду лікаря-офтальмолога з 12.08.2024;
- копія Наказу КНП «Решетилівська центральна лікарня Решетилівської міської ради Полтавської області» № 3 від 01.01.2024 «Про затвердження основного та дублюючого складу постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Решетилівська центральна лікарня»;
- копія Наказу КНП «Решетилівська центральна лікарня Решетилівської міскої ради Полтавської області» № 54 від 12.08.2024 Про внесення змін до Наказу «Про затвердження основного та дублюючого складу постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Решетилівська центральна лікарня», яким внесено в склад постійно діючої військово-лікарської комісії лікаря офтальмолога ОСОБА_1 ;
- копія Наказу КНП «Решетилівська центральна лікарня Решетилівської міської ради Полтавської області» № 2 від 01.01.2025 «Про затвердження основного та дублюючого складу постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Решетилівська центральна лікарня» у складі якої є лікар окуліст ОСОБА_1 ;
- копія особової картки працівника КНП «Решетилівська центральна лікарня Решетилівської міської ради Полтавської області» ОСОБА_1 , яка містить особові дані працівника та період відпустки;
- копія Листа ознайомлення з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції» від 14.10.2024 № 1700-VII, у п. 38, мається підпис лікаря-офтальмолога ОСОБА_1 від 20.09.2024;
- роздрукована щорічна декларація за 2024 рік з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (https://public.nazk. gov.ua), яка подана 04.04.2025 о 12 год 41 хв.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 відповідно ст. 34, ст. 35 КУпАП за адміністративні правопорушення, судом не встановлені.
Згідно з ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до статті 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
У діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому суд, приймаючи до уваги дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та вважає, що слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, розмір судового збору складає 605,60 грн.
Керуючись ст. 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 221, 283, 284 КУпАП, суд,
Накласти на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у дохід держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. (шістсот п'ять) грн. 60 коп. у дохід держави.
Реквізити для сплати штрафу - отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м.Решетилів/21081100, код отримувача ЄДРПОУ - 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA868999980313090106000016606, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Реквізити для сплати судового збору - отримувач коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова «судовий збір», Решетилівський районний суд Полтавської області код ЄДРПОУ суду: 02886137.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст. 307, 308 КУпАП, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через Решетилівський районний суд Полтавської області.
Повний текст постанови складено 18.06.2025.
Суддя І.В. Лівер