Справа № 489/4288/25
Провадження № 3/489/1306/25
Інгульський районний суд міста Миколаєва
Постанова
іменем України
18 червня 2025 року місто Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду міста Миколаєва Рибіцька К.О., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126 та ч.1 ст.130 КУпАП,
встановила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 24.05.2025 серії ЕПР1 №340022, вбачається, що 24.05.2025 о 01:59 год в м. Миколаєві по вул. Космонавтів, 49, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mazda, д.н.з. НОМЕР_2 , не мав при собі, не пред'явив посвідчення водія відповідної категорії, тобто не мав права керування таким транспортним засобом. Порушення вчинено повторно протягом року. Постанова за ч. 2 ст. 126 КУпАП від 02.05.2025 серії ЕНА №4630798. Чим порушив п.2.1.а ПДР
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №340017 від 24.05.2025, установлено, що 24.05.2025 о 01:59 год в м. Миколаєві по вул. Космонавтів, 49, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mazda, д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, порушення координації рухів. Водію у встановленому законом порядку було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та в медичному закладі КНП МОЦПЗ МОР, на що водій відмовився в категоричній формі, чим порушив п.2.5 ПДР.
Оскільки особа притягається до адміністративної відповідальності за кілька адміністративних правопорушень, справи про які перебувають на розгляді одного судді, тому з метою своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин правопорушень є доцільним провести одночасний розгляд вказаних справ, об'єднавши їх в одне провадження.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнав повністю, пояснив, що випив з товаришем бокал пива, тому відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, очікуючи позитивний результат. Посвідчення водія не має. Сума штрафу є великою, просив розстрочити виплату по 10000 грн щомісяця.
Дослідивши матеріали, що знаходяться у справі (протоколи про адміністративне правопорушення; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння; направлення на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння; диск з відеозаписом з нагрудного відеореєстратора поліцейських; довідки УПП в Миколаївській області, постанову від 02.05.2025 серії ЕНА №4630798), суд дійшов таких висновків.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На підставі частин 2, 3, 4 та 5 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З відео з нагрудного відеореєстратора поліцейських судом встановлено, що ОСОБА_1 оголошено наявні в нього ознаки сп'яніння (01:46 час на відео) та запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу (01:50 час на відео) або в закладі охорони здоров'я (02:16 час на відео), ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки (02:14 час на відео), а також у закладі охорони здоров'я (02:17 час на відео), водію роз'яснено те, що відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння має наслідком притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП (02:20 час на відео), роз'яснено права, передбачені ст. 268 КУпАП (06:55 час на відео). На відео ОСОБА_1 зазначив, що вживав пиво (01:42 час на відео).
Факт того, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом підтверджується записом з автомобільного реєстратора поліції та з нагрудного відеореєстратора поліцейських. Крім того, не заперечується ОСОБА_1 .
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованого їй правопорушення та своїми діями вона вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Частина 2 ст. 126 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Диспозиція ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Пунктом 2.1 «а» ПДР України встановлено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Як встановлено з доданих до протоколу доказів, постановою від 02.05.2025 серії ЕНА №4630798 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Таким чином, станом на дату складення протоколу від 24.05.2025 серії ЕПР1 №340022 ОСОБА_1 , не маючи права керування транспортним засобом, повторно протягом року вчинив порушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Оцінивши сукупність досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійсно повторно протягом року керувала транспортним засобом, не маючи права керування транспортним засобом, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності.
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованого їй правопорушення та своїми діями вона вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, у зв'язку з чим підлягає адміністративній відповідальності за вчинене правопорушення.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, суд призначає остаточне покарання в межах санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Оплатне вилучення транспортного засобу не застосовувати, оскільки транспортний засіб Mazda, д.н.з. НОМЕР_2 , згідно з довідкою УПП від 26.05.2025 належить ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, на яку накладено стягнення, підлягає стягненню судовий збір в дохід держави.
Вирішуючи питання про відстрочення виконання постанови, суддя виходить з того, що відповідно ч. 2 ст. 301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Суддя враховує, що адміністративні правопорушення, вчинені ОСОБА_1 , є умисними. Керуючи транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння (що підтвердив ОСОБА_1 на відео), він наражав на небезпеку не лише себе, а й інших учасників дорожнього руху, тим більше за відсутності права керування транспортним засобом. Керування транспортним засобом без права на це ОСОБА_1 вчинено двічі протягом одного місяця. Доказів скрутного матеріального становища суду не надано, як і наявності інших обставин, які б ускладнювали виконання постанови. Враховуючи викладене, суддя не вбачає підстав для відстрочення виконання постанови.
Керуючись статтями 252,266,280,283,284,285 КУпАП, суддя
постановила:
Справи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 та ч.1 ст.130 КУпАП, згідно з протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №340022 від 24.05.2025 (справа №489/4288/25, провадження №3/489/1306/25) та серії ЕПР1 №340017 від 24.05.2025 (справа №489/4289/25, провадження №3/489/1307/25) - об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний номер 489/4288/25 (провадження №3/489/1306/25).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126 та ч.1 ст.130, і накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: УК у м.Миколаїв/Інгульський р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, рахунок отримувача: UА448999980313070106000014482), з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Інгульський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя К.О. Рибіцька