Рішення від 03.06.2025 по справі 359/2648/25

Справа № 359/2648/25

Провадження № 2-а/359/54/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2025 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.

за участі

секретаря судового засідання - Степаненко А.О.,

представника позивача - Борта П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови -

ВСТАНОВИВ:

07.03.2025 в системі «Електронний суд» ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Борт П.С. звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом про скасування постанови ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 № 148 від 25.02.2025, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с.1-13).

Позов обґрунтовано наступним. 12.02.2025 року начальником адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 старшим лейтенантом ОСОБА_3 було складено Протокол № 148 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивача у справі.

Розгляд адміністративної справи було призначено на 20.02.2025 року об 20 год. 00 хв. та за клопотанням позивача відкладено на 25.02.2025 року на 16 год. 00 хв.

25.02.2025 року о 16 год. 00 хв. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 відбувся розгляд справи про адміністративне правопорушення, за результаитами якого винесена оскаржувана постанова та позивача притягнутодо адміністративної відмовідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Не погоджуючись з постановою позивач зазначає, що із матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , шляхом направлення рекомендованого поштового відправлення через АТ «Укрпошта» оповіщено про виклик на 05.12.2024 року о 14 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 (повістка № НОМЕР_1 з описом до рекомендованого поштового відправлення № 0610210631790 з повідомленням про вручення). Повістка сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Мета виклику: для уточнення даних. Повістку направлено за адресою місця проживання ОСОБА_1 , яку останній повідомив ІНФОРМАЦІЯ_5 під час уточнення даних, а саме: АДРЕСА_2 .

Звертає увагу, що зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що йому ставиться у провину порушення вимог абз. 3 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», абз. 2 ч. 1 та абз. 8 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.п.2 п. 1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою КМУ від 30 грудня 2022 року №1487, пункту 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. №560.

Зазначає, що Положення абз. 3 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» не містять підстави виклику щодо уточнення даних.

ОСОБА_1 , з 17.07.2024 року має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 13. ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (догляд за особою з інвалідністю) з терміном не більше, ніж на 6 місяців, що підтверджується довідкою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, видану ІНФОРМАЦІЯ_6 . Тобто, позивачу надано відстрочку з 17.07.2024 року по 16.01.2025 року. В свою чергу відповідно до ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Позивач є особою, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації (у період з 17.07.2024 року по 16.01.2025 року). Крім того, 05.02.2025 року вказана відстрочка Позивачу була продовжена до 09.05.2025 року, що підтверджується довідкою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, видану ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Звертає увагу, що згідно із пунктом 60 Постанови № 560 визначено, що відомості про надання або скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у день оформлення довідки про надання відстрочки (додаток 6) або в день надсилання повідомлення про скасування відстрочки (додаток 10) засобами поштового зв'язку на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (за умови її уточнення) або адресу електронної пошти, зазначеної у заяві про надання відстрочки (додаток 4), або повідомлення засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

ІНФОРМАЦІЯ_6 знав та/або мав знати про наявність у позивача відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. З цього слідує, що будь-яких підстав, умислу, наміру ухилятися від явки за повісткою в дату, визначену у повістці, а саме 05.12.2024 року, у позивача не було. А тому умисел та вина в його діях відсутні.

Крім того, Законом України № 3633-ІХ від 11.04.2024 року абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень передбачено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, що в свою чергу я і зробив у встановлені законом строки.

Позивач систематично з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою уточнення даних, звірки військово-облікових даних з системою АІКС «Оберіг», подання заяв на отримання відстрочки, отримання довідок про надання відстрочки, тобто виконував свої обов'язки сумлінно.

З моменту останнього оновлення позивачем облікових даних до дня складення протоколу та винесення постанови у позивача не змінювались дані, а тому підстав для виклику позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних не було.

Звертають увагу, що згідно із даними з веб-сайту Укрпошти (відслідковування поштового

відправлення за трек-номером) повістка, направлена засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта», була повернута відправнику, тобто позивачем не отримана.

Вважають, що в діях позивача відсутні об'єктивна та суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, визначені ст. 10 та ст. 11 КУпАП.

Також вказують, що 12.02.2025 року позивач самостійно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 для звірення моїх військово-облікових даних з даними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Позивач вважає, що постанова про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП підлягає скасуванню, а справа про притягнення його до адміністративної відповідальності за вказане адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Звертає увагу, що постанова була винесена особою, яка не мала належних на це повноважень, передбачених законодавством, а тому є неправомірною та такою, що не має законної сили.

Ухвалою від 21.03.2023 було відкрито провадження у вказаній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду (а.с.35-36).

У судовому засіданні представник позивача адвокат Борт П.С. позов підтримав, просив скасувати оскаржувану постанову та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є суб'єктом владних повноважень, у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань з приводу неявки, а також відзиву на позов до суду не направив.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з вимогами ч.2 вказаної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В силу вимог ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Встановлено, що 12 лютого 2025 року начальником адміністративного відділення ст. лейтенантом ОСОБА_4 було складено Протокол про адміністративне правопорушення №148, за ч.3 ст.210-1 КУпАП, за змістом якого викладено суд адміністративного правопорушення, а саме, що :12.02.2025 p. о 12 год. 06 хв. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 під час звірки військово-облікових даних через АІКС «Оберіг» виявлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 , який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», абз. 2 ч. 1 та абз. 8 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.п.2 п. 1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою КМУ від 30 грудня 2022 року №1487, пункту 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. №560, а саме: не прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_4 у строки, визначені в отриманій повістці № 1403797 ( поштове відправлення АТ «Укрпошта» № 0610210631790), чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Копію протоколу 12.02.2025 було вручено ОСОБА_5 , а також повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 16 год. 20 хв. 20.02.2025 в приміщення ІНФОРМАЦІЯ_4 , кабінет №8 (а.с.20-21).

Як стверджує позивач, про що зазначено в оскаржуваній постанові, розгляд справи про адміністративне правопорушення за його клопотанням було перенесено на 25.02.2025.

Так, 25 лютого 2025 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_6 винесено Постанову №148 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено на позивача штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.(а.с.15-18).

За змістом вказаної постанови на підставі вищевказаного протоколу №148 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП встановлено суть правопорушення: 12.02.2025 p. о 12 год. 06 хв. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 під час звірки військово-облікових даних через АІКС «Оберіг» виявлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 , який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», абз. 2 ч. 1 та абз. 8 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.п.2 п. 1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою КМУ від 30 грудня 2022 року №1487, пункту 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. №560, а саме: не прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_4 у строки, визначені в отриманій повістці № 1403797 (поштове відправлення АТ «Укрпошта» № 0610210631790), про поважні причини неявки не повідомив.

За змістом вказаної постанови суб'єкт владних повноважень дійшов висновку, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», абз. 2 ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.п.2 п. 1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою КМУ від 30 грудня 2022 року №1487, пункту 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. №560.

При цьому зазначено, що відповідно до абз 3 пп.2 п 41 Порядку призову в особливий період належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи органів СБУ є, у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку - день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

А також зазначено, що ОСОБА_1 був належним чином оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 , проте у зазначені в повістці, а також визначені п.24 Порядку призову в особливий період строки, ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибув. Про поважні причини ІНФОРМАЦІЯ_6 не повідомив.

Розгляд справи відбувався за відсутності ОСОБА_1 , який був повідомлений про дату та час розгляду.

Копію цієї постанови позивач отримав засобами поштового зв'язку 03.03.2025 (а.с.19), що також підтверджується надими АТ «Укрпошта» про вручення поштового відправлення №0830200062127.

Також встановлено, що відповідач згідно із довідками №1/1/4554 від 17.07.2024, №1/1/935 від 05.02.2025 та №1/5/439 від 09.05.2025 (а.с.24,25,57) має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовки та мобілізацію» - догляд за особою з інвалідність І або ІІ групи, термін з 17.07.2024 на шість місяців ( по 16.01.2025 року), яку продовжено спочатку до 09.05.2025, та на даний час - до 06.08.2025.

Факт здійснення догляду за особою з інвалідністю ІІ групи - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , також підтверджується Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія АВ №1071221 від 2706.2022 (а.с.26) та Висновком ЛКК №202 від 25.06.2024 (а.с.27).

Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст.ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Статтею 210 КУпАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Відповідно до ч. 1 ст.210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 3 ст.210 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вказана норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.

Згідно з абз. 5 ч. 1 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку тамобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Відповідно до абз. 11 ст.1 Закону України «Про оборонуУкраїни» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 на території України введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року, який триває до цього часу.

Відповідно до ч. 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ч. 3 цієї статті під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Підпунктом 2 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487), встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, 1) організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; 2) здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; 3) виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; 4) організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.

Відповідно до п.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є додатком до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Процедура перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи визначена Порядком проведення призову громадян на військову службу підчас мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. № 560 (далі - Порядок № 560).

Пунктом 34 Порядку № 560 визначено, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Відповідно до п.41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

-день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

-день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

-день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК необхідна сукупність обставин: 1) направлення судової повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, 2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою.

Згідно з пунктом 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою КМУ від 05 березня 2009 року № 270, рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

В контексті наведених правових норм, працівник оператора поштового зв'язку, у випадку відсутності адреса за зазначеною в поштовому відправленні адресою, вчиняє дії щодо його інформування: 1. Інформує за наявним номером телефону (якщо такий є), 2. Вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».

До матеріалів справи не долучено доказів того, що працівником оператора поштового зв'язку вчинялись дії щодо інформування позивача, як адресата, про факт надходження листа з повісткою, зокрема, відсутні докази вкладення до його абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».

З цих підстав не можливо стверджувати про обізнаність позивача про надходження такої повістки та, як наслідок, про його обізнаність щодо виникнення обов'язку з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відсутність обізнаності особи про виникнення обов'язку не може свідчити про умисне його невиконання.

Суд звертає увагу, що ІНФОРМАЦІЯ_6 було уточнено облілкові дані військовозобов'язаного ОСОБА_1 17.07.2024 при видачі довідки №1/1/4554 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (а.с.24).

Будь-яких даних, що позивач змінив адресу свого проживання та не повідомив територіальному центру комплектування та соціальної підтримки нової адреси місця проживання, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, відповідачем встановлено не було.

Отже, сам факт неявки позивача за відсутності доказів його обізнаності про виникнення обов'язку з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 не створює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, яка обумовлює вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тобто, свідоме умисне порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи.

За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі одержання законів, зміцнення законності.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

В силу вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

За змістом завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення та загальних норм Конституції України, Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, вина особи у вчиненні адміністративного правопорушення має бути доведена належними доказами, а будь-які сумніви і протиріччя повинні трактуватися на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Пунктом 1 ст. 247 КУпАП, передбачено обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, а саме: провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що у ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_6 не було підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.

Згідно з вимогами ч.3 ст.288 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.

Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Враховуючи вищенаведені вимоги ст.ст. 247, 288, 293 КУпАП, а також враховуючи положення ч. 2 ст. 9, ч. 3 ст. 286 КАС України, оскаржувана постанова підлягає скасуванню, провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо позивача слід закрити.

Строк звернення з адміністративним позовом позивачем не порушено.

В силу вимог ст.139 КАС України понесені позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового сплати судового збору підлягають відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 74-77, 122, 123, 139, 241-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_6 № 148 від 25.02.2025, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 605 гривень 60 копійок (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду,або через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня підписання (проголошення) судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, та у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Муранова-Лесів