Справа № 766/7672/25
н/п 3/766/3408/25
09 червня 2025 року
Херсонський міський суд Херсонської області у складі судді Арчакова Д.В.,
за участі:
секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною першою ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 114808 від 15.05.2025 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, в якому зазначено, що остання, 15.05.2025 року близько 18 год. 46 хв., ухилилася від виконання батьківських обов'язків щодо виховання відносно неповнолітнього сина, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме її син розбив вікна.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
2. З протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ознайомлена, свою вину визнала.
В судовому засіданні 09.06.2025 року, ОСОБА_1 продемонструвала явну необізнаність в інкримінованому їй складі адміністративного правопорушення. У судовому засіданні, після роз'яснення суддею складу правопорушення, ОСОБА_1 свою вину заперечувала, наголосила, що дитина виховується належним чином. Стосовно виявлених наявних відомостей у матеріалах справи зазначає, що діти вирішили зайти на територію, де ніхто не проживає, побут не веде, присутні явні ознаки запустіння. ОСОБА_1 визнає неприпустимість таких дій, проте зауважує, що з фототаблиці у матеріалах справи вбачається, що ділянка покинута, безлад по всій території, зруйновані огорожні та сміття. ОСОБА_1 наголошує, що відсутні будь-які докази розбиття вікон саме її сином, а також на фототаблиці відсутня фіксація розбиття вказаних вікон.
Таким чином особа, що притягається до адміністративної відповідальності, стверджує, що у матеріалах справи відсутні докази що поза межами розумного сумніву доводили б як вчинення правопорушення її дитиною, так і взагалі вчинення правопорушення.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
3. На підтвердження вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 114808 від 15.05.2025 року за частиною першою статті 184 КУпАП;
- рапорт;
- заява;
- пояснення;
- копія паспорту;
- фототаблиця.
На спростування вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:
-пояснення ОСОБА_1 у судовому засіданні 09.06.2025 року;
ІV. Оцінка Суду
4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
5. Адміністративна відповідальність за частиною першою ст. 184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
6. За змістом приписів частини першої ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
7. Відповідно до приписів ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
8. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
9. Стаття 256 КУпАП встановлює вимоги до змісту протоколу, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
10. З огляду на викладене, виходячи з аналізу вказаного вище законодавства, при складанні протоколу про адміністративні правопорушення, вказана норма матеріального права застосована не була, оскільки не було конкретизовано, у який спосіб особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своєї неповнолітньої дитини та яких саме обов'язків така особа не виконала.
11. Дослідивши вищезазначені докази (пункт 3), Суд звертає увагу, що протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про те, які саме неправомірні дії чи бездіяльність особи вказують на її ухилення від батьківських обов'язків та причино-наслідкові зв'язки між діяннями, які вказані у протоколі та невиконанням обов'язку щодо виховання дитини.
Окрім цього, у матеріалах справи відсутні докази, що доводили б вчинення правопорушення неповнолітньою особою поза межами розумного сумніву.
12. Отже, при оцінці та співставленні комплексу доказів, які надані в підтвердження винуватості особи Суд позбавлений можливості однозначно оцінити її дії, як такі, що містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 184 КУпАП.
13. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
14. За даних обставин, враховуючи відсутність в протоколі норми матеріального права, яку було порушено, пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, докази подані по справі, Суд дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 184 КУпАП, через що, на підставі пункту першого ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю - у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 184, 247, 251, 256, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд
1. Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за частиною першою ст. 184 КУпАП, на підставі пункту першого статті 247 КУпАП - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
2. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя:Д. В. Арчаков